Papírová archeologie I. a II. Historie vystřihovánek v časopise ABC

Založil renok, 23 Červenec, 2012, 17:24:29

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

renok

Papírová archeologie II.
Historie vystřihovánek v časopise ABC
2.část: ročníky 15 - 20 (1970 - 1976).

Říjen roku 2016 bude navždy zapsán do srdce všech pravých ,,ábíčkářů" neb vyšel další díl monumentální historie papírových modelů z časopisu ABC, která se už dávno nezabývá jen papírovými modely, ale odráží všechno to, co kluky v sedmdesátých letech minulého století fascinovalo, takže například i modely plastikové či papírové modely z Albatrosu, či jiných periodik. Z každé stránky čiší láska k časopisu, který pro nás nebyl jen nějakým potištěným svazkem papíru, ale opravdovým nejlepším kamarádem.

Ti nejlepší modeláři Čech a Slovenska tu jednak vzpomínají na své modelářské začátky a v neposlední řadě se dělí o své poznatky a úskalí stavby modelů, které kdysi skončily rozdrceny nepokořeny v koši. Leč nyní se jejich stavbu po dlouhých letech povedlo zdárně dokončit... Bohatá fotografická dokumentace všech modelů, u kterých ,,papíroví archeologové" pečlivě zkoumají původ a předlohu je pro mě doslova splněným snem.
Precizně slepené modely se dostávají i na novou edici archeologických atlasů, které se kromě knih vyskytují i na volných listech upozorňující na aktuální výstavy papírových modelů.

Pokud by se našel někdo, kdo by s koupí snad váhal, navštivte nádherné stránky celého projektu a prohlédněte si bohatou dokumentaci k celé knize.

http://www.papirovaarcheologie.cz/kniha-papirova-archeologie/papirova-archeologie2/

V úterý 25. 10. 2016 večer se v Království železnic na pražském Smíchově odehrál slavnostní křest Papírové archeologie 2, za účasti mnoha tvůrců, redaktorů, modelářů a příznivců ABC, kde jsem nemohl chybět. Prostory Království železnic už dlouhá léta nabízejí papírovým modelářům azyl a u příležitosti křtu knihy tu byla otevřena nová výstava unikátních raritních modelů, dosud na takovýchto akcích běžně nevídaných.

Závěrem bych chtěl za nás všechny usilovně škemrat: ,,Stando, Pepo, Roberte, prosím, prosím, smutně koukám, kéž je ,,trojka" co nejdřív!

JarKH

Papírová archeologie I.
Historie vystřihovánek v časopise ABC
1.část: ročníky 1 - 14 (1957 - 1970).

Přátelé, rád bych vás všechny informoval, že konečně vychází dlouho očekávaný titul, byť se komiksů týká jen okrajově.

Autorem ,,evangelia všech ábíčkářů a papírových modelářů" je znalec, lepič a odborník na slovo vzatý, pan Stanislav Fajkus. Prvotní podoba tohoto seriálu vycházela nejprve v ve Zpravodaji Centra Papírových Modelářů v letech 2001-2004, pak na webu ABC i zkráceně v samotném časopise - roč. 49 - 50. Ve 34. částech zachycovala období ročníků 1 až 24 + několik zásadních profilů našich úhlavních konstruktérů papírových modelů.

Po dokončení nastalo mezi čtenáři dlouhé čekání jednak na mapování dalších ročníků od 25. výše a také na knižní vydání. Mezitím se podařilo zmapovat dosud bílá místa historie, původu a hlavně předloh pro první modely ABC, takže původní text doznal značných změn.
Nastalo hledání nakladatele a koncem roku 2009 kdy u příležitosti vydání publikace k 80 narozeninám pana architekta Richarda Vyškovského Papírový svět Richarda Vyškovského to vypadalo jednoznačně a dobře. První díl měl vyjít coby 80-stránkový tlustosešit o starých ábíčkách a samozřejmě s vystřihovánkami - dosud nevyšlými.
Standa do týmu přibral ,,největšího z ábíčkářů" pana Josefa Kropáčka a pana Roberta Pavelku coby hlavního grafika. Píše o tom: ,,Když jsem za pomoci kolegů Archeologii (1. část, do r. 1970) dopsal v srpnu 2010 a ohlédl se, překvapeně jsem se zarazil, jak velké je to (pro nás, fandovské-amatérské tvůrce) sousto: na nastavení grafiky, fotek, celkový zlom, paralelní textíky, odladění chyb a šotků ... je to neskutečná "diplomka". Vytištěna na kvalitním papíru s uvažovanými vystřihovánkami a vydána "samo-domo", bez účasti velkého nakladatele (investora), by stála koncového čtenáře možná 1000 Kč."

Koncem loňského roku bylo jasné, že nadějné jednání s velkými i menšími knižními vydavateli byť s přislíbenou podporou ABC definitivně neklaplo. Zásadním problémem je nutná prvotní investice do vydání takové knihy s velkým rizikem, že se náklady nevrátí. O nějakém zisku a předpokladů pro pokračování ani nemluvě. Prostě, těch fandů není tady v ČR/SR zas tolik - u takto náročných knih je zlomový počet 1500 prodaných ks - tolik se dosud neprodalo ani výše zmíněné atraktivní publikace Papírový svět RV s po letech dokončeným modelem Cifkova statku. Smutné, ale je to fakt, který my fandové komiksů a majitelé mnoha prvních a jediných dílů legendárních sérií a cyklů velmi dobře známe.

Po mnoha jednáních a zvažování veškerých možných variant nakonec Papírová archeologie I. přece jen spatřila světlo světa. Text byl rozdělen do složek o čtyřech listech, tedy o osmi stranách a začal vycházet coby vyjímatelná příloha nových papírových modelů vydavatelství Mega Graphic známých autorů papírových modelů pánů Pavla Skokana a Michala Antonického.
Po vydání prvního dílů vydavatelé vyslyšeli hlas mnohých čtenářů a distributorů, že by preferovali oddělit nové modely MG od PA. Nyní je tedy od druhého dílu ke koupení samostatně a po dvou, zatím je k mání již šest složek, sedmá a osmá je slíbena na září. Distributorů u nás i na Slovensku a akcí, kde se nechá koupit přibývá, stačí se mrknout na Papírové modelářství CZ nebo na stránky např. Erkotypu http://www.erkotyp.cz/papirovy-svet/e-s ... cheologie/.

Já sám jsem se o tom, že Papírová archeologie konečně vychází dozvěděl z nejasného náznaku v předminulém ABC. Jat děsem, že mi to uteklo a že už to nebude, jsem začal klepat internetem a výše zmíněný Erkotyp mi všechny dosud vyšlé části to do druhého dne obratem dodal na dobírku. A moje dojmy? Jasně že bych chtěl taky radši celou knížku, ale radši ať to vychází takto než vůbec. Chápu, že je to pro autory a vydavatele přijatelné finančně na výrobu a pro čtenáře finančně při pořizování (cena jedné složky 40,- Kč). Za kvalitní tisk a krásné fotografie vzácných podkladů i fotek hotových modelů mi to moc nepřijde, jsem rád, že si to nemusím doma tisknout. Autoři záhy přišli na to, že se nelze věnovat jen papírovým modelúm a zanedbávat zbytek časopisů a komiksy, takže zmíněná vzniklá kniha je i jakousi kronikou ABC.
Navíc jsem ábíčkář fanatik, pro nás je to povinnost, to evangelium a v neposlední řadě bezvadný čtení.

JarKH

P.S.:V následujícím odkazu na domovské stránky autorů najdete bohatou fotografickou dokumentaci k oběma knihám a ty nejaktuálnější informace...

http://www.papirovaarcheologie.cz/kniha-papirova-archeologie-1/

alexxiik

Archeologiu ABC od StandyF som čítal už na starom fóre CPM, ale medzičasom mi čas a povinnosti bránili sa tomu venovať. Ako "starému" modelárovi mi je smutno za starým ABC a veru toto dielo je viac ako len nostalgickým pohľadom na krásne modely... aspoň niečo teda v starom režime stálo za to...  :'(
Ten posratý photobucket.com mi odmietol zverejniť podpis, takže ho týmto bojkotujem!
A pridal sa k nemu aj tinypic.com, takže si nenahrávajte náhľady tam, kde ja, lebo ten portál čoskoro určite skončí!!!

JarKH

Díky za příspěvek, kolego Alexxiku.

je jasné, že ty modely ABC našeho mládí mají v našem srdci místo nejzasloužilejší... Ovšem platilo vždy, že nějaký skvělý model byl jen někdy.

Ale ani současné modely ABC bych rozhodně nezatracoval, schválně koukni někdy na web ABC do sekce 3D modely na fotky - ty diorámata tanků z různých bojišť v měřítku 1:87 skvěle navazují na tu sérii z roč.24 a nyní už je možné postavit i modely německé.
"Noví" autoři se zkrátka činí, třeba ten potápějící se Titanic nebo Pevnost Boyard - vypadají dost dobře.

Ani pan architekt Vyškovský nezahálí - po stavebnicích Románského a Renesančního zámku ta Hanzovní koga je prostě nádherná...

Časopis je pochopitelně jinde jako doba, ale ty modely stále existují a vycházejí.

JarKH 

Blokic

A kdo z vás stejně jako já stále ještě modely staví?

Kocour

To bych se musel vykašlat na čtení a sledování seriálů :) MPR už se mi musela na půdě rozpadnout :)
Ale s Robokopem si ještě pořád hraju ;)

Blokic

moje MPR mi v práci už aspoň 10 let visí nad stolem - a stará bude tak dvacet let?  :)

jmaky

:D mpr taky mám ale jen jedničku tj to co je na fotce mám i tři knihy MPR ale střihnout do nich se bojim
jen si je zatím prohlížim a říkám až děcka budou samostatná tak zase začnu Herkulesit.

ke knize:
sleduji pravidelně stránky mistra Vyškovského a tak mi archeologie neubikla ale s koupí váhám a doufám v jeho vydání
v podobě papírové knihy. Nevim psal jsi o ceně 1000kč... Kolik stála evropa od Crwe? kolem 700. A osobně 1000 za podobný
kousek? Klidně. Když jsem psal o knize MPR od Vyškovkého (mistra  ;)) tak se prodávala za 750 (tuším) a na aukru
jsou nadšenci co za ni dají i 2X tolik. Nebo Saudek M. a andělé? Jo kdyby to vyšlo i s nějakýma těma modelama...

PS: O mistru Vyškovským, knihu, tak tu mám taky ve třech kopiích... No jsem ujetý... jedna padne za vlast při stříhání
a jedna do archivu a jedna k ruce...  ::)  jo jsem divný... vim to... i žena to ví....   rofl
Je suis Paris!
To my je učíme mluvit...   Po našem...
My jsme Transcomx!

Nemo54

Jo kluci, kde jsou ty časy, že jsem z ABC nevynechal žádnou vystřihovánku , stavěl jsem všechno, nejraději lidové stavby a vojenskou techniku , ale bohužel, ''to všechno vodnes čas'' , něco jsem rozdal po školách, co jsem vedl modelářské kroužky, něco zničily moje dvě ratolesti v době mých studií , a z toho zbytku si po dospění ještě každý něco vybral.
     Teď už na to bohužel nevidím, trpělivost by byla, ale ty ''voči'' jsou opotřebovaný. :'(

Takže jmaky , nejsem sám divný - je nás mnohem více a zlatý naše holky , že nám to do teď trpí. :oD

Jo, Blokič , ta PMR je perfekt  --poz

Nemo54 :--
Skleróza je krásná nemoc. Nebolí a každý den se dozvím něco nového.
Poděkovat - to není práce, to je slušnost!

alexxiik

Citace od: jmaky v 23 Červenec, 2012, 23:22:25
  ::)  jo jsem divný... vim to... i žena to ví....   rofl

Ja som vedel, že nie som jediný  :D  8-)  :D Mám doma všetky súborné, ktoré vyšli. Aj Hlaváčove modely. Síce len po jednom kuse, ale mám ich na rozstrihanie, v archive mi budú na nič  :P ale je pravda, že sa v tom listuje pekne.

Citace od: Blokic v 23 Červenec, 2012, 21:30:28
A kdo z vás stejně jako já stále ještě modely staví?

To vieš, že hej, stará láska nehrdzavie. Ale ja skôr staviam techniku, momentálne T-35 vz. 1932 a najradšej mám staré dobré stavebné stroje, z ABC alebo Albatrosu... a rozdeliť čas medzi komiksy a modely je sakra ťažké, keď do toho ešte mám vložiť aj športové aktivity a frajerku... snáď si to neprečíta, že skončila na poslednom mieste  :--

Citace od: JarKH v 23 Červenec, 2012, 20:31:56
Ale ani současné modely ABC bych rozhodně nezatracoval, schválně koukni někdy na web ABC do sekce 3D modely na fotky - ty diorámata tanků z různých bojišť v měřítku 1:87 skvěle navazují na tu sérii z roč.24 a nyní už je možné postavit i modely německé.
"Noví" autoři se zkrátka činí, třeba ten potápějící se Titanic nebo Pevnost Boyard - vypadají dost dobře.

Áno, to určite, sú pekné a dá sa na nich "vyhrať", ale ja staviam skôr "väčšie" mierky, max. 1:24 a 1:32. Architektúru nestaviam skoro vôbec, ale kebyže mám viac miesta, tak MPR je už na kúsky. Staval som len Chrám sv. Víta, ale nie ten z ABC, ale od Betexy. No to bolo po "veľkej modelárskej pauze" a teda po skončení vzdelávania. :oo :oo :oo Odvtedy som zaplnil dve vitríny a vrch obývačkovej steny. Ale už som si objenal presklený vežový regál s osvetlením   :.o :.o :.o
Ten posratý photobucket.com mi odmietol zverejniť podpis, takže ho týmto bojkotujem!
A pridal sa k nemu aj tinypic.com, takže si nenahrávajte náhľady tam, kde ja, lebo ten portál čoskoro určite skončí!!!

Kocour

Jaj, vzpomínky se mi vracejí, ten Chrám sv. Víta byl pěknej humáč, co si pamatuju... Ve výsledku mi z toho vyšlo něco, co vypadalo jako kříženec stodoly, atakovaného kostela při vylodění v Normandii a mormonské modlitební kaple :)

Rychlá odpověď

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář