Život plný utrpení

Založil BeeSee, 25 Září, 2012, 17:15:50

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

25 Září, 2012, 17:15:50 Naposled upraveno: 25 Září, 2012, 17:19:24 od BeeSee
      Šestý book oblíbené série Živí mrtví neboli The Walking dead se už dostal na tuzemské knižní pulty. Nese název Život plný utrpení a děj v něm graduje jako zatím v žádném předchozím sešitu. Navíc i filmová resp. seriálová adaptace tohoto komiksu přispěla k jeho velké popularitě. Už i u nás můžeme na komerční televizi hltat záběry s vyhřezlými střevy, opadávajícím masem a velmi špatně artikulujícími zombíky. Samozřejmě tohle vše jen standardní omáčka postapokalyptického světa, který stejně všichni realisticky smýšlející jedinci zaručeně čekají. Světa po katastrofě, kde přežívají jen ti nejsilnější, nejotrlejší, nejdůmyslnější a samozřejmě hlavně ti největší zmrdi.
    Již to bylo (i mnou) zmíněno nesčetněkrát, scénárista Robert Kirkman tuhle sérii rozehrál v hodně velkém stylu. Nejenže svůj svět plný oživlých mrtvol důkladně promyslel, což sice v ,,zombáckém" žánru není nic neobvyklého, ale také se nesoustředí jen na samotný příběh a akční scény s hlodajícími bezmozky. Dokázal si velmi zručně pohrát i s psychologií svých postav a vetknout jim do vínku různé špatné vlastnosti, duševní poruchy, chmury a strach. Ne každý rek jednoduše musí být neposkvrněný jako ono legendární bezkopulační početí. Pokud bojujete ve světě, kde je v podstatě všechno špatně, musíte své špatné stránky jednoduše využít ku svému prospěchu. Protože vždycky se najde někdo, kdo je mnohem zkaženější a zákeřnější než vy, a kdo je tisíckrát větší hajzl a nebojí se to dát najevo.   
    Přesně o tomhle je i šestý díl téhle prohnívající řady. Již v minulém díle jste se mohli potkat zatím s největším záporákem celé série, slyšícím na jméno Guvernér. Tenhle chlap to jednoduše nemá v hlavě v pořádku! Je mnohem více zkažený a prohnilý, než ty hromady zombies slintajících za plotem vězení. Tyran či diktátor jsou velmi slabá slova pro vystihnutí charakteru tohohle despoty.  A tenhle týpek se dostane do křížku s našimi hrdiny, jmenovitě Rickem, Glennem a Michonne. Právě posledně jmenovaná má na Guvernéra slušnou pifku, protože se k ní nechoval zrovna galantně. Upřímně řečeno se k ní choval jako hovadu čtvrté nápravně výchovné skupiny pro sexuální devianty a jinou pakáž. Navíc za zdmi vězení zůstávají všichni ostatní, které naše trojčlenná pátrací skupina opustila. A životy všech jsou v ohrožení...
     V tomhle díle vás Robert Kirkman nenechá ani na chvíli vydechnout a akce střídá akci. Vše samozřejmě plně podporuje kreslíř Charles Adlard, který svou práci s detaily a nechutnými scénami zvládá na jedničku a je mu k tomu dán dostatečný prostor. Zabývá se nejen detaily obličejů hlavních hrdinů, ale také se soustředí na prohnilé ksichty zahnívajících zombíků. V tomhle se jeho práce na téhle sérii jeví jako nedocenitelná. Tváře s odpadávajícím masem jsou předloženy se zručností etablovaného patologa a trupy živých mrtvých mají také často blízko k tělům zdevastovaným při hromadném leteckém neštěstí či pumovém útoku.
    Pokud sledujete českou komiksovou verzi příběhu, zároveň se věnujete i originálu, kde jsou američtí vydavatelé o pár desítek dílů dopředu a ke všemu sjíždíte televizní seriál, tak vám to může krom nádherných snů plných rozkládajícího se masa, způsobit také solidní guláš v hlavě. Zvláště v konfrontaci s filmovým zpracováním, kde se Kirkman, rovněž co by scénárista, rozhodl pozměnit některé dějové linie a tím zvětšit napjetí a nepředpokladatelnost děje. Otázkou tedy jen je, jestli i on si stále zachovává zdravý rozum nebo jestli už mu to taky v hlavě prohnile žbluňká...
    Ať je to jak chce, tak tuzemští komiksoví fanoušci, kteří zbožňují postapo a zombáry si rozhodně přijdou na své a je třeba pevně věřit, že živí mrtví budou ještě nějakou dobu mátožně pochodovat po našich luzích a hájích.

Živí mrtví #6: Život plný utrpení
Scénář: Robert Kirkman Kresba: Charles Adlard
Crew / 2012

Recenze dílů 1-3
Recenze 4. dílu
Recenze 5. dílu

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal