Tomoe vypráví…

Založil BeeSee, 19 Listopad, 2014, 15:54:27

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

    Již dvaadvacátá kniha příběhů králičího ronina je zde! Tentokráte bude největší pozornost upřena na jeho kamarádku a družku ve zbrani Tomoe. Čeká na nás šest příběhů, ze kterých si na tuhle milou pobočnici lorda Noriyukiho uděláme mnohem lepší obrázek, než jaký jsme doposud měli. Ale nemusíte se bát, že tato kniha byla jen o ní. Usagiho dlouhé uši jsou samozřejmě nastrčeny do všech příběhů. Buď pečlivě naslouchají jejímu vyprávění nebo stříhají příběhem po boku své kamarádky. Také nám bude nastíněno, jak to mezi těmito dvěma hrdiny ve skutečnosti asi je. Jaký je opravdu jejich vztah a jak se jeví v jejich rozdílném postavení či v samotném samurajském kodexu. Holt, už jsme si museli zvyknout na to, že tohle je Japonsko a tady přísloví o jiném kraji a jiném mravu platí dvojnásob.

Vše začíná titulním Příběhem Tomoe, v němž nám autor Stan Sakai povypráví jak se výborná šermířka propracovala až ke svému současnému postavení a odhalí peripetie, které ji přitom provázely. Cesta k uznávané pobočnici lorda Noriyukiho nebyla vůbec snadná. Jak se v samotném příběhu dozvíme, staré japonské přísloví říká ,,Meč je duší samuraje, ale duše ženy se skrývá v zrcadle." Myslím, že u tohoto rčení by agresivně řval nejen světový svaz feministek. Druhý příběh nazvaný Dveře má těžce hororovou atmosféru. Je plný kouzel a magie. V ohrožení bude život samotného lorda Noriyukiho a dvojice našich hrdinů bude mít plné ruce a meče práce, aby tuhle šlamastiku dovedli k dobrému konci. Setkáme se s kouzelnými předměty, s nimiž jsme měli v předchozích dílech již tu čest. Třetí povídkou, která se rovněž pyšní množstvím temných kouzel, je Liška. Námět Stan Sakai opět načerpal ze starých japonských tradic a legend. Stejně jako u nás i v Zemi vycházejícího slunce je liška všemi mastmi mazaná, proradná a nedá se jí ani za mák věřit. Navíc jako skoro mýtické zvíře dokáže vytvořit lidskou podobu. Z toho se zamotá hlava kde komu, včetně ušatého samuraje.

Vůbec temné atmosféry a hororového nádechu si v téhle knize Usagiho příběhů užijeme více než dost. Důkazem budiž další povídka se strašidelným názvem Duch ve studni. Vůbec v Japonsku jsou duchové a nadpřirozené úkazy běžnou součástí kultury. To jistě poznali i obdivovatelé tamních hororů. Nám coby středoevropanům moc nepřijde na mysl, že by nám duch mohl zavolat nebo poslat SMS. V Japonsku je to zcela normální a místní publikum takové scény nevyděsí, spíše je bere jako samozřejmost.  Ale tady jsme o nějaké to století zpět, ovšem funguje to zcela stejně. Stan Sakai si v tomto případě vzal na paškál legendu o služebné Okiku, příběh o duchu ve studni, který se do ní dostal neprávem a byl nucen se zjevovat a plakat, než dojde k jeho vysvobození. V příběhu Zloděj a lotosový svitek potkáme další starou známou pouliční umělkyni Kitsune. Jak je jejím dobrým zvykem vnese do příběhu potřebný kapsářský humor a taky to Usagimu v jedněch očích pěkně zavaří. Posledním příběhem je Chanoyu, který popisuje čajový obřad jako rituál s naprosto jasně a pevně danými pravidly. Tady je asi největší překvapení, které pro nás Stan Sakai přichystal. Naprosto přesně a podmanivou atmosférou popsal nejen tento čajový obřad, ale také vztahové jiskry mezi Usagim a Tomoe.

Ani ve dvaadvacátém díle nedošel autorovi samurajských příběhů dech. Naopak se nebojím říct, že příběhy, které pro své hrdiny chystá postupně vyzrávají a tále více si své čtenáře podmaňují. Sakai umí výborně pracovat s atmosférou a nebojí se vracet ani do minulosti pomocí různých odkazů a dovětků. Nikdy nevíte, kdy mistr se svými dějovými proprietami opět pohne. Přesto, že by se dalo lidově říci, že ,,pořád je to na jedno brdo", tak tyto příběhy vás rozhodně nenudí. Naopak vás stále více a více vtahují do své podmanivé atmosféry. Jste pohlceni všemi ingrediencemi, které autor do svého díla dává a jejich umným prolínáním. Pokud jste fanoušci Usagi Yojimba opět nebudete zklamáni, protože tato kniha patří zatím k těm nejlepším. Pokud nejste, měli by jste se zeptat maminky nebo kartářky, zda už není čas začít...

Usagi Yojimbo #22: Příběh Tomoe
Scénář a kresba: Stan Sakai
Crew / 2014

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal