Blokičova pětka aneb postřehy vleže a na zádech

Založil Blokic, 21 Srpen, 2012, 19:25:33

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Blokic

Po vzoru Ninjera, Strougyho a Raula jsem se rozhodl rovněž dělit o své subjektivní (to zdůrazňuji) pocity ze čtení komiksů. Pořídil jsem si totiž tablet, tudíž mám najednou možnost v pohodlí (rozuměj vleže) tu a tam něco přečíst (začal jsem písmenem A). Dávat to sem budu po deseti kouscích, ať je to hezky kulaté číslo. A hodnocení bude pouze pětistupňové:

1 - škoda že jsem s tím ztrácel čas
2 - rád jsem se s tím seznámil, ale jednou stačilo
3 - na papíru to mít nemusím, ale kdykoliv si to přečtu znova
4 - tímhle bych si velmi rád i zalistoval
5 - to chci mít v knihovně za každou cenu

Znovu upozorňuji, že jde o čistě mé názory a nikomu je nevnucuji.

Adios Palomita

Scénář/Kresba: Olivier Vatine, Alain Clément / Fabrice Lamy, Olivier Vatine

K pravým drsňáckým westernům má tohle dílko hodně daleko, Divoký západ spíše slouží jen jako kulisa k příběhu, kde má hlavní hrdina Joseph trable hned s dvojicí krásných žen, které si na něj dělají nárok (a nejen na něj, ale i na uloupené peníze). Aby se to nepletlo, jedna je bruneta a druhá blondýna, a za brunetkou stojí navíc ještě její 3 povedení bráškové. Všichni nosí kolty proklatě nízko, střílí ostošest a děj má příjemný akční spád. Joseph se stále nemůže definitivně rozhodnout, které krásce vlastně patří jeho sympatie, až příběh vyústí tak v trochu očekávaný úsměvný konec. Rozhodně jsem se nenudil, příjemné oddychové čtení v dobrém překladu, hezká kresba dobře vystihující hlavní postavy i akční scény. Spokojenost.

Hodnocení: 3/5 - na papíru to mít nemusím, ale kdykoliv si to přečtu znova

Aguirre

Scénář/Kresba: Felipe H. Cava / Enrique Breccia

Historický komiks odehrávající se v 16. století na území Jižní Ameriky, kde se španělská výprava chystá na výpravu do země zaslíbené - tedy k Eldoradu, k obrovskému zlatému jezeru, které místní divoši uctívají jako vtělení Boha. Nepřeberné množství zlata pochopitelně dobyvatelům nedá spát. Na necelých 50 stránkách může čtenář sledovat poměrně neutěšenou situaci ve španělském táboře, čekání na rozkaz k pochodu se protahuje, zásoby docházejí, vybavení jen těžko odolává místním podmínkám, domorodé kmeny jsou všude okolo, nebezpečí číhá na každém kroku. Nespokojenost se mezi mužstvem šíří a zvládnout celou situaci z pozice velitele není snadné. Komiks je vystavěn jako úvodní část delšího cyklu, otevřený konec přímo vybízí k pokračování, které ovšem nenásleduje (alespoň prozatím), což celkový dojem trochu kazí. Vynikající kresba skvěle dotváří pochmurnou atmosféru děje, velká pozornost je věnována detailům obličejů jednotlivých postav, prostě skvělá práce.

Hodnocení: 4/5 - tímhle bych si velmi rád i zalistoval

A.L.I.E.E.N.

Scénář/Kresba: Lewis Trondheim

Trondheim v nejlepší formě, tedy pochopitelně avantgardní experiment od začátku až do konce. Komiks, jehož autorem jsou mimozemšťané! Nabitý dějem, přesto však beze slov (alespoň srozumitelných)! V krátkých příbězích má čtenář možnost sledovat běžný život mimozemských potvůrek, a je to podívaná vskutku neobyčejná (a také dost tragická). Jednotlivé příběhy se navíc postupem času začínají spojovat dohromady a po dočtení (vlastně doprohlížení) není od věci otočit na první stránku a začít znova.  Výrazná barevná paleta skvěle dotváří celkové vyznění díla. S tímhle jsem byl moc spokojen.

Hodnocení: 4/5 - tímhle bych si velmi rád zalistoval

Anachron 1-4. díl

Scénář/Kresba: Thierry Cailleteau / Joël jurion

Komiks, který na prvních stránkách klame tělem a tváří se jako čistokrevné akční sci-fi. Nicméně již o něco dále je jasné, že se jedná o humoristický fantasy epos parodující kdeco, zejména však Pána prstenů. Skupina sympatických hrdinů putuje středověkým světem a čelí děsivému nepříteli, který svolal mocnou armádu a hrozí zničit celý svět. To jsme tu skutečně již měli mnohokrát. Ale děj odsýpá, čtenář se nenudí, spokojeně se usmívá a na konci je mu líto, že už to skončilo. Rovněž kresba přesně zapadá do hranic žánru, nedrží se realistické linie, udržuje si nadhled a skvěle slouží vyprávěnému příběhu. Po čtyřech albech dochází k jakémusi uzavření základního příběhu, nicméně zájemci si mohou další osudy hrdinů přelouskat ve francouzském originálu. Překlad prvních čtyř dílů je dobrý, sem tam by ale přece jen potřeboval nějakého korektiora.

Snad něco nehledáte?

Scénář/Kresba: André Barbe

Tohle není ani tak komiks jako spíš umělecké dílo, textu tu moc nenajdete, jde čistě jen a jen o kresbu, většinou pouze černobílou. Autor si hraje s rozložením obrázků, které často vytvářejí určitou posloupnost s vtipnou pointou na závěr. Je to milé, hezké, vtipné, ale pro mne osobně tak na jedno podívání.

Hodnocení: 2/5 - rád jsem se s tím seznámil, ale jednou stačilo

Cinema 1. díl

Scénář/Kresba: André Barbe

Stejně jako v předchozím případě předvádí autor grafickou ekvilibristiku, kde si v sekvencích obrázků hraje s detailem a perspektivou. Na řadě míst si překvapený čtenář (i když vlastně není co číst) na posledním obrázku z řady uvědomí, že při pohledu na první si myslel, že vidí něco úplně jiného. Sekvence mají lehce erotický nádech, ale celkové vyznění alba to jen vylepšuje. Kresba je striktně černobílá a pro mne osobně je tohle lepší album než to popsané výše. S druhým dílem jsem už bohužel neměl tu čet, snad napravím.

Hodnocení: 3/5 - na papíru to mít nemusím, ale kdykoliv si to přečtu znova

Angela

Scénář/Kresba: Olivier Vatine, Daniel Pecqueur / Olivier Vatine

Další westernová jednohubka se sympatickou hlavní hrdinkou v hlavní roli, která se točí kolem "skvěle" vymyšlené vlakové loupeže, složitých rodinných vztahů a komplikovaného dělení kořisti. Hlavní hrdinka z toho všeho nakonec ke spokojenosti čtenáře vyleze se ctí. kresba je perfektní, atmosférická, dokáže vtáhnout do děje. Bavil jsem se, i když toho sentimentu bylo na některých stránkách až moc.

Ange-Marie

Scénář/Kresba: Éric Stalner / Aude Ettori

Krásná kresba, příběh slibující velký emoční zážitek, nicméně po přečtení musím říct, že je to zoufale prázdná bublina, hezká navenek, ale jinak prostě dutá. Příběh veterána těžce se vyrovnávajícího s traumatem války si představuji jinak, tohle jsem autorům nesežral. Příběh se táhne jako med, bez výraznějšího spádu, sem tam náhle až nelogicky poskočí, aby se vzápětí zase skoro zastavil na místě - není divu, že nakonec bobtná do poměrně velké délky, což celkovému vyznění také škodí. Místy jsem měl problém i s překladem, jednotlivé bubliny jako by na sebe jen těžko navazovaly, někde mi vadila použitá formulace - nesourodost vtipně podtrhuje Krylova báseň použitá na závěr dokreslená hrubkou v posledním řádku alba na téže stránce. Jednoznačně zklamání.

Auschwitz

Scénář/Kresba: Pascal Croci

Další z děl dokumentujících hrůzy páchané nacisty v koncentračních táborech za druhé světové války - a těch asi v dnešní době není nikdy dost. Příběh má velké plus za dějové propojení těchto zvěrstev s tím, co se v závěru minulého století odehrálo na Balkáně v rámci tzv. etnických čistek. Želbohu je to asi ta nejvýraznější část komiksu, protože jinak je jeho dějová náplň vlastně standardní - bída, hlad, lidské utrpení, plynové komory, hromadné hroby - nic, co bychom neznali odjinud, byť to zní strašně cynicky. Žádný hlubší příběh v komiksu není, ale jako zdroj značně syrových informací o tom, jaké to tehdy bylo, je dostačující. Velkým problémem je překlad. Jednak obsahuje značné množství překlepů a nedotažeností, druhak však působí značně nesourodě a nesouvisle, místy až nelogicky. Nečetlo se mi to dobře. Celkově tak Auschwitz musím ohodnotit jako překvapivé zklamání, v tomhle ohledu existují výrazně lepší díla - komiksová i filmová.

Horda

Scénář/Kresba: Igor Baranko

Absurdní nadsázka. To je hlavní zbraň rozsáhlého komiksu z blízké budoucnosti odehrávajícího se na území dnešního Ruska, v jehož čele stojí diktátor posedlý šílenou vizí: vytvořit jednotné impérium sahající od Tichého po Atlantický oceán. A jak toho docílit? Vyvolat Čingischánova ducha a s ním i jeho Zlatou hordu. Tato idea slouží autorovi k rozehrání příběhu, v němž mísí rozdílné náhledy na svět, náboženství a  kulturní odlišnosti, vše s jemným smyslem pro vtip, s dokonalou znalostí místních podmínek a citem pro "ruskou duši". Výrazné místo v komiksu zastává i kresba, která má do líbivosti daleko, přesto je však realistická a zvolenou barevnou paletou (oranžovo-červená, ba spíše rudá!) výrazně útočí na čtenářovy smysly. Skvělý je i překlad, k němuž mám jen 3 výhrady - rusky psanou podobu názvu města Kijev, nesmyslný apostrof před s ve 2. osobě jednotného čísla u sloves a zatvrzele chybně používaný tvar přechodníků, kdy je jednotné číslo neustále zaměňováno za množné. Jinak bych však neměnil jediné písmenko. Skvělá práce.

kony83

Citace od: Blokic  21 Srpen, 2012, 19:25:33

Anachron 1-4. díl

Scénář/Kresba: Thierry Cailleteau / Joël jurion

Komiks, který na prvních stránkách klame tělem a tváří se jako čistokrevné akční sci-fi. Nicméně již o něco dále je jasné, že se jedná o humoristický fantasy epos parodující kdeco, zejména však Pána prstenů. Skupina sympatických hrdinů putuje středověkým světem a čelí děsivému nepříteli, který svolal mocnou armádu a hrozí zničit celý svět. To jsme tu skutečně již měli mnohokrát. Ale děj odsýpá, čtenář se nenudí, spokojeně se usmívá a na konci je mu líto, že už to skončilo. Rovněž kresba přesně zapadá do hranic žánru, nedrží se realistické linie, udržuje si nadhled a skvěle slouží vyprávěnému příběhu. Po čtyřech albech dochází k jakémusi uzavření základního příběhu, nicméně zájemci si mohou další osudy hrdinů přelouskat ve francouzském originálu. Překlad prvních čtyř dílů je dobrý, sem tam by ale přece jen potřeboval nějakého korektiora.

Těší mě, že jeden z mých prvních kocogelských překladů považuješ za dobrý, já bych na sebe byl kritičtější. Nejsem si však jistý s tou potřebou korektiora :D

Blokic

To víš, v mém případě bohužel platí, že nemám "dlouhé prsty", nýbrž "tlusté prsty", co mačkají dvě klávesy najednou. Takových překlepů tam může být víc, neměl jsem moc sílu to po sobě už číst - lenost.

Blokic

Čtyřlístek 666

Scénář/Kresba: různí autoři

Kdysi jsem to už četl, ale časem se mi to úplně vykouřilo z hlavy, tudíž nastal čas si tenhle fórek oživit - i vzhledem k tomu, že při současném tempu vydávání oficiální verze se skutečně sešitu 666 dočkáme, což je vcelku vtipné. Ale abych se vrátil k tématu, moc mne to s odstupem času nenadchlo. Jedinou výjimkou je první příběh, který se vydařil kresbou i scenáristicky, všechny ostatní mi přijdou děsně laciné, místy až trapné (a to včetně kresby některých autorů). Jako celek je to vnitřní stavbou skvěle napodobující klasická čísla Čtyřlístku dokonalý vtípek, ale funguje pouze jednorázově. Což byl ovšem asi i účel.

Hodnocení: 2/5

Aquablue

Scénář/Kresba: Thierry Cailleteau / Olivier Vatine

Takovéhle věci já můžu. Lehká sci-fi říznutá klasickým dobrodružným příběhem plným nejrůznějších klišé, motivy se sice kradou, kde se dá (namátkou mne napadá třeba i Tarzan a Hvězdné války), ale celkově je to docela dobrá zábava, která nenudí - a to asi bylo i záměrem tvůrců. Opuštěný lidský sirotek vyroste na vodní planetě, kde ho vychová cizí humanoidní rasa - na oplátku se pak postaví do jejich čela a vede jejich boj proti zlým lidským okupantům. Situace vodních lidí vypadá beznadějně, ale planeta Aquablue ukrývá mnohá tajemství, která tvůrci vytahují z rukávu jako králíky z klobouku. Po prvních pěti albech se základní příběh uzavře a přicházejí kratší příběhy spojené většinou do dvou alb, přijdou mi lepší než základní řada, díky menšímu počtu stran má děj patřičný spád. Příjemná oddechovka. Kresba odpovídá ději a je fajn, překlad v podstatě taky, i když od začátku do konce se opakující chyby (například chybné tvary zájmen ve 4. pádě a zcela scestné používání přechodníků) časem při celkové délce série začnou lézt trochu na nervy. A mimochodem, polnoc v polštině není půlnoc, ale sever! :)

Hodnocení: 3/5

Arzach

Scénář/Kresba: Moebius

Jean Giraud nás nedávno navždy opustil, tak jsem si zase připomněl jedno z jeho zásadních děl. Díky nakladatelství Crew dokonce opravdu v knižní podobě. Moebius byl především malíř, takže slov se čtenář příliš nedočká, plně to však nahrazuje kresba, která dokazuje autorovo mistrovství v práci s barevnou paletou, rozvržením obrázků a dynamikou děje vyprávěného beze slov. Není to kniha, ke které bych se vracel často, ale jsem rád, že ji mám doma na poličce. A Crewi pochopitelně patří velký dík za odvahu, že zrovna tohle dílo, jež asi moc velký komerční potenciál u nás nemá, opravdu vydali.

Hodnocení: 5/5

Assassin

Scénář/Kresba: Olivier Peru / Cristian Pacurariu

Fiktivní dvoudílný historický komiks zasazený převážně (až na úplný konec) do období před a po začátku 2. světové války. Hlavní postavou je Lawrence z Arábie a sekta hašašínů ovládajících - lépe řečeno střežících - tajemství znovuzrození. Tato schopnost totiž nesmí padnout do nepovolaných rukou. Jenže na evropské scéně se objevuje nechvalně proslulá postava Adolfa Hitlera a problémy jsou na světě. Děj je napínavý, má strhující tempo, fiktivní detaily jsou perfektně vsazené do reálných historických událostí, kresba skvěle napomáhá ději a má svou vlastní lehce pochmurnou atmosféru - moc se mi to líbilo, včetně čtivého a kvalitního překladu. Maximální spokojenost.

Hodnocení: 4/5

Blokic

13 Listopad, 2012, 22:07:58 #4 Last Edit: 13 Listopad, 2012, 22:15:23 by Blokic

Burton a Cyb

Scénář/Kresba: Antonio Segura / José Ortiz

Příjemná záležitost - série krátkých a vtipně laděných příběhů o dvou vykutálených parťácích, kteří se za každých okolností snaží na všem trhnout, co se dá. V našich končinách známí rovněž z Crwe. Děj příběhů se odehrává v budoucnosti, kdy je již cestování vesmírem běžná věc, na emzáky narazíte na každém kroku a prachy jsou pořád to, kolem čeho se točí svět. Takže je to vlastně humoristické a částečně akční sci-fi. Burton je člověk, Cyb (jak už naznačuje jeho jméno) kyborg. Přestože jsou to oba pěkní hajzlíci, nemůžete jinak, než jim držet palce. Četba hezky odsýpá, nuda nehrozí. Snad jen jednotlivé příběhy se časem snadno vypaří z paměti. Ale aspoň se pak dají číst znovu. Kresba k ději přesně ladí, nejde ovšem o nic zázračného ani výjimečného.

Nebeská loutka

Scénář/Kresba: Alessandro Barbucci / Barbara Canepa

S touhle věcí jsem se vnitřně nějak nesešel. Jestli je to tím, že to vydal i Marvel... :) Sci-fi příběh z daleké budoucnosti, ze světa, který je ovládán pevnou rukou vládnoucí církve v čele s nekompromisní papežkou Lodovikou, která dokáže bez problémů kráčet i přes mrtvoly. V minulosti byly papežky dvě, jenže ta druhá, Agape, reprezentující umírněnější přístup, byla odstraněna. Jenže jak to tak vypadá, ne tak úplně, na scéně se objevuje tajemná "nebeská loutka", androidka určená původně pouze k sexuálnímu potěšení. jenže nyní je bez pána, s vlastním vědomím, a začínají se kolem ní dít podivné věci. Čtení vyžaduje určité soustředění, není to nijak prvoplánový příběh, ale celkově včetně zakončení mne to prostě nechytlo. Možná je to i kvůli kresbě, která má v sobě výrazný nádech mangy, použité barvy jsou velmi výrazné a doslova bijí do očí. Pro mne nakonec zklamání, čekal jsem víc.

Vzpomínky

Scénář/Kresba: různí autoři / Enki Bilal

Mistrovská sbírka kratších prací Enkiho Bilala, některé z uvedených příběhů jsou dokonce jen jedno či dvoustránkové. Naprosto charakteristická kresba, rozpoznatelná na první pohled bez ohledu na to, zda se jedná o barevnou či pouze černobílou malbu. Většina námětů patří do ranku sci-fi či dokonce hororu, zabrousíme však rovněž i do jakýchsi utopistických realit. Jednotlivé příběhy zdánlivě nic nespojuje - až na jednu věc, která úspěšně prolíná celým albem a je pro všechny příběhy společná. Je to určitý pocit zmaru a beznaděje, šťastné konce tu nečekejte, leda v podobě tak trochu černého humoru. Obyčejný člověk nic neznamená a vyšší síly si s ním vždy pohrají tak, že se nestačí divit. Veselé čtení to rozhodně není, ovšem i díky pestrosti záběru je to album, ke kterému se dá opakovaně vracet.

Polovačka

Scénář/Kresba: Pierre Christin / Enki Bilal

Velmi pochmurné album, ve kterém tentokrát Bilal svou malbou nezamířil nikam do vzdálené budoucnosti, ale naopak do nedávné minulosti (rok 1983), kdy východní Evropu pevně svíral komunismus. Příběh nás zavádí na fiktivní (nebo ne? :)) schůzku komunistických pohlavárů, která se koná v jakémsi loveckém zámečku - přes den mocipáni loví, po večerech si užívají ostatních radostí života. A mezitím neustále osnují své plány, takže nakonec se cíle lovecké výpravy poněkud nečekaně mění, nicméně "vysoká zvěř" se loví i nadále. Příběh je vyprávěn pomocí nového tlumočníka, který se tohoto zřejmě pravidelného setkání účastní poprvé a do složité sítě propletených vztahů ho zasvěcuje jeho starší a zkušenější kolega. Vyznění celého alba je značně depresivní, což umocňuje i několik lehce surrealistických momentů, které si Bilal v jinak striktně realistickém díle dovolil. Vynikající věc.

Blueberry

Scénář/Kresba: Jean-Michel Charlier / Jean Giraud

Psal jsem to již na jiném místě, Blueberry je vynikající záležitost, pod kterou se výrazným způsobem svými štětci podepsal dnes již nežijící klasik Moebius - neboli Jean Giraud. Už jen kvůli němu stojí tahle záležitost za nakouknutí, protože kdo zná jen jeho sci-fi tvorbu ze světa Incalu, bude možná překvapen, jak se mistr vypořádal s kulisami Divokého západu. Celá série má mnoho alb, zejména v počátečních albech se jedná o klasický western, kdy hlavní hrdina bez bázně a hany, poručík Blueberry, toho času ve službách armády Spojenýchg států, všemi silami bojuje za odvrácení války (posléze ukončení) mezi Apači a bělochy. Jenže v cestě za tímhle cílem stojí mnoho překážek a padouchů. Napínavá dobrodružná četba se vším, co k tomu patří.

Brath

Scénář/Kresba: Chuck Dixon / Andrea di Vito

Fantasy kulisy, obrovské impérium pod vládou císaře dobývá cizí země, podrobuje si jejich obyvatelstvo a připojuje jejich území ke své říši. Až narazí na národ, v jehož čele stojí statečný a neohrožený hrdina - Brath. A rozmach císařství se trochu zadrhne. Zní to jako klišé a také to klišé je - včetně té modré barvy, kterou se Brath a jeho věrní malují před bojem. Kde jen už jsme to viděli? Takže dějově nic moc, což ještě umocňuje fakt, že když už to konečně vypadá, že se něco začne dít, celá série nečekaně končí - zkrachovalo vydavatelství, takže rozuzlení se nedočkáme. Celé to trochu zachraňuje kresba, která velmi často pracuje s obrázky roztaženými na dvě sousední strany a detaily bojových scén jsou velmi efektní. Kresba však sama o sobě vše nezachrání, pro mne jednoznačně nedotažená záležitost.

Call Of The Cthulhu

Scénář/Kresba: H.P.Lovecraft / John Coulthart

Nejsem nijak velký znalec díla klasika hororové literatury, ale něco jsem od něj přečetl, a dokonce odehrál i nějakou tu adaptaci ve formě počítačové hry. Ale v tomhle díle jsem se dokonale ztratil, jako bych se na začátku potopil pod hladinu, na konci zase vyplaval a nic si nepamatoval. Dokonalé prázdno. Nebavilo mne to, neporozuměl jsem ději, nemám ale ani chuť to louskat znovu - možná je však chyba schovaná ve mně. Nevím, jestli to má být horor, nebo jen hlubokomyslná sonda o smyslu bytí a nebytí - jde to mimo mé chápání. Jediná věc, která to z mého pohledu zachraňuje, je černobílá a velmi propracovaná kresba. Jinak děsivé zklamání, ve kterém jsem největší hrůzu zažil, když jsem si v půlce uvědomil, kolik že stran ještě musím přelouskat, abych se dostal na konec.

Carrie

Scénář/Kresba: Don Lawrence

Čirá zábava určená pro pobavení. Don Lawrence nechává spou spoře oděnou hrdinku (tu a tam odhalující i něco víc - ano, je to erotické album!) vystupovat v nejrůznějších situacích tak, aby si sám vyhrál s perem (bez dvojsmyslů!) a čtenář (je tohle slovo vůbec na místě) se mohl pobaveně usmívat. Znalce Lawrenceovy kresby nemůže nic překvapit, ze stránek přímo křičí jasné a výrazné barvy, všechno se ale točí jen kolem té jedné - však víte čeho. Dobrá zábava, škoda že tak rychle skončí. Ale o to je to možná lepší.

Blokic

Cesty pána I

Scénář/Kresba: Fabrice David, Gregory Lassabliere / Jaime Calderon

Historický komiks odehrávající se v druhé polovině 11. století za časů Viléma Dobyvatele, jehož armáda v bitvě u Hastingsu porazila anglická vojska krále Harolda, čímž si Vilém přivlastnil anglický trůn. Děj začíná nedlouho před rozhodující bitvou a spíše než Viléma má čtenář možnost sledovat osudy jeho nevlastního bratra Oda z Bayeux. Tento biskup se rozhodně nezříkal světských radostí života. Církev při chystaných velkých politických změnách pochopitelně nemůže stát stranou, a tak Oda čeká po boku jeho nevlastního bratra náročný úkol. Jenže všechny postavy sledují hlavně své vlastní cíle a cesty Páně jsou nevyzpytatelné. Celý cyklus je čtyřdílný, první díl je nadmíru zajímavý, k dotvoření celkového dojmu by to ovšem chtělo přečíst i pokračování. Kresba je perfektní, realistická a krásně detailní, vhodně dokresluje děj. Těším se na pokračování.

Clever a Smart - Umíráme žízní, Nepříjemnosti s býkem

Scénář/Kresba: F. Ibanez

Tohle je čirá zábava a nic jiného. S úspěchem se to dá přirovnat ke komiksové grotesce. Dvojice zvláštních agentů na lovu zločinců páchá jednu hovadinu za druhou a čtenář se při četbě dobře baví. Děj není až tak důležitý, jde jen o to dostat dvojici hrdinů do co nejvíce problémů. Místy autoři až moc tlačí na pilu, fórky jsou trochu násilné a nemůžu se ubránit pocitu, že by možná obstály lépe ve stripové formě než jako souvislé album. Ale celkově jsem určitě spokojen, příjemná zábava. Kresba využívá jasných zářivých barev, zejména žlutá a červená jsou v oblibě, postavičky mají lehce karikaturní nádech, zejména díky výrazným nosům, v nichž se kreslíř vyžívá.

Clockwerx

Scénář/Kresba: Jean-Baptiste Hostache, Jason Handerson / Toni Salvaggio

Parádní steampunk, který mne vzal za srdce. Kulisy tvoří, jak také jinak, Londýn na konci 19. století. Od samého začátku, kdy se ocitáme v londýnském přístavu, má příběh nádherně tajemnou atmosféru, ke které velkou měrou přispívá i kresba halící většinu stránek do jednotného odstínu modré či hnědé barvy. Sledujeme příběh bývalého policisty, který se v docích snaží na vlastní pěst objasnit sérii záhadných a brutálních vražd přístavních dělníků. Do děje vstupují jacísi roboti a další stroje, několik scének dá vzpomenout i na souboje mechů v počítačových hrách (kde že časy těchto her jsou, že?). Jedinou vadou na kráse je fakt, že se zatím jedná jen o úvodní díl delší série - já chci další!

Komančé

Scénář/Kresba: Greg / Hermann

Western se vším všudy, co to znamená. Neohrožený hrdina, který si dává padouchy k snídani, obědu i večeři, krásná žena, která je v nesnázích, indiáni a v neposlední řadě nejrůznější darebáci, které je potřeba řádně vytrestat. Tím je asi řečeno vše, kdo má westerny rád, nemá proč váhat, kdo ne, nemusí otevírat. O kresbu se postaral mistr Hermann, a byť jde o začátek jeho kariéry, je to prostě paráda na pohled. Já osobně jsem spokojen, jen by to chtělo víc dílů, v originále jde o velmi dlouhou řadu.

Blokic

15 Leden, 2013, 18:39:21 #6 Last Edit: 23 Březen, 2013, 00:48:50 by Blokic

Corpus Hermeticum

Scénář/Kresba: Nicolas Tackian, Alain Brion, Axel Gonzalbo, Mathieu Misoffe, Mikis / Alain Brion, Christophe Palma, Serge Fino, Enrique Alcatena

Tak trochu zvláštní série. Nemá totiž žádného hlavního hrdinu či hrdinku, dokonce ani skupina vyvolených se nekoná. Jednotlivé díly v sérii spolu nesouvisí, odehrávají se v různých historických epochách od současnosti po hlubokou minulost. Spojujícím motivem je existence tajemné knihy Corpus Hermeticum, která epizodní hlavní postavy účinkující vždy jen v aktuálním díle nějakým způsobem svede na scestí. Při honbě za odhalením velkého tajemství pak většinou končí poměrně neslavně. Děj nepostrádá napětí, akční scény, jemný hororový nádech, čte se to veskrze příjemně, na čemž má velkou zásluhu i perfektní kresba. Každý díl je trochu jiný, což je samozřejmě způsobené tím, že na každém pracovala jiná dvojice autorů. Mně osobně se nejvíc líbí hned ten úvodní, ale každý si asi vybere něco jiného. Na úplnou špičku tomu ale přece jen něco chybí, možná paradoxně právě nějaká ta ústřední postava, kolem které se děj točí.

Crécy

Scénář/Kresba: Warren Ellis / Raulo Caceres

Perfektní historická záležitost popisující jednu z nejvýznamnějších bitev stoleté války, a to konkrétně bitvu u Kresčaku (v originále Crécy - v Čechách proslavená smrtí krále Jana Lucemburského a jeho zřejmě smyšlenou větou ,,Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal") z roku 1346. Angličtí lučištníci tam tenkrát francouzské přesile, která je řádně podcenila, dali pořádně na prdel, což si čtenář může při četbě patřičně vychutnat. Kresba je černobílá, o to víc je však děj působivý. Vynikající záležitost, která se mi moc líbila. Pro milovníky historických bitev povinná četba.

Croix du Sud

Scénář/Kresba: Luis Durán / Raquel Alzate

Komorní příběh s takřka až snovou atmosférou zasazený do kulis časově blíže neurčeného středověku. Děj se odehrává na hradě Croix du Sud a jeho blízkém okolí (což jsou husté a magickou atmosférou prostoupené lesní hvozdy). Ústředními postavami jsou dvě malé děti, chlapec a děvče, kterým se na hradě nežije zrovna lehce. Děvčátku místní páni upálili před očima maminku za čarodějnictví, chlapec je zase obětí neustálého týrání. Ve dvou kapitolách sledujeme jejich osudy od dětství po období dospívání. Dějově se toho až tak moc neodehraje, zásadní stránkou komiksu je výtvarná stránka díla. Kresba používá výraznou barevnou paletu laděnou do temných odstínů, zpracováním některé obrázky spíše připomínají samostatné obrazy, komiks tak dost výrazně přesahuje do oblasti výtvarného umění (což dokládají i samostatné pracovní skici přiložené v závěru). Celkově má album nepochybně silně emocionální náboj, který na každého čtenáře může působit zcela jinak. V mém případě se to trochu míjelo účinkem, ale jistě se najdou tací, kteří se rádi nechají vtáhnout do tajemstvím prosycených temných lesů a tmavých zákoutí středověkého hradu.

Čtyřka z Baker Street

Scénář/Kresba: Olivier Legrand, J.B. Djian / David Etien

Bez mučení se přiznám, že mám postavu Sherlocka Holmese hodně rád. A sebekriticky musím dodat, že patřím spíše k ortodoxnějším fanouškům, tudíž mne všelijaké adaptace a pokračování (a že jich je!) z valné většiny štvou, protože tak nějak nectí duch originálu. V případě tohoto alba mám situaci o něco ulehčenou, protože tady nejde o velkého detektiva, ale o jeho bandu malých pomocníků, kteří mu v některých příbězích literární série vypomáhají. A přestože jsem si je samozřejmě představoval jinak, tady se přes to dokážu nějak přenést. Nicméně je nutné konstatovat, že Baker Street v názvu alba zcela jistě slouží jen jako obchodní trik, který má přilákat více čtenářů a pomoci celou sérii rozběhnout. Čtenář se tak seznámí se skupinou výrostků, kteří v kulisách historického Londýna konce 19. století prožívají své dobrodružství. Děj má spád a švih, kresba je naprosto perfektní a skvěle doprovází příběh. Žádná velká bomba to ale není, spíše se jedná o seznamovací album (pro postavy i čtenáře) a chleba se bude lámat až v následujících albech. Zatím jsem tedy v očekávání, co se bude dít dál a zda série získá nějakou výraznou tvář. Jako vykročení to hodnotím jako slabší průměr.

Hodnocení: 2,5/5

Cyklus o Cyann

Scénář/Kresba: Bourgeon / Lacroix

Velmi rozsáhlé dílo, kde je nutné smeknout před překladatelem, že se s tak obrovskou porcí dokázal zdárně vypořádat. Ve svém jádru se jedná o sci-fi ságu z daleké budoucnosti. Z děje je ovšem patrné, že se jedná o svět, který po období rozmachu postihlo období technologického úpadku, přes přítomnost nejrůznějších technických vymožeností uspořádání společnosti spíše připomíná období starověku, moc pevně svírá vládnoucí aristokracie spolu s kněžími. Lety do vesmíru nejsou na denním pořádku, život je izolován od vnějších vlivů (až na skupinu vyvolených). Hlavní hrdinkou je dívka Cyann pocházející z vládnoucí rodiny (a nástupkyně trůnu), která se postupně seznamuje s tajemstvími obestírajícími její svět, až následně získá možnost cestovat mezi světy a navštěvovat i cizí světy na jiných planetách, které se pochopitelně od toho jejího značně liší. V pozdějších albech se tak nádech velkého sci-fi eposu spíše vytrácí a čtenář dostává do rukou běžné dobrodružné vyprávění ve sci-fi kulisách leckdy lehce apokalyptického světa. Velký záběr celé série je bohužel trochu na škodu, místy se dostavuje jistá roztříštěnost, děj ztrácí spád, chybí napětí. Částečně tomu přispívá i kresba, ze které mám místy pocit jisté statičnosti. Po přelouskání celé série musím konstatovat, že se u mne dostavil pocit jistého zklamání, čekal jsem víc, takhle mám pocit, že tvůrci měli velké plány, které se jim nepodařilo uspokojivě naplnit.

Nikolaj Dante

Scénář/Kresba: Robbie Morrison / Simon Fraser

Časopis 2000 AD a na pokračování vycházející příběhy Nikolaje Danteho. Co to asi může být? No už vzhledem k zaměření časopisu pochopitelně akční jízda od začátku do konce, řekl jsem si a ve svém očekávání nebyl zklamán. Jedná se o akční sci-fi z daleké (či blízké) budoucnosti odehrávající se v kulisách velké Rusi. Velké rody mezi soupeří o moc a do toho se najednou objeví Nikolaj Dante, který překvapivě zjistí, že k jednomu takovému rodu patří. Takže neváhá a začne bojovat o své místo na slunci. A to jak konvenčními zbraněmi, tak s pomocí superschopností, kterými je jeho rodina nadána (bohužel samozřejmě včetně nepřejících sourozenců). A pokud je čas na oddech, je zapotřebí se věnovat sexu, protože Dante nenechá žádnou sukni na pokoji (i když to platí spíš obrazně, sukně už se v budoucnu asi nosit nebudou, jak to tak vypadá. Celkově se tedy jedná o nenáročnou akční jízdu od začátku do konce, kresba je taková obyčejná, žádný zázrak. Důvod k opakované četbě vlastně nijaký, alespoň z mého hlediska.

Defoe 1666

Scénář/Kresba: Pat Mills / Leigh Gallagher

Defoe 1666 - další akční jízda z časopisu 2000 AD. Na rozdíl od předchozího případu (jak je vidět z hezkého letopočtu 1666) tentokrát nikoliv z budoucnosti, nýbrž z minulosti. Neohrožený bijec Defoe bojuje se zombíky (taky vás fascinuje, jak jsou neustále populární?) na každém svém kroku a nic ho nedokáže zastavit, ale čeká na něj jedno takové malé překvapení. Kresba je černobílá a skutečně vymakaná do detailů, skvěle dotváří hororovou atmosféru, nedá se jí nic vytknout. Celkově ovšem také čtení najedno použití, které mne bavilo o něco víc než předchozí Dante, bohužel jsem se ale v tomto případě nedočkal rozuzlení celého příběhu, snad se k tomu ještě někdy dostanu.

Draci

Scénář/Kresba: Cinzia di Felice

Album slepené z osmi krátkých příběhů s naprosto fantastickou a líbivou kresbou (alespoň pro mne), kde je každá povídka vyšperkovaná lehkou a vtipnou pointou, která čtenáři dokáže vykouzlit na tváři lehký úsměv. Holt v životě i komiksu si člověk musí dávat neustále pozor a řada věcí není taková, jaká se na první pohled zdá. Název Draci sám o sobě napoví, že se budeme pohybovat ve fantasy kulisách. Není to album, při jehož četbě by se čtenář potrhal smíchy, ale pobavit umí zcela určitě. Pro mne moc příjemné překvapení a zcela jistě se k němu ještě někdy vrátím.

Dravci

Scénář/Kresba: Dufaux / Marini

Čtyřdílná série, v níž mají hlavní slovo upíři, řekněme to bez obalu hned na začátku. Obyčejní lidé slouží jako kulisa, zatímco upíři mezi sebou rozehrají komplikovanou hru, ve které bojují o moc a řeší motiv dávné pomsty sahající kamsi do minulosti. Postupně se tak dozvídáme, jaké motivy ženou vpřed ústřední sourozeneckou dvojici, co jsou vlastně zač, jakou hierarchii vyznávají upíři atd. V příběhu nechybí akce, napětí, sex, tempo vyprávění je tak akorát, kresba rovněž nijak nevyčnívá, ale ani nezaostává, prostě po řemeslné stránce dobře odvedená práce, nic víc, nic míň.

Druhý syn

Scénář/Kresba: Brian Robertson / Fred Beltran

Krátký příběh s lehce gotickou atmosférou a banální zápletkou o boji dvou královských synů o nástupnictví po otci. Mladší syn vystupuje v roli toho utlačovaného a na popud své milenky se rozhodne bratra zbavit. Jenže na domovském hradě nemůže nikdo zemřít, tak jak bratra jednou provždy odstranit? Prozrazovat vám to nebudu, leč pointa příliš překvapivá není. Kresba je hodně laděna do černé barvy, děj ilustruje dostatečně, leč za srdce mne to moc nevzalo. Krátká jednohubka, neublíží, ale ani nepotěší.

Dylan Dog

Scénář/Kresba: Tiziano Sclavi / různí autoři

Série Dylan Dog je brak. A to v dobrém i špatném smyslu toho slova. Soukromý detektiv (s trošku komickým jménem Dylan Dog) zabývající se pouze paranormálními jevy řeší bizarní případy, ve kterých se střetává porůznu s duchy, zombíky, příšerami, UFO, přízraky, čarodějnicemi a já nevím čím ještě. Vyhledejte si jakoukoliv zápletku, která se kdy objevila v nějakém rodokapsu či hororu, a můžete se vsadit, že byla v nějaké podobě použita i v nějakém díle Dylana Doga. Série je v originále nesmírně populární a v Itálii ji najdete v každém větším stánku s novinami. A to je účel - tohle je prostě ideální čtení pro zábavu do vlaku a skvěle to funguje. Kresba je černobílá, úsporná, ale přesto dokonale funkční. Hororový nádech zjemňuje postava Dylanova asistenta Groucha, který trousí jeden přiblblejší vtip než druhý a funguje tak jako jakýsi protipól hlavního hrdiny. při četbě je potřeba vypnout mozek a jen se bavit. já jsem spokojený, tohle můžu. Spokojenost mi kalí jen veliké množství překlepů a gramatických chyb, které v tomhle díle přece jen překračuje únosnou mez. Ale co bych chtěl, je to jen brakové čtivo, že? :)

El Gaucho

Scénář/Kresba: Hugo Pratt / Milo Manara

Autorská dvojice Pratt a Manara. To přece musí být skvost, byla moje první myšlenka! Jenže po přečtení jsem na rozpacích. Jako by se oba autoři nějak nedokázali sladit dohromady a výsledek mne tak trochu zklamal. Dějově se ocitáme na začátku 19. století v době, kdy probíhal boj mezi evropskými mocnostmi o kolonizovaná území na americkém kontinentě. K pobřeží Jižní Ameriky se blíží anglická flotila s jasným cílem ovládnout nová území a několik členů posádky (a doprovodu) se v této situaci rozhodne, že dezerce není až tak špatný nápad. V historických kulisách tak sledujeme osudy (povětšinou tragické) několika hlavních postav zmítaných dobovými událostmi, ale popravdě řečeno žádná z nich není natolik výrazná, aby na sebe strhla větší pozornost. Celek tak trpí jistou roztříštěností. Manarova kresba je úchvatná, ale přijde mi, jako by se do děje až příliš snažil vpašovat odvážné erotické scény, které mi místy přijdou s ohledem na zbytek alba až rušivé. Možná to tentokrát chtělo trochu víc decentního přístupu. Výsledkem je tedy hodnověrný historický komiks s vloženými erotickými scénami. Čtenáře si jistě najde, ale já jsem čekal víc.

Epoxy

Scénář/Kresba: Jean van Hamme / Paul Cuvelier

Erotický komiks značného rozsahu, kde se neobjeví v detailu jediný ženský klín (vždy něco překáží ve výhledu, až je to nakonec směšné), zato hustota bradavek a poprsí vůbec přesahuje množství bezdomovců před dveřmi Armády spásy v předvečer mrazivé noci. Mladá dívka zcela nahá (až na několik prvních stránek) putuje snovým světem a střetává jednoho antického boha za druhým, přičemž se dostává z maléru do maléru. Příběhově to moc smysl nedává (ale třeba jsem to nepochopil), spíše jde o erotickou kresbu ženského těla v nejrůznějších polohách. Ale při rozsahu díla to po chvíli začne nudit a ničeho víc už se čtenář nedočká. Pokud je v tom schovaný hlubší smysl, neobjevil jsem ho. Kresba je pohodová, ženské tělo autor zvládá perfektně, ale kdyby to bylo o půlku kratší, tak by se také nic nestalo.

Blokic

23 Březen, 2013, 00:39:22 #7 Last Edit: 23 Březen, 2013, 00:45:00 by Blokic

Fronta

Scénář/Kresba: Nicolas Juncker

Černobílý komiks v podstatě beze slov (až na názvy krátkých kapitol), popisující (či spíše zobrazující) život na frontě - zřejmě v době první světové války. Záležitost spíše pro fajnšmekry, jednotlivé obrázky jsou řazeny do pravidelných čtvercových či obdélníkových polí, autor plně využívá kontrastu bílé a černé barvy, posun děje v rámci některých obrázků je jen minimální, občas dojde i na hraní si s detailem - celkově mi to tak trochu připomínalo filmový pás. Tíživá atmosféra nelehkého období z toho cítit je, to se dílu upřít nedá, ale na mne to celkově nijak zvlášť nezapůsobilo a zřejmě jsem to viděl poprvé a naposledy.

Funky Koval

Scénář/Kresba: Maciej Parowski, Jacek Rodek / Boguslaw Polch

Akční sci-fi od našich severních sousedů, u nás pochopitelně poměrně dobře známá. Děj se točí kolem špičkového agenta Funky Kovala zaměstnaného u agentury Universs. Funky je klasickým prototypem neohroženého hrdiny, kterému to pálí, dokáže rozdávat i přijímat rány a ve všem to zmatku ještě stihne balit baby (úspěšně). Příběh v sobě spojuje všechno možné, nic originálního se čekat nedá, dojde na tajná spiknutí, zradu a pomstu, tajemné ufony a tak dále. Kresba je veskrze realistická, stáří příběhu je na ní už tak trochu znát, ale mně osobně se hodně zamlouvá. Celkově se jedná o klasickou oddechovku, která se moc příjemně čte. V závěru třetího alba začne být příběh zamotanější a také o dost zajímavější, kvalita jde výrazně nahoru, bohužel čtvrté album, kde by mělo dojít k rozuzlení, už se mi do rukou nedostalo. Ale i tak jsem spokojený.

Otázka času

Scénář/Kresba: Juan Giménez

Soubor sedmi krátkých povídek točících se většinou kolem cestování časem - žánrově tedy sci-fi. Jednotlivé povídky jsou většinou zakončeny krátkou pointou, nejde ale o žádné veselé čtení. Jak to tak dle fantazie autora vypadá, v budoucnosti nás moc růžové zítřky nečekají. Atmosféru fantasticky dobarvuje podrobná, realistická a impozantně působící kresba, kterou dobře znají všichni ti, co četli Metabarony. Albu jako takovému chybí jednotná dějová linka, prostě příběh, ale povídky samy o sobě jistě obstojí. Nejlepší je podle mne až ta poslední, postapo kraťas ,,Pozůstatek", kde se na neuvěřitelně krátké ploše autorovi dokonale podařilo vystihnout obavy, jak by to s námi jednou taky mohlo skončit. Klobouk dolů a palec nahoru!

Žhavý a bujarý

Scénář/Kresba: Gursel

Sbírka většinou jednostránkových krátkých příběhů točících se kolem toho nejdůležitějšího, co v životě máme, tedy sexu :). Jednotlivé fóry jsou tu lepší, tu horší, prostě to stojí a padá - koneckonců jako v životě. Kresba pro tenhle žánr je ideální (lehká erotika), ženy jsou krásné, bujarých tvarů, muži zase patřičně slintají a jsou nadržení. Jednorázovka, jejímž jediným účelem je na chvíli zabavit a odreagovat - a jako takové dílo funguje. Zřejmě se k němu už nikdy nevrátím, ale jeho četba mi nijak nevadila.

Zuřivá čutaná 2

Scénář/Kresba: Gursel

Opět album plné humoru, tentokrát na téma fotbal. Na každé stránce je v krátkém příběhu - a beze slov - obsažena vypointovaná příhoda z fotbalových trávníků. Fóry jsou zdařilé, rozhodně dokážou vykouzlit úsměv na tváři. Protože slov moc nepadne, táhne veškerou tíhu kresba, což se jí přes hodně stereotypní prostředí fotbalových trávníků daří. Jenom toho gelu a tetování je na dnešní fotbalové poměry nějak málo - holt materiál je už staršího data vydání. Bavil jsem se a určitě se k tomuhle ještě někdy vrátím - koneckonců soudě dle obálky jsou alba na tohle téma celkem čtyři, zatímco já měl tu čest seznámit se jen s jedním.

Halloweenská ukolébavka

Scénář/Kresba: Joël Callede / Denys

Hororová trilogie odehrávající se v malém americkém městečku, klasickém zapadákově, kde nedobrovolně uvízne hlavní hrdinka, nepříliš známá herečka, jejímž největším úspěchem zatím byly role v béčkových akčních filmech. Sotva se však v městečku objeví, připlete se k vraždě - a není to vražda poslední. Přízraky minulosti vyplouvají na povrch, pokřivené charaktery místních obyvatel se postupně odhalují a atmosféra tak nějak příjemně houstne. V příběhu se objeví spousta klišé ve formě náboženských fanatiků, nekritických filmových fanoušků, spravedlivých policajtů (doslova až za hrob), šikany na škole, sexuálního zneužívání atd. I několik dějových zvratů je v podstatě očekávatelných. S ohledem na žánr to ale vlastně vůbec nevadí. Realistická kresba zahalená do temných a pochmurných barev vhodně doplňuje scénář. Po dočtení třetího alba jsem měl příjemný pocit, byť zakončení se tak nějak dalo předvídat.

Hasiči 1666

Scénář/Kresba: Cazenove / Stédo

Opět většinou jednostránkové příběhy ze života hasičské jednotky o strastech a radostech odvážných mužů a žen s cílem maximálně čtenáře pobavit. Témat ke zpracování se našlo hodně, o čemž svědčí i vydání ve dvou plnohodnotných albech. Legrace to je, kresba s nádechem karikatury je příjemná a ke zvolenému žánru zcela ideální. Jednotlivé fórky jsou dostatečně rozdílné, aby nehrozil stereotyp, takže po přečtení musím konstatovat spokojenost.

Helldorado

Scénář/Kresba: Jean David Morvan, Miroslav Dragan / Ignacio Noé

Příběh z historie dobývání Jižní Ameriky roztažený do podoby trilogie. A jak už ukazuje samotný název, žádná selanka to nebude, právě naopak. Historické kulisy posloužily pro fiktivní příběh, ve kterém se za drastických okolností střetává domorodá kultura s příchodem takzvané civilizace. Společně s bělochy se zároveň mezi Indiány objevuje také neznámá zhoubná nemoc, na níž nakažení vesměs umírají, jen pár jedinců je imunních. Domorodce tak nebezpečí svírá ze dvou stran. A všichni zúčastnění dojdou k závěru, že nejúčinnější metodou prevence je likvidace nemocných - v dokonalejším pojetí bělochů vylepšeno na likvidaci všech, kteří by se i teoreticky nakazit mohli. Čili praktická ukázka až v pozdějších dobách nechvalně proslulého hesla: ,,Mrtvý Indián - dobrý Indián". Skutečně se jedná o peklo na zemi - a jak vyjde brzy najevo, nejenom pro Indiány. Ani pro bělochy z této pasti není úniku, protože v jejich čele stojí muž, který už překročil hranici šílenství. Kresba je vynikající, pouze mi vadilo strohé obdélníkové pojetí obrázků, přišlo mi, že se trochu ztrácí dynamika. Ale třeba je to jen čistě subjektivní. Vynikající věc.

Pouta krve

Scénář/Kresba: Yves Huppen / Hermann Huppen

Hodně temný příběh s noir atmosférou z Ameriky padesátých let. Mladý detektiv plný ideálů přichází z venkova do velkoměsta a začne se podílet na vyšetřování série brutálních vražd. Postupně o své ideály přichází a dostavuje se kruté vystřízlivění. Jedna zásada platí nade všechno - účel světí prostředky a pro dosažení cíle je nutné využít všechny prostředky. Ve spletitém příběhu se tak stává jen pouhopouhou figurkou na šachovnici, kterou postrkují daleko mocnější hráči. Happyend se čekat nedá - a také se nekoná. Scénáři dodává patřičnou atmosféru nenapodobitelná Hermannova kresba, tentokrát laděná převážně do šedých a hnědých odstínů. Stojí za přečtení.

Blokic

Homre + Hombre: Genesis

Scénář/Kresba: Antonio Segura / José Ortiz

Postapo komiks z nedaleké budoucnosti, kdy se civilizace v podstatě zhroutí. Nejdůležitějším cílem všech, co katastrofu přečkali, je zůstat naživu. A to za jakoukoliv cenu. Hlavní postavou je, jak už napovídá název, Hombre, chlápek, který je už trochu v letech, má něco za sebou, ale stále ještě dokáže dát pořádnou ránu. Výčitky svědomí ho příliš netrápí a zásadně ctí heslo: košile je blíž než kabát. Alespoň tak se nám ho autoři snaží prezentovat. Jenže v průběhu vyprávění tenhle chlapík udělá spoustu rozhodnutí, za které by mu bobříka udělil i sám Mirek Dušín, takže s tou jeho morální okoralostí to nebude zas tak horké. V pětidílné sérii Hombre, kterou jsem četl jako první, na sebe děj jednotlivých alb nejdříve úzce navazuje, posléze však tempo vyprávění přejde na epizodické kratší příběhy spojené postavou hlavního hrdiny. A tento princip kratších příběhů spojených do celku je držen i v třídílné sérii Genesis. Díky kulisám se na stránkách objevuje řada podivných až úchylných postaviček, o napětí není nouze, je to příjemná odpočinková četba. Dopomáhá tomu i striktně realistická kresba výborně ilustrující zkázu, která nás jako lidstvo třeba jednou opravdu čeká. Přestože jsem se při četbě solidně bavil, musím říct, že hlavní hrdina mi přece jen až tak nepřirostl k srdci. Přesto se k tomuhle dílu určitě ještě někdy v budoucnu vrátím.

Hodnocení: 3,5/5

Hrádze

Scénář/Kresba: Turf / Joël Mouclier

Těžko uchopitelné dílo (alespoň pro mne), v němž se snoubí svět halucinací, snových představ a podivných podmořských vizí s těžkou realitou všedního života lidí žijících v jakési přístavní vesnici a sužovaných chorobou způsobující po jisté době nevyhnutelnou smrt. Trpí jí i hlavní hrdinka Lamantine, což jejího otce vede k zoufalé snaze za každou cenu objevit účinný lék. Cesta k němu (a to dost nešetrná) ovšem vede přes živočichy žijící v moři, se kterými je Lamantine jakýmsi vnitřním poutem spojená. A tak odmítá, aby tito tvorové jakýmkoliv způsobem trpěli. Celý příběh tak možná i trochu nechtěně získává i ekologický podtext. Ale možná čtu jen příliš mezi řádky. Děj má tak trochu abstraktní charakter, odráží se to i v kresbě, která používá částečně rozostřené kontury a temnou barevnou paletu ladící s melancholickým vyzněním příběhu. Happyend se pochopitelně nekoná. Zajímavé, ale asi jen pro určitou skupinu čtenářů. Já nejsem ta správná cílová skupina.

Humor v povolání - Kuchaři a číšníci 1,2 + Policajti

Scénář/Kresba: Gürsel + Jenfévre, Sulpice & Cazenove

Každé povolání má něco do sebe, vždycky se najde nějaká legrace a konkrétně tahle alba se věnují restauracím a náročné práci policie. Opět se jedná o sbírky povětšinou jednostránkových příběhů obdařených tu větší, tu menší pointou. Kresba je fajn, ladí s humorným vyzněním celého díla a napomáhá tak odlehčené atmosféře. Jediným úkolem je pobavit čtenáře, a to se asi bezezbytku daří. Po přečtení se v krátké době dostavuje zapomnění, ale to je možná pro člověka, který se jako já každý den stravuje po hospodách, jedině dobře. Jinak bych musel dumat nad tím, co v jídle najdu, respektive kdo mi tu mou baštu předžvýkal. Klidně se v budoucnu k tomuhle dílu vrátím - předpokládám, že autoři si v originále vzali na paškál i jiné profese.

komik-s

pokud jde o humor v povolani:
Citacepředpokládám, že autoři si v originále vzali na paškál i jiné profese.

napr. hasice ;)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí