Asi trochu netradiční report z Festivalu fantazie 2013

Založil Ninjer, 08 Červenec, 2013, 18:29:21

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ninjer

Úvodem varuju, že je dost možný, že tenhle text nebude tím, co se od takového reportu očekává. Nemám tedy sice bůhvijaké zkušenosti s reporty, ale řekněme, že tohle nebude moc objektivní, informace můžou být dost zkreslené a nebudou tolik o ,,hlavních věcech" festivalu, tj. třeba o programu, protože jsem neprolezl bůhvíkolik přednášek, žádnou linii jsem nesjel ani z většiny atd... Ale tak uvidíte.

Fakta na začátek: Na tenhle fesťák jsem jel letos úplně poprvé, vlastně nikdy jsem nebyl na žádném nerdím festu, který by trval více než jeden den. Jel jsem tam jako součást týmu VideaČesky, kde překládám a který měl na FF svou vlastní linii přednášek.


Naivně jsem si myslel, že lístky a ubytování stačí koupit měsíc dopředu. Všechna lepší místa na přespání už ale byla pryč a zbývala pouze jakási ,,Aréna", což je hokejový stadión, který je na FF pokrytý místo ledu koberci. Takže spaní na tvrdé podlaze, pokud tedy nemáte nějakou super-karimatku... což jsem tedy neměl. V každém případě se na to zvyknout dalo, horší už to ale bylo s místní koupelnou a záchody. Předem upozorňuju, že možná můžu být trochu zhýčkaný, ale strávil jsem rok na vysokoškolských kolejích, které určitě nepatří k nejmoderněji vybaveným, a přesto na nich patřím k těm, co si na tamější vybavení stěžují minimálně.


Aréna alias uprchlický tábor Chotěboř


Zde se ale záchody povětšinou řadí do kategorie ,,odporné". Konkrétně v Aréně máte dvě kabinky s dveřmi, kterým chybí klika a otvírají se úžasně logicky dovnitř, tj. směrem do té malé místnůsky s mísou o rozměrech 1 x 1,5 m. V praxi to pak vypadá nějak tak, že jdete tedy na onu místnost tak, že otevřete dveře a v případě, že jste tedy jimi nepraštili nějakého chudáka vykonávající potřebu, tak hbitě obcházíte dveře způsobem, abyste se nezašpinili o ně, o zeď, o mísu či o věčně mokrou podlahu s promočeným válejícím se toaleťákem.

Na velkou doporučuju chodit do budovy KD Junior, třetí patro. Věřte mi, že se to vyplatí. Tamější záchody sice na první pohled taky vypadají jak z postapokalyptického snímku, ale je na nich sucho, moc lidí tam nechodí, kabinky jsou poměrně velké a dají se i zamknout (zrezivělým kusem železa). A co víc, dokonce se v nich nachází i zázrak moderní techniky - zrcadlo. Takže se takhle jednou holím ve třetím patře KD Junior a dovnitř vejde klučina, podívá se na mě a řekne: ,,Nech mě hádat, bydlíš v Aréně."

No ale vylezme už konečně z místnosti, kam všichni musíme, a pojďme k místnostem, kolem kterých se festival opravdu točí a to jsou různé přednáškové haly, místnůstky a přístěnky na košťata. Ve většině místností je dost vedro, aspoň si na to lidi stěžují, ale já už si vypěstoval nadpřirozenou schopnost, že tohle tolik nevnímám (a smrdím jen trochu). Tady už ale musím konečně chválit. Zaprvé abych nevypadal jako nějaký zakomplexovaný cynik a zadruhé proto, že ono opravdu JE co chválit, samozřejmě.


Milionkrát lepší než "Pauza na oběd" či "Za chvíli se vrátím"


Až mě překvapila vysoká kvalita přednášek. Je sice pravda, že nemám takové srovnání, protože například na Crwecon chodím často, ale ten se pro mě čím dál víc mění v primárně sraz komiksáků a počet přednášek, které tam za rok zhlédnu, se dá spočítat na rukou hodně nešikovného dřevorubce. Tady je však času kupa, tak jsem jich na pár došel a velmi často jsem se skvěle bavil a dozvěděl spoustu zajímavých věcí. Narazil jsem i na slabší přednášky, ale nikdy jsem se ani na chvilku nenudil. Abych vypíchnul aspoň nějaké, tak třeba v rámci OrientConu byly zábavné přednášky o tom, jací jsou Japonci blázni, dále hezká přednáška o myšlenkách vraha s ukázkami z filmů a seriálů (v rámci níž pustili trailer na poslední řadu Dextera, u které jsem dostal orgasmus) anebo naprosto precizní přednáška o světě Kačera Donalda.

Poslední zmíněná přednáška byla v rámci ComicsConu, což byla linie, která mě jakožto komiksáka samozřejmě zajímala nejvíc. Bohužel jsem ale v tu dobu trochu nestíhal (o důvodu toho za chvilku), a tak jsem moc přednášek neviděl. Ale z toho mála a hlavně z toho, co říkali ostatní, to vypadá, že ComicsCon nepatřil mezi moc vyhledávané programy; mnoho lidí na něj prostě nechodilo. Pokud se nejednalo o nějaké opravdu profláklé jména jako ,,Avengers vs X-men" nebo něco spojeného s filmy, tak bylo v místnosti tak kolem 15 lidí. Takže tímto urguju všechny komiksáky, aby víc chodili na FF a na přednášky ComicsConu!

Když jsme u nízké návštěvnosti přednášek, tak nevím, jak to vypadalo u hlavního programu s americkým spisovatelem Star Wars knížek Michaelem A. Stackpolem, ale když jsem na chvilku vklouznul na jeho jakýsi rychlokurz tvůrčího psaní, tak byl sál (i když poměrně velký) poloprázdný. Což byla škoda, protože jsem ho viděl asi jen půlhoďky (pospíchal jsem zrovna jinam), ale jen za ten krátký čas musím říct, že se skvěle poslouchal a dokonce jsem měl během přednášky hroznou chuť taky nějaký ten román napsat. Když jsme u zahraničních hostů, tak se na FF objevil i děda z Hvězdné brány (CTRL + C, CTRL + V... Bra'tac), David ,,I'm trying, doprdele" Nykl a taky komiksový kreslíř Marco Turini - mimochodem toho když jsem googloval, tak jako první mi to našlo článek o Italovi, co zabil své dvě děti a pak sám sebe... Ale nebojte, ten to fakt není, protože ten vypadal jinak, fakt, komiksáka Turiniho jsem na vlastní oči viděl! ... I když tedy ne na jeho přednášce (opět z důvodu viz dole), ale ve chvíli, kdy se svým malým děckem a manželkou nakouknul do místnůstky na jedné z posledních přednášek ComicsConu. Jeho česká choť ho mimochodem velmi aktivně a mile propagovala - týpek si dobře vybral. On je to totiž ve skutečnosti zahraniční host, co žije na pražském Žižkově.


Kuk na Turiniho.


A teď k slíbené výmluvě... tedy důvodu, proč i já jsem ComicsCon poměrně zanedbával. Jak už jsem psal, na FF jsem byl jakožto člen VideaČesky. S ním jsme měli nějaký ten program a v tom jsem sice měl figurovat jen minimálně, ale to se zkomplikovalo ve chvíli, kdy vedoucí naší linie náhle onemocněl a skončil v nemocnici. Nastaly různé zmatky, program se trochu měnil a přesouval a hlavně tento člen měl mít hned několik přednášek, které jsme museli nějak udělat. Zaimprovizovali jsme tedy a přednášeli jsme vždy ve skupince nás překladatelů, kde jsme se tak nějak střídali a doplňovali. Nejdřív jsem se toho obával, ale nakonec to podle mě dopadlo skvěle a to především díky naším posluchačům. Mnohé přednášky a programy jsou jistě nabitější diváky, ale zde jsem cítil tak nějak větší ,,napojení", ,,souznění" či... ééé, to zní moc pateticky. Prostě jsme měli delší potlesk, než jsem u jakéhokoliv jiného programu na FF slyšel.

Ale teď zase zpátky k nadávání. Festival Fantazie nabízí jednu hodně pěknou věc - navštěvovat nové filmy v kině za super cenu (pohybuje se kolem 30 - 50 Kč). Nakonec jsem byl osobně jen na 2 filmech - Maniak a Star Trek: Do temnoty. Promítačka Maniaka byla v pohodě (jen jaksi většina lidí nesdílela mé nadšení z filmu), ale Star Trek...

Znáte to, když sedíte v kině a někdo se tam chová nevhodně? Hraje si s mobilem, šustí papírkami, nahlas chroupá popcorn, přiblble hláškuje s kamarádem... To občas docela naštve, co? A teď si tohle představte, vynásobené tak padesáti. Doteď přesně nevím, co se to jako sakra stalo, a tak je možné, že proběhne nějaká akutalizačka, až třeba nějak získám více informací. Ale z toho, co jsem vydedukoval a co mi kdo řekl, jsou na vině hlavně Trekkies, fanoušci Star Treku.

Takže začal film, kino samozřejmě narvané k prasknutí a na začátku byl v sále větší klid než třeba u Maniaka (tam byla potřeba řádně brutální první vražda, aby hejno pubošů za mnou zmlklo - tedy s výjimkou jedné holčiny, co zakřičela na celé kino). Pak ale při KAŽDÉ dojemné scéně nebo jakéhokoliv momentu, který měl působit (a působil...) dramaticky a aspoň trochu měl zaútočit na city (tj. například smrt postavy), se začali lidi hlasitě chechtat. Nejdřív šlo o pět lidí v jednom rohu kina a čtyři lidi v koutu druhém. ,,HA HA HA HA!" zahýkalo pár lidí. ,,WTF", pomyslel si autor tohoto textu. A jak dramatické scény přibývaly, tak přibývalo i počet lidí zainteresovaných v tom chovat se jako idiot. Jak tomu tak u akčního blockbusteru bývá, tak film byl nejdojemnější a nejvíc dramatu se v něm odehrávalo ke konci filmu... A v tu chvíli už burácela smíchem doslova polovina kina.

Pokud tu má někdo tak hrozně zostřený smysl na patos a vadí mu jakákoliv filmově dramatická smrt či ,,skoro-smrt", tak určitě má právo na to se uchechtnout. Ale když někdo musí své pohrdání maskovat pobavením, které každého diváka kina strašně moc zajímá... No, zkrátím to: Střelte se (phaserem) do hlavy.


"Hele, ten film je hroznej. Co takhle, že bysme se absurdně smáli na celý kino při zcela nevhodných scénách, aby z toho filmu neměl nic ani nikdo ostatní?"
"Geniální nápad!"


Pryč ale od zkaženého zážitku ze Star Treku. Pokud jste dočetli až sem, tak si za odměnu zasloužíte i nějaké ty pikantnější informace. Děti a dívky radši dál nečtěte, jedny z vás můžu pobouřit, druhé urazit. Jo a hlavně ,,bronies". Pokud jste velcí fanoušci My Little Pony, tak vy, proboha, už dál nečtěte. Nechci zemřít pod vašemi duhovými kopýtky.

Jestli jste teď posledními větami zmatení, tak asi potřebujete menší vysvětlení. My Little Pony je v současnosti neuvěřitelným fenoménem. Dětský seriál si hrozně moc oblíbili už odrostlejší diváci, a tak na něj existuje miliony parodií a parafrází, lidé si zpívají infantilní songy, řeší, který poník je super a který je naopak hrozný... a to v takovém měřítku, že by vám to jistě vyrazilo dech. Přesné počty už z hlavy nevím, ale můžu vám říct tohle: Linie spojená s My Little Pony byla pravděpodobně nejobsáhlejší, měla nejvíc přednášek a nejvíc diváků v publiku. Každý den, ať jste byli v jakékoliv části hlavního areálu a v jakýkoliv čas, jste museli potkat aspoň jednoho  ,,poníka" - podivné existence s barevnou parukou, ohonem, rohem či kopýtky. Nějak tak si většina homofóbů představuje Gay Pride.

Asi každý den se v noci odehrávala nějaká ta párty v dolní části jedné z budov, která byla přetvořena na jakousi diskotéku. Večírek právě těchto Poníků patřilo k něčemu, na co se drtivá většina návštěvníků bála jít podívat nebo se tomu vysmívala (čímž zakrývala svůj panický strach). Já se tam podívat byl. Co jsem tam viděl, asi nedokážu správně a výstižně popsat. Poníko-lidí tam byla habaděj a pařila jak o život na infantilní ňuňu písničky z My Little Pony, které všichni důvěrně znali, melodie i texty. Hudbu měli dokonce i živě v podání nějaké kapely, co hrála pravděpodobně své vlastní písničky o My Little Pony. Poměr holek a kluků byl standardem na diskotékách FF - čili 7:3 v neprospěch něžného pohlaví (i když důsledkem toho i v neprospěch kluků...). Jen gayů se tu vyskytovalo o něco víc, protože ti zastupují slušnou část ,,bronies". Jinak z toho, co jsem viděl, se tato skupinka snaží tak nějak být pozitivní, propagovat lásku, přátelství, nikoho nediskriminovat... něco jako hippies, jen ve jménu barevných okatých koňů. Každopádně i to mi je poměrně sympatické, takže doufám, že opravdu tak nekonfliktní a přátelští, jak se zdálo, jsou, a nevyvedou mě v omyl tím, že začnu dostávat výhružky smrtí.

Další nezapomenutelná pařba se jmenovala nějak Fever něco a v ulicích festivalu na ni lákala jedna kawaii asiatka... takže bylo narváno. A chlapů tvořilo asi 80 % publika. Večírek se opravdu rozjel, a tak na parketu bylo stále plno. Pilo se, tancovalo a... svlíkalo. V jednu chvíli jsem byl za hotového outsidera, protože jsem si nesundal tričko. Tady mimochodem jsem si znovu připomenul, proč nechci mít dceru. Přijde mi totiž úplně v pohodě, že to kluci můžou rozjet opilí do takové fáze, že si svléknou tričko. Ale u holek... To udělat moje dcera, tak ji zabiju. Ale nechápejte mě špatně, samozřejmě se na ty polonahý holky s daddy-issues dobře koukalo. A ne že mě budete osočovat, jak neuznávám rovnoprávnost pohlaví - Protože kdyby se tam na pódiu líbali dva kluci a ne dvě holky, tak by to určitě sklidilo mnohem menší nadšení.

Teďka ale odbočíme k něčemu normálnějšímu. Deskové hry! Nevím, jestli už jste tu novinu slyšeli, ale deskovky už dneska nejsou pouze Člověče, Monopoly, Scrabble a nějaké ty ,,chodičky" (když šlápneš na toto políčko, vrať se o 5 políček zpět...). Dnes existuje hromada originálních a promyšlených her, které jsou často dokonce i více o strategii než o štěstí. O tom ale jistě mnoho z vás ví mnohem víc a kdo ne, tak si najde patřičné profesionální informace. Má zkušenost je prostě taková, že jsem si jich pár vyzkoušel a to hlavně díky hale v jedné budově FF, kde je spousta stolů na hraní a kopec deskových her k vyzkoušení. Konkrétně mě nejvíc zaujaly hry Zombie Dice (princip hry je v podstatě takový propracovanější Oko bere), Záchranáři (což je čistě kooperativní hra) a párty-hra Alias. Mimochodem pokud vás deskovky více zajímají, tak doporučuju český youtube kanál Deskofobie a zahraniční TableTop (z něhož některé díly najdete s českými titulky na VideaČesky).


"Fíha, tak tohle jsme ve Vaultu neměli."


A teď zase něco kontroverzního. Child slavery na Festivalu Fantazie. Ne, to přeháním. Ale musím říct, že mě dost překvapilo, kolik z tzv. pořadatelů (to jsou ve většině případech lidi, co někde stojí nebo sedí a kontrolují vaše visačky před vstupem do budovy) jsou děcka kolem 15 let. To platí i u stánků s jídlem... No, v podstatě tu je jenom jeden hlavní takový stánek s jídlem a pitím (plus tedy něco málo v budovách, abych zase nekřivdil) a ten mělo na starost tak 10 sotva-puberťáků. Rychle ale musím přispěchat s tím, že je nechci kritizovat, NAOPAK v podstatě všichni byli ochotní a zdálo se, že se maximálně snaží. Jen mi prostě připadá divné, proč zrovna na Festivalu fantazie tyhle služby dělají vesměs takoví mlaďáci... Na Rock For People vám pivka nalívají lidi různého věku... To má Chotěboř nějaký abnormální nárůst mladších ročníků? Napadlo mě, že to prostě není moc dobře placená práce a mladší lidi jsou rádi za každou korunu, tak to vezmou a ještě se k tomu za svůj nízký plat nadstandardně snaží. A proč mi to vadí? Možná se mýlím a berou plat standardní, jen třeba je o tu práci větší zájem u mlaďáků atd... Ale ať už se snažili sebevíc a mají můj obdiv... tak bych řekl, že starší mazáci by práci občas odvedli rychleji. Někdy obsluha trochu drhla.

Na závěr ještě musím zmínit cosplay, který teda na FF opravdu bujel životem. Návštěvník neustále naráží (kromě poníků...) na všemožné kluky a holky ve všemožných kostýmech z filmů, seriálů i komiksů, z nichž mnohá je opravdu vyvedená. Musím zmínit třeba jednoho klučinu, který na sobě stihl mít za festival aspoň pět (!) kostýmů, z nichž nejvyvedenější byl Zelda, pardon Link ze Zeldy. Moc jsem toho nenafotil, tak mám v plánu posbírat (nakrást) nějaké fotky z internetu, až budou, a udělat menší kolekci cosplayů, které se mi nejvíce líbily - a bude to rozhodně pěkně velká kolekce!


A tím bych to asi uzavřel. Možná v mém textu převládají negativní či dokonce urážlivé poznámky, tak bych rád zdůraznil, že můj dojem z Festivalu Fantazie je převážně pozitivní. Necelý týden, který jsem na FF strávil, jsem si užil a přinesl si domů mnoho skvělých zážitků. FF rozhodně není dokonalý festival a prostoru na zlepšení je asi tolik jako v hokejovém stadionu Aréna, ale přesto se jedná v rámci ČR o unikátní zážitek, kde si snad každý geek, nerd nebo prostě jenom obyčejný blázen něco najde. Hlavně si myslím, že má tenhle fesťák tu vlastnost, že si vás nakonec chytne a nepustí a budete pak toužit po tom zase dorazit. Já teda příští rok dorazím skoro určitě.Pavel "Ninjer" Švanda


P.S. Než jít znovu na Star Trek: Do temnoty na FF, tak si radši dám hromadné objetí s Bronies.
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

myth

Pěkný. :-)

Já to měl s ubytováním lepší, bydlel jsem v penzionu s plným servisem.  :D A protože jsme musel odjet nakonec dříve, zbyla po mě na 4 dny volná postel, takže kdyby si řekl, mohl si mít alespoň na konec luxus.  ;)

Na Star Trek jsme tam raději nešel, ale je fakt, že na FF mají filmy zvláštní atmosféru. Ikdyž jsem šel na Stmívání poslední díl a musím říci, že hra "na pohled do dálky se pije" a nebo "triko dolu" byly zajímavé. :D

Jinak by měl být i bonus FF, tak na něj taky vyraž ať je zase co číst za reporty. :-)

Fruiko

Na FFko jezdím už několikátým rokem a víceméně souhlasím. Vykoumal jsi toho na první pokus celkem dost, s roky přibývá zkušeností (ubytovat se včas a pořídit si nafukovací matraci). A nejlepší záchody jsou v kině, případně ve Vietnamské restauraci. :D

Já už tam jezdím v podstatě jen kvůli deskovkám a lidem (pořád tam víceméně jezdí pořád stejní lidé), takže pokud ti sednou, tak je to fajn. Na přednášky mám snad od své první návštěvy jednoduchý názor. Buď mě téma nezajímá, nebo o něm vím o několik řádů víc než přednášející. Je možné, že se to za ty roky zlepšilo, ale přednášky vynechávám. Jelikož pamatuji kino zadarmo (jo, opravdu před lety bylo v ceně vstupenky, tak do kina nechodím). Hlavně kvůli tomu, že ruch tam je opravdu větší než je v kině obvyklé a mám nedůvěru v místního promítače (film vzhůru nohama, rozmazaný, na podlaze, případně přehozené kotouče, co z normálního filmu udělali docela solidní Lynchovinu - někdy i kombinace - opět je možné, že se to zlepšilo).

Co se týče mlaďochů, tak je to víceméně jediná možnost brigády pro místňáky, takže i když je mizerně placená, tak to vysvětluje zvýšený zájem adolescentů.

Ale máš pravdu, jakmile jednou FFku propadneš, tak nemůžeš jinak a příště zase přijedeš, ať nadáváš jak chceš...

Ninjer

Díky za odezvy ;)

Bonus FF je co? Nějak se mi to nepodařilo vygooglovat.

CitaceA nejlepší záchody jsou v kině, případně ve Vietnamské restauraci.


Hehe, i ty jsem prošmejdil  :) Ty jsou rozhodně mnohem lepší než v KD Junior, ale zase se tam furt ochomejtá spoustu lidí, v tom Junioru je tak nějak větší klid, mi přišlo. A asi by na mě moc pěkně ve Vietnamské restauraci nekoukali, kdybych se tam šel oholit  :)

Jinak se mi stalo u jedné slabé přednášky, že jsem o tématu věděl mnohem, mnohem víc (téma bylo bohaté na zajímavosti, ale přednáška byla naprosto strohá)... a to ani na to téma nejsem vůbec žádný expert a nijak zvlášť se o to nezajímám.
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

Fruiko

Bonus FF bude asi nejspíš FFko speciál (bývalo na podzimní prázdniny), ale mám dojem, že bylo zrušeno. Ale je možný, že ho Pravda odzrušil...

Kocour

Citace od: Fruiko v 08 Červenec, 2013, 21:54:26
Bonus FF bude asi nejspíš FFko speciál (bývalo na podzimní prázdniny), ale mám dojem, že bylo zrušeno. Ale je možný, že ho Pravda odzrušil...


Jo, to je jak u hlavního FF, každý rok se ruší, aby pak bylo :D
Jinak report super! Je na něm krásně vidět, že si opravdu těchto setkání ještě moc nedal, já byl z FF poprvé (tzn. tak cca 10 let zpátky?) taky hrozně nadšený a z každým rokem mi přišel nudnější a nudnější a pak už jsem na něj jezdil, jak psal i Fruiko, jen na den na pokec s lidma a před tím na 2 dny kvůli deskovkám nebo lance. Teď už jsem tam 2 roky nebyl, tak uvidíme, jestli se zadaří příští rok. Čekám, že každým rokem bude návštěvnost ComicsConu větší a větší, ale dle tvého popisu je to pořád bída :( Bohužel...

Mj. minulý týden jsem byl na World War Z v kině a měl jsem tam přesně to samé - film super, vůbec to nebyla "digitální honička" jak jsem čekal, ale v podstatě nové "28 dní poté", každopádně v celm filmu jsou cca 3 hlášky/vtipnější momenty, tak na pousmání, jinak je komplet film vážný, horor/thriler dejme tomu akčňák s několika drsnějšími scénami a lekačkami, kino poloprázdné, ale bylo vidět, že většinu zabrali namachrovaní geláči s přítelkyněma, co na to šli náhodou a samozřejmě, od začátku do konce filmu řehot jak sviň. Jedna holčina tam dokonce propadla v půlce nekontrolovatelnému záchvatu smíchu. Fakt suprovka.  >:(

Tak třebas se příští rok sejdeme v kině :)

Ninjer

Jo a málem bych zapomněl - V rámci přednášce o českém komiksu, který byl velmi obšírně rozebírán nějakým chlápkem, co snad o komiksech přednáší na VŠ, se ke konci zmiňovaly nějaké ty stávající české věci... a mezi nimi i BubbleGun!   :.o
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

myth

Citace od: Kocour v 08 Červenec, 2013, 22:14:42
Jo, to je jak u hlavního FF, každý rok se ruší, aby pak bylo :D


Na to mě moc pobavilo na Uffolněte se prosím, jak tam byla jako host "holka z kafekáry" a říkala, že by se nás chtěla zeptat, co je na tom pravdy, že se nějak lidi před okýnkem baví, že FF je letos naposledy. Sál ji odměnil minutovou ovací. :-D

Ninjer

Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

myth

Jen ty ovace a chudinka byla asi z toho lehce zmatená. Ale asi nějak pochopila, že to patří k místnímu folkloru. rofl

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal