DC Comics pokec

Založil sx, 27 Duben, 2013, 20:33:43

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Spacecore

Já myslím novou Justice League řadu od Scotta Snydera.. komiks, kterej navazuje na Dark nights Metal právě

Wrai


Spacecore

jj, mají stejné příjmení + teda název filmu a řady se shoduje no :D je to těžký, blbě se mi to i googluje, když něco potřebuju :D vždy se objeví ten film

Spacecore

Vydal jsem se na dlouhou pouť čtení k pochopení a plného užití komiksu Final Crisis. Aby ho člověk pochopil musí projít sedmi bránami pekelnými neboli několika tisíci stranami komiksů, které tomu celému předcházely. To znamená, že jsem začal u Identity crisis, pokračoval přes výbornou Infinite crisis a nyní mám za sebou 52 a chystám se na Seven Soldiers of Victory. Každopádně každej ten komiks sám o sobě ještě vyžaduje přečtení dalších komiksů, které jim předcházejí, mám tu tedy před sebou obří kontinuitu jednoho komiksového multivesmíru, která se rozplývá jako pavoučí síť a působí tak jako skutečný organický svět, kde se dějí události , které spolu souvisí v jednom čase.

No a k té 52, co jsem přečetl. Jednalo se o sérii 52 čísel, která vycházela týdně v průběhu jednoho roku (+ tie iny World War III a Aftermath) a psali to naráz Morrison, Johns, Rucka, Waid a Giffen, přičemž nevíme, kdo psal co, můžeme se jen dohadovat. Musím říct, že zajímavější komiksový "event" jsem dlouho nečetl. Máme tu x hlavních dějových linek méně známých postav, která se odehrávají během jednoho roku, kdy na scéně chyběla Trinity tedy Superman, Batman a Wonder Woman a nejen, že je to skutečně skvěle napsáno a číst to 1600 stran Vás fakt baví, ale vyústění všech zápletek je ukončeno naprosto parádně! Do toho tuna DC postav a vše je tak perfektně konzistentní, až je k nevíře, že se něco takového povedlo!


Spacecore

Už několik dní rozdýchávám přečtení geniálního komiksu Seven Soldiers od Morrisona. Ještě si to krásně sedá. A to je právě důvod, proč miluju komiksy, dokážou vyprávět příběh jinak než film, literatura či další média. A Grant Morrison je jeden z králů odlišných způsobů vyprávění. Většina jeho věcí jsou složitější, komplikovanější, víceméně pro fajnšmekry a setkává se částo s nepochopením, přesto se drží statusu scenáristické celebrity. Já ho miluju.
Seven Soldiers má několik vrstev. Jedná se o tzv. metasérii, nebo megasérii a vtip tkví v tom, že jde o tým sedmi superhrdinů, kteří se nikdy nepotkají! Přesto mají stejný cíl, který musí splnit a jde o všechno! Zemi ohrožuje rasa zvaná Sheeda, která není vlastně ničím menším, než lidmi v roce miliarda před námi, kteří jsou natolik vyvinutí, že ovládají dokonale magii i technologie. Pokaždé přijdou do určité doby lidských dějin, totálně zlikvidují civilizaci, nechají pár drobných zbytků, aby se opět rozšířili a za pár tisíc let to udělají znovu. Jednoduše řečeno. V tom jim může zabránit podle proroctví pouze tým složen ze sedmi bojovníků. Proto cílí na týmy hrdinů o sedmi lidech a právě proto se s nimi potkali i Justice League, Ultramarine Corps a další. Vše je propojené.
No a tady přichází Morrison s týmem sedmi bojovníků, kteří byli dáni dohromady, aby této hrozbě čelili, aniž by o sobě tušili, tím pádem jsou před Sheedou chráněni. Morrison vzal sedm víceméně zapadlých, béčkových nebo céčkových hrdinů z DC panteonu, oprášil je, renovoval a vytvořil pro každého z nich samostatnou knihu s jiným kreslířem, jiným tématem a stylem vyprávění a zároveň je propojil mezi sebou drobnýma nitkama, které se spojí pouze ve dvou sešitech a sice Seven Soldiers 0 a 1.
Začínáme tedy sešitem 0, kde tak nějak vše startuje a poté následuje sedm samostatných knih o každém hrdinovi, které se dají číst samostatně, nebo podle daného reading listu. Takže tu máme jako prvního Shining Knighta, což je reinkarnace golden age postavy rytíře z artušovské doby létajícího na pegasovi, jehož zápletka je hodně fantasy a poté s podobnou atmosférou jakou má Terminátor, nebo 12 opic (hrdina se ocitá mimo svoji dobu s důležitým posláním), pak je tu Manhattan Guardian, hrdina, který byl vytvořen novinářským plátkem aby zprávy nejen přinášel, ale i vytvářel. Je to bývalý policista s temnější minulostí, který bojuje s bizarními padouchy (např. pirátští bezdomovci jedoucí tajným manhattanským metrem plundrující a lovící poklady) a celé je to ve stylu devadesátkových béčkových akčňáků. Potom je tu Zatanna, nejslavnější členka týmů, která bojuje se svojí závislostí na kouzlech, s tím, že je slavná členka JLA, otcovým odkazem a průserem, který se stane při magickým obřadu. Celé je to hodně psychedelicko-magické, cestuje se napříč dimenzemi apod. což je přesně Morrisonova parketa. Dále je tu Klarion, postava známá i z animovaných seriálů, např. Young Justice, kterou původně vymyslel Jack Kirby a je to malý čaroděj vyrůstající v goticko-hororovém prostředí odřízlé a ztracené kolonie Roanoke v puritánském duchu. Jeho příběh je celkem surový a děsivý a posléze obsahuje i témata podobná např. Oliveru Twistovi. Pokračujeme příběhem Mistra Miracla, známého to člena Fourth world světa z pera Jacka Kirbyho (opět), je to celkem známý hrdina, tentokrát je jeho příběh hodně psychedelický, hrdina se ocitá uprostřed černé díry, trpí halucinacemi a je seznámen se svým velikým posláním. To celé nám hodně připravuje půdu pro Final crisis, další autorovo dílo (dohromady všechny tyto komiksy nazýváme Hypercrisis, něco, čím sám Morrison označuje všechno, co v tomto období pro DC napsal a co dohromady souvisí). Pak tu máme Bulleteer, sexy hrdinku vycházející ze starých obskurních komiksů a jejím tématem je sexismus v komiksech, kdy jsou hrdinky nakreslené extrémně fyzicky přitažlivě. Ke slovu se dostanou i feministky, řeší se tu otázka superhrdinského fetiše a zároveň je to takový origin se vším všudy, kdy zkoumáme, jak moc divný je se stát superhrdinou. A celá sága je zakončená Frankensteinem, který je hrozný bad ass a v každém sešitě řeší určitý úkol, např. vysvobozuje děti z otroctví na Marsu apod.
To vše je perfektně nakresleno, každá postava se dostává do křížku s Sheedou, příběhy jsou jemně a decentně propojené a opravdu vzniká ,,meta" pocit, kdy si přijdete, že příběh nepíše Morrison, ale příběh se děje a Morrison ho pouze popisuje, je to velice komplexní a složité. Existují celé rozbory časové posloupnosti díla.
Jak jsem říkal, Morrison do svých věcí vkládá hodně vrstev. Nejen, že všechny komiksy budují jinou atmosféru a přesně hrají do rytmu své předlohy, ale nebojí se jít hlouběji do dospěláckých, vážných a filozofických témat. Není to komiks pro děti. Mimoto je to pořád Morrison, čili každý motiv od vlkodlaků, přes zombies, po cestování napříč časem, prostorem apod. je podán pečlivě a má své místo. Nejde pochopit všechno, občas se těžko drží krok, ale pokud je to Vaše kafe, užíváte si to do syta. Zkrátka mě tento komiks fascinoval, nebojím se tvrdit, že je geniální a je to něco jiného na poli mainstreamového komiksu.
Grant píše jakoby si přečetl něco o kvantové fyzice a na to lupnul LSD (cituju čísi komentář na comicsdb.cz), přesto se v něm nezapře silný pud komiksového fanouška. Není to komiks, kde by Spider-Man řešil, jak je možné, že jsou v New Yorku upíři, tohle je zakořeněno v rozsáhlém DC vesmíru, kde jsou hardcore sci-fi a fantasy prvky naprosto normální a jestli chcete vidět v jednom sešitě krále Artuše, budoucnost roku milion a Frankensteina nakopávat zadek malému vesmíru, ze kterého vyrostl velký padouch - je tohle pro Vás.


Spacecore

Sdílím tady svoje facebookové statusy o komiksech, které stejně nikdo asi nečte, ale i tak pozor, obsahuje spoilery. :)

Cosmic armor Superman neboli Tought Robot je nejen nejsilnější forma Supermana, ale i možná moje nejoblíbenější postava vůbec, přesto, že se objevil pouze ve dvou sešitech speciálu k Final Crisis: Superman Beyond 3D (ke komiksu byly přibalené 3D brýle a panely byly ve 3D).

Celé je to hodně složité, komplikované a zkurveně bombastické, ale abych to ve zkratce osvětlil, tak v průběhu Finální krize, jejíž celková délka včetně tie-inů a průprav zabírá tisíce stran se stalo to, že se Lois vážně zranila při bombovém útoku na Daily planet, jehož cílem bylo odlákat Clarkovu pozornost. Byla tak zraněná, že jí nepomohlo nic a při životě jí udržoval pouze Clark svojí rentgenovou tepelnou masáží srdce. V tom se zastavil čas a do děje vstoupila Zillo Vala, která požádala Supermana, aby jí pomohl na misi záchraně existence. On za to chce lék pro Lois. Celý následující děj se odehrával mimo jejich vesmír v době mezi dvěma srdečními tepy Lois.

Tak tedy vyrazili pomocí žluté vesmírné ponorky jménem Ultima Thule napříč multivesmírem, kde nabrali do týmu Supermany z různých alternativních vesmírů, takže nechyběl Captain Marvel (Shazam), nacistickej Superman jménem Overman, zlej Superman - Ultraman, nebo robotickej super inteligentní zdrogovanej Brainiac 5. Dorazili až do Limba, což je opuštěná skládka zapomenutých postav (celej ten komiks je dost metafyzickej, přesahuje čtvrtej rozměr, postavy si zde uvědomí, že jsou zároveň v příběhu, zároveň ve vesmíru, nabízí se zde mnoho otázek o tom, co jsme ve skutečnosti my, co je realita, je to taky příběh? Kdo to píše?).

Zilo Valla je členkou rasy 52 ochránců jménem Monitoři, kteří mají za úkol hlídat vesmír, každý má na starost svůj. Vesmírů je celkem 52 a nacházejí se uprostřed stroje nazvaného Orrery of worlds. Oni se nacházejí vně, v prostoru, kde čas, prostor atd. znamená úplně něco jiného. Jeden z prvních monitorů Dax Novu postavil zbraň mající ochránit celý tento obří multivesmír před ultimátní hrozbou, jimž se později sám stal, kdy se proměnil v Mandrakk Dark monitora, upíra sajícího Bleed, což je esence v níž žije multivesmír.

No a tady přichází na řadu tým Supermanů z různých vesmírů, kdy se jim povede spojit tak, že se promění, nebo aktivují chcete-li, do Cosmic armor Supermana. Superman se tak ocitne v prostoru vně multivesmíru, kde musí čelit Mandrakkovi. Cosmic armor Superman je tak nabouchanej, že cítí i čtenáře, co právě čte jeho příběh. Jeho schopnosti jsou neomezené, je vybaven tím, že je schopen čelit jakékoli hrozbě a přizpůsobit se jí. Vnímá úplně vše ve všech vesmírech do nejmenšího detailu. Je větší než cokoli jiného co existuje. Vnímá přítomnost Boha, nebo Presence.

Utkává se s Mandrakkem, střílejí po sobě nehorázné paprsky z očí, mlátěj se galaxiema, trvá to tak dlouho, že celé civilizace zanikají, jde o poslední zápas na konci příběhu, naprosto epický. Superman vítězí, vrací se na zem s lékem pro Lois.

Morrison to píše neskutečně epicky, čtu to asi po páté a pokaždé mám husinu. Píše to složitě, musíte se orientovat v celé DC mytologii + jeho styl psaní je sám o sobě matoucí a psychedelický a do toho úplně nabourá celou historii DC unviversa a předělá jí od začátku po konec. Kresba je neskutečná a celou dobu jenom civíte s otevřenou hubou. A to jsem nestihl popsat všechno, ten komiks je neskutečně nabouchanej a tvrdej! Přesto, že jde o nějakých padesát, šedesát stránek v rámci eventu. Kam se na tohle hrabou Star Wars, tohle je absolutní vrchol superhdinského hardcore sci-fi žánru a po tomhle už Vás jen tak obyčejný nudný superhrdinský sci-fíčko jen tak neuspokojí.


quetzalogg

Já to čtu, buď v klidu. Ale čtu to možná radši, než bych četl to, o čem píšeš.
Grant Morrison je eso, o tom žádná. Pravda je, že DC universum mi přirostlo k srdci (ještě) o něco méně než Marvel universum. Obecně nemám moc rád tyhle košaté, do všech stran rozrostlé světy. Možná kdyby mi to někdo přehledně seřadil a očísloval (a taky přeložil), abych to mohl jen vzít a číst... ale na to, abych si sám zjišťoval a sestavoval ten správný reading order, jsem tak nějak línej. A na mlátění se galaxiema jsem, obávám se, taky trochu přízemní - doslova - dostatečně velkou katastrofou je pro mě zničení nebo skoro zničení našeho světa. Tak jak o tom teď čtu v komiksech pana Mignolly - Hellboy, B.P.R.D., Abe Sapien - konečně jsem se k tomu dostal, a je to pro mě měřítko epičnosti tak akorát.

Wrai

Cize Star Wars je pre teba ako ušité.

quetzalogg

Citace od: Wrai v 07 Prosinec, 2019, 00:48:11Cize Star Wars je pre teba ako ušité.

Člověk by řekl, že vlastně ani moc ne, že jo :) ? Star Wars má jinou atmosféru, a ani ten nejmocnější Sith nebo Jedi není tak všemocné monstrum, jako kdejaký Kryptoňan, nebo Galactus, Thanos, a co já vím jak se ta všechna megakosmická havěť jmenuje... Ve Star Wars, aby zničili v potu tváře nějakou planetu, museli postavit obří Hvězdu smrti. V Marvel nebo DC verse to některé entity dělají lusknutím prstů, s prstem druhé ruky v nose. A to mě nějak nebere.

Wrai

Obzvlast ked su tie overpowered entity odsudene na prehru...chvilu je to fajn ked maju navrch, ale potom to hrdinovia aj tak zazenu a ideme dalej.

Rychlá odpověď

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal