UY17 – Souboj mistrů

Založil BeeSee, 22 Srpen, 2012, 09:10:16

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

      Ušákovy samurajské příběhy musí být určitě jednou z nejprodávanějších komiksových sérií, protože zrovna booky s tímto sympatickým zvířecím hrdinou vydává nakladatelství Crew jak na běžícím pásu. Letos již druhá kniha (a třetí se právě chystá) Souboj v Kitanoji je už sedmnáctým svazkem příhod ronina Usagi Yojimba. Stejně jako u všech předchozích dílů se dočkáme pořádného dobrodružství, skvěle vykreslených samurajských soubojů, nepřeberného množství zvířátek s lidskými vlastnostmi, a příběhů, které mají svou vlastní duši.
     ,,Žádný muž nemůže žít pod stejnou oblohou jako vrah jeho otce", tohle je staré konfuciánské pravidlo. Japonská nátura ho rozšířila o ,,vraha jeho pána". To je přesně pointa, kterou Stan Sakai transformoval do prvního příběhu knihy, Vendeta. Usagi se (jak jinak) nachomýtne k jednomu takovému souboji, kde samuraj bez pána (takže ronin) popraví jednoho z vrahů svého pána. Tímto se rozvine příběh, který by se dal nazvat klasickou ušákovinou. O souboje není nouze a nad vším stojí samurajský kodex cti - Bushidó.
     Vracejí se nejen dobří holubi, ale i postavy z minulých příběhů, takže ve druhé příhodě se můžeme těšit na Návrat kozla samotáře a dítěte. Malý Gorogoro se ztratí v lese a z lapálie ho zachrání Usagi. Je až neuvěřitelné s jakým citem umí podat Stan Sakai malé zvířecí postavy, ty jakoby svým malým lidským vzorům z oka vypadly. Navíc návraty postav, které se mihly již v nějakém předchozím booku, patří k dobrým autorovým mravům a čtenář má tak šanci zavzpomínat na příběhy, které prožil při nějakém předchozím čtení. Tuhle hru Stan Sakai zvládá s bravurou ostříleného mistra brku. Kozel samotář je sice nájemný vrah, ale také trpí silným kodexem cti, takže ve finále zjistíte, že je vlastně sympaťák. Tohle umí autor komiksu také prodat tak dobře jak kdejaká babka na trhu svá domácí vejce.
     Obrazy zimního dne ukazují Usagiho v trochu jiném úhlu pohledu. Co si budeme nalhávat, tenhle ušatý san je přeci jen pořádný dobrák. A díky tomu se mu občas stane, že jde pro dobrotu na žebrotu. Vychytralý lord Hojo napálí Usagiho pořádným stylem a ten mu ve své dobromyslnosti mu ještě pomáhá. Když svůj omyl zjistí, je to přeci už jen příliš pozdě.
     Oproti tomu je Nakamura Koji je přesným opakem dobráctví. Sice je mu samurajský kodex cti nadevše, ale přílišnou důvěřivostí moc neoplývá. A ke všemu má pověst jednoho z nejlepších bojovníků široko daleko. V příběhu pojmenovaném podle jeho příjmení, ho dokonce nechtějí vpustit do jednoho města, aby tamní šermířská škola nepřišla o čest. Ale zkuste se postavit do cesty takovému ostřílenému mistru katany. Navíc ve škole nejsou ani ostřílení bojovníci, ani mistr, který by snesl příliš velká bojovnická kritéria a dokonce ani čest není v tamní škole ničím, co by žáci příliš respektovali. Je jasné, že v takové situaci jim Nakomura Koji může nabídnout jen jediné - pořádnou lekci!
     Příběh Vrány je rozdělen do tří částí a oplývá pořádně dobrodružnou a akční atmosférou. Rolníci v jedné vesnici nemají problém jen s vránami, které jim pustoší úrodu, ale také s potulnými bandity, kteří chtějí plenit ještě více než oni černí ptáci. Jak známo rolníci nejsou zrovna mistry meče a milovníci válečné vřavy. Takže, se ocitli v pěkně prekérní situaci. Naštěstí potulní bojovníci se srdcem na správném místě jsou často ve správný čas na správném místě a nemají rádi bandity, vydřiduchy a vůbec všechen ten asociální póvl. A pokud se shodou náhod v oné okupované vesnici sejdou dva poutníci z minulého příběhu, čili Usagi Yojimbo a Nakamura Koji, a Katsuichi-san, Usagiho mistr, tak bandity čekají pořádně horké chvilky. Stan Sakai, ale vše dokáže odlehčit stylem sobě vlastním, takže v příběhu narazíme i na Jotara, malého ušatého bojovníčka, který by jako Usagimu z oka vypadl. Tento samurajský potěr dokáže svou dětskou horlivostí vyvolat i množství úsměvných scén a to i v době, kdy by se napětí příběhu dalo katanou krájet.
     Titulní příběh Souboj v Kitanoji, přichází na řadu jako poslední. Je to příběh plný samurajské cti a v podstatě i smutku. Nakamura Koji je mistrem meče a jedním z nejvyhlášenějších šermířů a jako takový má touhu vyzvat na čestný souboj podobně proslulého soupeře. Tím není nikdo jiný než sensei Katsuichi, mistr Usagiho Yojimba. Souboj mistrů meče je zároveň soubojem na život a na smrt. Byť to není Usagimu vůbec po chuti, musí přihlížet jak se dva mistři svého řemesla utkají v souboji, na jehož konci bude žít jen jeden. I tady Stan Sakai předvedl, že šermířské scény jsou jednou z jeho domén a čtenáře tak čeká nevšední zážitek na jehož konci si uvědomí, že příběhy této série nejsou jen o radostných věcech a na konci mnoha soubojů často číhá smrt.
     Je v podstatě úplně jedno, který dílem ze série o ušatém samuraji začnete. Pokud vás to chytne, tak budete toužit po dalších příhodách jako neukojená nymfomanka. Byť se pointy těchto příběhů často podobají, tak jejich autor je umí podat s takovým umem, že je budete doslova hltat. Navíc vidět zvířátka řádit v různých situacích je pošušňáním i pro mnohem slušnější lidi než jsou zoofilové.
   

Usagi Yojimbo #17: Souboj v Kitanoji
Scénář a kresba: Stan Sakai
Crew / 2012


Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal