Vějíř #6 (2014)

Založil Kocour, 16 Červen, 2014, 17:37:03

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kocour

16 Červen, 2014, 17:37:03 Naposled upraveno: 16 Červen, 2014, 17:47:41 od Kocour

Vítejte u tradiční recenze/rozboru letošního Vějíře. Bez dlouhých řečí se vrhneme rovnou na jednotlivé komiksy. Píši komiksy, protože i v letošním sborníku je více stran klasického komiksu než ,,manga-like" tvorby, což ale samozřejmě nijak nevadí, je to jen konstatování faktu a jak sami vydavatelé v části ,,O sborníku" uvádí: ,,Stále považujeme za autora české mangy kohokoliv, kdo se hlásí k japonskému komiksu jako inspiračnímu zdroji..."

Vyvolený - Skye, Yone  --poz --poz
Úžasná kresba, profesionální a uvolněná ruka... Na tuhle první věcičku je prostě radost se koukat. Scénář má sympatickou tečku, cesta k ní trochu vázne, ale i tak se jedná o jednu z nejlepších prací tohoto sborníku.

Dva konce akvaduktu - Kazumaki  --neu
Jedna z těch věcí, u kterých moc netuším, jak ji mám vlastně brát. Kazumaki se tuším ve Vějíři dlouho neobjevil a tentokrát mě spíš zklamal. Kresba chaotická a šrafování víc, než je zdrávo. Má to ale svoji dynamiku, záběry kamer a perspektiva též podařené a oceňuji odvahu autora pouštět se do složitějších scén. Navíc grimasy dělá pořád výtečné, jen by to hold asi chtělo lepšího scénáristu. Věci, na kterých dělal s DanemQ, byly výborné...

O můře a měsíci - Suwi   --neu
Má oblíbenkyně Suwi se tentokrát moc nevytáhla. Tuhle zápletku jsem viděl v různých obměnách již tolikrát (mám pocit, že snad dokonce i v jednom z prvních Vějířů). Kresba mě tentokrát též nijak nenadchla, jakoby šitá horkou jehlou, myslím, že Suwi má navíc... Nicméně pořád je to mezi ostatními nadprůměr a kdo nikdo nečetl variaci motýl/můra versus měsíc/slunce, bude nadšen ;)

Jméno slunce - K-Os  --poz
Tohle je kraťas dle mého gusta, který se s ničím nemaže, vhodí Vás rovnou do děje a bez větších keců vám naservíruje podařený konec, takže jste po dočtení plní emocí a ani vlastně nevíte z čeho, jaká to byla úderná rychlovka. Klidně bych si dal další sousto s partičkou, která se v příběhu v podstatě jen mihne a klidně znovu i se ,,Sluncem". Tady obzvláště zamrzí malý formát sborníku, kdy na malém prostoru občas extra dynamická kresba tíhne k nepřehlednosti a chaosu.

Odměna - Faqy  --poz
Sesterské duo mých oblíbenkyň Suwi a Faqy u mě tentokrát vyhrává Faqy. Struktura příběhu je velice podobná prvnímu komiksu ,,Vyvolený", má také tu sympatickou tečku, ale tady už děj nevázna a je to pohoda až do konce. Celek je zastřešený ,,standardní" pohádkově ilustrátorskou Faqyininou kresbou (uff, snad dobré skloňování  přezdívky:) ze které doslova sálají emoce na každém kroku. Opět, větší formát a ideálně i barvičky by to jen vylepšily. Písmo je oproti minulému na jedničku :)

Nejcennější dar - Štěpánka Jislová  --poz
A další z mých kreslířských oblíbenkyň (že se jich v tomto čísle ale sešlo ;) si i tentokrát udržuje silně nadprůměrnou kresbu, které by hodně, ale fakt hodně slušel větší formát. Palec nahoru dávám právě za ni, scénář mě totiž tentokrát nijak nebavil. Upřesňuji nebavil, ne že by byl špatný, vystavěný byl pěkně, ale prostě nuda. Štěpánku to ale mrzet nemusí, její kresba i scénář už byla letos po zásluze oceněna v soutěži pořádnou odměnou ;) Viz. Komiksový magazín Aargh!

SLIM - Ivan Štěpánek  --neg
U těchto stripů (si teď nevzpomenu na japonské označení, takže budu užívat slovo ,,strip" ;) nebo co to je, ocením akorát proměnlivý název SLIM v každém z prvních políček. Víc nemám co hodnotit, tohle je totálně mimo... no asi mimo mě ;)

Letní jablka - Gituška, Alexa  --neu
Když jsem viděl přezdívky autorek (autorů?) byl jsem pravda hodně skeptický, znáte můj postoj k ,,romanťárnám". Ukázalo se ale, že to není tak hrozné, povídka měla celkem zajímavý konec vycházející z toho, že kreslířka (kreslíř) asi nemá ve svém portfoliu velkou variabilitu obličejů, čehož scénáristka pravděpodobně šikovně využila a tak jsme jako nepoznali, že se vlastně opravdu jedná o jedu a tu samou postavu jen s jiným účesem. Budiž, ale palec nahoru z toho dát fakt nemůžu...

Pro pár lam navíc - DanQ, Janiko  --poz
Janiko se tentokrát s kresbou moc nemazlila, DanQ se se scénářem ale jo (tentokrát má ve sborníku jen jeden!! :) Tahle taškařice mně tentokrát sedla, takže je to na palec nahoru za scénář, nikoli za kresbu, tam má Janiko na víc, i když možná za to můžou ty lamy! :)

S větrem o závod - Jan ,,Arenoth" Vohlídal  --neu
Arenoth pokračuje ve své klasické manga-like kresbě aniž bych viděl nějaké větší zlepšení, nuž pro účely odvyprávění kratšího skeče to asi plně stačí. Zprvu zajímavý souboj s ptákem tedy mohl být dle mého údernější, hlavně v poslední stránce. Ta kdyby se povedla, tak bych palec nahoru i dal...

Videoteror 2: Videonomicon - Tonda a Jirka Tesařovi  --poz --poz
Už mi přijde trapné chválit Tondu Tesaře jako scénáristu. Vždycky čekám na horší kousek, aby to nebyla jen samá chvála. V tomto čísle se ale horšího scénáře nedočkáme (ani v druhé povídce, viz. dále). Tesařovic Videonomicon je opět nápadité, čtivé, originální a hlavně velice zábavné hororové dílko plné bizarních postaviček. Nezaostává ani Jirkova kresba, líbí se mi plastičtější stínování a  projevil se i Jirkův talent na kresbu vyteklých očních bulv ;)

Párty hárd: Kulturní výměna - Jamin  --poz
O kresbě se tady nedá hovořit, ale jinak příjemná taškařice. V lepším zpracování by to mohla být pecka - doporučuji si příště najít kreslíře - Arenoth, Janiko... Ideální ;)

Rovy 1:  Gameboy - Merry More Meat  --poz
První velké překvapení sborníku, hlavně po stránce kresby. Příběh trochu klasičtější jednohubka, ale ta kresba! Perfektní záběry, perspektiva a cit pro komiksový střih. Dokonalé. Chci vidět více, mnohem více a další kousky!

Karel a Růžena - Konata a Saili  --poz
Tady se přiznám, že jsem na tohle koukal na začátku hodně s nedůvěrou a už si to zaškatulkoval někam jinam, jako komiksák tuhle chibi kresbu prostě nezvládám... Pak jsem se ale dostal ke scéně s bublinou ,,A teď to roztoč hrošice!" a normálně jsem se válel po zemi. Pak sem to sjel znovu a něco do sebe to má :) Dělá mi trochu obtíž zpracovat tyhle japonské stripy, každopádně Karla a Růženu beru v tomto čísle Vějíře jako nejlepší z manga stripového žánru.

Jezdci apokalypsy - Dyamirity  --neg
Vidím tu pokrok v kresbě. Pokrok k lepšímu. Pozadí je již v rámci tolerance. Ve scénáři, bohužel, nevidím nic. Asi tuším, kam autorka směřovala, ale nějak to nevyšlo, hlavně střihy mi opět nějak unikaly. Když tak zkusíme zase příště, pořád si netroufnu dát alespoň neutrální palec, každopádně snaha se cení nejvíc a ta zatím Dyamirity nechybí, takže kreslit, kreslit, kreslit... A ideálně si najít někoho na scénář... Už se těším, až dám příště palec nahoru, takže vydržet!

Pavučina - Elda a Astrak  --neu
Hodně zajímavá kresba, skoro jako obrázky z nějakého anime (možná se tomuto stylu v manze nějak říká? ). Bohužel, a asi z části i díky tomu, kresba působí hodně staticky, bez návaznosti... jako kniha s ilustracemi a ne jako komiks nebo manga. Scénář byl hodně tuhý, k závěru jsem navíc zavětřil ,,emo romanťárnu", nuž pointa ve výsledku nebyla zas tak špatná, jen se dala zpracovat mnohem lépe a hlavně pro mě bez nechtěného EMO nádechu. Pro jiné to ovšem může být o to větší pecka!

Strašlivé prokletí - ZuzPD a Balrog  --neg
U Balroga nevidím vůbec žádný pokrok k lepšímu, možná by pomohly barvy? Šrafování a vytažení odstíny šedi je výborné. Postavy mi pořád, netuším proč, připomínají loutky na špagátech. Prostě na mě celek působí hrozně uměle. Snad to tak působí jen na mě, každopádně scénář je úplně to samé. Je umělý, pointa dětská... Možná to opět zapadá do světa Westgardu? Dost mi to připomínalo povídku Čarodějčin mlýn ve Vějíři č. 3

Idiomatika - Ruchie a Sykysan  --neg
Na idiomatiku jsem asi moc idiot. Poslední zástupce manga stripu mě nenadchnul vůbec a připomněl mi svými pointami ,,Martyho frky", které jsou kreslené o dvě třídy hůře, jsou o třídu blbější, ale bavil jsme se u nich mnohem více. Soráč, tohle prostě asi není pro mě.

Prague Security Blues - Martin Kadeřábek  --poz --poz
Druhé velké překvapení sborníku. Jednak vyčnívající kresbou, která je již úplně mimo sborník české mangy, ale plně by se hodila do sborníku US undergroundu. Druhak scénářem, který je... prostě boží, syrový underground se vším všudy, hláškující, úderný, zábavný... Chci rozhodně a definitivně víc!

Dítě, které vidělo mesiáše - Abbe  --neu
Nemám rád náboženské věci. Čímž nechci říct, že by byla tahle povídečka nějak extra pobožná (originál předlohu neznám), já vlastně vůbec netuším, o čem tahle věc byla. Škoda. Abbeho kresba je stále lepší a lepší, čistá linka, decentní šrafování... Na palec nahoru to ale prostě nebylo, naprosto nic mi to nedalo.

Baron - Tonda Tesař, Zuzka Blaštíková  --poz --poz
Už úvodní obrázek, na kterém si Zuzka nejvíce vyhrála s kresbou kočky, sliboval další výtečný chod z pera Tondy Tesaře. A tak se i stalo. Naprosto klišovitá zápletka se zombie zvířátky byla v Tondově a Zuzčině podání opět nevšední lahůdkou. Váhal jsem, zda se mi víc líbil Videoteror nebo Baron a nakonec se přiklonil k Baronovi, Zuzčina kresba mi prostě k Tondově scénáři pasuje líp, ale opravdu jen o chloupek. Jirka naopak zvládá o třídu lepší a detailnější masakry. Na těch musí Zuzka ještě zapracovat...  Tak jako tak se teď na své dva kocoury doma dívám úplně jinak :)

Chci psát - Haspien  --poz
Zakončení sborníku opět nemohlo být lepší. Haspien má už naprosto uvolněnou ruku profesionála, na kresbě není co vytknout a tahle snově-prohulená hříčka mě mile potěšila svojí upřímností, nápaditostí a... vůbec je to prostě nádherný kraťásek před (p)s(p)aním ;)

Finální verdikt:
--poz 16 pozitivních / --neg 4 negativní

ZÁVĚR:
Když sečteme všechny palce nahoru vyjde nám, že se buď jedná o zatím nejlepší číslo Vějíře nebo jsem byl letos extra vyměklý :) Přikláním se k první možnosti, musím si přeci chránit svoji pověst! :)

DODATEK:
Na závěr ještě klasické prohlášení, hlavně pro autory, kteří ve Vějíři publikovali a bez přeskočení pouze na odstavec se svojí tvorbou tuhle recku dočetli až sem. Autor tohoto rozboru tíhne ke klasickému komiksu, ačkoli mu není tradiční a ,,undergroundová" manga neznámá. Proto může mít značně odlišný pohled než zarytý otaku. Všem autorům přeji pevné nervy a věřte, že mé výtky, jakkoli mohou někoho odrazovat od tvorby ( a to u některých už po několikáté ;) , jsou všechny ještě velice mírné. Navíc vždycky zahřeje, když se o dílo někdo zajímá, i když jsou pak reakce negativní. Nejsem žádný profesionální kritik a snažím se česko-slovenskou tvorbu podporovat, co to dá (jinak bych se s rozbory jednotlivých děl asi ani nesr** ;) , takže to berte jako přípravku na recenze od jiných ,,věhlasnějších" kritiků, ti se s vámi mazlit nebudou :)

Jo a obálka mi letos opět nesedla, mnohem raději bych tam viděl, klidně i černobíle (ale to by asi neprošlo) ilustrace, které jsou uvnitř sborníku na prvních stranách (Janiko, Kjon).

Ukázky:

Rozbory minulých dílů sborníku si můžete přečíst zde:
1. číslo: http://www.kocogel.info/index.php?topic=8097.0
2. číslo: http://www.kocogel.info/index.php?topic=12669.0
3. číslo: http://www.kocogel.info/index.php?topic=13770.0
4. číslo: http://www.kocogel.info/index.php?topic=16304.0
5. číslo: http://www.kocogel.info/index.php?topic=19430.0

Záznam na ComicsDB.cz
http://www.comicsdb.cz/comics.php?id=5308

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí