Vítejte mezi stíny.

Založil matrosh, 31 Leden, 2013, 21:12:49

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

31 Leden, 2013, 21:12:49 Naposled upraveno: 31 Leden, 2013, 21:39:26 od matrosh
      Provázet vás tu bude soukromé očko, John Blacksad. Nacházet se v jeho blízkosti nebývá právě dvakrát bezpečné, protože ho jeho práce častokrát vede mezi vrahy, zloděje i mocné, kteří chtějí být ještě mocnější. A nikdo z nich netouží po tom, aby se někdo hrabal v jejich špíně. A Amerika 50.let nabízí takové špíny víc než dost. Pokud vás to neodradilo, připravte se na to, že John vás vtáhne tak hluboko do svého světa, že se vám nebude chtít odejít a to, co uvidíte, jen tak nezapomenete. Teda pokud máte rádi noir a kočky.
      Španělský tvůrci Juan Díaz Canales a Juanjo Guardino musí být určitě fandové obojího, protože i přesto, že je Blacksad jejich komiksovým debutem, jeho místo v edici mistrovských děl evropského komiksu je zcela zasloužené. A nejenom v té. I přesto, že jsou oba tvůrci Španělé, jejich komiks byl určen primárně pro francouzský komiksový trh, kde si velice rychle získal uznání i popularitu. A tomu, kdo něco o francouzském komiksu ví, musí být jasné, že uspět v takové konkurenci není jen tak. Čím je tento komiks teda tak výjimečný, že si byl schopný tak rychle získat takovou pozornost? Důvodu je tady hned několik.
      Především je to noir z drsné školy jako vyšitý. A tím teď nemyslím jenom scénář, který jde ve stopách těch nejlepších tvůrců tohoto žánru, jakými byli Raymond Chandler, Dashiell Hammett nebo James M. Cain. To je totiž pouze jedna část velice působivého celku. Tak především musím mluvit o kresbě. Uhly pohledu a práce se stíny jsou ukázkovou prací noirového žánru a mají hodně společného s filmovou klasikou, jako byli třeba filmy Maltézský sokol (1941), Velký spánek (1946) nebo Velký zátah (1953). Kresba má velkou hloubku a je prokreslená do posledního detailu. Výrazný podíl na celkovém dojmu má i škála použitých olejových barev, která posouvá celou stylizaci do nostalgického retra zašlých čásů a připomína staré olejomalby nebo filmové plakáty.
      Pokud k tomu přidáme fakt, že veškeré postavy jsou zobrazeny jako antropomorfované zvířata, jejichž vzhled reprezentuje jejich skutečnou povahu, vznikne vám opravdu originální mix, využívající jak pravidla detektivního žánru tak i ezopovských bájek. Nemluvě pak o různých popkulturních citacích, sofistikovaném využití postav z bájek, nebo zapracovaní skutečných historických postav do příběhů. Když po vás například jde chlápek s tváří krokodíla a má boty z krokodílí kůže, musí vám být jasné, že máte před sebou opravdu pořádného parchanta. Blacksad vás provede temnými uličkami svého města, dovede do zákulisí vysoké politiky nebo vás nechá si vychutnat atmosféru prosluněného New Orleansu. Stanete se svědky mnoha osobních pádů, dramatických osudů i reflexe dobových změn v Americe 50.let.
      Edice, kterou sestavilo nakladatelství Crew je navíc výjímečná v tom, že narozdíl třeba od amerického vydání, obsahuje všechny dosud vydané knihy s Blacksadem. Je sice pravda, že první tři díly Kdesi uprostřed stínu, Národ ledu a Rudá duše u nás již vyšli časopiseckou formou, ale co si budeme vykládat. Kniha je prostě kniha a konkrétně tahle by rozhodně neměla chybět na poličce žádného fandy komiksů, potažmo detektivního žánru. Navíc kromě zcela nového příběhu Peklo, mlčení obsahuje i dvě krátké bonusové jednohubky. Je to jasný kandidát na komiksový vydavatelský počin roku. A to by vám snad mohlo stačit. Ono totiž stačí prolistovat pouze pár prvních stránek a to kouzlo vás zcela pohltí.

Blacksad
Crew/2012

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Gmork

Mám sice radši inspectora Canarda, s tím je větší sranda,
oproti němu je kocour docela suchar.
Ale stejně do vázané knihy půjdu, přestože první tři díly mám.
Je to holt pravý evropský ranař.
A co si budeme povídat, kvalitních evropských komiksů tu letos
vyjde... dva, možná tři.  :D
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

eliera

Jsem ráda že to vyšlo, je to vážně  bomba, ale všimly ste si že je asi o centak menší než originál. A že barvy jsou posunuté spíše do šeda? Jsem z toho taková rozpačitá  ::)

Meum est propositum in taverna mori

myroslav

Pekná recenzia,  len ma utvrdila v  tom,  že by to mohla byť moja prvá Európa v zbierke.  Len škoda,  že u nás to majú len v mäkkej väzbe  >:(

Verdant

Kocour

Citace od: eliera v 01 Únor, 2013, 01:06:40
Jsem ráda že to vyšlo, je to vážně  bomba, ale všimly ste si že je asi o centak menší než originál. A že barvy jsou posunuté spíše do šeda? Jsem z toho taková rozpačitá  ::)

Přesně, přišlo mi to mnohem tmavší a chvílemi se mi to dost blbě četlo oproti tomu, co vyšlo v CREWi... Ale jinak za Blacksada v pevné vazbě palec nahoru! Přebal je sice klasicky hnusný (podle mě je prostě obálka hozená do ohraničení barvou zlo), ale to co je pod tím! Krásná zlatá ražba i s kocourem. Pecka  --poz

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář