Jen popel a prach....

Založil matrosh, 25 Prosinec, 2013, 12:07:07

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Takže se na pultech objevil další díl Hellblazera, který uzavírá Azzarellovo účinkovaní v této sérii. Takže si nejdřív můžeme říct něco o tomto posledním díle a pak se podíváme na sérii jako takovou.
      Takže věc se má tak, že z Johna zbyl jen popel a prach. Prostě shořel. A ještě k tomu v soukromém a trochu perverzním sado-maso klubu. Případ dostal na starost agent Turro a začíná s výslechem všech podivných individui, které se tam v té době nacházeli. V paralelní dějové linii pak sledujeme ,,zesnulého" Richarda ,,klikaře" Fermina, jak si užívá naplno své nové identity, dokud se mu v zrcadlech nezačne objevovat podivný týpek v baloňáku a s cigaretou.
      Pro Azzarella není vůbec žádný problém vybudovat dusivou atmosféru, plnou nejistoty a strachu. Turrovi výslechy místy jako by utekli z klasického thrilleru Se7dm. Jeden svěděk je podivnější než druhý, ale jejich vyslech Turra dovede aspoň na stopu Richarda a před námi se postupně začnou odkrývat události posledních několika dní před Johnovým vzplanutím. Pokud jde o atmosféru, je Azzarello absolutní mistr, takže napětí v této knize se dá přímo krájet. Je to jako byste se octli tesně před oponou, za kterou je něco strašného a nelidského, ale vy za ni pořád nevidíte. Konečně dojde i na nějaké odpovědi, ale pokud počítáte s přímočarými vysvětleními, tak na to můžete rovnou zapomenout. Musíte se prostě smířit s faktem, že Azzarelluv Hellblazer je prostě zvláštní. Pokud jde ale o vyznění celé této knihy, řekl bych, že se příběh celkem povedl. Na Zmrznutí sice nemá, ale je minimálně stejně dobrý jako Potopa.
      Pokud ale budeme posuzovat celé Azzarellovo působení v Hellblazerovi, nejsem si tak docela jistý, jestli začít právě u něj byla ta nejlepší volba. Pokud jde o jeho prezentaci hlavní postavy, Johna Constantina, je perfektní. John je skoro větší hajzl, než obvykle a nemaže se vůbec s ničím. Ale celý Azzarellův příběh je silně metaforický a není to prostě typický Hellblazer. Prostě je tam málo magie, málo hororových prvků a i málo hlášek. Azzarellův příběh lépe vyzní v kontextu jiných tvůrců, kteří na sérii pracovali, jenže bohužel český čtenář to nemá s čím srovnávat. Kromě Ennisova Syna člověka u nás na trhu nic z této série nevyšlo a tak český čtenář bohužel může dojít k názoru, že celá série Hellblazera je taková, jako to, co u nás už vyšlo. Což není pravda. Ono totiž právě další knihou, která by měla následovat po Popelu a prachu začíná nová zlatá éra této série. Po Azzarellovi totiž přebral otěže Mike Carey (Lucifer), který se rozhodl vrátit se dějově ke kořenům série, kterou nastartoval Jamie Delano v roce 1988. A jeho příběhy patří mezi to nejlepší, co s Constantinem kdy vyšlo. Jenže my se toho pravděpodobně nedočkáme. Aspoň podle oficiálních stránek nakladatelství Crew, kde v sekci připravujeme žádný další Hellblazer není. Tržby za prodeje asi nebyli nic moc, takže vyčítat jim to nemůžeme. Je fajn, že aspoň dovydávali tento příběh.
      Ale jak se říká, naděje umíra poslední. Možná, že když se bude Lucifer dobře prodávat, zabrousí oko vydavatelské zpátky k našemu oblíbenému hajzlíkovi v baloňáku, a John se s širokým ďábelským úsměvem a cigaretou v koutku opět dostaví na scénu.

John Constantine, Hellblazer: Ashes and Dust
Crew/2013

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Gmork

Zamrznutí bylo lepší.
U Hellblazera stejně jako u Locke and Key
řeším dilema, zda si to nezačít kupovat
na bookdepository, s tím, že si to případně pořídím
v češtině, pokud to vyjde. Jako první si koupím knihu
Gift, ta se mi líbí hodně. A tady vyjde až za několik let,
pokud budou prodeje.
Stejně tu nebude moc co kupovat, když bude BBart odstavený.  ;)
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

matrosh

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 

Gmork

No jak jsem pana Buchala pochopil, budou převážně
vycházet jen suprouni, žádný Upír, 100 nábojů, DMZ.
Na pláštěnky mě neužije, pro mě jako by byl odstavený.
Chybí mi pár starších dílů u Y - Last man a 100 nábojů
a pak jsem na suchu. Což nevadí, stejně potřebuji šetřit
pro poláky a frantíky.
tak má koukat aby byl.

matrosh

tak Upír je teprve u druhé knihy, snad to nehodlají odstavit uplně? ale jinak máš recht, taky nejsem batmanofil

Gmork

Jestli tento rok nevyjde třetí Upír, bude to dvojnásobná
škoda, trojka je totiž naprosto boží. Hotový peklo na zemi,
tedy v Pacifiku.  :)
Moc mi to hlava nebere, že se tu Upír blbě prodává.
tak má koukat aby byl.

Holmwood

Upíra ešte nemám (najblyžšiu objednávku napravím) ale za to mám všetkých Supermanov  rofl

Gmork

A máme v tom jasno - je to tvoje vina!
Aby tě Edward za úplňku navštívil... nahej!  :D
tak má koukat aby byl.

Holmwood

ja si to okno dneska na noc asi zavrem  :'( :D

Ninjer

matrosh: http://www.komiksarium.cz/index.php/2013/11/bbart-se-potrebuje-nadechnout-pristi-rok-vyda-maximalne-12-komiksu/

"[BB Art] vydá deset až dvanáct titulů (...) jedinou rozjetou nesuperhrdinskou sérií vydanou v roce 2014 bude Y: Poslední z mužů, protože se jedná o jeden finální svazek. Několikrát zároveň zdůraznil, že řady jako Banda, Punisher Max, 100 nábojů nebo Planetary nejsou zastavené nadobro, jen se vrátí později, možná už v roce 2015."

Potřebují se doprodat různé komiksy, předtím toho BB Art vydali trochu moc, často s tím, že očekávali o něco vyšší prodeje, ale zdá se, že byl náš malý komiksový trh přesycen (možná i vlivem UKK). Proto drobná pauza, ale protože BB Art je jeden z největších nakladatelství v ČR a jsou nadšenci do komiksů, tak vsadím boty, že většina sérií, včetně Amerického upíra, budou dále vycházet v roce 2015 a to podobným tempem.

Je to nemilé, ale BB Artu se dá myslím více věřit, pochybnosti jsou myslím spíše na místě u Netopejra, případně Comics Centrum. BB Art si myslím zaslouží trpělivost čtenářů.
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí