Johnova odysea americkým peklem pokračuje...

Založil matrosh, 13 Červenec, 2013, 09:54:31

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

      Zdá se, že Brian Azzarello vůbec Ameriku nemá rád. Teda, minimálně pokud jde o jeho účast na sérii John Constantine, Hellblazer. Od té doby, co Johna provází svým spisovatelským umem, vymetá Constantine jedno ,,malebné" americké zákoutí za druhým. V Těžkých časech jsme s ním byli na exkurzi v klasickém americkém lochu a stali se svědky sebevraždy Richarda ,,Klikaře" Fermina. V rozporuplných Dobrých úmyslech jsme pak poctili zdvořilostní návštěvou jeho rodinku a na vlastní kůži si ověřili, jak se celé městečko dokáže zdařile poprat s finanční krizí natáčením domácí pornografie pro velice specifické cílové publikum. V atmosférickém Zmrznutí jsme zase poznali, že na masové vrahy s podivnými choutkami lze v Americe narazit prakticky všude. I v dálničním motorestu.
      Tentokrát nás John vezme na výlet do malebného městečka, kterému vládne bíla síla. John se sem vydal, aby se konečně potkal s Ferminovou vdovou, která nešla útěchu v bibli a hákovém kříži. To, že se tyto dvě věci navzájem nevylučují, vám dokáže hned několik křesťansko-fašistických proslovů, které prostupují celou knihou a které místní hlavouni berou téměř jako slovo svaté. Někdo jiný by měl z takové společnosti asi celkem nahnáno, ale John se tady cítí jako ryba ve vodě. Netrvá to ani moc dlouho a brzy se mu podaří dostat do uzavřeného kruhu místních hlavounů, jen aby ho zničil zevnitř a dosáhl svého cíle. Stačí k tomu pár oživovacích kouzel a ducha jako doprovod. A taky trochu nadhledu, který tak moc místním hlavounům chybí. Ovšem, co je opravdovým Johnovým cílem, zůstává nadále záhadou. I když se přiznám, že jsem si náramně užíval momenty, ve kterých patetické proslovy místních fašounů krásně selhávají při konfrontaci s vnější realitou, podstatné věci Brian Azzarello opět ponechal jenom v rovině náznaků. Ale na rozdíl od série 100 nábojů, to tady působí daleko více uměle. I když budeme posuzovat Potopu pouze v rámci série, oproti atmosférickému Zmrznutí, kde vše slouží příběhů a kontext je jen příjemným doplňkem, zůstala Potopa někdy na půl cesty. Rámec tohoto příběhu je sice více dotažený a schopnější fungovat samostatně, než tomu bylo v Dobrých úmyslech, pořád je ale vidět, že kontext hraje významnou roli. Jinými slovy, abychom mohli tento příběh opravdu ohodnotit, budeme muset ještě počkat na další knihu. A právě díky tomu je taky závěrečná jednohubka Bingo tím nejlepším příběhem, co tady najdete. Protože jemu nic z výše jmenovaného nechybí.
      O kresbu se opět postaral Marcelo Frusin, jdoucí v Rissových stopách, a je pravda, že tento kresební styl se prostě k Azzarellovým scénářům hodí.
      I přes jisté výtky však lze Hellblazera doporučit fandům temných příběhů, protože těch je tady pořád málo. A cynický kouzelník patří pořád mezi ty nejlepší v daném žánru.

John Constantine, Hellblazer: Highwater
Crew\ 2013

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal