Sbohem a šáteček, Sandmane!

Založil BeeSee, 06 Září, 2012, 18:00:38

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

     Skoro deset let psal Neil Gaiman svého Sandmana, skoro deset let to trvalo, než se tahle sága dočkala kompletního vydání i pro tuzemské čtenáře. Deset let je dlouhá doba, ale na druhou stranu jsem rád, že mě po celou tu dlouhou dobu mohl provázet právě onen vládce snů, Morfeus. Bez něj by těch deset let vypadalo asi poněkud jinak a myslím, že bych byl o něco patřičně ochuzen. Jenže všechno jednou končí, takže nezbývá než utřít slzu a vykonat Tryznu. Král je mrtev, ať žije král!
     Neil Gaiman za celou tu dobu vytvořil množství postav a detailně zmapoval svět, ve kterém se jeho hrdinové pohybují. Tu si půjčil postavy odjinud, tu známým postavám vetknul své myšlenky a vše pečlivě uložil do křehké pavučiny utkané z měsíčního svitu. Měsíc symbolizující noc, noc symbolizující snění. Pestrobarevný svět v němž se odehrávají ty nejroztodivnější příběhy, které probouzí čtenářovu fantazii a nechávají ho po špetkách ochutnávat z fantazie samotného autora. Sandman si vytvořil vlastní svět, který narozdíl od uzavřené ságy nekončí. Postavám z tohoto díla (a samotnému světu) byl vetknut vlastní život, který samovolně plyne i bez samotného Morfea. Příkladem budiž třeba sestřička Smrt, které se i u nás dočkala samostatného booku a další má nakladatelství Crew ve svém edičním plánu. Něco končí, něco začíná.
     V poslední knize se setkáme se spoustou postav, na které jsme již během těch deseti let měli možnost narazit. Potkáme i pár nových, ale vše do sebe náramně zapadá a kruh příběhu se uzavírá. I Sen, stejně jako bájný Fénix, povstane z popela a máme šanci se s ním znovu setkat. Je sice trochu jiný, není to už ten starý známý, kterého máme načteného z předchozích dílů. Ale i ten nový může nakonec zasednout ke stolu, kde sedí všichni Věční. Všichni, kteří měli v příběhu co říct se sejdou na posledním rozloučení, na tryzně, která je věnována muži, jenž ovlivnil jejich osudy i jejich sny. Rovněž všichni od kterých se to čeká, promluví, aby se rozloučili s jednou velkou osobností tohoto příběhu. Ale jak sami víte, Sen nebyl tím hlavním hybatelem příběhu, jeho role byla spíše pasivní a ,,jen dělal svou práci". Tu ponoukal, tu nabízel a tu pošťouchnul. Jako by dirigoval zrnka písku v přesýpacích hodinách.
      Co by byl Sandman bez Neila Gaimana? Co by byl tento příběh bez jeho kreslířů? Jak by vypadal Sandman, kdyby na něj neměl pořádný vliv Dave McKean, autor obálek a Gaimanův blízký přítel? Co by se stalo, kdyby na konci všech příběhů nečíhala neodolatelná sestřička Smrt? Takových otázek týkajících se jak samotných příběhů, tak věcí, které se dotýkají vzniku a okolí ságy, je přehršle. Je to jeden z triků jak získat čtenářovu pozornost. Jak vypěstovat čtenáře, který o příběhu přemýšlí a nejen ho tupě konzumuje, aby na konci zaklapl knihu s pocitem zadostiučinění, že tenhle příběh dočetl. Naopak, tento Sen vám bude ještě dlouho a pořádně strašit v hlavě. A nebude to nějak neobvyklé, když vám po nějakém čase začne chybět a vy vytáhnete z knihovničky celou tuhle sérií a necháte se jí znova unést. Vypnete mobilní telefon, nebudete vycházet z domu a plně se ponoříte do světa plného snění, kterému vládne jejich samotný pán.
     Pokud vás něco dostatečně nadchne, tak nezbývá než poděkovat. Takže při téhle smuteční řeči se sluší poděkovat všem zúčastněným, nebudu jmenovitý, ale jsou to všechny postavy z knihy, všichni, kteří se jakkoli podíleli na vzniku téhle ságy i ti, kteří se zapříčinili o to, že se Sandman dostal i na zdejší knižní pulty. Je málo příběhů, ke kterým musíte skutečně dorůst, ale podle mě je příběh o Snu jedním z nich, díky!


Smrt je jen začátek, ale až té druhé kapitoly.
(William Shakespeare)Sandman #10: Tryzna
Scénář: Neil Gaiman Kresba: Michael Zulli, John J. Muth, Charles Vess
Crew /2012


Gmork

Díky za pěkný článek.  --poz

Poslední cca dva měsíce jsem strávil ve Snění,
stále ještě nemám dočteno, takže se v Tryzně
vrátím v čase.
Každému, komu se všechny ty postavy nebude
chtít opustit, můžu Snění jen doporučit. Je to stejně
kvalitní série jako hlavní řada. Nádherné obálky stále
tvořil D. McKean, ale především se pera chopila zručná
Caitlín R. Kiermanová a další scénáristé, kteří své nápady
konzultovali s N. Gaimanem. Série má 60 dílů, a dostaly
v nich prostor všechny postavy universa.
Takže pro mě Sandman nezemřel, žije dál ve svých postavách,
které stvořil.  ;)

P.S.- Kdoví, třeba se jednou dočkáme Snění v češtině.
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal