100 nábojů - Blues pro Minutemana

Založil BeeSee, 18 Červen, 2013, 12:14:36

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

New Orleans je městem jazzu a blues. Městem, které černošská komunita proslavila svou hudbou. Co se ale stane, když do tohoto města přijede Wylie Times s neuchopitelnými vzpomínkami v hlavě a v kufříku si nese oblíbené propriety od pana Gravese, tedy stovku nevystopovatelných nábojů a nezvratné důkazy o tom, kdo mu zničil jeho život? A co když na fotkách v kufříku je fotografie pana Shepherda? A zrovna onen pan Shepherd a půvabná kráska Dizzy Cordová, jak na potvoru, také přijíždějí do New Orleans. Ke všemu se řeší i staré účty v nichž jsou zapleteni jak Minutemani tak tajná organizace Trust. A to všechno ve stejný čas, na stejném místě. Může to být náhoda? A co z toho vznikne?
     Máme tady další, již osmý díl, série 100 nábojů, kterou bravůrně píše mistr temných komiksových detektivek Brian Azzarello a kreslí vládce pochmurných životů Eduardo Risso. Vzhledem k tomu, že tento díl se odehrává v již zmíněném New Orleans, tedy městě kde 67,3 % obyvatel tvoří černošská komunita nemohl si Azzarello vybrat pro tento díl příhodnější název než Posmrtné blues. Vypadá to, že všichni Munutemani již jsou aktivováni a s Trustem to taky není nejlepší. Navíc pánové Graves a Shepherd již zcela regulérně zkřížili své zbraně. Schyluje se k něčemu velkému, co rozhodně nepřinese nic dobrého. Situace se vyostřuje a v tomto díle 100 nábojů se dozvíme mnohé. Třeba i to jak tajemná organizace Trust vznikla a čím byli původně pověřeni Minutemani. Obě tyhle strany žily v křehké rovnováze, kterou se bál kdokoli porušit, tedy až do těchto chvil. Pokud jsem o minulém díle Samuraj napsal, že v něm vše postupně graduje, tak v Posmrtném blues již propukne regulérní válka.
    Tahle série díl od dílu získává větší a větší tah na branku. To co se na začátku zdálo jako neuchopitelná mozaika příběhů, jenž do celkového kontextu je schopen zasadit tak akorát autor sám, se přetavilo v pestrý spletenec příběhů a osudů, který ovšem do sebe ze čtenářova pohledu zapadá jako precizně vymyšlené puzzle. Brian Azzarello touto sérií rozehrál velkou hru, ale zvládá jí s naprostým přehledem. Čtenáři je tak velmi chutný desert předkládám pěkně po lžičkách, aby se jím hned ze startu nezadusil a taky, aby s každým dalším soustem měl větší požitek z mistrně odvedené práce. Nesmíme samozřejmě zapomenout na Eduarda Rissa, který téhle sérii vtisknul temnou, dráždivou, moderní a hlavně nezaměnitelnou tvář. Spojením těchto dvou pánů vznikla moderní temná detektivka, která má kořeny pevně zakotveny ve staré škole, ale je parádně naroubovaná na současnou dobu.
    Otázkou tohoto dílu tedy je, komu je vlastně toto posmrtné blues zahráno? Myslím, že budete překvapeni. Bluesová muzika dokáže být tuze tklivá, ale rovněž až rozverně působivá. Navíc autorská dvojice se nebojí pořádného momentu překvapení, takže pokud vám ještě tento díl uniká, máte se na co těšit. Množství záhad a osudů bude tomto dílu odhaleno, ale o to víc to ve vás vzbudí napětí z toho, jak to celé vlastně dopadne. Vypadá to, že již není čas na nějaké úhybné manévry, ale je čas jít pěkně na samotnou dřeň příběhu. Ovšem do konce celé série toho chybí ještě dost, tak si musíme počkat co na nás pánové Azzarello a Risso ještě připravili. Jisté je, že se určitě máme ještě na co těšit a že cesta k závěru se může pěkně potřísnit krví a bude vonět po střelném prachu. Tahle temná detektivní komiksová série, totiž patří k tomu nejlepšímu co nám aktuálně nakladatelství BB/art předkládá. 

100 nábojů #8: Posmrtné blues
Scénář: Brian Azzarello  Kresba: Eduardo Risso
BBart komiks / 2013

Recenze na díly 1-3
Recenze na 4. díl
Recenze na 5. díl
Recenze na 6. díl
Recenze na 7. díl

Gmork

I přes velký počet stran jsem dal Posmrtné blues najednou.
Tahle série se mi líbí čím dál tím víc, dřív jsem to měl obráceně,
více se mi líbil Y- Poslední z mužů, dnes je to naopak.
Y je stále víc zbytečně natahovaný, oproti 100 nábojů, které
dnes mají daleko větší tah na branku. Otočilo se to někdy
u 4. dílu Rozčtvrcený zítřek, který osobně považuji zatím za
nejlepší. Prostě a dobře, 100 nábojů je řádně temná noirovka,
jak píše v předmluvě spisovatel Jason Starr. Klidně se pod to
podepíšu, zatím budu trpělivě čekat na další díl.  ;)
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

karelcedr

Vidím to velmi podobně. Opakoval bych jinými slovy totéž co Gmork.
  Jen tak pro zajímavost kolik to má ještě dílů? A kolik jich má Y - Poslední z mužů?

Gmork

U 100 nábojů vyjde ještě pět knih ( má rovných 100 dílů )
a u Y ještě dvě knihy, tam už ten konec uvítám.  ;)
tak má koukat aby byl.

karelcedr

Y: Jo tam já taky, tak to jsem rád, že už jenom dvě.
A 100 nábojů zatím drží laťku pěkně vysoko!

Co mě docela zklamalo byly poslední Mýty. Až na tu ústřední novelu mě to docela nebavilo. :(

Gmork

yop, co se týče drsných "krimošek," 100 nábojů
momentálně vládne. Vytlačí je až Skalpy, pokud
se tedy chytnou, to je žánrově hodně podobné.

Mýty se mi líbí hodně, jak ústřední příběh, tak i kraťas
o Jackovi i závěrečná story o maličcích. Ale to neber
na zřetel, líbí se mi většina městských fantasy od Vertiga,
počínaje Books of Magic, Xanadu, House of Mystery... apod.
A Mýty patří na špičku tohoto žánru, ale je jasné, že to nemusí
sednout každému. Dokonce budu pokračovat v kupování Mýtů
z Polska, nechce se mi vždy půl roku čekat a Poláci jsou už hodně
vepředu, české verze ( pokud se tu komiks ujme ) si pak pořídím
taky. Holt to budu mít dvakrát, u téhle série mi to vadit nebude.  ;)
tak má koukat aby byl.

Michiv

Taky jsem pro vydávání comicsů SKALPY, které se dají sehnat i v polštině zatím cca 40 sešitů.
Michiv  :oD

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář