Mýty 6: Domove, sladký domove.

Založil matrosh, 16 Listopad, 2014, 14:18:23

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

      Nedávno na pulty našich oblíbených komiksových krámů a knihkupectví dorazila již šestá kniha z výborné fantasy série Billa Willinghama, Mýty. A tentokrát, jak už samotný titul napovídá, se je opravdu nač těšit. Konečně se totiž pořádně rozhlédneme po domovském světě mýtů, který nám autoři zatím ukazovali jen velice sporadicky a používali ho spíš jako působivé vnadidlo. Ale všechno hezky po pořádku.
      Od poslední návštěvy se toho hodně změnilo.  Především Krásný Princ vyhrál volby a připravil Krále Colea o jeho práci i rezidenci. Nemusíme ani dodávat, že Sněhurka rozhodně neměla zájem pracovat pro svého bývalého, takže s tím sekla a šla na mateřskou. Navíc kouzelná povaha jejich dětí ji stejně nedovolovala zůstat ve městě a musela se odstěhovat na farmu. Zlý vlk, známý jako Wolfi, z toho jako čerstvý otec moc nadšený nebyl, protože Farma je jediné místo, kam má zakázáno vstoupit. A s Princem pracovat odmítl, takže předal svá tajemství a vedení bezpečnosti Zvířeti (tomu od Krásky) a beze stopy zmizel.  A nebyl jediný. Vypařil se i Jack a povedlo se mu u toho vybílit i celou jednu místnost plnou pokladů z domoviny. A aby toho nebylo málo, zmizel i Modrák, Sněhurčin asistent. A spolu s ním kouzelný plášť a magický meč. A právě o jeho vražedné pouti Domovinou, která vede až k samotnému trůnu mocného Nepřítele je tato kniha. Ale než se k němu připojíme, mrkneme se za Jackem, který si tentokrát naplánoval opravdu grandiózní podfuk.
      Jack si to totiž tentokrát namířil rovnou do Hollywoodu. Taky proč ne. Člověk, který má kamion zlata, si může v našem světě opravdu dělat co chce a Jack rozhodně nehodlal troškařit. Takže co myslíte, že jde dělat v Hollywoodu když o natáčení filmů víte kulový, chcete jen klátit hollywoodský sexbomby  a vydělávat majlant?  Tak samozřejmě že filmového producenta. Tahle pozice má totiž navíc i tu výhodu, že nemusíte svůj ksicht ukazovat v každém plátku a to Jackovi vyhovuje, jinak by ho totiž mýtovské úřady hodně rychle vyhmátli. Tím ale jeho plán zdaleka nekončí, protože Jackovým cílem je hlavně vlastní nesmrtelnost, která podle některých obyvatel mýtova spočívá v tom, nakolik známe jsou vaše příběhy mezi všedňákama. Takže plán je celkem jednoduchý: natočit fantasy filmovou trilogii o vlastním životě, z které si sedne na prdel i Peter Jackson.
      Jak už to u těchto krátkých příběhů u série mýty bývá, o kresbu se opět postaral někdo jiný. V tomto případě je to David Hahn a musím se přiznat, že jeho kresba mě moc nebrala a je spíš průměrná. Na druhou stranu scénář je celkem povedený a Willinghamovy se hodně povedlo vykreslení Jackova egomaniakalního charakteru. Tímto příběhem taky začíná Jackova sólová pouť v spin-offu Jack of Fables, kde Willingham tuto postavu dál rozvíjí a je to opravdu vtipná, šovinistická a sarkastická jízda. Takže nezbývá než doufat, že se ji někdy taky dočkáme i v češtině. Ale ponechme teď proradného Jacka jeho osudu a pojďme se věnovat skutečným hrdinům.
      Modrák už nám několikrát dokázal, že s bojem na blízko nemá problém. Byli jsme toho svědky jak ve speciálu Poslední hrad, tak i v závěrečné bitvě o Mýtov v knize Pochod dřevěných vojáčků. Tentokrát je na všechno sám, ale má jasný cíl. Dostat se až do hlavního královského paláce a zavraždit Nepřítele. A s trochou štěstí najít skutečnou červenou Karkulku a odvést jí do Mýtova.
      Nemá smysl se tady rozepisovat o detailech jeho cesty, protože bych vás připravil o všechen zážitek. Řekněme jen, že od královského trůnu jej dělí několik pohádkových světů, navzájem propojených branami, které je potřeba najít a v cestě mu stojí nespočet překážek. Čekají vás hluboké lesy plné goblinů, šedivé pustiny, tajemné jeskyně, draci, rytíři s kouzelnou mocí, královská města, svázané kočky i mluvící myši. Čeká vás humor, sarkasmus, intriky i epické dobrodružství plné fragmentů ze spousty pohádkových příběhu. A dojde i na zcela zásadní odhalení. Teda vlastně několik, protože ne všechno je doopravdy tak, jak se zdá být.
      Pokud jde o kresbu, Mark Buckingham opět nezklamal. Jeho kresba je jako vždycky vyšperkovaná. A to po všech možných stránkách. Kresba je hodně líbivá, vizuálně dynamická se smyslem pro dramatický detail. Velkou roli hraje i dle mně originální rozvržení panelů na stránkách a pro tuto sérii již typické tématické rámečky, které se tady obzvlášť povedly hlavně u ruského světa pohádek.
      Jedním slovem, je to bomba. Tato série mě zatím ještě nezklamala a už teď s nadšením očekávám další knihu. Kež by vycházeli častěji. Pokud jste alespoň trochu fanoušci fantasy žánru, jsou Mýty zcela zásadní ságou, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Fables Vol.6: Homelands
Crew\ 2014 

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Gmork

Jsou ve stejném balíčku s Metabarony.  :)
Každý kdo má rád zábavné komiksy s vymazlenými
charaktery, by měl mít sérii doma. Pořád platí, že je to
nejlepší komiks, který tu pravidelně vychází.
A asi ho z trůnu hned tak něco nesesadí.  ;)
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

JarKH

Já si nemůžu pomoct, u mě se o první místo "nejlepšího komiksu, který tu pravidelně vychází" dělí geniální Mýty se stejně skvělým Luciferem. Kež by vycházely aspoň třikrát za rok!
:oD :oD :oD

JarKH

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal