„… z Jeruzaléma Guy Delisle.“

Založil BeeSee, 09 Květen, 2013, 10:35:34

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

      Cestopisné a reportážní komiksy Guye Delisleho jsou u nás již dostatečně známy. Lví podíl na tom jistě má nakladatelství BB/art, které s patřičnou trpělivostí vydává jeho díla. V roce 2009 jsme se mohli podívat do dvou zemí, kde dnes zcela jistě neznamená už zítra, v titulech  Pchjongjang - Výlet do Severní Koreje a Šen-čen: Cestovní deník z Číny. Problémem těchto dvou komiksů mohlo být, že vyšly v krátkém sledu za sebou a jejich obsah je díky předkládanému na totalitnímu komunistickému zřízení velmi podobný. Pokud jste četli oba komiksy po sobě, tak s odstupem času můžete přemýšlet, ve které zemi se vlastně často bizarní situace konkrétně odehrály. Barma - Na cestách s Lékaři bez hranic po Myanmaru (2011) je trošku odlišný šálek reportérské kávy. Autor do nedemokratické země nejede pracovně, ale jako doprovod své manželky, která je tam vyslána neziskovou organizací Lékaři bez hranic. Díky, tomu má Guy Delisle mnohem více času na pozorovaní města a jeho obyvatel. Navíc má na starosti péči o své ratolesti. Ve stejném duchu se odehrává i zatím poslední u nás vydaná autorova kniha Jeruzalém: Rok v rozděleném městě.
     Autorovi se rozhodně nedá upřít pár zásadních věcí. Naprosto skvělý pozorovací talent, který často přináší velmi hezké detaily, které mohou oku běžného turisty zcela uniknout. Také má absolutně skvělý cit pro situační humor, jenž v často dost pochybných situacích působí velmi sarkasticky, ale přitom stále svěže. Rovněž schopnost vystihnout ne zcela pochopitelné situace a společenské absurdity zemí, které navštívil. A nejvíc ze všeho má schopnost jednoduše vyprávět. Jeho příhody jsou podané v krátkých kapitolách, které mají perfektní spád a patřičný nadhled. Často se stává, že jednotlivé kapitoly končí autorovým údivem nebo vnitřním nepochopením předkládané situace. Na rozdíl od takového Joa Sacca, který je spíše urputným investigativním reportérem, Delisle své postřehy nechává volně plynout a je jen na čtenáři jak si danou situaci přebere on sám. Přes všechny absurdní situace, totalitní móresy a nepochopitelné společenské výjevy, působí komiksy Guye Delisleho velmi odlehčeně  a poutavě.
    Do Jeruzaléma se autor tentokráte opět především jako otec dvou dětí a doprovod své manželky, která je vyslána na misi s organizací Lékaři bez hranic. Čeká je roční pobyt, který je v knize přehledně seřazen podle probíhajících měsíců. Život ve Svaté zemi pro cizince znamená množství překvapení a útrap, na které není ze ,,západní civilizace" absolutně zvyklý. Navíc samozřejmě musí být zajištěno studium a zábava pro děti. Pásmo Gazy je doslova protkáno různými bezpečnostními opatřeními, která komplikují život naprosto všem, kteří se na tomto území vyskytují. U obyvatelstva je velká pestrost národů a především různých vyznání či výkladů víry. Díky tomu Guy Delisle dojde k mnoha překvapujícím poznáním a pozná různé úhly pohledu na zdejší ožehavá témata. Momentů, které stojí za pozornost je v tomto reportážním komiksu doslova přehršle a sám autor se častokráte ocitne v pěkně prekérních situacích. Ty jsou někdy způsobeny nevědomostí, jindy zase absurdností celého sytému, který je v tomto válečném pásmu nastolen.
     Nejvíc oceňuji, že se nejedná o nějakou prvoplánovou politickou agitku, ale díky autorově pozorovacímu talentu, se dočkáme osobité zpovědi, která pouze nabádá k vytvoření si vlastního názoru na danou situaci. Samozřejmě pokud má samotný čtenář zájem. Reportážní komiks Guye Delisleho se tak stává velmi přitažlivou formou, která je patřičně okořeněna vážnými tématy. Pokud jim čtenář pohledne, tak pro něj není cesty zpět.


Jeruzalém: Rok v rozděleném městě
Scénář a kresba: Guy Delisle
BBart komiks / 2013

Recenze na Šen-čen: Cestovní deník z Číny a Pchjongjang - Výlet do Severní Koreje
http://www.kocogel.info/index.php?topic=14690.0]Barma - Na cestách s Lékaři bez hranic po Myanmaru[/url]
Stránky autora

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal