100 nábojů, kterým nevlhne prach

Založil BeeSee, 21 Listopad, 2013, 13:36:32

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

S novými díly rozjetých komiksových sérií se zase roztrhl pytel. Že by ten muž v červeném kožíšku s bílými lemy, co má vousy jak ZZ Top, už lítal někde kolem? V rychlém sledu vyšly nové díly Y: Poslední z mužů, Transmetropolitan, Živí mrtví a samozřejmě také Azzarellovská gangsterka 100 nábojů. Musím se přiznat, že název aktuálního devátého dílu Smrt je mým řemeslem mě poněkud irituje. Přeci jen si myslím, že Robert Merle je trošku jiný level než Brian Azzarello a válka mafiánských rodin není koncentrák. Ale je mi to samozřejmě platné jako výhra ve sportce, když už máte předplacenou plynovou komoru...

Zatím co některé série mají časem tendence vyčpět, tak u 100 nábojů je tomu spíše naopak. Samozřejmě k rozplétání dějových linek a mocenských intrik vás Azzarello pouští opravdu pěkně pomalu a musíte k tomu ,,skousnout" množství gangsterských historek ve kterých tečou prachy, krev a sperma. Ale vždy objevíte něco, co zapadá do celkové mozaiky hlavní dějové linie, která se jako bájná mořská obluda občas vynoří, aby nadělala pořádnou paseku a pak se zase na chvíli potopí, aby se stejnou razancí udeřila na jiném, absolutně nečekaném, místě. Azzarelo ve svém příběhu používá postavy, loutkáře, kteří jen vodí herce podle scénáře, který jim dali do vínku. Zároveň však jde o tu absolutní moc a pocit, že na konci se bude smát pouze capo di tutti capi. Ten, kdo tuhle zašmodrchanou hru zvládne nejlépe, bude mít nejvěrnější a nejakčnější figurky, nebude se bát v rozjeté hře blufovat a donutí své soupeře položit krále.

Myslím, že Brian Azzarello se nejvíce baví tím, jak čtenáře nechává na pochybách a může vláčet s jejich dedukcemi a předvídatelností. Což činí evidentně rád a s precizností hodinářského mistra. Spolu s kreslířem Eduardem Rissem tak vytváří podmanivou gangsterskou atmosféru zasazenou do soudobých kulis amerických měst. Noirový nádech se dá vystopovat v množství scén, ale stejně ho tato autorská dvojice presentuje po svém a moderně.

Agent Graves rozpoutal válku s Trustem, kde není místo pro slitovaní a na konci může věnec pro vítěze přijmout je jeden. Pro ostatní je tady jen smrt a ponížení. V téhle šachové partii už bylo obětováno dost bezvýznamných figurek, aby oběma stranám bylo jasné, že tuhle partii je třeba dohrát do konce. Jednotlivé rodiny a samozřejmě také Minutemani nyní uzavírají spojenecké pakty a rozhodují se, na kterou misku vah se přiklonit. Nepohodlné je třeba odstranit, aby byla uvolněná cesta k vítězství. Již dávno to není jen válka pěšců, pro celkovou strategii je nutné obětovat i mnohem větší a významnější figury. Jak tahle partie dopadne ví jen její tvůrci, ale zatím se jim daří to udržet v naprosté tajnosti. 100 nábojů = 100 původních sešitových dílů, kde se může na konci stát cokoli...


100 nábojů #9: Smrt je mým řemeslem
Scénář: Brian Azzarello  Kresba: Eduardo Risso
BBart komiks / 2013

Recenze na díly 1-3
Recenze na 4. díl
Recenze na 5. díl
Recenze na 6. díl
Recenze na 7. díl
Recenze na 8. díl

Gmork

22 Listopad, 2013, 00:39:53 #1 Naposled upraveno: 22 Listopad, 2013, 00:54:47 od Gmork
Tolik mrdek, čůráků a kurev pohromadě se vidí
jen v jednom komiksu, v tomhle.
Ale čte se to náramně.  :)
Komiksový Pulp Fiction, Tarantino má tuhle sérii
určitě hodně rád.
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal