Blokičova pětka aneb postřehy vleže a na zádech

Založil Blokic, 21 Srpen, 2012, 20:25:33

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Blokic

Diosamante

Scénář/Kresba: Alejandro Jodorowsky / Jean-Claude Gal

Tohle je případ komiksu, který se mi zpočátku dost líbil, ale postupně mé nadšení opadalo. Pokud bych měl nějak shrnout děj, nejpříhodnější je asi "putování za pravou láskou". Zní to dost šíleně? Přesně takové to je. Děj se odehrává ve fantasy kulisách, hlavní hrdinka Diosamante je mocnou královnou, která si jednou za čas vybírá mezi svými poddanými ideálního partnera - a to tak, že se všichni vhodní muži mezi sebou navzájem při soubojích pozabíjejí s heslem "Vítěz bere vše" - v tomhle případě si to tedy za odměnu mohou rozdat se svou panovnicí. Nelogičnost tohoto systému (zejména z dlouhodobého hlediska :)) se moc neřeší, a když se nad to člověk povznese, čeká ho poměrně odsýpající zábavné čtení. A jak je u Jodorowskyho zvykem, krví a sexem se nešetří, i když v porovnání s jinými jeho počiny to není až tak moc. Lehká četba však dlouho nevydrží. Diosamante najednou změní životní názor, po otázce: "Proč je tohle království na tom tak špatně?" se dozví, že ji nikdo nemá skutečně rád, a začnou se dít věci... Královna nám vyrazí na cesty, zamiluje se do prvního pořádného chlapa, co potká, a až do konce se snaží svou životní lásku získat. Přičemž ovšem musí také dojít vnitřní rovnováhy, objevit ve svém nitru ukryté emoce a všelicos dalšího, například asi i smysl života - metafyzika z toho čiší na sto honů a zábavnost se vytrácí. Zas takový filozof nejsem, abych se tímhle musel prosírat. Na druhou stranu také třeba nejsem dostatečně inteligentní čtenář, abych smysl tohoto díla pochopil, to nepopírám. Kresba je úžasně detailní a nedá se jí vlastně nic vytknout, až na to, že po chvíli čtení si uvědomíte, že je až nechutně osově (či jinak) souměrná, často i z hlediska rozložení panelů na stránce. Tahle skoro bych řekl až strojová dokonalost mi časem taky začala lézt na nervy. Možná má ovšem v rámci příběhu hlubší smysl, který mi však uniká. Nějak jsem se rozepsal, takže závěrem - přes množství výtek to není špatné, pro Jodorowskyho fanoušky jistě povinnost, ale v kontextu jeho tvorby je tohle pro mne slabší kousek.

Hodnocení: 2/5

nob321ody

....nevím jestli ti mohu sem něco psát....ale zajímá mne hodnocení 4,5/5 u Desivý papež ....
ptám se sám sebe, za co může člověk strhnout půl bodu o tohodle komiksu.......
,,Ale nad zamerikanizovanými obrázky ze života supermanského loupežníka Lipse Tulliana můžeme jen povzdechnout: Škoda papíru (...)" pravila redaktorka Českého rozhlasu J. Jeriová, když brojila proti
Saudkově práci.

Blokic

Citace od: nob321ody v 19 Únor, 2014, 01:26:46
....nevím jestli ti mohu sem něco psát....ale zajímá mne hodnocení 4,5/5 u Desivý papež ....
ptám se sám sebe, za co může člověk strhnout půl bodu o tohodle komiksu.......

Jasně že se sem může psát. Půlbodík dolů šel za to, že dle mého soudu je to po sérii Borgia skutečně opakování toho samého modelu, a to docela do puntíku. A Borgia se mi zatím líbila o něco víc, tu považuji za dokonalou. Navíc z papeže jsou venku jen dva díly, nechal jsem si rezervu. :)

Původně jsem s nějakými půlbodíky v hodnocení ani neuvažoval, ale tohle byl přesně případ, kdy se mi to hodilo.

Ale jinak je potřeba si uvědomit, že každé hodnocení je čistě subjektivní věc, každý má svůj názor - zcela jistě se najdou lidé, kteří Děsivého papeže odsoudí jako totální hovadinu. Tyhle moje krátké postřehy je třeba brát jako opravdu jen moje postřehy, nechci si hrát na všeznalého kritika.

nob321ody

Citace od: Blokic v 19 Únor, 2014, 11:25:51
Ale jinak je potřeba si uvědomit, že každé hodnocení je čistě subjektivní věc, každý má svůj názor - zcela jistě se najdou lidé, kteří Děsivého papeže odsoudí jako totální hovadinu. Tyhle moje krátké postřehy je třeba brát jako opravdu jen moje postřehy, nechci si hrát na všeznalého kritika.

Plně souhlasím ! Každý má svůj názor ...jen mne zaujal ten půlbodík u zcela bezchybného komiksu ....já si netroufnu rozlišit jestli je komiks 80%,40% atd   :) :) ....pokud se mi nelíbí, tak svůj názor nikde nepíšu, protože vím, že někomu se může líbit náramně!
Já mám pouze TŘI hodnocení
Jsou to tyto DVĚ
100%
...jinak raději nehodnotím  :) :) :) :) :) :) :)
,,Ale nad zamerikanizovanými obrázky ze života supermanského loupežníka Lipse Tulliana můžeme jen povzdechnout: Škoda papíru (...)" pravila redaktorka Českého rozhlasu J. Jeriová, když brojila proti
Saudkově práci.

Blokic

Alenka v zemi opic

Scénář/Kresba: Tébo / Nicolas Keramidas

Roztomilá jednohubka, která se možná dočká s ohledem na závěrečný obrázek i dalšího dílu, kdo ví? Příběh o Alence, už zase a opět jinak. Tentokrát nám Alenka proklouzne do světa, kde se to hemží přátelskými opicemi a lidoopy, nebezpečnými tygry (i když tak horké to nebude), masožravými kytkami, které dokážou mluvit a leckdy dokonce i rozumně, a dalšími postavami, na něž už jsem zapomněl. Účel díla je jediný - pobavit - a to se daří na všech frontách. Každý čtenář narazí na místa, kde mu budou cukat koutky úst - a jestli ne, nemá smysl pro humor. Scénáří pomáhá i líbivá kresba využívající širokou barevnou paletu. Kreslíř dost často v kompozici využívá dvě stránky vedle sebe pro vytvoření celistvé scény, řada stránek má zase jednotný barevný odstín navozující tu správnou atmosféru. A od začátku všechno spěje ke svému očekávatelnému dobrému konci (?). Jsme přece v pohádce, že? Jako oddychovka skvělé, pomáhá tomu i svěží a výstižný překlad - ovšem je to čtení na pár chvil a není asi příliš důvodů se k němu vracet.

Hodnocení: 3,5/5

Blokic

Kapitán Apač

Scénář/Kresba: Roger Lécureux / Norbert Morandi?re

Kapitán Apač je jeden z klasických seriálů z francouzského časopisu PIF a primárně je pochopitelně cílen na dětského čtenáře. V krátkých příbězích měli čtenáři možnost se prostřednictvím hlavního hrdiny, indiánského chlapce, z něhož slovutný Kapitán Apač vyroste teprve v budoucnu (tradiční věta, kterou každá epizoda, alespoň zpočátku, pravidelně končila), seznámit se skutečnými historickými událostmi, které se v 19. století v severní Americe odehrály. Kromě historických reálií si autoři dali záležet i na zobrazování skutečných zbraní a dobových detailů. Ač to tak na první pohled nevypadá, za tímhle dílem (velmi rozsáhlým, počet epizod přesahuje stovku a seriál vycházel spoustu let) se skrývá skutečně mravenčí práce. Při zběžném pohledu se ovšem jedná pouze o klasický westernový dobrodružný příběh pro dětské publikum. Nicméně se to i po letech dost dobře čte a jako oddychovka je to skvělé. Krátké příběhy mají švih, na složité dějové zápletky samozřejmě není čas a čtenář dopředu zná konec, ale nuda nehrozí. Jako kluk bych to miloval, dnes je to už jen příjemná nostalgie, ale rád se k tomu kdykoliv vrátím.

Hodnocení: 3,5/5

Blokic

Barbarella

Scénář/Kresba: Jean-Claude Forest

Jestli se nepletu, tahle prsatá hrdinka letos slaví padesátku (plus minus), tak proč trochu nenakouknout téhle dámě v letech pod sukně, že? A to doslova... Barbarella kdysi způsobila na komiksové scéně docela povyk, dokonce se pár jejích dobrodružství objevilo i u nás (rozuměj na Slovensku) a na motivy vznikl film s Jane Fondovou v hlavní roli (údajně by ho nejraději ze své filmografie vymazala, ale třeba si to jen vymýšlejí filmoví kritici hrající si na vzdělané intelektuály). O co vlastně jde? O čisté sci-fi staré již půl století, takže je to o klasickém putování ústředního hrdiny (tentokrát tedy hrdinky!) po cizích planetách, kde samozřejmě čeká spousta dobrodružství a nástrah. Barbarella má ovšem na jejich překonávání účinné prostředky, dvojice ostře nabitých ultimátních zbraní visí vysoko nad pasem... a pod ním - no tam se skrývá BFG jak vyšitá. A Barbarella těchto svých předností neváhá využívat a tasit je při každé příležitosti. Četba vcelku odsýpá, v prvním díle se dá vysledovat určité členění na kratší navzájem propojené celky, pozdější díly už jsou příběhově sevřenější a zatraceně, ale opravdu zatraceně ukecané - což možná díky předchozím řádkům leckoho překvapí. Kresba i členění jednotlivých stránek ničím nepřekvapí, odpovídá době a jedná se o poctivou ruční práci od A do Z. Prostě nostalgie. Není to nijak převratné dílo, ale pevná součást evropské komiksové historie - tudíž je to vlastně povinná četba. :) Potěší a neurazí. A kde jinde najdete pobíhat zcela nahou těhotnou hlavní hrdinku ve vysokém stadiu těhotenství? No jasně, v Druuně, ale to je přece jen daleko tvrdší materiál, Barbarella je prostě jen dobrodružná erotická sci-fi.

Hodnocení: 2,5/5

nob321ody

...já ti sem nerad píšu, máš to tu hezké ....kazím ti to
...ale Barbarella ...to je něco jiného
...v době kdy vypukla, jsem byl švarný junák ...a když se promítala v kině, tak v sále rostl "bambusový les"
rofl rofl rofl rofl rofl rofl rofl rofl rofl rofl
...od té doby je to prostě pro mne fenomén ... i kdyby to bylo sebeblbší, tak u mne je to jednoznačně 100%
:) :) :) :) :)
Saudkově práci.

Blokic

Ale vždyť jo, klidně piš, od toho to koneckonců je :) A jsou to čistě mé subjektivní názory, tudíž nikomu svůj názor nevnucuju :) Spíš to slouží pro mne, abych si to po letech pamatoval :) Mimochodem se určitě najde někdo, kdo dá Barbarelle čistou nulu...  :'(

elar

Citace od: nob321ody v 14 Červen, 2014, 19:51:08
...já ti sem nerad píšu, máš to tu hezké ....kazím ti to
...ale Barbarella ...to je něco jiného
...v době kdy vypukla, jsem byl švarný junák ...a když se promítala v kině, tak v sále rostl "bambusový les"
rofl rofl rofl rofl rofl rofl rofl rofl rofl rofl
...od té doby je to prostě pro mne fenomén ... i kdyby to bylo sebeblbší, tak u mne je to jednoznačně 100%
:) :) :) :) :)

Víš, že jde dnes v 1:05 na Nova Cinema? =D

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí