Lucifer: Božská komedie

Založil matrosh, 05 Srpen, 2013, 23:55:57

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

05 Srpen, 2013, 23:55:57 Naposled upraveno: 06 Srpen, 2013, 09:06:43 od eda
      Čtvrtá kniha ze série Lucifer, s podtitulem Božská komedie, je první knihou z této série, kterou jsem četl. Nalákala mě hlavně půvabná obálka Christophera Moellera. Pokud jde o Lucifera samotného, naposledy jsem ho viděl, když ve čtvrté knize Sandmana rozpustil Peklo, předal klíče od něj Pánovi Snů a zmizel. A jak se mu dařilo potom? Zakotvil v Los Angeles a otevřel si bar, ale dlouho tam nevydržel. Samotný stvořitel si ho povolal do nebe a chtěl, aby za nebe vyřídil jistou špinavou záležitost. Šlo o němé bohy, se kterými si nejmocnější sám nechtěl špinit ruce. Lucifer by to samozřejmě zadarmo neudělal a Bůh to věděl, takže mu nabídl něco, co nemohl odmítnout: bránu, která mu umožnila uniknout do jiného jsoucna, které nebylo pod boží kontrolou. Lucifer jí ale nevyužil k tomu, aby unikl. Místo toho vytvořil nový vesmír, hned vedle toho původního a roztříštil bránu na mnoho menších průchodů pro každého, kdo nebyl ve starém vesmíru spokojený. Jeho lid musel splnit pouze jednu jedinou podmínku: nesměl nikoho uctívat. Bůh to nechal být, protože to bylo souzeno a má se to stát Luciferovou zhoubou.
      A Lucifer to opravdu nebude mít jednoduché. Jeho nový kosmos neunikl pozornosti různých bytostí. A především Karty mají velice specifický plán jak ho získat pro sebe a stát se tam bohy. Součástí toho plánu je i Luciferova smrt.
      Nelze popřít, že série Lucifer má mnoho společných prvků se sérií Sandman. Už jen z toho důvodu, že Lucifer je klasický spin-off této série. Řekl bych dokonce, že je to úplně první spin-off, který se u nás vydává. Ale i přesto, že základní konstrukt této postavy je nepochybně gaimanovský, Mike Carey ho zdatně dotváří k obrazu svému. Tady nemůžu nevzpomenout to, že Mike má na svědomí značnou část Hellblazera a z nějakého důvodu mi přijde, že hlavní postava má blíž k Johnovi Constantinovi, než ke Gaimanovu pánovi snů. Nebo je minimálně někde na půl cesty. Jinými slovy, je to pořádný parchant a rozhodně nemá emo sklony.
      Ale děj knihy se netočí jenom kolem něj. Mike Carey tady rozehrává hned několik dějových linii, které se mu daří bez problémů propojit v jeden celek, aniž by čtenáře mátl a celý komiks díky tomu působí neuvěřitelně pestře nejen po dějové, ale i po žánrové stránce. Místy působí kniha jako epické fantasy, místy jako horor nebo i černá komedie. Mě osobně nejvíce oslovili krátké příběhy Mene Tekel a Vloupačka. Velkým plusem pro celou knihu je i to, že i přesto, že jsem předchozí knihy nečetl, nijak zásadně to neovlivnilo můj dojem. Carey to opravdu dokázal podat tak srozumitelně, že jsem neměl vůbec pocit, že jsem byl o něco ochuzen a kniha funguje dobře i samostatně, bez návaznosti na předchozí díly.
      Ale pojďme se podívat na kresbu. Moellerovi obálky jsou pastvou pro oko, o tom žádná. O samotnou kresbu se postarali Peter Gross a Ryan Kelly a jejich kresba je hodně sympatická. Má v sobě jak komiksovou vstřícnost, tak i velkou dávku abstrakce, která vynikne hlavně na velkých panelech a ve výstavbě prostředí, které je opravdu působivé.
      Myslím si, že Lucifer se na českém trhu rozhodně neztratí. Je to zajímavý komiks, který lze zcela bez výčitek doporučit každému fanouškovy temné fantasy, potažmo Gaimanova Sandmana. Zbývá jen doufat, že si získá natolik velkou základnu fanoušků, že bychom se dočkali i Careyho opusu magnum, Unwritten, který stvořil stejný tým a je zajímavým mixem fantasy a studie klasických literárních děl.

Lucifer Vol.4: The Divine Comedy
Crew\2013

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Gmork

Jakožto správný Sandmanovec a milovník městské fantasy
už mám Lucifera doma. Pokud mu to vydrží a bude vycházet
dvakrát ročně, budu šťastný jako pekelná filcka.  :)
Jo, Unwritten po česky, to by byl splněný sen.
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář