Blokičova pětka aneb postřehy vleže a na zádech

Založil Blokic, 21 Srpen, 2012, 20:25:33

0 uživatelů a 4 Hostů prohlíží toto téma.

Blokic

Citace od: komik-s v 10 Duben, 2013, 22:11:14
pokud jde o humor v povolani:napr. hasice ;)


O těch už jsem psal výš, ne? Ale jak jsem teď tak koukal do topicu, jsou asi šoupnutý někam jinam...

Blokic

Číst by mi poslední dobou docela šlo, ale psát o tom... lenost maximální... tak budu přidávat asi po jednotlivých kouscích.

Blokic


Hviezda púšte

Scénář/Kresba: Stephen Desberg / Enrico Marini

Sáhodlouhý komiks (přes 100 stran) z období postupného osidlování Ameriky, kdy na východním pobřeží vzkvétala bílá civilizace (nebo roztahovala, pokud se na to podíváme očima Indiánů) a na druhé straně čekal Divoký západ se vším, co si pod tímhle označením představujeme. Hlavním hrdinou je vysoký úředník z Washingtonu, který záhadným a drastickým způsobem přijde o své blízké. Vyšetřování nikam nevede, a tak se tento krajně nesympatický hlavní hrdina (za celou dobu čtení jsem mu nepřišel na chuť, což je však zřejmě i autorský záměr) vydává po stopě vraha na vlastní pěst. Jedinou stopou je mu kresba zanechaná na místě činu, jakási hvězda, která ho dovede až na nejvzdálenější výspu civilizace, kde se dočká velmi překvapivého rozuzlení. Děj je pochmurný, neveselý, postavy mrazivě realistické a nelítostné, přesně v duchu doby. Zcela chybí klasická kladná postava, na jaké jsme z příběhů o Divokém západě zvyklí. Kresba je realistická, velmi často je celá stránka laděna do jednotného barevného odstínu, povětšinou rezavě hnědého. Celkový dojem z alba mi poněkud kazí smířlivý konec, který bych raději vynechal. Happy end se ovšem zcela správně nekoná. Celkově skvělá věc včetně vynikajícího překladu.

Hodnocení: 4/5

Blokic


Indian Summer - Babí léto

Scénář/Kresba: Hugo Pratt / Milo Manara

Poměrně rozsáhlé dílo vytvořené na základě historického románu, na němž se výraznou měrou jako kreslíř podepsal mistr erotického komiksu Milo Manara. Děj se odehrává v 17. století v době kolonizace Severní Ameriky a točí se kolem rodiny Lewisových, jež žije mimo bělošskou osadu (vyhnána z náboženských důvodů) v sousedství Indiánů v období křehkého míru. Stačí však jeden zločin, události se dají do pohybu a vypukne nemilosrdná válka mezi bělochy a rudochy. Na pozadí krvavého střetnutí se má pak čtenář možnost seznámit se složitými rodinnými vazbami Lewisových. Zároveń dojde k odhalení falešné morálky, přetvářky a náboženského pokrytectví (což je asi hlavní cíl celého alba), ve kterém žije celá bělošská osada. To je tak v kostce vše. Samozřejmě dojde i na nějakou tu erotiku, ale kromě několika vyšpulených zadečků a lascivních póz nic víc nečekejte. I když pochopitelně na druhou stranu je chtíč a sex původcem všeho. Kresba je perfektní, jak už je u Manary zvykem, trochu mi ovšem vadí barevné ladění, celé mi to přijde takové vybledlé. Celkově mne to nechytlo natolik, abych se k tomu asi ještě někdy vrátil, ale své čtenáře si to jistě najde.

Hodnocení: 3/5

Blokic

28 Září, 2013, 15:38:51 #14 Naposled upraveno: 03 Prosinec, 2013, 20:17:08 od Blokic

Insekt

Scénář/Kresba: Sascha Hommer

Alternativní komiks, nutící k zamyšlení, který asi nesedne každému, k mainstreamovým vodám má hodně daleko. Hlavní postavou je malý kluk Pascal, v třídním kolektivu i u dívek poměrně oblíbený, jehož život plyne poměrně bez problémů. Jenže jednoho dne se mu život díky náhodě radikálně změní. Realita ho zasáhne plnou silou a je to pro něj šok. Příběh je vyprávěný černobílou kresbou, velice úspornou, většina stránek obsahuje 4 nebo 3 obrázky ve stále stejném rozložení. Autor se ve svém díle dotýká důležitých témat xenofobie, zničeného životního prostředí, běžné krutosti dětského světa - vše dohromady to vytváří poměrně temnou, působivou atmosféru. Na druhou stranu to asi není dílo, ke kterému bych se ještě někdy vrátil. Nejsem patrně ta správná cílová skupina.

Hodnocení: 3/5

Blokic


Jason Brice

Scénář/Kresba: Alcante / Milan Jovanovič

Mysteriózní thriller se všemi klady a zápory, které si pod tímto označením dokážete představit. Příběh je roztažený do podoby trilogie, atmosféra pomalu houstne, ale mně osobně se nejvíc zamlouval hned úvodní díl. Se vstupem nadpřirozených sil (ano, dojde na ně), to podle mě tak nějak přestává mít šťávu. Příběh se odehrává ve 20. letech minulého století v Anglii, hlavní postavou je mladý a schopný soukromý detektiv Jason Brice, zrzavý jako liška (no jasně, irské kořeny, hádáte správně), který se připlete k zvláštnímu případu mladé ženy, jež vlastní knihu, v níž je detailně popsán celý její život včetně toho, co teprve nastane - tedy i smrti. Jason se ženu snaží ochránit, ale postupně je nemilosrdně vtažen do víru událostí a v sázce se ocitne jeho vlastní život. Po několika překvapivých (i když asi jak pro koho) zvratech nakonec dojde k jakémusi skoro happy rozuzlení. Příběhově to až takový zázrak není, vynikající je ovšem detailní a precizní realistická kresba, kde je znát, že si s ní autor velmi pohrál. Výrazně zvyšuje kvalitu celého díla. A nezaostává ani překlad, který se také velmi povedl. Celkově hodně dobrá lehce akční oddechová četba s jistým nádechem hororové atmosféry. Jsem spokojen.

Hodnocení: 4/5


Blokic


Bílý lama

Scénář/Kresba: Alejandro Jodorowsky / Georges Bess

Mystická šílenost v šestidílném provedení z pera ujetého génia a všeuměla Jodorowskyho. Některá jeho díla můžu, některá nikoliv, některá mne míjejí (třeba i proto, že na jejich četbu asi nemám potřebnou intelektuální úroveň :)). Bílý lama z mého hlediska spadá do třetí až druhé kategorie. Příběh se odehrává v Tibetu první poloviny 20. století, kdy toto území na jistou dobu spadlo pod britskou nadvládu. Čtenář má možnost sledovat osudy bílého lamy (bílá označuje barvu kůže!) - a to od jeho narození po okamžik, kdy se jeho schopnosti plně projeví. Vše se točí okolo buddhismu, mnišských intrik na nejvyšších postech (přece nemůžeme dopustit, aby nejvyšší lama byl běloch!) a nezapomíná se ani na těžký život obyčejných lidí. To vše je prodchnuté řadou psychedelických vizí a náboženským rozjímáním, omáčku tomu často dělají krvavé a dost drsné scény (jak je u Jodorowskyho zvykem). Atmosféru dotváří kresba, která přímo útočí na smysly, ani na jedné stránce nejsou obrázky rozložené stejně, neustále poskakují, mění tvar, autor si s rozložením panelů pořádně vyhrál. Vše je laděné do agresivní rudé barvy, až v posledních dvou dílech malíř trošku zvolní. Možná je to i právě kvůli těm odstínům, ale celkově mi výtvarná stránka díla nepřirostla k srdci. To společně s příběhem, který mne nechal zcela chladným (není tam nikdo, komu bych mohl fandit), znamená, že tohle dílo už asi nikdy v životě číst nebudu. I překlad by potřeboval místy trochu doladit. Celkově tedy nic pro mne, ale jistě se najdou lidé, kteří z tohoto díla budou nadšení.

Hodnocení: 2,5/5

Blokic


Castaka - První předek

Scénář/Kresba: Alejandro Jodorowsky / Das Pastoras

Pevná součást univerza Incalu a hlavně Metabaronů, neboť Castaka (nebo Kastaka) tvoří časově předehru právě k téhle úchvatné sérii o ultimátních válečnících (kterou osobně považuji ze všech těch navzájem propletených sérií za nejvydařenější). Kdo zná Metabarony, bude v tomhle díle hned jako doma. Již první díl dává znát, že půjde opět o rozsáhlou ságu, v níž budeme sledovat osudy jedné rodiny. Jodorowski používá výrazové prostředky, které s úspěchem využil už u Metabaronů, čtenáře čekají surové bojové scény se spoustou krve, stranou pochopitelně nezůstane ani sex. Příběh je čtivý a nenechá čtenáře vydechnout. Horší je to s kresbou. V porovnání s Metabarony (a tomuto srovnání se prostě v tomhle případě vyhnout nemůžu) je to krok zpátky - ovšem přiznávám, že tohle může být čistě můj subjektivní pocit. Kresba je sice úžasně detailní, řekl bych až syrová, se spoustou neuvěřitelných detailů, ale hrozně mi vadila určitá zavalitost postav - jejich proporce prostě na spoustě obrázků vypadají divně - navíc se jejich podoba na některých obrázcích i liší. Celkově je to ale fajn čtení, bohužel zatím jen úvod do celého příběhu a je třeba si počkat na pokračování.

Hodnocení: 3,5/5

Blokic


Desivý pápež

Scénář/Kresba: Alejandro Jodorowsky / Theo

Po sérii Borgia další Jodorowskyho výlet do historie. Dokonce do stejné doby, protože tam, kde Borgia končí, Děsivý papež začíná. Hlavní postavou je tentokrát Giuliano della Rovere, tedy papež Julius II., přezdívaný pro svou výbojnou politiku "Papež válečník". Čtenáři znalí Borgii jeho postavu dobře znají, příběh pojednává o Rovereho nekompromisní cestě na papežský stolec, kdy se v touze po absolutní moci nezastaví vůbec před ničím. Jodorowsky používá úplně stejné výrazové prostředky jako u Borgii a nebýt změny výtvarníka, skoro by se to dalo označit jako přímé pokračování. Takže se čtenář dočká spousty sexu (tentokrát většinou homosexuálního ražení), krvavých a nechutných scén. Již obálka prvního dílu musí být pro některé lidi dost šokující. Manaru za štětcem vystřídal Theo (celým jménem Theo Caneshi) a poradil si se scénářem náramně. Celý komiks je laděn do rudé barvy, což s ohledem na děj perfektně sedí, kresba je nádherně detailní a je radost se na ni dívat. V tomle ohledu pošušňáníčko. A jinak klasika, komu se líbil Borgia, bude se mu líbit i Děsivý papež. A naopak. Já patřím do první skupiny.

Hodnocení: 4,5/5

Blokic


Modré kabáty

Scénář/Kresba: Raoul Cauvin / Willy Lambil

Válka Severu proti Jihu je jednou z nejdůležitějších částí (krátkodobých) amerických dějin a dočkala se již bezpočtu zpracování v nejrůznějším provedení. V případě Modrých kabátů jde o humorně laděnou komiksovou sérii, jejímiž dvěma ústředními hrdiny jsou seržant (a vlastenec) Chesterfield a desátník (a věčný ulejvák) Blutch bojující (v případě Blutche to možná není to správné slovo) na straně Unie. V kulisách občanské války prožívají oba hrdinové množství neskutečných dobrodružství, která spolehlivě dokážou vykouzlit úsměv na tváři. Přes všechnu nadsázku a humor je ovšem v pozadí cítit i vážná linie - celková absurdita války jako takové. Grafika je poplatná ději, nehraje si na realismus, má cartoonový nádech, používá jasné barvy a slouží dobře svému účelu, snad bych měl výtku jen k tomu, že jednotlivé postavy jsou si až příliš navzájem podobné. S postupem času se při četbě více dílů dostavuje stereotyp, jednotlivé fóry se začínají tak trochu obměňovat a ztrácejí na síle, chování obou hlavních postav je až příliš předvídatelné. Celkově je to ovšem dobrá zábava. Vracet se k tomu už asi ovšem nebudu.

Hodnocení: 2,5/5

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal