Vzhůru na barikády! Budeme bojovat do posledního muže!!

Založil matrosh, 01 Leden, 2014, 21:38:24

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

01 Leden, 2014, 21:38:24 Naposled upraveno: 11 Leden, 2014, 12:41:43 od JarKH
      Asi nic mi neudělalo tenhle rok pod stromečkem větší radost, než čtvrtý díl čím dál tím úžasnější komiksové série Mýty, tentokrát s podtitulem Pochod dřevěných vojáčků. Už ve třetí knize Láska jako z pohádky bylo zřejmé, že scénárista Bill Willingham hodlá svůj příběh o pohádkových bytostech, žijících u nás v exilu, rozvinout do monumentální ságy. Ale teprve až tady začíná být jasné, že nás čeká opravdu epický příběh.
      Hned v úvodu knihy nás čeká speciální one-shot Poslední hrad, který vyšel jako neočíslovaný příběh mimo hlavní řadu a v době svého vydání získal prestižní ocenění Eisner Award za nejlepší krátký příběh. V tomto příběhu se vracíme do daleké minulosti ve světě mýtů, kdy poslední spojené síly pohádkových bytostí brání poslední bránu do našeho světa proti krvežíznivým hordám Nepřítele. Je to první z příběhů, který staví do centra dění Modráka, asistenta Sněhurky a jeden z těch, díky kterému se právě on stal mou oblíbenou postavou v sérii Mýty. Ale nepředbíhejme.
      Takže co vás tady čeká? Pro znalce fantasy žánru bude stačit velice jednoduchá nápověda: Tolkienův Pán prstenů a konkrétně bitva u Helmova žlebu. Pro ty ostatní asi takhle: Stanete se svědky epické bitvy o poslední pevnost, která brání Nepříteli v ovládnutí celé země. Billu Willinghamovi se podařilo do tohoto krátkého příběhu vtěsnat všechno od lásky, odvahy i strachu až k odhodlání položit život za správnou věc. Skvěle stupňuje napětí za hradbami až do poslední konfrontace a čtenář naplno prožívá s hrdiny každou ztracenou hradbu i smrt odvážných bojovníků, kteří jsou odhodláni bojovat až do konce, aby ochránili ženy a děti, kteří se v podzemí naloďují na poslední loď, která je veze do nového světa. Příběhu přitom nechybí ani humor. Narazíte tady na spoustu postav, které už znáte, ale i na spoustu nových, které si Willingham vybral z mnoha různých pohádek i legend. A člověk může strávit opravdu dost hodin prohlížením drobností a dohledáváním příběhů, které se s postavami pojí. Jedním slovem je to skvěle vyprávěný příběh, kde jde napětí ruku v ruce s popkulturními citacemi a tvoří harmonický celek. A ti citlivější z nás u něj možná i uroní nějakou tu slzičku.
      Jak už to bývá u této série zvykem, o tento samostatný příběh se opět postarali jiní kreslíři a tentokrát je to Philip Craig Russell (Koralína, Sandman), který si vzal na starost scény ze současnosti a Craig Hamilton (Aquaman), který se postaral o zachycení dávné bitvy. Jako důkaz kvality by vám mohlo stačit to, že je v mnoha recenzích na tuto knihu jejich kresba označovaná za tu nejlepší, předčící i tvorbu regulérního kreslíře série, Marka Buckinghama.
      Tak prolog máme za sebou a můžeme přejít k hlavnímu chodu. Do Mýtova po více než sto letech dorazil další uprchlík z domoviny, která je teď císařstvím. Je jím Červená karkulka, dávno ztracená láska našeho Modráka, který nemůže uvěřit, že jí znovu vidí. Pro mnoho mýtů je tato událost skoro něco jako zázrak. Jiní, jako třeba král Cole, v tom vidí dobrý politický tah pro blížící se volby nového starostu. Ale najdou se i takový, kterým to nějak nejde pod nos. Přesněji řečeno, Wolfimu to trochu smrdí. Karkulka tvrdí, že se sem dostala dávno zapečetěnou bránou v Kanadě a zbytek cesty dojela autem, ale sakra tu bránu v Kanadě zapečetili císařovi vojáci zvenčí! A kde se Karkulka vůbec naučila řídit auto?! Nemusíte být ani veteránem dvou světových válek, jako je Wolfi, aby vám došlo, že tady něco nehraje a že Karkulka je možná špehem Nepřítele. Pokud to tedy vůbec je Karkulka. Takže zatímco si Karkulka užívá v Mýtově slávu a pocty ostatních mýtů a opětovně se sbližuje s Modrákem, vyráží Wolfi do Kanady, aby ověřil svou teorii v praxi a získal důkazy. A zatím, co se tohle všechno děje, do New Yorku přichází partička podivných mužů v černém, kteří nenávidí jídlo a shání se po značném množství nejmodernějších zbraní.
      Nejnovější příběh ze série mýtů funguje jako skvěle promazaný hodinový strojek. Každá událost i postava má přesný účel i místo, příběh je přehledný a autor si dává načas přesně tak dlouho, abyste se mohli sblížit a identifikovat s postavami, a pak spolu s nimi vyrazit do strhujícího finále. Kolem hlavní dějové linie je vystavěno mnoho linii vedlejších, které budou mít dopad na věci příští a samozřejmě nechybí ani velké množství vtípků a myšlenek, které těží z původních pohádek, popřípadě je rozvíjejí k dříve netušeným možnostem. Už jen když si vezmeme samotnou postavu červené karkulky, kterou podezírá z velezrady právě ,,velký zlý vlk". Nebo si vezměte třeba takového Pinokia. Byl to rozkošný dřevěný chlapec, který se nakonec stal skutečným chlapcem. Ale co kdyby se místo toho rozhodl zůstat dřevěný a chtěl se stát vojákem. Jak by se dal takový dřevěný parchant v boji vůbec porazit, když ho nic nebolí?! Pokud měl člověk v předchozích knihách tak trochu pocit, že Willingham měl sice skvělý nápad, ale nevyužil naplno jeho potenciál, teď vám začíná být jasné, že tehdy šlo pouze o rozehrávku daleko větší a komplexnější hry.
      O kresbu se opět postaral Mark Buckingham a i když se v recenzích objevuje mnoho názorů, které vyzdvihují hlavně ostatní kreslíře, kteří na sérii pracovali, já osobně mám jeho kresbu ze všech nejradši. Dle mě se hodně rychle vykresluje k vlastnímu nezaměnitelnému stylu, díky kterému si ho prostě s nikým nespletete. Dodává jednotlivým postavám výraznou charakteristiku i styl a přitom zůstává přístupný i více zmlsaným čtenářům, odchovaným na komerční komiksové kresbě. Kapitolou samou pro sebe je jeho design všech stránek. Téměř každá stránka tohoto komiksu má svůj pohádkově laděný rám, který vždy obsahuje prvek charakterizující postavu, kolem které se děj právě točí. Například, když je v centru dění krásný princ, jednotlivá okna kresby jsou uspořádané tak aby stránka vytvářela obraz štítu, nebo když je v centru dění Karkulka, na každé stránce je malované záhlaví s holkou v červené kápi. Když Sněhurka navštíví svou armádu čarodějnic, skrze všechny okna se prolíná špičatá kouzelnická čepice a na okrajích stránek posedávají vedle koštěte ropuchy a kočky. Je prostě vidět, že Buckingham si s každou stránkou hraje jako malý kluk a dodává to celé knize kouzelnou pohádkovou atmosféru. Jediný, kdo mu možná dokáže konkurovat je skvělý autor obálek James Jean. Jeho obálky tady taky najdete a jsou považovány za jedny z nejoriginálnějších a nejinovativnějších v komiksovém žánru. V Americe také vyšli samostatně jako kniha. Jejich umístění na konec knihy, bylo pro mě jedinou vadou na kráse a doufám, že u další knihy se vrátí zase mezi jednotlivé sešity, jak tomu bylo u knihy předchozí.
      Vím, že se znovu budu opakovat, ale Mýty jsou opravdu momentálně tím nejlepším komiksem, který u nás vychází a rozhodně ho doporučuji každému, kdo ještě zůstal netknutý. Je to originální postmoderní mix fantasy, thrilleru i komedie, který počítá i s chytrým čtenářem, ale nepostrádá ani zdravou míru černého humoru a násilí, které prostě k takovým příběhům patří. Jo a taky uvidíte Červenou karkulku úplně nahou.

Fables Vol.4: March of the Wooden Soldiers
Crew- Netopejr\ 2013

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Gmork

Uvidíte nahého i Modráka.  :D
Jak už jsem psal, ráno jsem si přečetl 136 díl
a bavil mě stejně jako Pochod dřev. vojáčků.
Tohle považuji za malý zázrak. O kolika sériích
se dá tohle říct.
Do té encyklopedie půjdu.  ;)
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

matrosh

Já zase doufám, že Crew nevynechá vydání 1001 Nights of Snowfall, která je pro děj taky podstatná. je to prostě skvělá série.
Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 

Gmork

Taky doufám. Jinak mám teď v polském balíčku
9 knihu - Sons of Empire, přece jen má polský Egmont
před Crwí pár let náskok. Letos vydá 13 knihu, ta tu
vyjde ( pokud vydrží to tempo vydávání ) někdy v roce 2018,
což se mi nechce čekat. Ale české verze si samozřejmě
kupuji a kupovat budu. Co si budeme povídat, je to
momentálně nejlepší komiks co tu vychází.  ;)
tak má koukat aby byl.

matrosh

jj, už se nemužu dočkat pětky. popelka jako James Bond a druhá světová válka ve stylu Wolfman vs. Frankenstein :-* bude to nářez

Gmork

Jop, u Fables jsem multikulturní, nové díly čtu hned
co se objeví v anglině. Pak s odstupem na papíře
v polštině a posléze v češtině. Jak by řekl Amos,
výuka jazyků hrou.  :D
Marš drewnianych žolnierzyków jsem četl někdy před
třemi lety, moc se to tu vleklo. Teď jsem u deváté knihy.
Do každého pol balíčku si vždy přihodím novou Temnou věž,
Mýty a Hellboye. U Lucifera jsem přestal, tam mi ten velký
časový skluz nevadí. Polský Egmont by mohl vydat další knihu
u Dreaming, to by byla pecka.
tak má koukat aby byl.

matrosh

Když už je řeč o Temné věži, nechápu, že to tady nikdo ještě nevydává. Ono to má sice možná trochu dražší práva, ale s tak velkou fandovskou základnou Kinga, jaka tady je, je to prakticky automatický úspěch. nemluvě o kresbě.

Gmork

Ty práva nevím, ale teď si budu kupovat 4.- Pád Gileadu
a ten stojí v přepočtu kolem pětikila, v HCčku, zvětšený
US formát, jako anglický originál. Jak by se to tady prodávalo,
to nejsem schopný odhadnout, přece jen je to trochu
"složitější" čtení.
Jo a že mám tu Růžu na ploše - polsky je to Róža czerwona.  :)
tak má koukat aby byl.

JarKH

Mýty jsou maximálně super, z nich (iz Lucifera) jsem šťastný a vděčný, kéž bychom se dočkali jednou tří nebo i čtyř knih ročně...

Od začátku, co Mýty čtu, mi vrtá hlavou zrovna Modrák - a ptám se zdejších moudrých znalců, co on je to vlastně za Mýtus ?

JarKH

Gmork

Dobrá otázka, taky ho nemůžu nikam zařadit,
nejspíš bude z nějaké anglosaské pohádky.
Trochu zaspoileruji, za ty roky, než to tu vyjde,
se na to zapomene. Nejlepší kniha s Modrákem je
12ctý book - Temné časy, zvlášť ten velmi emotivní závěr.
Prostě špička. Však počkej, v roce 2019 se přesvědčíš
sám.  :D
tak má koukat aby byl.

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář