Usagi v záblescích smrti

Založil BeeSee, 09 Říjen, 2013, 10:09:30

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

09 Říjen, 2013, 10:09:30 Naposled upraveno: 12 Říjen, 2013, 19:29:03 od matrosh
I náš oblíbený ušák Usagi Yojimbo se dočkal malého výročí. Pokud nepočítáme speciální barevný komiks Yokai, tak Záblesky smrti je přesně jubilejní dvacátou knihou s tímto sympatickým hrdinou. Což v podstatě znamená, že jsou za námi již dvě třetiny knih, které vyšly v originále. Nakladatelství Crew asi trefilo katanou přímo do živého, protože je nuceno dělat dotisky předchozích dílů a navíc s každým novým dílem vzrůstá počet fanoušků ušatého ronina. Pokud pomineme fakt, že vydavatelé ve svém stejnojmenném magazínu ,,ušáka" představili již v roce 2004, tak první kniha s tímto animálním hrdinou vyšla o rok později. Co tím chci říct? Pamatujete si snad někdo, že by u nás vycházela nějaká komiksová série, která by měla už dvacet dílů? Dvacet dílů za zhruba osm let? Určitě mě nic nenapadá a vsadím svoji pravou jetou ponožku, že ani vás nic nenapadne! Tomu se, milí zlatí, totiž říká fenomén!

Myiamoto Usagi je opět sám, kráčí feudálním Japonskem a přemítá nad vším možným, hlavně nad svým synem. Jenže doba i kraj jsou toho času poněkud neklidné a ronina na cestách čeká množství dobrodružství. Záblesky smrti přinášejí hned deset rozličných příhod ze života Usagiho a jeho souputníků.  V tomto díle se setkáme opět s přemýšlivým inspektorem Ishidou. Horlivým lovcem odměn Genem, který často nejdříve tne katanou a teprve poté přemýšlí o následcích, bravurní posedlou šermířkou Inazumou a dalším lovcem odměn zvaným Toulavý pes. Tomoe má na dvoře Noriyukiho nového rivala a chrám kněze Sanshoba sužuje zlovolný démon! A Usagi? Ten je samozřejmě hlavní persónou i této knihy. Zaplete se do pašerácké operace, potká zahořklou stařenu, která ho ,,bez milosti" přijme za svého nového poskoka, pomáhá poněkud poblázněnému vynálezci, který chce přejmout vlastnosti ptáků a létat. A rovněž potkává mladého samuraje, kterého vpřed žene touha po vendetě.

Stan Sakai opět dokazuje, že je bravurním kreslířem a hlavně opravdovým mistrem ve vyprávění. Ani v nejmenším se nemůžeme divit, že je držitelem mnoha ocenění z nich je nejznámější ,,komiksový Oscar" Eisner Award, kterých má hned několik. Kompletnější výčet autorových ocenění naleznete samozřejmě na přebalu knihy. I v této knize udržel vysoko nasazenou laťku kvality, kterou známe z předchozích ušákových opusů. Byť rozhodně tento díl není ničím průlomovým v kontextu všech dosavadních dílů, tak i přesto musím konstatovat, že se jedná o velmi zdařilé dílo, které v žádném případě nepokulhává za ostatními díly této série. Každá jednotlivá kapitola vás dokáže něčím zaujmout a strhnout čtenářovu pozornost. Stan Sakai jednoduše ví jak na to! Dokáže mistrně skloubit ,,obyčejné" příběhy animálních hrdinů tak, že jim vloží lidské charaktery a velmi často i ty hodně záporné. Z milého králíčka udělá mistra bojových umění, který v cuku letu dokáže rozsekat dav nepřátel. Mazanou lišku transformuje do pouliční umělkyně, která má mimochodem i dost hbité prstíky. Minimálně tak, aby vám zcela nepozorovaně zmizel měšec s penězi a ještě jste poděkovali za seznámení s půvabnou ,,lištičkou". K těmto, a samozřejmě mnoha dalším, charakterům hrdinů si přidejte velmi osobitý půvab japonské kultury, její samurajské legendy, démonickou mytologii či rozdělení úloh ve společnosti.

Stan Sakai je jednoduše mistrem a sága o Usagi Myiamotovi je jeho mistrovským dílem!


Usagi Yojimbo #20: Záblesky smrti
Scénář a kresba: Stan Sakai
Crew / 2013


karelcedr


Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal