Netopýr kontra sovy

Založil BeeSee, 02 Červenec, 2013, 12:26:00

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

      Scénárista Scott Snyder vtrhnul na tuzemský komiksový trh jako velká voda. Jen co čtenáře rozmlsal první knihou Amerického upíra, hned předkládá svůj příběh starého známého pláštěnkového matadora, kterým není nikdo jiný než legendární Batman. Příběh Batman: Soví tribunál je první polovinou uceleného příběhu, který se díky nakladatelství Crew dostává na naše knižní pulty.
     Hned na úvod si nemohu odpustit poznámku, že se podle mě jedná o nejlepší batmanovinu za poslední dlouhou dobu a jen tiše doufám, že na listopad chystaná druhá polovina Batman: Soví město, tento můj pocit nespláchne. Plusem se také jeví, že nemusíte znát nějaké předchozí příběhy z DC univerza, ale prostě si můžete příběh vychutnat sám o sobě. Takže žádné skryté narážky na šestou stranu, sedmnácté série, osmého sešitu evangelia podle Jokera nečekejte. Ale můžete očekávat parádní a dynamickou kresbu, které se ujal Greg Capullo, kterého můžete znát například jako jednoho z autorů filmem zpopularizovaného Spawna.
     Batman je Gotham a Gotham je Batman. Tedy až do této doby to absolutně platilo. Jenže nic není tak černobílé jak se zdá a dojde to i samotnému Batmanovi. Ten sice zná starou gothamskou říkačku o Sovím tribunálu, podle které město řídí tajná organizace. Ale byť sám zkoušel po její existenci pátrat, tak až do této chvíle na nic pořádného nekápnul. Atmosférický a temný příběh, který vypráví o tajemné organizaci, která se jednoho dne postaví i proti netopýřímu muži. O společenství, které se schází v hlubokých stínech a používá noční dravce jako svou vizitku. Slyšel o tom, že členové tohoto mocného tajného spolku jsou skutečnými vládci Gothamu. Už tohle samo o sobě působí dost mysteriózně, aby na tom mohl být postaven výborný příběh s velmi solidní zápletkou. Batman, částečně věren své tradici, opět musí propadnout až na samotné dno, aby se od něj odrazil. Silných protivníků ve své kariéře už potkal mnoho, ale tajná organizace, která řídí JEHO město je novum. Co to musí být za spolek, když jeho existence unikne i ostrému netopýřímu sluchu? Co to může být za lidi, když ovládají město, které je protkáno superpadouchy a superhrdiny? Kdo se skrývá za sovími maskami? Kdo je onen nepolapitelný Soví tribunál? A pokud jsou temné legendy pravdivé, jsou jeho páni ještě mocnější dravci, než si kdy Batman dokázal představit - a mají svá hnízda úplně všude...
     Příběhy o Batmanovi jsou vždy temné, už od doby co se Temného rytíře chopil legendární Frank Miller. Scottu Snyderovi se ovšem podařilo tuhle temnotu ještě rozvinout a popostrčit ji zase někam jinam. Batman se v této knize navzdory své dokonalé kondici a technickým vymoženostem řítí střemhlav do záhuby. Uvědomují si to i jeho blízcí, ale neexistuje síla, která by tomuto předpokládanému střetu dokázala zabránit. Batman a s ním samozřejmě i Bruce Wayne se setkávají s protivníkem na nějž se jeví krátké všechny netopýří smyly. Vždyť myši jsou přirozenou soví potravou a netopýr není nic víc než jen myš s křídly. V první díle Sovího příběhu jsou karty rozdány s naprostou grácií a všechno do sebe zapadá s precizností švýcarského výrobce hodinek. Scott Snyder má svůj příběh dokonale propracovaný, přemýšlí nad každým slovem a nic nepoužívá bezcílně. Dokonalou práci pak absolutně podtrhuje masakrální kresba Grega Capulla, který rovněž dokázal rozvinout batmanovské portfolio.
     Batman: Soví tribunál je zatím nejlepší třešničkou, kterou nám již tak pestrý komiksový rok nabízí. Ponurá detektivka říznutá mysteriózním závanem se pomocí akčního příběhu scelila v jeden z nejmoderněji pojatých superhrdinských komiksů, které kdy naše knižní pulty nabídly. Stejně jako kdysi odvedenci do konce své základní vojenské služby stříhali netrpělivostí metr, tak komiksoví fanoušci budou netrpělivě listovat v kalendáři, aby nalistovali datum s předpokládaným vydáním druhé dílu tohoto temného příběhu. Síla batmanovských příběhů se vždy odvíjela od zručnosti a nápaditosti autorů, kteří dostali tuto legendární postavu na starost. Vzhledem k tomu, že Batman je jedním z nejvíce vydávaných hrdinů na našem trhu, tak i tuzemští fanoušci mohou hodnotit, kteří autoři mají ty pravé netopýří schopnosti. Za sebe mohu konstatovat, že Scott Snyder umí netopýra uchopit do spárů excelentně. Byť ty spáry patří sovám!

Batman: Soví tribunál
Scénář: Scott Snyder   Kresba: Greg Capullo
Crew / 2013

alexxiik

Nuž čo dodať, navnadil si ma, takže aj keď som si dal "ban" na vlastný účet  F:/, toto si určite kúpim...   --poz

xVEGANx


Sir_Pete

Furt čekám až se to objeví v Ostravských knihkupectvích. Začinají se na mě už prodavačky špatně dívat, co tam chodím pomalu co dva dny :). (A prej už maj nějaký ten týden objednáno).

xVEGANx

To by ti to driv dopravil postovni netopyr, teda sova...ech holub myslim  :)

myroslav

Na toto sa teším aj ja, odkedy som zistil, že to má BBArt vydať.

Sir_Pete

02 Červenec, 2013, 20:16:41 #6 Naposled upraveno: 02 Červenec, 2013, 20:18:44 od Sir_Pete
Citace od: xVEGANx v 02 Červenec, 2013, 18:40:47
To by ti to driv dopravil postovni netopyr, teda sova...ech holub myslim  :)

A je to joke. Dneska jdu do Knihy Dobrovský. Nic. Jdu do Librexu, nic a s ještě mi prodavačka zdělila, že jim to jen tak nepřijde, protože tedka zacala dodavatelum zase inventura. Dyt to už to vyslo pred dvouma tydnama nebo kdy.
Pak jenom si rikam ze uz nemam co ztratit, tak zajdu do Luxoru v Lasu. A bum ho, maj to tam, ale jenom v broži a to ja nechcu, tak že zase nic :D.


Citace od: myroslav v 02 Červenec, 2013, 19:03:14
Na toto sa teším aj ja, odkedy som zistil, že to má BBArt vydať.

Az na to ze to vydala Crew, ale OK ;).

myroslav

Citace od: Sir_Pete v 02 Červenec, 2013, 20:16:41
Az na to ze to vydala Crew, ale OK ;).

To fakt? Zmiatlo ma to, ze Americkeho upira vydal BBArt a tak som predpokladal, ze aj Batmana vydali oni. :-[

Sir_Pete

Ja sám se divil, kdyz BBart predstavilo plno serii z New 52 a prave tam byl jenom Detective comics. Par tydnu na to Crew vytahla s tim, ze sama dela na tomhle Batmanovi :).

xVEGANx

BBart bude za tyden, doufam, vydavat Temneho rytire kresleneho Davidem Finchem  :oD

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal