Pořádný důvod k oslavě aneb „Zatraceně povedené vzkříšení Mýtů!“

Založil matrosh, 27 Květen, 2013, 09:38:27

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

      Kde bylo, tam bylo, bylo jednou jedno malé nezávislé nakladatelství Netopejr, které se rozhodlo pustit do jedné z nejlepších a nejpopulárnějších amerických komiksových sérií pro dospělé čtenáře z nakladatelství Vertigo. Už od počátku to byl lítý boj, který sváděli především s tuzemskou čtenářskou neznalostí, ale i s nedostatečnou propagací, kterou si taková skvělá série zaslouží. O nic lépe na tom nebyli ani s cenou a vazbou, nemluvě o značné prodlevě mezi jednotlivými díly, která může vždycky vést pouze k jednomu strašnému konci: opadnutí čtenářského zájmu. Ale bylo tady několik věrných bojovníků, především čtenářů, kteří se nikdy nevzdali. Prosili a žadonili dnem i nocí. Otravovali vydavatele na jediném tuzemském komiksovém vydavatelském fóru, kde se něco opravdu děje, na stránkách nakladatelství Crew. A nyní mají opravdu důvod slavit. Jejich prosby byly vyslyšeny a vy, hlavně díky nim, (ať si říká, kdo chce, co chce) opět můžete vstoupit do magického, vtipného i drsného světa pohádkových mýtu a účastnit se jejich dobrodružství, ať už se odehrávají v našem světě, nebo jakémkoliv jiném.
      Takže začínáme! Kde bylo, tam bylo, byla jednou jedna newyorská čtvrt, kterou obývali pohádkové bytosti. Velký zlý vlk, Sněhurka, Růženka i Šípková růženka, Krásný princ, Pinocchio a mnoho, mnoho dalších. Přišli sem z mnoha různých světů i příběhů. Ne, že by právě chtěli, ale museli. Jejich světy byly jeden po druhém dobity temnou bytostí, kterou všichni znají pouze jako Nepřítele. Ten pustošil jejich domovy svými armádami obrů a trolů, takže jim nezbylo nic než vzít vše co šlo a uniknout skrze bránu do jediného světa, kam moc nepřítele ještě nedosáhla. Do toho našeho.
      Nový svět přinesl i nová pravidla. Všechny vzájemné neshody šly stranou a hříchy byly odpuštěny. Komunitu, která se nakonec usadila v malé osadě jménem Nový Amsterdam, sjednotil společný exil a společný stesk po domově. A jak šla staletí, naučili se mezi námi žít v tajnosti, využívat své dary a schopnosti, ale nikdy se nevzdávali naděje, že jednou dobijí své světy zpátky. My čtenáři jsme se poprvé dozvěděli o jejich existenci v první knize Mýtů, Legendy v Exilu (2008), kde jsme měli možnost poznat, jak se jim právě daří žít v současném New Yorku. A zrovna nejveselejší to nebylo. Někdo zabil Růženku (sestru Sněhurky z pohádek bratří Grimmů a ne tu co pořád chrápe) a Velký zlý vlk, který byl už po mnoho století díky koupenému kouzlu člověkem a taky šerifem tohoto městečka, stál před zapeklitým případem vraždy. Zatímco se teda Wolfi zcela ve stylu Agathy Christie postupně propracovával k závěrečné salónové scéně, kde odhalil pravdu, my jsme se skrze něj postupně seznamovali s touto podivnou komunitou a některými jejími obyvateli.
      Ovšem, jak všichni víme, pohádky nemají jen lidské obyvatele s kouzelnými schopnostmi. Jenže když chcete udržet takovou komunitu v tajnosti, nemůžete nechat po New Yorku pobíhat mluvící prasátko, které ještě navíc pije, kouří a nadává, to dá rozum. A tak jsme se v druhém dílu vydali na odlehlou Farmu zvířat (2009), abychom poznali i druhou polovinu mýtu, žijících v našem světě. Ať se vám na první pohled zdá, taková farma jak chce kouzelná, pro všechny zdejší obyvatele (Bagírou nebo Šér chánem počínaje a třemi prasátky konče) je jenom vězením, kam je uvrhli lidské mýty. Nebo aspoň to si myslí, takže se není co divit, když se po vzoru George Orwella rozhodnout rozjet revoluci. A to se vším všudy! Upravenými střelnými zbraněmi počínaje a plány na gigantické popravy konče. Jenže pak se jim do toho připlete Sněhurka, která přijíždí na farmu na inspekci a všechny plány je potřeba urychlit a přistoupit k akci. Jak již zasvěcení vědí, nakonec vše dopadlo celkem dobře. Ale i když se ukázalo, že za spiknutím stála soudružka Zlatovláska, která trávila své noci ve společnosti tří medvědů i z politických důvodů, na popravy nakonec došlo. Ale Zlatovláska jim po atentátu na Sněhurku unikla a teď se skrývá.
      Ve třetí knize s názvem Láska jako z pohádky (2013) se s ní setkáváme znovu, ale tentokrát i s jejím zaměstnavatelem, který spřádá plány na ovládnutí celé komunity a který stál i za revolucí na farmě. Jenže tentokrát si uvědomil, že na to musí jít šikovně a začít tím, že odstraní klíčové osoby ve vedení. Sněhurka a Wolfi budou mít co dělat, aby to přežili. A na lásku možná nezbude čas.
      Než ale dojde na tento hlavní příběh, čekají vás ještě dva jiné. V tom prvním se vydáme do Jackovi minulosti, kde tentokrát nepůjde o fazole, ale o setkaní s ďáblem i se smrti. Dějiště: Americká občanská válka severu a jihu. A kresby se nezhostil nikdo jiný než Bryan Talbot (Dobrodružství Luthera Arkwrighta, Sandman, Grandville). Hned po něm nás čeká dvojdílná eskapáda, ve které je komunita odhalena slídivým novinářem a musí konat, aby odstranila stopy. O tuto lupičskou žánrovku se postaral Lan Medina, který kreslil první knihu.
      Ale hlavním příběhem to nekončí. Na závěr vás čeká Wolfiho vyprávění legendy o ječmínkových nevěstách, která vypráví příběh z komunity uprchlých liliputů a je o tom, jak se odvážně vrátili do Nepřítelem okupované domoviny, aby mohli získat ženy. V sérii Mýtu je běžným zvykem, že se o jednodílné příběhy starají hostující kreslíři a ani tady tomu není jinak. Tento nakreslila Linda Medleyová (Castle Waiting), jejíž kresba tady vyniká hlavně v napodobování historických fresek.
      O scénáře všech příběhu se postaral Bill Willingham a je nutno říct, že začal růst. První kniha ještě stála osamoceně. Otevřeně se inspirovala spoustou zdrojů, ale byla uzavřeným příběhem, postaveným na zajímavém nápadu. Druhá kniha byla pokrokem hlavně v rozvíjení charakterů postav, které už nebylo možné černobíle dělit na dobré a špatné. Ale kniha třetí je na první pohled počátkem výpravné ságy (zatím má série 19 knih). Kreslíř Mark Buckingham, který se stará o kresbu všech hlavních příběhů, také vyrostl. Jeho kresba je ještě víc osobitá, než byla ve Farmě zvířat a výrazněji pracuje i s rozložením jednotlivých panelů na stránce, které teď častokrát tvoří obrazce nebo znaky. Je to působivé, komiks je díky tomu zajímavější i po vizuální stránce a hlavně to posiluje pohádkovou atmosféru celé knihy. Pomyslnou třešničkou na tomto skvělém dortu jsou pak fantastické obálky jednotlivých čísel od Jamese Jeana, které v USA vyšli už i samostatně a nechybí ani tady.
      Pokud jde o technickou stránku, není ji co vytknout. Papír je kvalitní a vazba perfektní. Na rovinu se přiznám, že mě tato série okouzlila svým humorem, fantazii, kresbou i reflexí jiných děl a chtěl bych tímto poděkovat nakladatelství Crew, že se rozhodlo pokračovat ve vydávání. Poděkování ale patří především těm věrným čtenářům - otravům, kteří se o to také zasloužili. A vám ostatním, kteří přemýšlíte, jestli do toho jít nebo ne, chci říct jen jedno: Nenechte si to ujít, protože je to sága, která se jen tak nevidí.

Fables Vol.3: Storybook Love             
Crew\2013

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Gmork

Slupl jsem to jako malinu a ještě jsem se dlouho olizoval.
Je to mňamka.  :) Trochu jsem bál změny překladatele,
aby se z komiksu nevytratila ona hravost. Ale Turlogh
se toho zhostil na výbornou, viz. třeba jména Honza
Bejkovec či Pete Hořčičák.
Komiks by měl být především o zábavě a Mýty jsou zábava
s velkým Z.  ;)
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

Vertigo

skvěle napsáno! Crwi děkuji a doufám ve velký prodej, tato série je opravdu super!

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal