Žalozpěv Spidera Jerusalema

Založil BeeSee, 25 Červen, 2013, 13:36:15

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

     Gonzo Spider Jerusalem je tady zase. Zdravotně se mu nedaří nejlépe, ale okolnosti ho donutí, aby v sobě našel další odhodlání ke svému nelítostnému žurnalistickému boji. Vypadá to, že se proti němu spikli skoro všichni a skoro všechno. Naštěstí má ještě své dvě potrhlé asistentky a dvouhlavou kočku, co kouří jedno cigáro za druhým. I přesto to však vypadá, že toho na něj nějak moc. Osmý díl Transmetropolitanu přináší další osudy žurnalistického esa z mediální stoky, jehož zdravotní problémy silně kulminují. Už to vypadá, že Spiderovi opravdu docházejí baterky. Vrhnul se na nelehký úkol, který ho totálně vyčerpal. No dobře, nejen ten úkol, ale také styl života, který tento pokérovaný žurnál vede. Je čas napsat nekrolog, je čas slyšet elegii, je čas na Žalozpěv.
     Spider Jerusalem byl díky své válce s pochybnými polickými špičkami vyštípán z oficiálních novinářských kanálů. Není se co divit, když na seznamu jeho nepřátel na prvním místě figuruje samotný president. Jenže tenhle novinář rozhodně není tím, kdo by jen tak házel flintu do žita a zabalil to. Vyhlásil všem válku... válku na život a na smrt! Uchýlil se do zákoutí neoficiálních zpravodajských kanálů a spolu se svými dvěmi ohavnými asistentkami, vede boj moderního partizánského střihu. Jeho nepřátelé však nezahálí a chtějí ho sprovodit jednou provždy. Zesměšnit ho. Znevážit ho. Úplně ho vyautovat ze hry. Udělat z něj obyčejnou nulu, na jejíž názoru absolutně nezáleží a kterou nikdo nebere vážně. K tomuto cíli použijí veškeré prostředky. Nic není dost absurdní, aby to nestálo za pokus zrealizovat.
     Město je terorizováno tajemným ostřelovačem, policisté trpí apatií, které se v žargonu říká ,,chlupatá chřipka", mediální čtvrť je evakuována a ke všemu tomu se blíží obávaná superbouře. Je to jen pouhá shoda náhod nebo je za tím mnohem více?
     V této sérii nám scénárista Warren Ellis předkládá dost neutěšenou vizi budoucnosti, kde se média, a politici především, absolutně zmocnili vlády nad veřejným míněním. Pokud někdo káže pravý opak, toho co je označeno oficiálním stanoviskem, stane se automaticky černou ovcí, tedy plemenem, které je třeba vyhubit. Štvanou zvěří, která dříve nebo později podlehne tlaku systému. Tuhle temnou futuristickou vizi dokonale zachycuje svou kresbou Darick Robertson. Dohromady tito pánové připravili pořádnou porci zábavy, která v sobě ovšem nese silné varující poselství z toho, jak může dopadnout společnost, která jen tupě konzumuje vše co je jí předhozeno. V onom čase a na onom místě se musí vyskytnout hrdina, který se téhle situaci postaví svým drzým čelem. Jenže pro hrdiny v klasickém slova smyslu tady není prostor ani místo. A tak nastupuje Spider Jerusalem, žurnalistické eso, které má ovšem mnohem více kladů než záporů. Muž z budoucnosti, který bizarní alternativou antických reků.
     Série Transmetropolitan pomalu spěje ke svému závěru, ale ani jedna ze zúčastněných stran zdaleka neřekla své poslední slovo. Přes podivný rozjezd, který mě na začátku moc nebavil a musel jsem si zvykat na obskurní kulisy, které čtenářům oba tvůrci připravili, začíná tato série krásně gradovat. Stále však přesně tak, jak byla původně postavena. A nezbývá než se těšit na vyvrcholení, které přinesou poslední dva sešity. Málokdy se totiž stane, aby jste fandili antihrdinovi, který v podstatě není nic víc než obyčejná smažka.
     

Transmetropolitan #8: Žalozpěv
Scénář: Warren Ellis  Kresba: Darick Robertson
BBart komiks / 2013

Recenze prvního dílu
Recenze dílů 2. a 3. dílu
Recenze 4. dílu
Recenze 5. dílu
Recenze 6. dílu
Recenze 7. dílu


Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal