Další klasika na našich pultech.

Založil matrosh, 06 Září, 2013, 18:13:20

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Přiznám se, že moc často klasický superhrdinský svět DC nenavštěvuju, ale když na to dojde je to obvykle Batman. A u i toho si dost vybírám, co chci mít na poličce. Ale Kameňák rozhodně do této malé skupinky patří. Kniha mě nalákala už svým vzhledem: parádní obálka a pod ní tvrdá vazba v kůži se stříbrnou ražbou. Paráda.
      Ale abychom tady nemleli jen o vzhledu, pojďme se podívat taky na obsah. V knize nejdete dva delší příběhy a jednu jednohubku.
      Jako první se představí u nás známí Ed Brubaker (Criminal, Captain America) se svým příběhem Muž, který se směje z roku 2005. Příběh je o první konfrontaci Batmana s Jokerem a řadí se chronologicky za knihu Batman: Rok jedna.
      Po celém městě se začínají objevovat rozesmáté mrtvoly a Batman s komisařem Gordonem si začínají být jistí, že tohle je teprve začátek. O několik dnů později začíná v televizi nová show. Vystupuje v ní uchechtaný šílenec s bílou pokožkou a zelenými vlasy. A každý den vybere několik bohatých obyvatelů Gothamu, co nás nadobro opustí. Batmana čeká zapeklitý případ a první konfrontace s nevypočitatelným šílencem, Jokerem. Ed Brubaker jede na jistotu a rozjíždí tady klasickou noirovou detektivku. Batman se postupně propracovává haldou stop, aby zjistil, o co Jokerovi jde a mezitím se s ním musí i několikrát utkat. Je to hodně dobrá detektivka, která se drží pravidel daného žánru a Batmanovi sedne. O kresbu se tady postaral Dough Mahnke a jeho kresba se mi líbí. Není to úplně čistá linka, ale jeho detaily tváří jsou výborné a Gotham v jeho kresbě působí opravdu depresivně. Neměl jsem tomuto příběhu co vytknout, dokud jsem se nedostal k tomu druhému. Ale řekněme si to na rovinu, kolik příběhů o Batmanovi snese srovnání s Kameňákem od mistra Alana Moora?
      Jeho rukopis identifikujete hned na začátku, kde vás čeká hned několik stránek bez jediného slova. A i přesto, nebo možná právě proto, můžete atmosféru přímo krájet. Joker zase jednou utekl z Arkhamu a tentokrát má pořádně spadeno na komisaře Gordona, kterého unesl a chce ho dohnat k šílenství. Když to takhle popíšu, působí to banálně, ale já nejsem Alan Moore. Jeho scénář je značně surový a nelítostný, a když je na scéně Joker a vede monolog, máte nutkání mu přikyvovat. Přitom je jeho chování snad ještě šílenější, než jsme u něj zvyklý. V druhé dějové linii pak sledujeme zrození Jokera a musím říct, že i vzhledem k prostoru jednoho komiksu toho tady Moore stíhá víc než dost. Jednak je jeho příběh natolik silný, že vás okamžitě vtáhne. Joker tady hraje úplně jinou ligu, než většina padouchů, co jsem kdy v komiksu potkal a jeho motivace, i když opravdu šílené, mají opravdovou hloubku. A pak se tady odehraje i několik zásadních události, které mají dopad na celou sérii. Jinými slovy, dámy a pánové, takhle se to prosím dělá.
      Pokud jde o kresbu Briana Bollanda, tak ta je dokonalá. V tomto případě je navíc ještě vylepšená, protože u tohoto nového vydání si Brian vyžádal, aby mohl celý příběh i nanovo kolorovat a když už byl v tom, občas něco do původní kresby přikreslil. Coloring je mimochodem výborný a nejvíc zaujme asi v retrospektivě, kde Brian zvýrazňuje barvy jen určitých předmětů.
      Na závěr vás čeká krátká autorská jednohubka Briana Bollanda, který si tady vytvořil kraťásek jen aby se mohl vyblbnout v kreslení Batmana podle svých vzorů z dětství. Je to chutná třešnička na výborném dortu.
      Výsledné hodnocení je jasná stovka. Titulní Kameňák patří do zlatého fondu komiksových příběhů. Doprovází ho tady další výborný detektivní příběh, který bledne pouze v přítomnosti Kameňáku, ale pořád je řazen do 25 nejlepších příběhů netopýřího muže. Dokonalá kresba s vyváženými barvami. Skvělé provedení knihy jako takové. Nemám co víc dodat.

Batman: Killing Joke and Other Stories
Crew\ 2013

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář