Adolescenční léta Muže z oceli

Založil BeeSee, 15 Březen, 2013, 11:05:15

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

        Tahle otázka člověka někdy napadne: Co dělali superhrdinové, když byli malí nebo když s nimi třískala puberta? Hráli si s normálními auty jako s angličáky? Vylívali potajmu vodojemy či přehrady? Házeli po sobě stromy v opuštěném lese při hře na vojáčky? Přenášeli po večerech autobusy z jednoho depa do druhého, které stálo na opačném konci zeměkoule? Jaké kulišárny ještě prováděli? Částečnou odpověď na tuto otázku najdeme v novém komiksu Superman: Utajený počátek, který vydalo nakladatelství BB/art.
     Tentokráte se podíváme do dospívání Muže z oceli v době, kdy ještě žil poklidným jinošským životem a vůbec netušil, odkud pocházejí jeho kořeny. Do jeho dětství a dospívání nás nechá nahlédnout scénárista Geoff Johns a kreslíř Gary Frank. Ti spojili síly, aby odhalili jednu palčivou otázku, která trápila nejednoho fanouška s eskem na hrudi. Superman sice tušil, že jeho vlastnosti a schopnosti jaksi převyšují jeho vrstevníky, ale nebyl si schopen uvědomit onu krutou pravdu, že není jedním z nás. Není člověkem, pozemšťanem. Tohle nepříjemné odhalení mu jednoho hezkého odpoledne byli nuceni vyjevit jeho adoptivní rodiče, kteří ho již kdysi dávno přijali za vlastního. Máma a táta Kentovi prostě dospívajícímu Clarkovi již nemohli déle lhát. Ukázali mu raketu, ve které přifrčel na naši rodnou hroudu a dokonce se mu pak poštěstilo přehrát záznam, kde se mu zjevili jeho skuteční rodiče. Tyto všechny emotivní události notně zatřásly s křehkou duší Kal-Ela. Od té doby jednoduše věděl, že zapadákov Smallville není jeho rodištěm a nic už nebylo jako dřív. Tento komiks je o tom, jak se Superman srovnal s tím, že není tím, za koho se celou dobu považoval.
     V první polovině knihy navštívíme právě Smallville, kde se odehraje výše zmíněné duševní vypětí, které formuje charakter dospívajícího Clarka Kenta. Mimo jiné se Superman potká v tomto bohem zapomenutém americkém městečku s dalším místním rodákem, kterého bude poté potkávat častěji, než mu je milé. Ano, na místní pouti se poprvé potká s Lexem Luthorem. V druhé půli Clark vyrazí do Metropolis, kde coby debutující žurnalista nastoupí do místního plátku The Daily Planet. A tam samozřejmě pracuje ladná kůstka Lois Laneová. V Metropolis vládne nemilosrdný bussinesmamn Lex Luthor a... a dál to nemá cenu prozrazovat, resp. dál si to snad každý domyslí, protože tato legenda je dostatečně známá...
    K Utajenému počátku můžeme v podstatě přistupovat ze dvou pohledů. Pokud nepatříte k fanoušům superhrdinů, tak vám tento příběh může přijít zlehka klišovitý, předvídatelný a dosti pohádkový. Superman se otřepe ze svého traumatu, které mu způsobilo zjištění kým vlastně je a vyrazí do města za štěstím. Najde práci, lásku a v podstatě i životní identitu. Nic nového pod sluncem, jen zjistíme, že Johns s Frankem vytunili Supermanovu pubertu a tak jeho fanoušků vytáhli pár brouků z hlavy. Na druhé straně stojí právě ti oddaní uctívači Muže z oceli, kteří budou tímto příběhem nadšeni. Dozvědí se o chlapeckých létech Kal-Ela, zjistí jak to skutečně bylo s odhalením jeho identity, s tím jak se dostal do Metropolis, s Lois Laneovou atd. Johns s Frankem rozhodně rozjeli napínavý a čtivý příběh, který čtenáře plně pohltí. Toto jim upřít nejde, ale potajmu se vkrádá myšlenka, jestli to přeci jen není příliš málo. Tohle ukáže čas a test doby, který prověří, zda se budete k tomuto komiksu vracet.
     Špetka onoho pověstného ,,něčeho navíc" by tomuto dílu jistě slušela jako make-up a šperky pohledné ženě. Takhle je příběh přitažlivý především pro ty, kteří milují reálie a postavy, které jej provázejí. Superman je zcela jistě jedním ze základních stavebních kamenů superhrdinských komiksů, ale právě proto by si zasloužil trochu víc. Staré věci potřebují renovovat, dostat nový kabátek, ale také zachovat svůj původní glanc. A ruku na srdce, povedlo se to tentokráte?


Superman: Utajený počátek
Scénář: Geoff Johns Kresba: Gary Frank
BBart / 2013

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal