Frank Miller a Geof Darrow ve stopách P.K.Dicka: Drsná škola

Založil matrosh, 30 Duben, 2013, 20:02:35

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Nemůžu si pomoct, ale myslím, že tohle bude komiks roku 2013. Vím, že je brzo na takové odvážné kecy, ale řekněme si to na rovinu. Něco takového tady nebylo už od vydání Dobrodružství Luthera Arkwrighta. Jasně, vychází u nás výborné Mistrovské díla evropského komiksu, ale kdyby se Crwáci rozhodli to vydávat v takovém formátu, v jakém Comics Centrum vydalo Drsnou školu, pravděpodobně by zkrachovali. Možná je to trochu megalomanské, ale na druhou stranu, je to opravdu událost a doufám, že se jim to vrátí do poslední kačky, aby s tím nepřestali. Sám osobně vlastním originál, který jsem si pořídil prakticky okamžitě poté, co jsem to dočetl. A musím říct, že když se mi dostalo do pazourů vydání od CC, vyrazilo mi to dech. Absolutně jsem nečekal, že česká verze bude ještě větší a detailnější než americký originál, který je sám o sobě větší než běžné americké komiksy. Ale pojďme se věnovat knize samotné.
      Přesto, že je příběh inspirovaný povídkou Elektrický mravenec Philipa K. Dicka (Total Recall, Blade Runner, Minority Report) jenom povrchně, z celého díla úplně sálá typická dickovská atmosféra. Dokonce bych řekl, že je tady výraznější, než v mnoha jeho zfilmovaných dílech. Nechápejte to špatně, filmové adaptace jeho děl mám rád, ale většina filmových tvůrců si z Dickových děl vybere pouze kostru příběhu, pochmurnou atmosféru temné budoucnosti a paranoiu a všechny ostatní typické dickovské prvky vynechá. Pokud jste aspoň někdy nějakou jeho knihu četli, určitě víte, že kromě výše zmíněného je nedílnou součástí jeho děl také smysl pro absurdní humorné situace, černočerný humor a psychologické hloubání nad sebou samým. Toho všeho se vám v Drsné škole dostane vrchovatě. Na některých místech je střihová skladba obrazů tak vychytaná, že opravdu nevíte, jestli to, co se před vašima očima odehrává, je bizarní sen nebo hodně pokroucená realita. A nebyl by to Frank Miller, kdyby k tomu nepřidal vrchovatou dávku akce a násilí. Na první pohled se může zdát, že tentokrát se scénárista jenom veze a že komiks stojí především na kresbě (o té níže), ale při bližším zkoumání vám musí být jasné, že Frank to rozhodně neodfláknul. Hezky si pohrál se všemi výše zmíněnými motivy a spolu s Geofem vytvořili perfektní atmosférické hardcore sci-fi.
       Kapitolou samou pro sebe je pak úžasná kresba Geofa Darrowa. Pokud pomineme komiksové fandy nakupující v zahraničí a několik jedinců, pátrajících po autorovi obálek v prvních knihách Transmetropolitanu, bude pro většinu našich čtenářů tento kreslíř velkou neznámou. Nicméně je jisté, že po této knize se to určitě změní. Pokud ještě tuto knihu nemáte doma a chcete si udělat obrázek, vězte, že Geofova kresba má daleko blíže k evropskému typu kresby než k americkému a jeho kresby jsou doslova přeplněné množstvím detailů, kterými vyplňuje obrovské plochy. Jinými slovy, pokud je v okně auto s hrdinou, zabočující do jiné ulice, počítejte s tím, že na té ulici bude minimálně dvě stě rozdílných lidi a každý z nich bude dělat něco jiného. Taky tam bude asi 250 prázdných plechovek a půl milionu nedopalků od cigaret, plus sem tam nějaká čokoládová tyčinka. Podrobné studium některých dvojstránkových kreseb, kterých je tady požehnaně, vám tak může zabrat celé hodiny, kdy se můžete ponořit do pátrání po různých odkazech, drobných vtípcích nebo mini-příbězích, které tam mohou být ukryté. Kromě posedlosti detaily ho pro sci-fi žánr předurčuje i jeho výrazný smysl pro design strojů všeho druhu, motory aut počínaje a děsivými operačními roboty konče. Geof Darrow se totiž mimo jiné podílel také na výtvarném designu filmové trilogie Matrix sourozenců Wachowských. Tento děsivý obraz budoucnosti v tomto případě ještě dochutil i retro designem 50.let a výsledek je opravdu originální.
      Když vezmeme v úvahu všechno výše zmíněné, nepřijde mi už výběr formátu vydavatelství Comics Centrum jako megalománie, ale spíš jako chytrá volba. Pokud pominu to, že tento komiks je v této podobě výstavním kouskem na polici, kterým se bude chlubit všem návštěvám každý šťastný majitel (a nejen ten co má sběratelskou edici s certifikátem). A i to, že ho hodlá v této podobě znova vydat i původní nakladatelství Dark Horse, což z českého vydání dělá sběratelskou raritku ve světovém měřitku (a nikoliv jen v českém rybníčku). Pořád je to perfektně nakreslený a dobře vystavěný příběh, k němuž se budu často vracet.

Hard-Boiled
Comics Centrum\2013 

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář