Papírová archeologie I. a II. Historie vystřihovánek v časopise ABC

Založil renok, 23 Červenec, 2012, 17:24:29

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

alexxiik

Citace od: Kocour v 24 Červenec, 2012, 00:26:17
Jaj, vzpomínky se mi vracejí, ten Chrám sv. Víta byl pěknej humáč, co si pamatuju... Ve výsledku mi z toho vyšlo něco, co vypadalo jako kříženec stodoly, atakovaného kostela při vylodění v Normandii a mormonské modlitební kaple :)

Prepáč, nevedel som, že si začiatočník  rofl rofl rofl rofl rofl

Ale nie, všeobecne betexácky kriedový papier je antimodelársky...
Ten posratý photobucket.com mi odmietol zverejniť podpis, takže ho týmto bojkotujem!

jmaky

říkám od Vyškovského je i chrám parádní, bohužel NEJSEM příznivce malůvek a textur z PC.
Namalovat to tuží vybarvit štětcem to je umění. Protože musíte umět malovat a to je dar.
Sám ač mám předky proškolený tuším i Muchou a v dětství rád malující, když jsem zkoušel
okopírovat styl Vyškovského pohořel jsem jako papír... Jak trapné...

PS: Hlaváče mám taky je to parádní kniha.  :-//

:-//
Je suis Paris!
To my je učíme mluvit...   Po našem...
My jsme Transcomx!

Kocour

Citace od: alexxiik v 24 Červenec, 2012, 00:34:03
Prepáč, nevedel som, že si začiatočník  rofl rofl rofl rofl rofl

Ale nie, všeobecne betexácky kriedový papier je antimodelársky...

Musím protestovat! Dvakrát sem na to šlápl a odtrhla se jen jedna věž. Ten lakovaný kříďák už není třeba znovu lakovat a drží jak ze železa! A jak hoří! Sem tehdy mohl záchranným sborům prezentovat simulovaný požár v reálném chrámu. Bohužel plameny pohltily můj model mnohem rychleji, než reálný chrám.
Sem nevěřil, že existuje nějaký papír, který by Herkules neslepil. Betexa to dokázala! :) Chvíli jsem rozmýšlel, že použiju kancelářskou sešívačku...
Ale ne, mám tu společnost opravdu rád. Hrad Týřov, Kokořín nebo co to bylo, hořel mnohem pomaleji ;)
A ne, neptejte se mě na moji úchylku se zapalováním modelů ;)

Jinak proti PC texturám nic nemám, ale to by je nesměli flákat, jak to teď v 90% na počítači dělají. Ježíš, ulítla mi modrá. OK, dám tomu ohraničení a bude to nové okýnko v tomhle tančíku :)

alexxiik

Citace od: Kocour v 24 Červenec, 2012, 00:52:54
Hrad Týřov, Kokořín nebo co to bylo, hořel mnohem pomaleji ;)
A ne, neptejte se mě na moji úchylku se zapalováním modelů ;)

Nádejný svokor, keď zistil, že modelujem a z papiera, sa hneď pýtal na môj model Bismarcka, či by sme nespravili malú bitku pri Kursku a hlavne simuláciu výbuchov a požiaru na krížniku... keďže som odmietol, neviem, či sa do rodiny dostanem  :P
Ten posratý photobucket.com mi odmietol zverejniť podpis, takže ho týmto bojkotujem!

Aramon

Ach jaj, kde sú tie časy, keď v ABC vychádzali skvelé modely. S dneškom sa to nedá zrovnávať. Ale to boli časy, keď to bolo "ABC mladých techniků a přírodovědců" a nie "Časopis generace XXI. století".  :(
Mimochodom, pred nejakou dobou som sa zchuti zasmial na reakcií redakcie, keď sa nejaký čitateľ pýtal, či by nebolo možné uverejniť (tuším) model Titaniku (a nie tú "hračku" ako sa Titanic potápa). Redakcia zareagovala v zmysle, že nie, lebo pre dnešných čitateľov je ten model PRÍLIŠ KOMPLIKOVANÝ--neg  --neg

Blokic

Pravda je taková, že dnešní modely v ABC nejsou až tak špatné, ale kvalit Vyškovského pochopitelně nedosahují, to ale asi nikdo.  :) Každopádně jsou v ABC výrazně jednodušší věci, které mne ani nelákají ke stavbě.

Nejsem nijak dobrý modelář, když se koukám na práce opravdových maniaků, tak jen valím oči (retuše vodovkami, speciální x-vrstvé lakování, perfektní lepení natupo atd. - koneckonců jsou na to speciální diskusní fóra - bohužel mám pocit, že se tam vyskytují jedinci, kteří si úmyslně honí ego...) - ale co se týče kvality staveb, tak je to podle mne asi takhle

- nejlepší je Vyškovský, Antonického formule bývaly taky paráda, staré vystřihovánky z Albatrosu taky super
- modely z Betexy jsou k sehnání všude, ale postrádají detaily a lehkost pana arch. Vyškovského - v některých se vyskytují vážné chyby (upozorňuji zejména na zámek Červená Lhota...) - a jsou to vlastně jen hrady a zámky - použitý papír je kapitola sama pro sebe
- modely Ondřeje Hejla - to je taky super kvalita, trochu horší k sehnání, ale kdo chce, pochopitelně najde - vynikají množstvím titěrných detailů, což může dost lidí stát nervy
- modely pana Zadražila - na první pohled lehké krabicoidní modely hradů a zámků určené pro začátečníky, ale pokud to zkusíte sestavit, zjistíte, že jsou prošpikované řadou chyb, které vyžadují zkušenost (špatné rozměry dílů, zrcadlově převrácené atd.) - moc nedoporučuji
- a ABC je takový nezáživný průměr - ale zaplaťpánbů, že to tam pořád ještě je... třeba na tom někdo začne

TyfuZ

Sakra, probudili jste ve mě zase po dlouhé době nostalgii :)  Dodnes mě mrzí, že jsem to MPR nikdy celé nesestavil. Z první části jsem měl většinu, ale zbytek jsem neměl ani v nesestavené podobě. A potom přišla puberta, dvoje stěhování a v dnešní době už vlastním pouze radnici a jeden blok z první a jeden blok z druhé části :) Takže děkuji za pěkné foto  ;)

Asi dva roky zpět jsem se pokoušel znovu začít lepit, ale už na to nemám trpělivost a záda mě u toho bolí jak čert :D

analytik

Hmmm, pozerám že postihnutie "komiks&modely" je tu pomerne bežné, takže som len jeden z mnohých. Prestal som pred rokmi, nejak na to nebol čas. Ale možno sa k tomu ešte niekedy vrátim, mám v pivnici hromadu vystrihovánok z ABC a nejakých Poliakov, čo som nakúpil na výstavách.

PS: a tiež som rád podpaľoval modely... hlavne bratove  ;D

alexxiik

Bez váhania priznám, že v modeloch mám 5-krát viac prachov ako v komiksoch. Ide hlavne o "poliakov" a české modely, ktoré /vďakabohu/ stále vychádzajú...

Z ABC som za posledné tri roky kúpil len dve čísla (horská chata a Porsche), pretože ostatné za to nestáli (pre mňa predlohou, náročnosťou alebo mierkou). Je to smutné, lebo dnes vydať formulku na 2 A4 nie je problém, keďže sa v redakcii hlavne vyhovárajú na nedostatok strán pre model. Ešteže tých formúl je na trhu dostatok...

Druh vec je tá, že dnešná mládež o podobnú piplačku väčšinou nemá záujem, nadšenie (viď. citácia vyššie u Aramona), preto sú pre nich modely náročné. Chýbajú záujmové krúžky, nemá ich kto viesť... a keď nie je dopyt, nie je ani záujem niečo podobné vydávať. Česť individuálnym výnimkám a vydavateľstvám, ktoré to ešte nevzdali. Aj preto nostalgicky pri pohľade na súborne vydávané knižné publikácie s modelmi "smútim"... Ach, keď som kedysi dostal od Albatrosu modely stavebných strojov, skoro som sa od radosti posral... a keď navštívim aj teraz nejakú modelársku výstavu, je to radosť prehŕňať sa v predajnej sekcii v škatuliach plných papiera  :--

jmaky

O stavu ABC se toho napsalo hodně, a souhlasím že úroveň jde dolů. ALE není to jen úroveň časopisu
protože ta KOPÍRUJE stav našich dětí... aby se prodával časopis.
je to smutné ale keci typu, neumí to slepit jsou tak trapný...
Mě když bylo 12-13 let slepil jsem bez problému formule, náklaďáky a hlavně hrady takový Pernštejn byla
naprostá lahůdka. Jen dnešní děti raději jsou na počítači a manuální zručnost klesá a klesá...
Je suis Paris!
To my je učíme mluvit...   Po našem...
My jsme Transcomx!

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí