Usagi Yojimbo 18: Na cestách s Jotarem

Založil BeeSee, 23 Říjen, 2012, 07:06:39

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

      Ronin je samuraj bez pána, putuje zemí a má svůj cíl. Rozhodně to není typ, který by se někde usadil a okopával zahrádku či se věnoval nějakým jiným věcem, které charakterizují ,,běžný život". Ronin je přivyklý řešit problémy, které se mu na jeho toulkách připletou pod nohy, aby dodržoval svou čest a řídil se kodexem, jenž provází každého správného bojovníka. Takový je i Miyamoto Usagi.
     Již osmnáctý sešit ,,ušákových" dobrodružství nazvaný Na cestách s Jotarem, nás opět zavede do podivuhodného světa, plného animálních hrdinů a postaviček. Znovu narazíme na různé postavy, které jsou buď kladné nebo záporné, ale díky ztvárnění autora Stana Sakaie, mají všechny své nezaměnitelné kouzlo. Usagi Yojimbo je stále na cestě a není to jen cesta na níž se mu na paty lepí prach dálek, ale také cesta duchovní a sebepoznávací. Navíc na cestě po feudálním Japonsku už není sám, doprovází ho malý králičí ,,potěr", který jako by mu z oka vypadl. A toho si všimnou i mnozí, které na své pouti oba dlouhouší hrdinové potkají. Jotar je opravdu zmenšeným ,,klonem" svého velkého průvodce, byť ho zatím oslovuje ,,strýčku". Jenže není všem dnům konec a oba ušáci stále hledají cestu, především sami k sobě.
     Jak je již neměnnou tradicí, tak i tato kniha je rozdělena do několika epizod, ve kterých rozhodně není nouze o zajímavé zápletky, napětí, dobrodružství a samozřejmě o souboje, ve kterých především starší z obou poutníků vyniká měrou vrchovatou. Dalším dobrým zvykem je, že se samozřejmě potkáme s pár starými známými, kteří své role rozehráli už v předchozích knihách. Jejich příběhy a osudy se proplétají životní cestou Miyamota Usagiho jako hadi. Někteří ovšem nohou být škrtiči, které si není dobré pouštět k tělu. Jiní zase takovýmto podivným způsobem vyjadřují svou náklonnost k ostatním. A uprostřed všeho stojí náš hrdina, který se řídí svým samurajským instinktem a zvyky. Stan Sakai mu v každém díle předhodí několik podnětů k přemýšlení, několik indicií, podle kterých je možno rozluštit opravdovou povahu zúčastněných. Tuto hru má autor dobře promyšlenou.
     Dobře promyšlené a nastudované má také reálie starého Japonska, ze kterých precizně čerpá a dodává tím příběhům potřebnou samurajskou patinu. Japonská historie jako taková je nepřebernou studnicí podivných příběhů, udatných reků, bojovníků, démonů a příhod, nad kterými se kolikráte tají dech. Navíc pro neobyvatele Země vycházejícího slunce mají tyto báje velmi šťavnatý mýtický nádech, který rovněž vychází z kultury, kterou jen stěží mohou považovat za vlastní. Přitom se stále pohybujeme ve věcech které jsou i nám se středoevropským původem hodně blízké. Konspirace, válečná vřava, intriky, čest, trefný humor a jiné ingredience, které nejsou cizí historii žádného státu či kontinentu. Nejen z těchto již zmíněných věcí se Stanu Sakaiovi povedlo utkat příběh, který chytne snad všechny generace čtenářů a každý si v něm najde to svoje. Navíc vše vychází z reálných základů, takže máme před sebou skvělý mix dobrodružného příběhu, historického románu a dalo by se říci i bajek. Vždyť králík je v podstatě velmi sympatické zvíře, které není žádným přírodním predátorem, jenž by ke svému životu potřeboval lovit kořist. Králík je mírumilovný... pokud mu tedy nedáte do paciček katanu a wakizaši!

Usagi Yojimbo #18: Na cestách s Jotarem
Scénář a kresba: Stan Sakai
Crew / 2012


furunkl

Báječný fenomén, ze kterého jsem s další a další knihou stále ve větším úžasu.

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal