Matka hor vyzve králičího ronina

Založil BeeSee, 07 Červen, 2014, 12:08:10

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

   Nakladatelství Crew nám přichystalo další díl dobrodružství králíka ochránce. Jedná se již o jednadvacátou knihu jeho příhod, pojmenovanou Matka hor. Spolu se dvěmi bonusovými knížkami, které se o tomto hrdinovi, potažmo o jeho potomkovi ze vzdálené budoucnosti, u nás dočkaly vydání se dostáváme k úctyhodnému číslu 23 vydaných booků na našem trhu. Sice jsme ještě nedohnali aktuálnost zahraničního vydání, ale kdo mohl tušit, když se první ,,ušákův" příběh objevil v magazínu Crew v roce 2004, že se tento animální hrdina u nás setká s takovýmto ohlasem. Ronin Myiamoto Usagi spojuje fanoušky japonského mangy, tradičního evropského komiksu i vyznavače amerického superhrdinského mainstreamu. Navíc má dobré předpoklady oslovit i ty čtenáře, kteří kouzlu komiksu doposud zatím zas až tolik nepropadli. Dokáže oslovit i zapšklé kavárenské kvazi intelektuály, kteří v komiksu často vidí věci, jenž zůstávají skryty i samotným autorům. Stejně jako v Usagiho příbězích se mísí tajemno a dobrodružno dávných japonských legend, spolu s akčností a napínavostí děje a autorovým citem pro vyprávění samotné, i v osobnosti Stana Sakaie se mísí mnoho vlivů. Narodil se v japonském Kjóto, vyrostl na Havaji, kde vystudoval i výtvarnou universitu a nyní se svou manželkou žije se slunné Kalifornii. Všechny tyto faktory zcela jistě měly vliv na to, že se před námi zjevila jedna z nejlepších sérií, které si jen mohl komiksový fanoušek přát.

Matka hor je jedním uceleným příběhem, ve kterém se dočkáme podlosti a hamižnosti na straně jedné a samurajského kodexu a touhy dělat dobro na straně druhé. Odlehlou pohraniční oblast provincie Geishu zachvátí mor, alespoň je tak dáno na vědomí a celé toto teritorium je neprodyšně uzavřeno. Lordem Noriyukim je vyslána jeho zkušená a oddaná tělesná strážkyně Tomoe, aby vzniklou situaci prověřila. Nic však není tak, jak se původně zdálo a Tomoe se dostane do pěkně prekérní situace. Z té jí chce pomoci obětavý přítel ušatý ronin Myiamoto Usagi, ale i na dva výtečné bojovníky se zdá tato situace až příliš komplikovanou. Naštěstí je tady ještě mladý a nadšený Motokazu, který je ochoten i za cenu ztráty vlastní cti přispěchat na pomoc. V odlehlé oblasti provincie Geishu totiž nejde o nic menšího, než o naleziště zlata. A jak je známo, zlato dokáže zaslepit mnohé. Zajímavostí je určitě fakt, že nález zlata je učiněn díky přítomnosti japonského keříku kamajka, který se vyskytuje vždy tam, kde jsou přítomny zlaté žíly. Kořeny těchto rostlin vstřebávají zlato z podzemní vody a díky tomu se kov šíří i do jejich listů. Tuto informaci kdysi Stan Sakai vstřebal v televizním dokumentu o japonských horách a podnítilo jej to k napsání tohoto příběhu. Dalším podnětem pro Matku hor byla Tomoe. Respektive její reálná předloha Tomoe Gozen, manželka Kisa Yoshinaky z období války Genpei. Role žen v této době byly striktně dány a byly podřízeny svým manželům. Měly za úkol dohlížet na samurajskou domácnost a jejich účast v bitvách byly spíše výjimkou. Právě předloha Tomoe byla tou výjimkou, která potvrzuje pravidlo.

Stan Sakai svým vyprávěním opět nezklamal a zase nám předložil příběh, postavený na starých samurajských legendách, u kterého se tají dech. Matka hor je výborně vypointované akční dobrodružné vyprávění, které zaujme nejen dějem, ale rovněž charaktery jednotlivých postav. Především ty záporné jsou zde vykresleny naprosto kouzelně. Celistvý příběh, který nám na bezmála sto osmdesáti stranách autor přináší zaujme nejen ty, kteří již propadli kouzlu samuraje ušáka, ale má tendenci zaujmout i ty, kteří se s tímto hrdinou setkají poprvé. Samotný příběh funguje skvěle sám o sobě a tudíž u něj není nutná nějaká znalost předchozích dílů. Navíc hned po svém rozečtení vás vtáhne do sebe a plně poltí stejně jako některé postavy ,,zlatá horečka". Najdeme zde samozřejmě i pár krátkých textů a jak je již dobrým zvykem i přiloženou galerii obálek původního sešitového vydání. Takže jen dál a houšť, je třeba zatnout vydavatelskou katanu až do míst, kdy se dostaneme do kontaktu s aktuálními zámořskými vydáními.

Usagi Yojimbo #21: Matka hor
Scénář a kresba: Stan Sakai
Crew / 2014
Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal