Vítejte v Liberty Meadows!

Založil BeeSee, 22 Květen, 2013, 11:31:13

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

22 Květen, 2013, 11:31:13 Naposled upraveno: 29 Květen, 2013, 13:44:17 od BeeSee
         Vše se odehrává 99 let ode dneška. Což je asi správně, protože v nové stripové sérii Liberty Meadows se odehraje tolik abnormalit, že jednomu z toho jde hlava kolem. Hypochondrická žába, zakrslý medvěd, naivní kačer, obsedantní mýval, záludný sumec, psychopatická kráva či bary vymetající prase - Vítejte v Liberty Meadows! Přesto přese všechno se první kniha této stripové série jmenuje ,,Ráj". Na barevně sladěné nádherné titulce se na vás smilně usmívá Brandy, kočka dvounohá. Autorem této populární stripové série je Frank Cho, rozený Duk Hyun Cho, Korejsko-Americký komiskový scénárista a ilustrátor.
     Liberty Meadows je zvířecí klinika pro nezaopatřená a osamocená zvířata. Trošku zvláštní sanatorium, kde všichni animální pacienti mají lidské vlastnosti a samozřejmě také mluví. Díky tomu se dočkáte množství neuvěřitelných situací a gagů, které vzbuzují u čtenářů hurónský smích. Zajímavostí je, že jednotlivé stripy se řadí do delších celků a často na sebe navazují. Takže z jedné absurdní situace se vyvinou další fórky, které autor sype z rukávu nebývalou měrou a s pořádným gustem a přitom určitě nedojte k tomu, že by se opakoval nebo by se čtenář nudil. Naopak vše se řídí starým pořekadlem, že s jídlem roste chuť. Navíc Frank Cho, má absolutní cit pro situační humor a umí ho ve svých obrázcích nádherně prodat. Další jeho devízou je skvělý um kresby ženského těla, takže z hlavní hrdinky Brandy se potí nejen mladičký zvěrolékař Frank, ale často i čtenář samotný.
     V ústavu Liberty Meadows se sešla opravdu vypečená partička, posuďte sami. Hypochondrický žabák Leslie, který domněle trpí všemi nemocemi světa a to často i těmi, které jsou pro samce zcela vyloučeny. To mu ale nebrání v tom, si tyto nemoci vsugerovat a sdělovat je všem, kteří se ocitnou v jeho dosahu. Zakrslý cirkusový medvěd Ralf, který má sadistické a sebedestruktivní sklony, a ze všeho nejvíce miluje kanadský humor a střílení si ze svých bratrů ve zbrani. Tedy zvířátek na klinice. A ke všemu je ještě pořádný cholerik. Kačer Truman je jediný kdo přežil nejhorší ropnou havárii na tamním pobřeží. Tenhle ptáček je pořádně naivní a nebývalé roztomilý. Kachňátko k pomilovaní, které je díky své dětinské naivitě zdrojem mnoha fórků, které velmi často zavánějí netušenou absurditou. Snad proto je jeho nejlepším kamarádem jezevčík Oskar, který je dán na kliniku, když jeho páníčci odjedou na dovolenou. Oskar je ještě štěňátko a rozumu pobral méně než Truman. Tihle dva tvoří nejroztomilejší animální dvojici, jaká kdy spatřila komiksová okénka. Poslední hlavní zvířecí postavou je prase Dean, které je na klinice v rámci detoxikační léčby. Což se ovšem daří minimálně, takže prasátko závislák pálí jednu cigaretu o druhou, někdy i více naráz. Dalšími jeho neřestmi jsou například pití alkoholu a balení ženských. Ovšem setkáme se i s dalšími zvířaty třeba psychopatickou krávou, která po vzoru Kingovy knihy Misery unese známého reportéra, který přijel natáčet reportáž o Liberty Meadows. Krom zvěrolékaře Franka a zvířecí psycholožky Brandy se setkáme ještě s Juliánem, ředitelem útulku jehož největším cílem je ulovit bájného sumce Khana. Zlehka dementní a manuálně nezručný údržbář Tony je pak již jen takovou třešničkou na tomhle vypečeném Liberty Meadows dortu.
     Mimo jiné je třeba pochválit i brilantní překlad Filipa Škáby, který často dodává stripům tuzemské reálie a  velmi potřebnou aktualizaci. Je vidět, že překlady Garfielda či Dilberta přinesly ovoce a překladatel se ve stripech cítí neohrožený jako Khan v jezeře. Samotný Frank Cho se občas objevuji ve stripech ztělesněn jako šimpanz a tím, rozkrývá další dějovou rovinu, zároveň s další možností jak přivést na stránky ,,jiné" gagy.
     Byť v Liberty Meadows vystupují převážně roztomilá zvířátka stripy nejsou určeny primárně dětem. Zalíbení v nich najdou spíše čtenáři od prepubertálního věku nahoru. Po přečtení prvního dílu této skvělé série se čtenář nemůže ani trochu divit, že její autor za ní obdržel prestižní Eisnerovu cenu. Nezbývá než netrpělivě vyhlížet další sešit s příběhy problémových zvířat a jejich často labilních ošetřovatelů.
     
Liberty Meadows 01: Ráj
Scénář a kresba: Frank Cho
Crew / 2013


furunkl

Pěkná recenze   --poz. Šetřím si to, tak mám přečenou jen polovinu, ale už je mi jasné, že další díl si určiě koupím. Prvních pár stránek bylo trochu slabších, ale potom se to opravdu rozjede. Komiks můžu jen doporučit.

karelcedr

Super recenze a super dílo! Taky se těším na pokračování! --poz

mankin

Škoda len užitia onoho hnusavého pätkového I  ::)

kony83

Který překlad je lepší? Ten oficiální a nebo kocogelovský? :)

karelcedr

Kocogelovský je jasná jednička!  Už proto že se drží originálu!! --poz --poz

keram


Kocour

Originálu se drží oba. Oba překlady vyjdou na stejno, oba jsou dobré. Je fakt, že slovenský překlad na mě působil víc dospěleji, český překlad je hlavně v nadávkách víc odměřený.
V jedné nadávce je dokonce použito "do frasa" (scéna s pytláky) - teda netušil jsem, že se tenhle "výraz" používá i v češtině :D

karelcedr

Crew má zase ten svůj přiteplalej překlad, kterej mne tak sral v Lobovi.

BeeSee

Přiteplenej překlad? Jak se to pozná? Když s komiksem vyjdeš na mráz jde z něho pára?
A mimochodem, přiteplenej zní dost buzerantsky, lepší by bylo přiteplený  :--

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal