Devátý díl Death Note sází na akci.

Založil matrosh, 13 Květen, 2014, 23:14:31

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Série Death Note se nám začíná hezky globálně komplikovat. Mello to pořádně rozjel už v osmém díle. Únos letadlem, rakety, hromadné vraždění policistů a vydíraní amerického prezidenta, které vedlo nakonec k jeho sebevraždě. Light ale postupně utahuje smyčku kolem jeho krku s využitím všech dostupných prostředků, co má po ruce. Nearem počínaje a smrtonoši ze záhrobí konče. Near zase hraje opatrně na všechny strany, aby se dostal ke Kirovi. Jak říkám, všechno se hezky komplikuje.
      Od doby, co umřel původní L, se nám hra kočky s myší rozrostla na tři hráče a prakticky začala nanovo. Jenže jak je obecně známo, dvakrát do té samé řeky se vstupuje hodně blbě a vymýšlet nové a originální situace není v takovém případě vůbec jednoduché. Druhou možností, která se tvůrcům v takovém případě nabízí je přitlačit na pilu a udělat vše větší, akčnější a propletenější. Přesně tak na mě působila druhá půlka sedmé a i celá osmá kniha. I přesto, že tak na první pohled působí i kniha devátá, myslím si, že k několika výrazným posunům tady ale nakonec došlo.
      První půlka této série stojí hlavně na souboji dvou myslí a součástí toho jsou jednak obsáhlé myšlenkové pochody hlavních hrdinů, tak i doslova analytické pitvy jednotlivých akčnějších sekvencí, kdy často docházelo k tomu, že hlavní hrdinové popisovali svoje plány a zároveň se samotná akce odehrávala. To působilo hodně inteligentně, i když to často rozbíjelo dynamiku akčnějších částí. Naproti tomu současný Death Note klade víc důraz na akci jako takovou. Myšlenkové pochody hlavních postav nezmizeli, ale už na ně není kladen takový důraz, jako v první polovině, takže se na ně čtenář tolik nesoustředí. Nelze tedy říct, že by šlo o zhoršení, jen je to trochu jiné a víc posunuté do akčního žánru.
      Když už mluvíme o akci je nutno říct, že dynamika akčních sekvencí je tak dobrá, jak to jen v rámci mangy jde. A v tomto díle si ji opravdu užijete, protože téměř celá první polovina knihy je o tom, jak se Light snaží dorazit Mella a celou jeho bandu.
      Oproti první polovině příběhu, která více méně stala pouze na konfrontaci dvou hlavních postav, zde dostávají daleko více prostoru i vedlejší postavy, jako například Lightův otec, nebo hlasatel televize Sakura. A navíc, celé původní morální dilema se přesouvá z jedinců na společnost jako takovou, což považuji za docela výrazný posun. Light se už totiž nemusí snažit potichu odpravit někoho, kdo mu stojí v cestě. Stačí, když na něj pošle dav svých přívrženců.
      Pokud bych měl hodnotit poslední díl jako celek, nemůžu popřít, že v celé sérii došlo k výraznému posunu k trochu jinému žánru, ale netvrdil bych, že je to horší. Je to prostě jen jiné a záleží pouze na čtenáři, jestli bude schopen tento posun akceptovat. Sám za sebe mohu říct, že současný vývoj v ději podle mě směřuje k zajímavému ukončení a myslím, že v 10. díle, který se brzo objeví na našich pultech, to bude znát ještě víc. A taky jsem rád, že série neuvízla v bludném kruhu kopírování sebe sama.

Death Note vol.9
Crew\2014

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář