Ragemoor

Založil matrosh, 07 Červenec, 2013, 03:17:43

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

07 Červenec, 2013, 03:17:43 Naposled upraveno: 13 Červenec, 2013, 10:48:10 od matrosh
      Vítejte na zámku Ragemoor. Ať už jste sem přišli z jakéhokoliv důvodu, neměli jste to dělat. Ale teď když už jste tady, je na všechno pozdě. Ragemoor není obyčejný zámek. Nebyl postaven, ale sám vyrostl na pozůstatcích pohanských obětních oltářů, zborcených krví lidských obětí dávných kmenů, které zde uctívali své temné bohy. Ragemoor se živil jejich krví jako mateřským mlékem a rostl. Je živoucí bytostí s vlastní vůlí a Bůh vás chraň, jestli se mu znelíbíte! Ale teď už je pozdě na nářky, on vás nenechá jen tak odejít! Posloužíte jeho cílům!
      Comics centrum se zase jednou vydalo do nejistých vod a vydalo komiks, který jim nezaručuje okamžitý komerční úspěch. I když vezmeme v úvahu, že náš komiksový trh je menší, než ve většině evropských zemí, pár základních pravidel pro úspěch komiksového titulu se u nás už přece jenom zavedlo. V první řadě je to známá komiksová postava nebo série stejného jména (Spider-man, Hellboy, Punisher, Sandman, Garfield...atď.), které čtenáři znají i z jiných médii. V Ragemooru nic takového nenajdete. Ragemoor je uzavřený samostatný příběh, pracující s minimem vlastních postav. Druhý faktor, na který se u nás hraje, i když v daleko menší míře, je slavný a známý autor (Neil Gaiman, Alan Moore, Garth Ennis, Mark Millar, Mike Mignola...atď.) a kdo že to napsal Ragemoor? Jan Strnad? Pokud pomineme podskupinu fandů komiksů ze světa Star Wars, pochybují, že se tady najde moc lidí, kteří by věděli, že Jan Strnad není Čech, ale Američan. Anebo že pracoval na komiksové legendě Spirit, popřípadě v komiksových magazínech Creepy a Eerie. A kresba? Myslím si, že to, že je Ragemoor černobílý v Evropě nepředstavuje problém. Koneckonců nejmladší generace čtenářů je odchovaná na manze a stripech, kde je to zcela běžné. Ale komiksový výtvarníci, to je jiná. Ironii je, že pokud jde o americké komiksy, nejznámější jsou u nás právě ti, kteří často komiksové čtenáře dělí na dva tábory: zaryté odpůrce, kterým se jejich kresba nelíbí a oddané milovníky, kteří se vyžívají v jinakosti a odlišnosti daného tvůrce. A pokud se nepletu, Richard Corben (Hellboy: Makoma, Hellblazer: Těžké časy), který nakreslil Ragemoor, patří v tomto pomyslném seznamu na jedno z čelních míst. Takže proč by vás měl Ragemoor zajímat, když nesplňuje ani jeden z obecných předpokladů pro úspěch? Odpověď je jednoduchá: protože je jiný.
      Strnad s Corbenem se v Ragemooru vracejí ke kořenům hororového žánru a to do dob, kdy ještě tento žánr ani název neměl. Už od první stránky je vám jasné, že hlavními inspiračními zdroji jsou otcové moderního gotického hororu, jako byli Edgar Allan Poe, Howard Phillips Lovecraft nebo Lord Dunsany. Přesně vy stylu těchto klasiku se spolu s hrdiny noříme pořád hloub do hlubin zámku, odhalujeme jeho různá tajemství a setkáváme se s čím dál tím většími bizarnostmi. Hlavní hrdina, mladík Herbert, který na první pohled působí spíš naivně a mírně nevyrovnaně, je postupně nucen čelit takovým věcem, že ho to dovede až na hranici šílenství. A možná i za ni.
      Pokud jde o kresbu je vidět, že Richard Corben si opravdu užíval. Možná, že mu někdo může vyčítat jeho postoj k zobrazování lidské fyziognomie, ale pokud jde o monstra, rozhodně je ve svém živlu. Je tady také poznat, že se při tvorbě výrazně inspiroval filmovými adaptacemi povídek E.A. Poea, které produkoval v 60.letech Roger Corman (Jáma a kyvadlo, Havran, Zánik domu Usherů, Maska rudé smrti aj.).
      Pokud jde o celkový dojem, člověk má sice místy pocit, že příběh postupuje příliš rychle a je zahlcen množstvím odkazů a poct a že by mu, vzhledem k tématu, slušelo trochu pomalejší tempo. Ale pokud jde o atmosféru celého díla, nemám mu co vytknout. Je to rozhodně příjemná změna, která se na našem trhu zase tak často nevidí.

Ragemoor
Comics Centrum\2013

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

matrosh

Předem se omlouvám za zdvojení témat, ale když se tady martin objevil jako naše nová posila, už jsem měl článek napsaný a prostě mi bylo líto ho spláchnout ;)
Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

keram


karelcedr

Tohle byl příjemný zákusek! Comics centrum zabodovalo --poz

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal