Sláine si svoje místo v edici mistrovských děl zaslouží.

Založil matrosh, 29 Červenec, 2013, 00:42:28

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Přiznám se, že Sláina jsem nikdy nijak zvlášť neobdivoval. Stejně jako mnoho komiksových čtenářů, jsem ho znal ze starých Crew magazínů, ale o nějakém uceleném přehledu nemůže být ani řeči. I když je spolu se Soudcem Dreddem jedním z hlavních maskotů britského nakladatelství 2000 AD, vždycky jsem dával přednost spíš těm méně známým komiksům, kterých má 2000 AD mraky. Z těch pár výborných  musím zmínit aspoň hororový kus Leviathan: Hell Bound, který se celý odehrává na obrovské zaoceánské lodi, která v třicátých letech vyplula na moře a od té doby neobjevila žádný přístav. A podobně jako v klasickém sci-fi Nonstop, vznikla na ni nová společnost a nové sociální uspořádání, které má své hrdiny i vrahy. Kromě tohoto zdařilého mixu detektivek Agathy Christie a Horizontu události, stojí za pozornost třeba vizuální orgie ABC Warriors, kombinující prvky fantasy a post-apokalyptického sci-fi žánru; série Nikolai Dante, která nás zavede do alternativní reality daleké budoucnosti, ve které celou planetu ovládá carské Rusko a která je zdařilou variantou na hvězdné války i dobrodružné příběhy; válečné sci-fi Rogue Trooper, odehrávající se na zcela zdevastované Zemi, kde zuří už několik století globální válka.... atď. Takhle bych mohl pokračovat dál a dál, ale vraťme se k Sláinovi, který je jednou z vlajkových lodí tohoto nakladatelství.
      Sláine je britskou (nebo spíš irskou) odpovědí na Conana Barbara. Tento bývalý král a slavný keltský válečník prochází různými epochami dějin Británie a bojuje ve službách Bohyně za udržení starých pořádků. S obrovskou sekyrou na rameni a velkohubým trpaslíkem Ukkem po svém boku, prochází mlhami času a oddaně bojuje proti démonům, který se snaží ovládnout náš svět.
      Na první pohled bychom mohli Sláinea označit za typickou fantasy ságu plnou barbarských hord a mytologických bytostí, která se nijak výrazně neliší od příběhů slavného Conana. Ale zdání klame. Jeho autorovi Patu Millsovi totiž nejde pouze o vyprávění hrdinských ság, ale především o konflikt prastarých pohanských tradic a křesťanství. Navíc svého hrdinu v této knize zasazuje do několika nejstarších legend a příběhů z dějin Británie a nabízí nový pohled na již všeobecně známé příběhy.
      V této knize najdete tři silně propojené příběhy, které jsou nakreslené třemi výraznými britskými malíři. První dva (Jméno meče, Vládce zmatečnosti) nás zavedou do roku 1140 n.l., do období slavného Robina Hooda, jehož příběh byl několikrát zfilmován a je všeobecně známý. Robin Hood byl dle obecně zažitého příběhu zneuctěný šlechtic, který se po návratu z křižáckých výprav stal pro domácí vládu nepohodlným a utekl do Sherwoodského lesa, kde s bandou loupežníku okrádal bohaté a rozdával peníze chudým. Pat Mills ale jde v tomto nepodloženém archetypu hrdiny dál do minulosti a spojuje jej s Robinem Goodfellowem, duchem lesa a mytologickou bytostí z anglického folklóru. V jeho podání se banda zbojníku v Sherwoodu stává poslední skupinou věřící ve starou bohyni, jejichž cílem je bojovat vůči křesťanské víře omezování a sebemrskačství, za kterou stojí ve skutečnosti staří temný démoni uvěznění v naší rovině bytí. I když nebudete ochuzení o žádné typické prvky fantasy ság, je to právě tento koncept, konflikt mezi křesťanstvím - náboženstvím upíraní a ,,životem v souladu s přírodou", co dělá ze Sláinea výjimečný komiks.
      V druhé půlce knihy, titulních Pokladech Británie, se Sláine opět vydává skrze mlhy času, aby se ocitl v post-artušovské éře. Jeho úkolem zde, je shromáždit nejmocnější britské artefakty, pomocí kterých bude možné oživit zlatou éru vlády krále Artuše, jenž upadla v prach opět díky rodící se nové klamné víře křesťanství. I tady se Patu Millesovi daří nabourávat obecné nahlížení na ranní mytologii a velice úspěšně do vás zasévá semínko pochybnosti. Navíc je poznat, že scénárista se dané tematice opravdu věnuje a studuje dostupné historické prameny i mýty, z kterých pak využívá a propojuje prvky, které příběhu slouží, aniž by ve vás vyvolal pocit, že si nimi dělá co chce.
      Pokud jde o kresbu celé knihy, je výborná. O malbu v příběhu Jméno meče se postaral Greg Staples, který je momentálně nejznámnější hlavně tvorbou fantasy artu do karetní hry Magic: The Gathering. Clint Langley (ABC Warriors), který nakreslil vládce zmatečnosti, sice ze všech autorů působí nejvíc komiksově, ale přiznám se, že jeho kresba mi vzala dech a líbíla se mi ze všech nejvíce. Je škoda, že se od ruční kresby poslední dobou distancuje a tvoří hlavně v počítači. A Dermot Power, který nakreslil Poklady Británie zase utekl do Hollywoodu. Všichni tři malíři tady ale skvěle zachytili duši těch starých časů, plných magie a jejich kresba je opravdu strhující.
      I přesto, že sám sebe nepovažuji za velkého fanouška klasické fantasy, musím říct, že tato kniha mě bavila. Krom epických příběhů a velkých krvavých bitek má v sobě totiž i silnou myšlenku, která vás donutí k zamyšlení se nad obecným uspořádáním věci. A to se cení.

Sláine: Name of the Sword, Lord of Misrule, Treasures of Britain
Crew\2013   

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

xVEGANx

Gmork

Taky do toho teď chci jít, dokud je ještě k mání vázaná
verze. Mám sice raději fantasy ve stylu magic jako Mlhy
Ascelticu, M. Xanadu nebo Druidy, než styl heroic typu Conan,
ale tohle je teď v podstatě jediný skutečný fantasy komiks
na trhu. Takže jasná volba.

PS- Teď zrovna čtu v anglině Arawna a jeho kroniky.
Tyhle dva komiksy jsou doslova jednovaječná dvojčata.
Jen s tím rozdílem, že Arawn se přece jen bere trochu
víc vážně, pro humor tam není místo.
No, třeba se tohoto vládce velšského podsvětí dočkáme
i v češtině. Pokud tedy budou dobré prodeje a jestli se
Crew nebude bát oslovit vydavatelství Soleil.  ;)
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

Kocour

První půlka slabší moc nesouvisející s Pokladama (ale zase Staples :), ovšem druhá polovina, tedy přímo Poklady je u mě to nejlepší, co sem kdy ze Slaina četl. Power je tu extra sladěný s Millsem a je to prostě lahoda nad lahody. Irské a britské legendy jsou zde doladěny na maximum. Do toho hlášky od Ukka nebo na Ukka... není co vytknout ;)
V pevné vazbě je extra povedené zpracování pod přebalem - zlatě vyražený Sláineho znak je prostě lahoda pro oko ;)

karelcedr

Díky za recenzi! --poz

Koupil jsem hned jak kniha vyšla. Ale jinak musím souhlasit s Kocourem. První půlka mne vyloženě nudila. Což už se  mi u komiksu dlouho nestalo. Ale potom se to naštěstí chytlo --poz

BadoXXII

Sláine poklady Británie neobsahujú príbehy zo zošitov Sláine - Rohatý búh že ne? Lebo rozmýšlam, že ak sa mi Poklady Británie budú páčiť nakúpim aj Rohatých bohov.

Kocour

Ne, neobsahují, ale ze začátku na něj dost odkazují - následující Poklady Británie už můžeš číst bez nejmenší znalosti Rohatého boha ;)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář