Calvin a Hobbes přichází už po osmé.

Založil matrosh, 02 Červenec, 2013, 23:44:28

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

matrosh

Myslím, že už jsem si vypěstoval závislost. Calvin a Hobbes je jedna z mála stripových sérii, která mě dokázala úplně pohltit a dostat svou upřímností, živelností a lidskostí. A taky sofistikovaným humorem.
      A když už jsem u toho sofistikovaného humoru, myslím, že tentokrát je ještě víc sofistikovaný, než bývá obvykle. Calvin totiž v některých svých slovních projevech už značně překračuje vědomostmi úroveň pětiletého kluka. Ne, že by tomu tak nebylo i dřív, ale Bill Watterson to vždycky tak dokonale zabalil do dětských nevinných let, že to nebylo vůbec na první pohled znát. Ne že by tomu tady taky místy tak nebylo, ale je tady daleko zjevnější, že Calvin se stal autorovým alteregem, skrze které může shlížet na svět bez okov svého společenského postavení a sdělovat všem, kdo jsou ochotni poslouchat svůj názor na svět. A dělá to s grácii mistra. I když je v centru jeho hodnot pořád především samotná lidskost, neopomene se navážet do komerce, rockových kapel, teorie umění i amerických rodinných hodnot.

[IMG align=middle]http://i40.tinypic.com/svs7d2.jpg[/img]

Hobbes na druhou stranu tvoří jeho protipól a ke všemu v životě přistupuje s lhostejným nadhledem skutečného dravce. Možná že vzhledem k tomu, co jsem zatím napsal, vám může přijít, že se jedná o intelektuální onanii, ale nic není dál pravdě. Watterson umí skvěle pobavit. Jeho stripy mají spád a mnohdy jsou to docela šílené nápady, které by vás nikdy nenapadli. Teda možná jo, kdyby vám bylo pět. A Watterson umí všechny tyto prvky tak umně skloubit do jednotného celku, že vás ani nenapadne přemýšlet, jak těžké to může být. To stejné se týká kresby, která je jako obvykle výborná. Sice se v této knize nedočkáme tolika kresebních úletů do jiných žánrů a jejich parodování, jako tomu bylo v předchozích knihách, ale ani neupadá do stereotypu, který bývá pro stripové série docela častým problémem.

[IMG align=middle]http://i42.tinypic.com/2rvzl9u.jpg[/img]

V souvislosti s tím se musím tentokrát zmínit i o technické stránce. Tohle je první kniha z řady, na které je výrazněji znát, že originální podklady nebyli dostupné. Je pravda, že vydavatel na tento fakt upozorňuje v tiráži už od první knihy, ale tentokrát je znát, že některé stránky se dali pořídit pouze skenováním barevných cizojazyčných verzí, které byli navíc v původních rozměrech (tj. v širokoúhlém formátu). Není to nijak výrazný problém, ale poznáte to. Takže je lepší varovat vás předem. Pokud ale tuto sérii znáte a máte ji rádi, pořídíte si tuto knihu tak jako tak. A pokud ne, doporučit vám ji můžu s klidem v duši, protože Calvin a Hobbes patří mezi to nejlepší v daném žánru, co je na našem trhu k dostání.

Calvin and Hobbes: The Days Are just Packed
Crew\2013 

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

martinvm

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář