Goon: Nic než parádní jízda!

Založil matrosh, 23 Listopad, 2012, 19:41:44

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Asi dva týdny před vydáním, kdy nás Comics centrum na facebooku masírovalo ukázkami z chystaného Goona, jsem v tramvaji po cestě z práce narazil na jednu známou spřízněnou komiksovou duši. A jelikož byl Goon aktuální téma, nemohl jsem ho  z diskuse vynechat a zeptal se, jestli se těší jako já. K mému velkému překvapení neměl ani páru, co je ten Goon zač. A já si najednou uvědomil dvě věci: za prvé, i mezi komiksovými fandy a sběrateli, kteří jsou schopný se na české comicsdb vejít do prvních dvou stovek nejúspěšnějších shromažďovatelů se najdou jedinci, kteří se zuby nehty drží pouze tuzemského trhu (tj. kvůli českému stromu, nevidí světový les) a za druhé, že nebude vůbec jednoduché mu toho Goona popsat. A teď mě čeká něco podobného. I když mnoho ze zdejších čtenářů nepochybně Goona zná a miluje ho stejně jako já, existuje spousta dalších, kteří nemaj ani páru a právě jim je určená tato seznamovací recenze.
      Takže vážení neznalí, dovolte mi, abych vám představil pana Goona, razantního týpka těžké váhy, který to v životě neměl jednoduché. Když byl Goon ještě kluk, neštěkl po něm ani pes. Jediná osoba, které na něm záleželo, byla jeho teta Kizzie a jelikož to byla cirkusová zápasnice, Goon strávil svoje dětství v cirkusu. Když jen uklízíte po slonech a zabíjíte zombíky, život je nádherný. Ale jak to tak bývá, nic netrvá věčně. Tento příslovečný konec přišel spolu s mafiánem Labraziem, který byl na útěků a jelikož mu majitel cirkusu dlužil službičku, chtěl se tam ukrýt, dokud se to nepřežene. Jenže někdo to práskl a Labrazio v přestřelce s chlupatými odpráskl tetu Kizzie. Byl to sice nejmocnější mafián ve městě, ale proti Goonově zlobě neměl šanci a skončil ve futrálu. Goon si to nechal pro sebe a zaujal jeho místo jako jeho osobní výběrčí. Koneckonců je velká hospodářská krize a být mafiánem se vyplácí. Dlouhou dobu to nevěděl nikdo, jen Goonův parťák Franky a jeden hloupej policejní agent, ale ten schytal kudlu mezi oči a bylo po problému. Jenže teď se v tom začal šťourat Páter monster, jediný Goonův konkurent, který zamořil ulice svými hordami nemrtvých a Goon je jediný, který ho drží na uzdě. Proč by se jich taky měl bát?  Goon hraje každej večer karty s obřím pavoukem, na drobné obchůzky posílá vlkodlaka a když ho nějakej ten přiteplenej upír obtěžuje, přiváže ho na přední nárazník a jen tak pro srandu s ním projede pár ulic. Asi vám už došlo, že tohle nebude běžná dobovka.
      Jde o to, že Eric Powell, autor Goona, je naprostý a totální šílenec, kterému není na světě nic svaté. Nemá absolutně žádný problém vysmát se komukoliv nebo čemukoliv. A to batolaty a starými lidmi počínaje a filmovými hvězdami a kritiky konče. Jasně, na první pohled může Goon působit trochu jako další Lobo. I když i to by mohlo být možná bráno jako pozitivum, další Lobo to rozhodně není. Při bližším zkoumání totiž objevíte, že Powell je šílenec, ale šílenec erudovaný. Takže v té místy docela bujné záplavě násilí, můžete narazit na spoustu pop-kulturních fórků, pracujících s citacemi, žánrovými pravidly nebo i proti nim. Co třeba po scenáristické stránce nejvíce okouzluje mě, je absurdní humor, který nemá daleko k tomu monty pythonskému a objevuje se jak v dialozích tak i ve výstavbě příběhů samotných. Hlavní postavy častokrát nastupují na scénu uprostřed dialogu, že kterého zaslechnete jenom věty typu ,,... a já mu říkám, tu veverku musíš pořádně naolejovat aby se tam vešla...". Častokrát vystupují z děje a mluví přímo na vás. Počítejte taky s reklamními vstupy uprostřed scén.  Když k tomu všemu připočteme šílený žánrový mix béčkových hororů,  gangsterek a parodie na všechno možné od filmů, přes televizní show až po komiksy, výsledkem je absolutně nepředvidatelný komiks, kde nemůžete tušit, co se odehraje na další stránce. A tom jsem ještě nemluvil o kresbě, která je s příběhem v absolutním souladu.
       Jak jsem už řekl, Eric Powell je šílenec, ale pokud jde o kresbu, je to génius. Výhodou Goona je totiž právě to, že je výlučným dílem jednoho člověka, takže příběh pracuje s kresbou v absolutní harmonii. Powellova kresba v sobě pojí komickou nadsázku cartoonovských postaviček, hravou temnotu jako s filmů Tima Burtona a estetiku ručně malovaných filmových plakátů zlaté hollywoodské éry i béčkových hororů 50.let. Už první kniha nabízí několik stylů kresby, se kterými Powell pracuje, ale věřte mi, že v porovnání s tím, co vás čeká v dalších knihách, je to jen malá jednohubka na ochutnání.
       Vydaní Goona na našem trhu považuji už teď za komiksovou událost roku a je pro mě jasným adeptem na cenu Fabula Rasa, kde ho může ohrozit snad jen Blacksad. A vám doporučuji nenechat si ho ujít. Powell za něj dostal pět Eisnerů, které má teď určitě vystavené na záchodě a nedostal je jen tak. Jak totiž pravdivě tvrdí jeden propagační materiál, ,,je to lepší jízda, než soulož s levnou šlapkou na atomovém motorovém člunu, řízeným šimpanzem na cracku."

Goon Vol.1: Nothin' But Misery
Comics centrum/2012

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

RakeW

Takže letošní Vánoce to vypadá na trio Goon - Criminal - Joker (spíš pro Terezku).
"Slušní lidé mluví o comicsu s despektem, protože úroveň seriálů bývá obvykle zatraceně ubohá." (časopis Kino, 1970)

CSE_AC/DC

Sakra, děkuju za představovačku, přiznám se že Goona jsem poprvý objevil asi před týdnem v jakémsi traileru na nový film..:) Jo, hned mě to vzalo za srdce, stydim se že jsem to neobjevil dřív.. ale ... na druhou stranu jsem šťasten, že na mě čeká právě něco tak parádního jako je tenhle zombíkobijec!:) Pokud už to vyšlo, mažu pro to zítra do knihkupectví!:) Pokud ne, tak je to jasnej dárek pod stromek pro mojí přítelkyni..:D:D:D rofl :-)) :-// --poz
Tyto komiksy mám navíc:
https://comicsdb.cz/sbirka/1422/cse-ac-dc/1/1/1
Pro kocogeláky za hubičku..:D néé doslova..:D

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář