Živí mezi živými

Založil BeeSee, 24 Říjen, 2014, 07:47:16

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

   Osudy hrdinů komiksové série Živí mrtví se na našem knižním trhu převalily přes první tucet knih. Dvanáctý díl nese název Život mezi nimi. Je nesmírně zajímavé jakým stylem pracuje scénárista Robert Kirkman se svými hrdiny a jejich osudy. Potažmo jak vidí osud celého světa v postapokalyptickém zombie módu. Přeživší lidé jsou v menšině a krajinou táhnou stáda nemrtvých zombíků, kteří jen lační po lidské krvi. Lidská rasa je v menšině a na ústupu. Sdružují se do různých uměle vytvořených společenství a doufají v přežití. Najdou se i tací, kteří využívají situace a místo aby se snažili o nějakou výpomoc všem zbývajícím lidem, naopak se na nich snaží zbohatnout. A kolikráte i za cenu života. Jen světu již nevládnou peníze, protože hodnoty se změnily. Důležité jsou potraviny a zbraně. Jídlo zabrání hladu a zbraně pomáhají přežít. A zbavit se nepřátel... mrtvých i živých...

Rick a jeho skupina spolu přežívají již více než čtrnáct měsíců. Za tu domu mnohé své blízké již ztratili a navíc přišli i o nový domov ve věznici. Místo, které si určili k životu v tomto podivném světe je nenávratně ztraceno. Aktuálně jsou opět na cestě a ta je vždy nebezpečná. Nemáte bezpečný pocit pevných zdí kolem sebe, nepřítel vás může překvapit z jakékoli strany a o pohodlí se mluvit vůbec nedá. A navíc ve skupině jsou i děti. Ty během posledních měsíců viděli už tolik zla a smrti, že jim to zůstane v hlavách až do konce života. Pokud tohle běsnění změní dospělé a vyvinuté jedince, co o to asi udělá s dětmi. Zrodí se nový druh člověka? Nekompromisní a bestiální? Carl by o tom mohl vyprávět. V jeho věku by se měl honit někde za merunou nebo surfovat na internetu. Mu zatím nepřijde ani trošičku divné vzít zbraň i spravedlnost do vlastních rukou. Nikdo není moc v klidu a všichni to ví. Zatím se však drží. Dokonce se znovu naskytne šance na nový domov. Na místo, které se jeví jako klidné a plné lidí, jenž žijí život podobný tomu předtím... Oáza klidu působí až neuvěřitelně přátelsky a mile. Je to však takto i doopravdy? Nebo se jen naši hrdinové již nedokáží přizpůsobit ,,normálnímu" životu? Poznamenalo je psychické i fyzické vypětí posledních měsíců natolik, že už se nikdy nedokáží vrátit do kdysi dobře známých kolejí? Jaké je to mít znovu střechu nad hlavou a bydlet v normálním domě? Zvládnou to vůbec?

V tomhle díle se setkáme s úplně novou komunitou, která zasáhne do životů našich starých známých. Odhalíme jací jsou jiní lidé, kteří žijí ve společenství, jenž vzniklo na jiném místě a na jiných základech. Konfrontací těchto dvou skupin nám bude nasazen brouk do hlavy. Robert Kirkman dobře ví, jak nás donutit přemýšlet nad jednoduchou otázkou ,,Jak bych se na jejich místě choval já?" A taky nad tím, jak my sami bychom se změnili, kdybychom prošli takovým peklem jako hlavní postavy série Živí mrtví. Tomu všemu výborně napomáhá kresba Charlie Adlarda, který svým jednoduchým stylem dokáže naprosto přesně vystihnout pocity zúčastněných. Ať se již jedná o jakoukoliv lidskou emoci. Nenávistí počínaje, strachem konče. A nemůžeme opomenout ani fakt, že jeho zombíci mají pořádný šmrnc. Jsou esteticky dokonalí, hnusné oživlé mrtvoly, které si v sobě přes všechen běs přeci jen zachovávají jakýsi lidský výraz. I ono obligátní ,,blueehhh" vám ukáže, že má chudáček jeden oživlý hlad. A také jen naprosto dokonalým kreslířem akčních scén. Na každý souboj či vybíjení mrtvých se doslova těšíte. Víte totiž, že dostanete pořádnou porci dokonalé hrůzy a stříkanců hnijící krve. A to pořád oním úsporným stylem, kdy se autor moc nezatěžuje s pozadím, ale dává patřičný důraz na detail a celkové vyznění.

V tomhle díle se dostaneme do situace, která tady už v postatě byla. Jenže je nám předložena s naprostou odlišností a my jen čekáme, jak si s ní autoři poradí. Dopředu však víme, že se nebudeme nudit. Je to stejné jako nějaká hra, například šachy. Zase začnete znova na stejném poli. Strategie je však jiná a pozice se mohou měnit. Navíc z toho tímto způsobem může vzniknout onen Kirkmanem vysněný nekonečný seriál. Obměn je v rukávu jistě spousta a můžeme přidávat i ubírat figurky. Nakonec zjistíme, že jsme stejně potrhlí jako lidé, kteří sledují již přes dvoutisící díl televizního seriálu Ulice. Jen je to všechno zasazeno do kulis, které jsou nám mnohem bližší. Fantastika přeci není nějaká vymývarna mozků pro milovníky oživlých mrtvol... nebo snad ano? Povíme si po pár letech, kdy budeme stále sledovat osudy hrdinů tohoto příběhu. Navíc tyhle postavy nemusí Robert Kirkman platit možná je jen přestane Charlese Adlarda bavit kreslit...

,,Ty Roberte, mě už nebaví kreslit toho Ricka... to je furt dokola... co s tím?"
,,Hele Charlie, máš recht... nechám ho v dalším díle sežrat... mezitím si natrénuj kreslit nějakou vyžilou ženskou... už dlouho tam chci přihodit nějakou pořádnou kurvu..."


Živí mrtví #12: Život mezi nimi
Scénář: Robert Kirkman Kresba: Charles Adlard
Crew / 2014

Recenze dílů 1-3
Recenze 4. dílu
Recenze 5. dílu
Recenze 6. dílu
Recenze 7. dílu
Recenze 8. dílu
Recenze 9. dílu
Recenze 9. dílu
Recenze 10. dílu
Recenze 11. díluRychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal