Dvojitá recenze na poslední kusy z Ultimate série.

Založil matrosh, 03 Květen, 2014, 23:30:36

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Opožděně jsem se dostal k posledním dvěma dílům Ultimate série. I když v momentě, kdy tuto recenzi píšu, se už pomalu tiskne díl 14. Pro ty, co už kouzlu této série propadli, bude tento článek už stará vesta, ale pro jiné to klidně může být ten startovací kus.
      Placka na obalu tentokrát opravdu nelže. 12. díl ultimátní řežby může opravdu fungovat jak váš startér pro tuto sérii, pokud ji ještě nečtete. Jasně, přijdete o úvod, co těmto dílům předcházel, ale na druhou stranu zrovna o Spider-manovi a X-menech už existuje tolik filmů, že je klidně můžete brát jako další díly. Taky si je určitě můžete dokoupit. A jestli ani to ne, pořád tady zbývají recenzenti, jako jsem já, který vám předchozí děj s radostí vykecaj, už jen proto, že už můžou.
      Takže jak se má náš přátelský soused Spider-man? Poté, co dal doktoru Octopusovi pořádnou nakládačku v přímém televizním přenosu a jen tak mimochodem u toho zachránil spoustu nevinných životů, se veze na vlně nové popularity a radost mu nezkazí ani to, že dostal od tety May zaracha. Ale jak už to v životě Petra Parkera bývá, žádná pohoda netrvá věčně. Tentokrát Petrovo nové peklo začíná nečekaným návratem starého přítele Harryho Osborna. Radostný okamžik se pro Petra rychle mění v peklo, protože spolu s Harrym se na scénu vrací i jeho otec Norman. Nejen, že není mrtvý, ale taky o Petrovi všechno ví. A hodlá toho náležitě využít.
      Přiznám se, že když se postava Green Goblina v této sérii objevila poprvé, moc nadšený jsem z jeho nové podoby nebyl. Byla to prostě jen levná kopie Hulka se špičatýma ušima. A neměla v sobě ani špetku ultra kruté osobnosti Goblina z původní klasické série. Naštěstí se tady ukázalo, že Bendis opravdu nezešílel. Bylo to jen intro k něčemu, co bude daleko větší a po příběhové stránce o dost komplikovanější. I když mi Goblin pořád moc nesedí po vizuální stránce, pokud jde o scénář, Bendis se do toho pořádně opřel a udělal z Normana pořádného hajzla. V 13. díle na pilu přitlačil ještě víc a na scéně se objevuje dokonce i Nick Fury.
      Tuto rychlou integraci Spider-manových příběhů do širšího marvelovského universa v tomto případě vřele vítám. U klasické původní série šlo především o samostatné příběhy, ve kterých občas hostovala postava z jiné série. Ale vzhledem k tomu, co Bendis provedl s celým marvelovským univerzem, bych typoval, že v této sérii bude vzájemná propojenost jednotlivých ultimate sérii daleko výraznější.
      Pokud jde o kresbu Mark Bagley se drží svého standartu a je to jen dobře. S celostránkovými kresbami si vyhrál a v menších oknech na sebe nestrhává zbytečně pozornost.
      V 12. díle začíná i nový příběh X-menů, tentokrát s názvem Světové turné. Ani u X-menů není potřeba mít na poličce předchozí díly. Funguje zcela samostatně. Příběh má pořádně temný začátek a Kubert tady ve své kresbě snad exceluje víc než obvykle.
      Zatímco se nic netušící X-meni vydávají na světové turné, propagující novou knihu profesorova Xaviera, z ostrova Muir u pobřeží Skotska unikne nebezpečný mutant, jehož cílem je zničit vše, co kdy Xavier dokázal. X-meny čekají opravdu těžké chvilky, protože uprchlík má schopnost manipulovat s realitou, je šílený, jeho schopnosti jsou prakticky neomezené, ale hlavně je to Xavierův syn. Co je asi nejzásadnější na celém příběhu je to, jak Millar nahlíží na věčně svatého Xaviera, který v klasické sérii vždy působil jako starý moudrý dědeček, který má vždy ve všem pravdu. U této série se Millarovi povedlo v dobrém slova smyslu tento charakter celkem solidně pošpinit a ukázat, že i on je pouhý člověk, co může dělat jednu chybu za druhou a celá ta jeho idylka o budoucnosti se může kdykoliv sesypat jako domeček z karet. Xavier sice šíří svou víru, co to jde, ale Millar nezapomíná zdůrazňovat míru polopravd a pololží, na kterých celá Xavierova propaganda stojí a díky kterým je konečně zajímavější a nejednoznačnější postavou.
      Zatímco o temný úvod se postaral již zmiňovaný Adam Kubert, druhou půlku příběhu, který najdete v čísle 13, nakreslil Chris Bachalo. I když jeho kresba není tak detailní a prokreslená jako ta Kubertova, nakonec se ukázal být tou správnou volbou. Když totiž Xavierův syn David rozpoutá v boji proti X-menům opravdové peklo a začne převracet realitu vzhůru nohama, je Bachalova psychedelická kresba přesně tím pravým ořechovým a nemyslím si, že by to Kubert zvládl lépe. V těch nejikoničtějších momentech Bachalova kresba vypadá, jako by si vzal za vzor obaly desek od Iron Maiden a předělal je do street-artu. Možná to nesedne každému, ale za sebe musím říct, že mi ta kresba přišla vizuálně zajímavá, působivá a osvěžující. 
      Zatímco třinácte číslo je napěchované komiksy od první do poslední stránky, v předchozím dvanáctém kusu zbylo pár stran navíc a došlo i na slušné články o historii Spider-mana i X-menů. Celkově jde celá tahle série každým číslem kvalitativně nahoru a nezbývá než doufat, že to tak bude i pokračovat. Pokud jste ji ještě nezkusili, 12. číslo je ideální startér.

Ultimate Spider-man 22: Reflections Of...
Ultimate X-Men 16, 17: World Tour part 1 and 2
Crew/2013

Ultimate Spider-Man 23: Responsible
Ultimate Spider-Man 24: Ultimatum
Ultimate X-Men 18, 19: World Tour part 3 and 4
Crew/2014

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář