Age of Ultron aneb Jak si naštvat filmové diváky snadno a rychle

Založil Ronik, 06 Březen, 2015, 19:32:40

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ronik

Je logické, že když vám jde do kin film podle vaší komiksové předlohy, budete i na pultech komiksových obchodů chtít mít něco, co na první pohled zaujme i někoho, kdo nemá nabiflovanou historii Marvelu nazpaměť a není schopný odrecitovat jména všech členů Avengers od roku 1963. Chcete mít na stánku komiks, ve kterém Guardians of the Galaxy na první pohled připomínají ty Guardians, co byli ve veleúspěšném filmu, chcete mít komiks se Spider-Manem, ve kterém je Spider-Man opravdu Peter Parker a ne Doktor Octopus, chcete mít komiks, ze kterého se už na obálce zubí filmoví Avengers s Iron Manem v čele... "Pravověrným" komiksovým fanouškům se to sice nemusí zamlouvat, ale i když filmoví fanoušci netvoří většinu příjmů ze sešitových komiksů, nárazově toho dokáží koupit hodně, tudíž se jim musí podlézat.

Stejně tak to je s booky. Má nový Captain America podtitul Winter Soldier? Výborně, máme tu připravenou novou edici Brubakerova Winter Soldiera. Teď letí Peggy Carterová? Výborně, vydáme sborník, ve kterém bude těch pár čísel, ve kterých se kdy vyskytla a uděláme jí novou minisérii, ve které bude spolupracovat s Howardem Starkem, to bude moc pěkný book. Lidi koukají na Agents of SHIELD? Výborně, tady máme novou sérii, která se jmenuje SHIELD, jsou tam všechny postavy ze seriálu, čert vem, že za moc nestojí a zrušíme ji po dvanácti číslech, to budou dva krásné booky. A ti noví Avengers, ti se budou jmenovat Age of Ultron? No to je skvělé, zrovna vydáváme event Age of Ultron od našeho top scénáristy Bendise, to bude totální hit, který určitě nadchne filmové fanoušky a ti si určitě nadšeně poběží koupit sešitovku Avengers.

...

Oh wait.

Původní myšlenka Age of Ultron byla, že to bude zakončení Bendisova runu u Avengers, u kterých vydržel téměř deset let. O té sérii se šuškalo snad už od roku 2009 a kreslit ji měl celou Bryan Hitch, který společně s Markem Millarem svými Ultimates v podstatě redefinovali podobu marvelovského superhrdinského komiksu a inspirovali velkou mírou i filmové Avengers. To zní jako výherní kombinace, ne? No, jak to tak bývá, pokazilo se, co se mohlo. Hitch není zrovna proslavený svou rychlostí, tudíž ačkoliv prequel k Age of Ultron vyšel jako dvanácté-tečka-první číslo Avengers na začátku roku 2011 a následně byl v roce 2012 reprintován v rámci Free Comic Book Day, první číslo samotného eventu vyšlo až v březnu 2013! Co je ještě horší, Hitch dokonce ani nebyl schopný nakreslit všech deset čísel a odevzdal jen zhruba polovinu, takže ostatní stránky kreslí cca dalších pět kreslířů různé kvality a stylů. Hlavně je to poznat u posledního čísla, kde se kresba mění klidně každé dvě stránky.

Dalším problémem je to, že mám podezření, že Bendis Age of Ultron vůbec neplánoval jako event, protože je to dost sevřený příběh, kde není moc prostoru pro nějaké tie-iny a doplňkové minisérie, Marvel ovšem zavelel jinak, aby mohli vydat pěkný téměř pětsetistránkový hardcover pro filmové diváky. Což ovšem Bendisem nehlo a místo toho, aby napsal nějaký příběh, kde budou Avengers epicky bojovat deset čísel proti Ultronovi, napsal příběh, který je na jednu stranu plný cestování časem, alternativních realit a podobných věcí, ze kterých bude mít filmový divák hlavu dvakrát takovou, na druhou stranu je ten příběh v podstatě velmi komorní, Ultron se tam téměř nevyskytuje (!) a hlavními hrdiny jsou Wolverine a Sue Richardsová (!!).

Stručné a zjednodušené shrnutí děje: Příběh se odehrává v alternativní realitě (NE na Zemi-616), ve které Ultron v podstatě přes noc ovládl svět a udělal čistku hrdinské komunity. Začíná tím, že se Spider-Man probudí v zajetí, zachrání ho Hawkeye a odvede ho k Avengers do kanálů, kde se Avengers osmdesát stránek chmurně tváří a povídají si. Nakonec přijdou na to, že Ultron všechno ovládá z budoucnosti, naštěstí se čirou náhodou rozhodli přesunout ze zničeného New Yorku do Savage Landu, kde náhodou potkají Black Widow, Moon Knighta a Red Hulka, kteří mezi tím objevili tajný bunkr Nicka Furyho, který jako správný ředitel S.H.I.E.L.D.u počítal úplně se vším, i s apokalyptickou invazí Ultronových robotů z budoucnosti a tudíž si v Savage Landu, jaká to náhoda, postavil další bunkr se strojem času. Avengers se další celé číslo baví o tom, jestli bude lepší jít zničit Ultrona do budoucnosti nebo jít Hanku Pymovi v minulosti říct, ať nestaví Ultrona. Následně je rozhodnuto, že se vypraví do budoucnosti a dojde k epickému boji proti Ultronovým hordám... na CELÝCH PĚTI STRÁNKÁCH.

My totiž radši budeme sledovat Wolverina a Sue, kteří se vydali do minulosti za Pymem a jelikož Wolverine zná jedinou vyjednávací taktiku, zabíjení, zabije i Hanka Pyma. Když se vrátí zpátky do přítomnosti, tak po Ultronovi sice ani stopy, ale zato najdou cool alternativní verze svých starých známých, se kterými si další dvě čísla povídají o tom, jak se díky smrti Hanka Pyma všechno pokazilo. Nakonec zaútočí Morgana le Fay se svou armádou Doombotů, alternativní Iron Man řekne Wolverinovi, že se nemůže vracet časem a měnit minulost, načež se Wolverine vrátí časem změnit minulost, oblékne se do svého prvního kostýmu (toho s fousky), aby to bylo ozajstné retro a jde si pokecat se svým minulým já, co se chystá zabít Hanka Pyma. Čím víc Wolverinů, tím víc Marvel! Ve svém rozhovoru dospějí k tomu, že i když Pym z minulosti slíbí, že Ultrona nepostaví, tak je stejně předurčený ho postavit. Sue vymyslí, že může naprogramovat virus, který by Ultrona oslabil, ale nesmí si na to pamatovat, aby realita zůstala zachovaná do té chvíle, co Ultron dostane nápad na ovládnutí světa. Tak se taky stane a tím jsme se dostali do posledního čísla, do velkého finále. Vrátíme se k událostem Avengers #12.1, zpátky k tomu prequelu, o kterém jsem na začátku článku mluvil. Jelikož teď ale jsme ve změněné realitě, Hank Pym dostane od svého minulého já nahrávku s instrukcemi, takže Ultron neuteče jako původně, ale je poražen. Ukázalo se ovšem, že s časem byste si vážně hrát neměli a rozpadne se časoprostor. To má za následek dvě věci:

1) V Ultimate universu se objeví Galactus z 616.
2) V 616 se objeví jedna z postav Neila Gaimana, Angela.

A to, přátelé, je celá Age of Ultron v kostce. Na tohle se čekalo několik let.Ve výsledku je Age of Ultron event, který se nebude líbit ani protřelým komiksákům ani filmovým nováčkům. Komiksáci si řeknou, že za deset čísel eventu se nestalo VŮBEC NIC důležitého, což je následek naprosto neprofesionálního přístupu Hitche, díky kterému musel Marvel milostivě počkat, až odevzdá své nakreslené stránky a nemohli event hlouběji zasadit do světa 616. Mluvil jsem o tie-inech - tie-iny z jiných řad sice existují, ale Marvel to vyřešil tak, že místo toho, aby například šesté číslo série Superior Spider-Man bylo tie-inem Age of Ultron, vyšel komiks Superior Spider-Man #6AU, který s děním v normální sérii neměl vůbec nic společného a pokud jste četli jen Spider-Mana, nemuseli jste se jím vůbec zabývat. Což na je jednu stranu sice fajn, na druhou stranu to těch nějakých 200 stránek, které jsou na konci hardcoveru, releguje na naprosto zbytečnou výplň, kterou k ničemu není potřeba znát. Osobně jsem jimi jen zběžně prolistoval a zaujaly mě akorát dvě věci: epilog k celému eventu od Marka Waida, kde se Hank Pym snaží vyrovnat s tím, co vytvořil a slouží to i jako jeho takový origin - fajn sešit, ale nic světoborného - a to, že Spider-Manem v tomto příběhu nebyl Peter Parker, ale Otto Octavius, což v hlavní sérii nebylo ani náznakem řečeno, dokonce ten Spider-Man měl i Parkerův kostým. Asi se Hitchovi nechtělo překreslovat.

Komiks se bohužel nedá ocenit ani z té druhé stránky, ze stránky člověka, který se nějak zvlášť nestará o kontinuitu. Hitchova kresba je dost zabitá tím, že Bendis je grafoman utržený ze řetězu a je pokrytá bublinkami víc než bublinková fólie a je rozdělená na mrňavé panely. Když se Bendis uvolní a nechá Hitche nakreslit to, co mu opravdu jde - velké panely a akci, tak to vypadá dobře, ovšem komiks se po většinu času odehrává v uzavřených prostorách, kde se spolu baví velké skupinky lidí, což opravdu není Hitchova silná stránka. O příběhu jsem se už vyjádřil docela obšírně, je to zmatená nuda, kde je devadesát procent času věnováno zbytečnému a nezajímavému tlachání a fňukání a to, že postavou, které je v celém komiksu věnováno nejvíc prostoru, je Wolverine, je totální výsměch.

Kdybych po shlédnutí nových Avengers šel do knihkupectví a nadšeně si koupil tohle, pravděpodobně bych chtěl vrátit peníze a nad komiksy navždy zlomil hůl. Jsem si vědom toho, že Marvel se už několikrát vyjádřil, že film nebude mít s komiksem Age of Ultron nic společného, v tom případě si ale nemyslím, že je dobrý nápad se vůbec chlubit, že nějaký komiks Age of Ultron existuje.

3/10

Rass

Plne súhlasím s tým, že sa jedná iba o natiahnutý bežný príbeh zo série, ktorý by krásne vyšiel na 5-6 čísiel. A Wolverine je... debil. Ale veď čoskoro uvidíte sami.

kony83


SlavoK

3 z 10? Tak veľa? Väčšina marvel eventov sú faily no tento bol fakt jeden z najhorších

Ronik

I tak ještě existují horší komiksy, to bych u klasik superhrdinského žánru jako US War Machine 2.0 musel hodnotit záporně :D

sx

Těma věcma s Peggy myslíš Captain America: Peggy Carter, Agent of S.H.I.E.L.D. (Trade paperback collecting Captain America and the First Thirteen, Captain America #184-186 and material from Captain America #1-2 and Tales of Suspense #77.) a pětidílnou Operation - S.I.N.? Jinak Peg snad podkouřila jen jedna obálka v roce 2011 z Captain America: First Vengeance, což není tak mnoho.


Meredith Finch propojuje oba světy, po třech knihách Wonder Woman na konci New 52, od 14. 2. 18 píše nová dobrodružství Xeny: princezny bojovnice.

Ronik

Jojo, to myslím. Myslel jsem to spíš tak, že v komiksech to vždycky byla hrozně nedůležitá postava, o které by nikoho nikdy nenapadlo udělat minisérii.

sx

Já to beru a taky mě to fascinuje. A nějak si neumím představit, jak fanda, který pochopil, která to byla ve filmu a teď zapnul televizi, jde a koupí si něco, co ani nemá stejnou barvu vlasů?  ;) :D  Je to asi sofistikovanější hra na diváky / čtenáře, než si myslíme ....  :)


Meredith Finch propojuje oba světy, po třech knihách Wonder Woman na konci New 52, od 14. 2. 18 píše nová dobrodružství Xeny: princezny bojovnice.

weatherbybn

Ked som bol minuly rok na MCM expo Comic Cone v B`hame tak boli stanky plne tohoto TPBecka a ludia sa sli po nom potrhat. Ja som sa nastastie nenechal zviest davovou psychozou a s odstupom casu sa na tom musim smiat  rofl rofl Radsej som si kupil za tu cenu krasny 1,5m canvas s Batmanom  --poz vidim ,ze som spravil dobre

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal