Top 20 komiksů, které jsem četl v roce 2012

Založil Ninjer, 06 Leden, 2013, 17:49:00

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ninjer

06 Leden, 2013, 17:49:00 Naposled upraveno: 06 Leden, 2013, 18:14:40 od Ninjer
A znovu je tu veleoblíbená a intenzivně diskutovaná topka komiksů, které jsem za předchozí rok četl  :)
Opět se jedná o komiksy, které jsem ten rok četl bez ohledu na to, jak jsou staré či nové, a opět jsem do nich nezahrnoval komiksy, které jsem přeložil nebo se v blízké době chystám přeložit, aby byl seznam zajímavější ;)

Doufám, že se vám bude topka líbit a třeba vám poskytne nějaké ty tipy na čtení ;)

20.
Severed

Povedený hororový příběh od vycházející scenáristcké hvězdy Scotta Snydera, který připomene povedenější díla Stephena Kinga.

19.
Batman: Nesouzvuk

Kevin Smith ukazuje, že je nejen výborný filmový vypravěč, ale že s přehledem zvládá i komiksovou formu. Jeho Batman je vtipný i dramatický, má skvěle napsané dialogy a jeho postavy působí živě. Batman zde není nezničitelný tank, stejně tak i Joker je sice neuvěřitelný magor, ale stále jde o člověka z masa a kostí.

18.
Frankenstein, Agent of S.H.A.D.E.
(01-06)

Frankieho se překvapivě skvěle zhostil Jeff Lemire, který se od komorních dramat odpíchnul nejen k drsné postapokalyptické storce Sweet Tooth, ale exceluje i v primárně akčním komiksu plném šílených monster - zde bojujících jak na straně dobra, tak na straně zla. Místy velmi vypiplaný komiks, který stojí za to číst.

17.
Gunsglinger Girl

(vol 1-3)

Drsná japonská manga o holčičkách, které jsou využívány jako kybernetičtí zabijáci, je neobvyklou kombinací křehkého psychologického dramatu a dokonale fungujícího thrilleru.

16.
Boys: Butcher, Baker Candlestickmaker

Garth Ennis poměrně pozdě poodhalil minulost jedné z ústřední postav jeho skvělé série Boys a jak se dalo čekat, nejedná se o žádné čtení pro celou rodinu. Místo toho tu dostáváme skvěle napsaný temný příběh o tom, jak se jeden rváč dostal přes autoritářského otce a nešťastnou lásku až ke svému džobu, kde je nenávist k superhrdinům přirozenou prerekvizitou.

15.
Donžon: Konec jednoho mládí / Blýskání na časy / Potichoučku / Armageddon / Dojo v laguně

Tahle evropská série rozhodně stojí za přečtení. Občas drsnější a temnější, občas odhlečenější a humorné, ale vždy přeplněné nápady v tomto šíleném, fungujícím a originálním fantasy světě.

14.
Hitman: Odvážným štěstí přeje / Tommyho hrdinové

V roce 2012 jsem se dostal teprve k těmto dvěma bookům série, která v tuto chvíli u nás už kompletně vyšla. Zde je ale ještě série v přibližně prostředku a nevím jak závěr, ale prostředek je pořád skvělá jízda. Ať už Tommy bojuje se superborci z SAS, s teroristy na konci světa či se Santou, tak si vždy uchovává svůj drsňácký šarm a především lidskost. Za zmínku rozhodně stojí i perfektní kresba Johna McCrey.

13.
Divoši

Další precizně zvládnutý komiks české autorky Lucie Lomové. Narozdíl od Anny chce skočit je tento komiks určený širšímu publiku, resp. si ho vychutná jak dospělý, tak dětský čtenář. Podobně jako u Anny si čtenář může vychutnat krásně znázorněné české reálie, tentokrát na počátku 20. století.

12.
Boys

(60-65)

"Skoro-finále" Boys je víceméně takové, jak se dalo předpokládat - napínavé, strhující, drsné a zatraceně brutální. Butcher si to jde osobně vyřídit s Vlastencem a kromě akce nás čeká i nějaké to odhalení. Jeden z vrcholů této výborné série od Gartha Ennise.

11.
The Shade

(01-06)

Znovupředstavování starších postav frčí, ale tento komiks stojí za to, ať už starého Shadea znáte nebo ne. Tato komiksová lahůdka (plánovaná jako 12dílná minisérie) zručně střídá různé mainstreamové žánry. Máme tu odlehčenější dobrodružství v retro kulisách 40. let, klasickou moderní superhrdinskou akce, ale i drsné a brutální posouvání superhrdinského žánru jak vystřízené od Granta Morrisona. Vynikající komiks.

10.
Vinland Saga

(vol 4-6)

Toto je jeden z těch japonských komiksů, který bych doporučil nejen komiksákům, co mangu nečtou, ale i těm, co ani nečtou komiksy jako takové. Pokračování této vikinské ságy rozhodně od prvních třech dílů neztrácí na síle, naopak se stává čím dál epičtějším a kresba je snad i stále lepší, pokud je to vůbec možné. Tak nádherně prokreslené scénerie, neuvěřitelně detailní pohledy do tehdejší kultury a monumentální bitvy se jen tak v nějakém komiksu nevidí. A to Yukimura Makoto není nejen úžasný kreslíř, ale i skvělý vypravěč, takže tento komiks je strhující jak během akčních scén, tak i během komorních rozhovorů. Absolutní japonský nářez.

9.
Superior

Mark Millar opět a znovu vykouzlil komiks, u které se chopil poměrně jednoduché myšlenky (superhrdinové reálně) pevně do svých rukou, a tak je Superior úžasným počtením. Malý chlapec, který byl předtím handicapovaný outsider, se promění v jakéhosi supermana, což mu v realitě bez superhrdinů obrátí život vzhůru nohama. Jenže k superschopnostem není žádný návod a svět začne na svého prvního superhrdinu reagovat velmi rozporuplně. Vynikající komiks, který je v konečném důsledku krásnou poctou superhrdinskému žánru.

8.
Paying for it

Pokud jsem byl kvůli nějakému komiksu v roce 2012 hrdý na komiksové médium, tak je to tato záležitost. V poměrně jednoduché civilní kresbě zde autor Chester Brown pečlivě, ale přesto zábavně popisuje své skutečné zážitky. K sexu má řekněme velmi flegmatický a otevřený přístup, a tak se po rozchodu se svou přítelkyní rozhodl vyzkoušet na vlastní kůži, jak to v současnosti vypadá s dívkami, které si přivydělávají sexem. Tento komiks se však ani zdaleka nedá kategorizovat jako erotický, protože sex v něm sice je a dokonce explicitně znázorněný, ale je znázorňovat bez jakýchkoliv příkras a velmi pragmaticky, takže rozhodně nečekejte nějaké vzrušující čtení. Místo toho je komiks jakýmsi (bez nadsázky) výzkumem, kde Chester Brown ukazuje, jak to ve skutečnosti je, a obšírně rozebírá celou situaci. Na konci se dokonce tématu ještě na několika desítkách stran věnuje, zvlášť všem protiargumentům a dovysvětluje své názory. Fascinující čtení, které mimo jiné i ukazuje možnosti komiksového média.

7.
No Hero / Otázka hrdinství

Warren Ellis přišel s dalším komiksem, který se kouká na superhrdinství z trochu jiného pohledu. Vytvořil zajímavý svět, ve kterém superhrdinové v Americe existují, ale jde jenom o menší tým, který ovládá charismatický alfa-samec, jenž jim jejich zvláštní schopnosti zařídil pomocí své tajné drogy. Tento tým existuje už mnoho desítek let a stal se mocnou skupinou, která značně ovlivňuje běh světa. Tento komiks se odehrává v současnosti, kde je jeden ze členů velmi brutálním způsobem zabit a do oslabeného týmu se chce přidat nadšený mladík, který je ochoten udělat absolutně vše proto, aby se stal superhrdinou. Nemá ale nejmenší ponětí, co všechno ho čeká... Ellis opět triumfuje a s hromadou nápadů představuje velmi zábavný a velmi drsný komiks o superhrdinství.

6.
Batman: Widening Gyre

Další Batman od Kevina Smithe, který jsem měl tu radost číst v roce 2012, a jestli mě Nesouzvuk nadchnul, tak Widening Gyre mě dostával místy do kolen. Tohle už není poměrně komorní záležitost Batmana s jedním, resp. dvěma padouchy, zde už Kevin Smith rozjíždí svou vizi Batmana, což je naprosto úžasná kombinace staršího Batmana (Bruce je větší romantik a je více lidský) a modernějšího přístupu (brutalita, psychické problémy Bruce) plus ještě přidává něco ze svého - v tomto případě samozřejmě vtip, ale také sex, ať už v podobě žhavých scén či jak to má Smith rád, jako téma rozhovoru. Ale tohle v žádném případě není nějaký Batman jako prodavač z New Jersey, tohle je zatraceně dobře zpracovaný příběh plný živých, trojrozměrných postav a úchvatných, pamětihodných scén. Kevin Smith se u mě stává jedním z nejlepších scenáristů Batmana za celou jeho historii.

5.
Wolverine v3 00-09

Jason Aaron je relativně nová zářící hvězda na poli superhrdinského komiksu, kde jeden z jeho největších triumfů byly příběhy s Wolverinem. Jeho zcela úchvatná série Weapon X sice byla ukončena, ale vydavatelství Marvel není hloupé, a tak dalo do talentovaných Aaronových pracek znovu Wolverina, dokonce jeho primární, znovu resetovanou sérii. A pro mě nebylo žádné překvapením, že je to opět pecka s velkým P. V prvních nabušených deseti čísel vyniká především úvodní dramatický příběh, kde Wolverine na vlastní kůži prožije doslova Peklo, a deváté číslo, kde na scénu přichází nová postava Lorda Deathstrikea - ten je neskutečně cool a jeho akční scény s Wolverinem jsou dechberoucí. Jason Aaron umí z této postavy vydojit téměř maximum a tohle je jedna z nejlepších marvelovských 616 sérií poslední doby.

4.
PunisherMAX: Bullseye / Frank / Bez domova

(06-21)

A Jason Aaron boduje i s další áčkovou postavou, s další velepopulárním komiksovým antihrdinou. Garth Ennis kdysi ukázal, jak se má s Punisherem zacházet, a Jason Aaron převzal otěže tak, že jeho Punisher je stejně vynikající, ne-li ještě lepší. Ve svých komiksech Aaron přidal do Punisherova MAX světa, který má být bez superhrdinů, pár známých postav ze superhrdinského marvelu - Kingpina, Elektru, Bullseye a pár dalších. Nedal jim ale žádné nadpřirozené schopnosti, udělal je reálnými a pojal si je úplně po svém. Díky tomu postavy působí povědomě, ale zároveň velmi svěže a díky Aaronovu citu pro postavy jsou všechny skvělé. Příběhy jsou taky jako u nejlepších Ennisovek napínavé, nápadité a velmi brutální. Díky odproštění od marvelovské reality tu taky Punisher může dojít svému konci, který je v některých momentech zcela dechberoucí a epický. Jeden z největších milníků Punisherovy historie v komiksu.

3.
Gladstone's School for World Conquerors

(01-06)

Špatně se tento komiks popisuje a hlavně to, čím je tak kvalitní, tak si vypomůžu přirovnáním, které není moje - připomíná to Harry Pottera, kde místo školy kouzel je škola superpadoušství. Děcka superpadouchů jsou na místě izolovaném od normální civilizace a učí se od různých lektorů, často bývalých slavných superpadouchů, všechny možné triky, jak porazit superhrdiny, historii bitev mezi superhrdiny a superpadouchy a tak dále. Přirovnání u Pottera tu také sedí v tom, že oboje jsou pěkné náměty, které ale nejsou zase kdovíjak geniální a inovativní (v tomto případě tu máme například o chlup starší Avengers Academy či částečně Runaways) - umí však z námětu vytěžit maximum a to díky velkému množství nápadů a především skvělým postavám. V tomto komiksu se postupně seznamujeme s různými fajn děckami, které se postupně spřátelí a mají velké cíle. Začínají však zjišťovat, že to, co jim tvrdí rodiče není tak úplně pravda, a zjišťují to velmi po zlém... Úžasné počtení, ze kterého je přímo cítit láska ke komiksovému médiu.

2.
Ultimate Comics: Ultimates

(01-06)

Chtěl jsem si dát pauzu od ultimátního vesmíru (což byla většinou jízda, která vesměs ukazovala to nejlepší ze superhrdinského žánru a předváděla, že superhrdinský žánr může být stále moderní a in), která se trochu protáhla, a tak jsem do konce roku přečetl pouze jeden komiks z něj - a ten ale zatraceně stojí za to. Jonathan Hickman mi zde naplno dokázal, že zvěsti o jeho scenáristickém umu nejsou mylné. Ve stylu prvních Ultimates od Marka Millara vytváří scény monumentálních proporcí a představuje moderní tým superhrdinů, který se aktivně podílí na ovlivňování celého světa. Přeživší styloví superhrdinové (Iron Man, Thor, Hawkeye...) jsou zdánlivě v plné síle, než se jim postaví jeden z nejzajímavějších padouchů v marvelovském vesmíru - Reed Richards. Ten je a ohromnou armádu Nicka Furyho srazí na kolena, a to nejlepší si schovává pro asgardské bohy. Hickmanovi Ultimates jsou neuvěřitelně nabušeným komiksem a ukázkou, jak má vypadat superhrdinský komiks 21. století.

1.
Pinocchio

A nejlepším komiksem, který jsem v roce 2012 četl, se stává... Pinocchio od francouzského umělce Winshlusse. Tato naprostá komiksová lahůdka představuje známou pohádkovou postavu Pinocchia ve velmi upravené verzi. Pinocchio je tu němý robot, kterého sestrojí chlápek, aby byl nepřemožitelnou zbraní a jednočlennou armádou. Vlivem náhod se ale Pinocchio ztratí, chlápek ho vydává hledat, čímž započne mnoho a mnoho dobrodružství. Příběhově je toto dílo naprosto vypiplané, protože zde máme několik příběhových rovin, které se navzájem prolínají a propojují, a střídají se tu všechny možné žánry (často parodie na ně) - od drsného pojetí pohádky (sněhurka jakožto oběť sedmi trpaslíků či brutální válka dvou království) po kupříkladu dickensovsky temné ulice s chudými dětmi či detektivní noir (kde detektivem je chlápek, co má místo hlavy sochu z Velikonočních ostrovů). Do příběhu ještě skáčou příběhy takové obyčejného cvrčka, které by fungovaly i samy o sobě jako vynikající komediální stripy. Stejně jako příběh je k tomu všemu neuvěřitelně propracovaná i kresba. Hlavní inspirací tu jsou staré kreslené grotesky, ale Winshluss podle potřeby střídá různé styly, v tomto případě hlavně ubírá či přidává na "cartoon" stylu. Pinocchio je naprostým ohňostrojem nápadů, které fungují v dokonalé komiksové symbióze.
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

strougy

Dobrý výběr --poz

Mohl by si hodit nějaký link na Paying for it? Taky bych si to celkem rád přečetl. Díky.
Na alkoholu je nejkrásnější, že na pár hodin nebo i na pár dní redukuje všechny neúspěchy, všechny chyby, všechny omyly, všechny touhy, všechny strachy, všechna zklamání a dokonce i všechny urážky na jediný problém: dát si další skleničku. Je to krásné jako zahlazení dluhů. Svět je složitý, pití je jednoduché.

Bernard Emond, Ulice Darling ve 20.17

Ninjer

no problemo:

http://uloz.to/xYBaF78/paying-for-it-2011-c2c-minutemen-dts-cbz
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

demented

Thorar

Wolverine v3 00-09

Můžeš mě prosím odlinkovat k příslušnému topicu? Nejsem schopen to najít :-)

TyfuZ

Citace od: Thorar v 07 Leden, 2013, 02:04:43
Wolverine v3 00-09

Můžeš mě prosím odlinkovat k příslušnému topicu? Nejsem schopen to najít :-)

http://www.kocogel.info/index.php?topic=12767.0

mankin

Citace od: Ninjer v 06 Leden, 2013, 17:49:00

8.
Paying for it

Pokud jsem byl kvůli nějakému komiksu v roce 2012 hrdý na komiksové médium, tak je to tato záležitost. V poměrně jednoduché civilní kresbě zde autor Chester Brown pečlivě, ale přesto zábavně popisuje své skutečné zážitky. K sexu má řekněme velmi flegmatický a otevřený přístup, a tak se po rozchodu se svou přítelkyní rozhodl vyzkoušet na vlastní kůži, jak to v současnosti vypadá s dívkami, které si přivydělávají sexem. Tento komiks se však ani zdaleka nedá kategorizovat jako erotický, protože sex v něm sice je a dokonce explicitně znázorněný, ale je znázorňovat bez jakýchkoliv příkras a velmi pragmaticky, takže rozhodně nečekejte nějaké vzrušující čtení. Místo toho je komiks jakýmsi (bez nadsázky) výzkumem, kde Chester Brown ukazuje, jak to ve skutečnosti je, a obšírně rozebírá celou situaci. Na konci se dokonce tématu ještě na několika desítkách stran věnuje, zvlášť všem protiargumentům a dovysvětluje své názory. Fascinující čtení, které mimo jiné i ukazuje možnosti komiksového média.

Len tak pre info - Paying for it vydalo Argo v češtine pod názvom Sex není zadarmo
http://www.comicsdb.cz/comics.php?id=5388

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář