WD: Vzestup guvernéra

Založil BeeSee, 06 Leden, 2013, 13:28:53

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

06 Leden, 2013, 13:28:53 Naposled upraveno: 06 Leden, 2013, 15:04:15 od BeeSee
     Robert Kirkman si evidentně nedá pokoj a chce dotáhnout svůj svět, který pro své hrdiny v opusu Walking dead stvořil, k absolutní dokonalosti a to přímo v megalomanské šíři. Po komiksu a filmovém seriálu se na našich knižních pultech objevila i kniha pojmenovaná The Walking dead (Živí mrtví) - Vzestup guvernéra, kterou vydalo nakladatelství Baronet. Robertu Kirmanovi zde jako spoluautor sekunduje Jay Bonansinga.
     Jasně, GUVERNÉR je jedna z nejzápornějších komiksových postav všech dob. Muž bez špetky soucitu, prohnilý jako samo peklo, který má v sobě tolik zloby, že by jí dokázal vyplavit nejedno velké město. Jenže nebyl vždy takový. A právě o tom, jak se z rádoby pořádného strašpytlíka stal jeden z nejkrutějších diktátorů post apokalyptického světa, vypráví tato kniha. Respektive její první část, protože v originále je na trhu i druhá část nazvaná The Walking Dead: The Road to Woodbury. Uvidíme, jestli nám druhý díl nakladatelství Baronet rovněž přinese.
     Určitě jste si všichni říkali, když jste četli komiks, kde se ten Guvernér vůbec vzal a jak ovládnul město Woodbury, kterému tak nelítostně šéfuje. Jenže v původním komiksu toho, krom Guvernérových špatných vlastností a úchylek, zas tak moc není. To v seriálové verzi je tomuto chlapíkovi věnován podstatně větší prostor. Jenže co si budeme nalhávat, v seriálu je oproti komiksu spousty věcí jinak a tak těžko soudit, kde je opravdu zakopaný pes. V této knize se toho dovíme opravdu nejvíc a detailně nahlédneme do Guvernérovy zrůdné duše. Příběh začíná pár dní po přeměně světa, tedy ve dnech, kdy se ulice zaplnily vrávorajícími zombíky. Jako všichni i naši hrdinové míří do Atlanty, kde je má čekat spása. Jak to s Atlantou ve skutečnosti je, ví všichni z komiksu, takže naši výpravu tam rozhodně nečeká nic, co by jim jakýmkoli způsobem pomohlo. Jsou čtyři: Philip Blake se svou dcerou Penny, jeho bratr Brian a kumpán od útlých let Nick Parsons. Karty jsou rozdány jako ve všech verzích Walking dead, tedy naprosto jasně. Přežít za každou cenu nebo se nechat polapit, zemřít či se nechat kousnout a stát se dalším nemrtvým bezmozkem, kterého jen zajímá jak ukojit svou touhu po krvi a mase. Tím pádem se opět nabízí otázky, které zajímají nejen naše hrdiny: Jaká je cena za to, že v takovémto světě přežijete? Co udělá tato situace s vaší psychikou? Jaký člověk se z vás stane? A jste si jistí, že je to ještě člověk?
     Robert Kirkman opět rozdal karty stylem sobě vlastním. Do hlavní role tohoto románu zasadil záporáka z největších, takže čtenář s ním prožívá jeho příběhy a ve světě plném zombií mu dokonce občas začne fandit. Tohle je přesně ta hra s psychikou, ve které je Kirkman mistr. Člověka, kterého jste v komiksu považovali za největšího zmrda všech dob, tady najednou máte jako na dlani... zmateného, bojácného a labilního. Navíc Kirkman vždycky uměl překvapit, takže pokud si myslíte, že víte jak to všechno dopadne, tak se hluboce pletete a během knihy zažijete nejeden šok. Největší pak v samotném závěru.
    Myslím, že tato kniha je povinná četba pro všechny fanoušky série Walking dead a je dalším kamínkem do mozaiky, kterou nám Robert Kirkman vytváří. Kniha se samozřejmě dá číst i samostatně bez znalosti událostí v komiksu či seriálu. Třeba to pro někoho může být cesta, aby si právě od této knihy našel cestu k tomu ostatnímu. Jenže takto je připraven o ten pocit opovržení ke Guvernérovi, se kterým fanoušci tohohle opusu tuto knihu čtou. Osobně jsem zase dospěl k názoru, že tuto knihu nemohu hodnotit samostatně, protože na to jsem světem Živých mrtvých už moc prohnile nasáklý. Pročítal jsem stránky, které občas odhalují ty nejniternější psychické pocity zúčastněných a jindy zase následuje pořádná splatter řežba, kde přes mrtvoly nemrtvých není kam plivnout, a byl jsem zasažen dalším umem duchovního otce tohoto díla. Kirkmanovi se povedlo navázat na atmosféru, kterou známe z komiksu a přidat něco navíc. Občas máte pocit, že čtete křížence Dostojevského Zločinu a trestu s Kulhánkovou Cestou krve.  Tahle kniha je jednoduše dobrá!

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal