Arzach: průvodce podvědomím nebo fantazijní úlet?

Založil matrosh, 10 Červen, 2012, 19:11:41

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Harzack, Harzac, Harzak. Arzach, Arzak..... kolik jmen, tolik názorů, pocitů, myšlenek a vlivů. Komiks téměř beze slov, který vás vytrhne z vašeho světa a zavleče do podivných fantastických světů. Ať už ale od této výpravy čekáte cokoliv, jediné co vám můžu zaručit je to, že dostanete něco úplně jiného, než jste čekali.
      Jeho autor Jean Giraud alias Moebius nás bohužel nedávno (10.3.2012) navždy opustil, ale ve svých dílech žije dál. Čeští čtenáři zatím bohužel neměli moc příležitostí seznámit se s jeho tvorbou, ale když už k tomu došlo, stálo to rozhodně za to. Řeč není samozřejmě o ničem jiném než o strhujícím sci-fi Incal, které vyšlo v této edici nakladatelství Crew v roce 2011 a který by neměl ani z poloviny takovou sílu, kdyby jej nakreslil někdo jiný. Jean Giraud na sebe poprvé výrazně upozornil jako kreslíř westernové komiksové série Blueberry. Ačkoliv z počátku převládala u Blueberryho relativně jednoduchá kresba, brzo si Moebius vypracoval daleko temnější a realističtější styl, ovlivněný především spaghetti westerny Sergia Leoneho a tvorbou Sama Packinpaha (Divoká banda), který posunul celou sérii směrem k dospělým čtenářům. Ovšem absolutní svobodu okusil Moebius až u tvorby sci-fi příběhů, mezi které patří právě Incal, Hermetická garáž Jerryho Cornélia, Dlouhý zítřek nebo Arzach. Jeho kresba začala být ještě více abstraktní a experimentální, pohybující se na hranicích surrealistické fantazie, ale přitom neztratila smysl pro nadsázku a hravý vizuální humor.
      Pokud jde o Arzacha, kterého teď vydalo nakladatelství Crew, obávám se, že jeho prodeje budou značně problematické. Ano, je to legendární komiks, který ovlivnil celou generaci tvůrců a ukázal jim, že fantazie v tvorbě nemá žádné hranice. Ale také je to těžko uchopitelný příběh, skládající se z téměř průhledných střípků, které může čtenář interpretovat v podstatě jakkoliv. Pokud jste si tohoto faktu vědomi, může vás svoboda v Arzachovi nadchnout. Ovšem pokud očekáváte třeba velkolepou science-fiction fantasy spíše v klasickém duchu, tak budete nejspíš zklamáni. Arzach se skládá z několika kratších příběhů, ve kterých autor používá různé druhy kresebních stylů a které na první pohled nemají mezi sebou přímou souvislost. V tom prvním z nich, s názvem Objížďka, figuruje dokonce autor osobně. Mimochodem kresba je tady opravdu fascinující, stejně jako v celé publikaci, kde najdete všechno od komické nadsázky a cartoonovské kresby až po velkolepé detailní dvojstránky bitev. Můžu vám s klidem říct, že na konci budete schopni tyto střípky poskládat dohromady a vytvořit si nějaký obraz, ale bude to pořád jen váš individuální obraz a jedno přečtení vám rozhodně nebude stačit. Já osobně jsem ho četl už asi pětkrát a pořád mě to nutí přemýšlet. Hlavně v těch částích, kde se vizuální děj jakoby posouval kupředu na základě volných asociací.
      Jak už jsem řekl Arzach není zrovna lehké čtení a určitě nebude kralovat žebříčkům prodejů nebo popularity, ale je jedním z těch cenných děl komiksů, které posouvají hranice tohoto mladého umění. Už jenom to, že ho na našem malém trhu máme možnost získat je zázrak a chtělo to pořádnou odvahu ho vydat. Doufám, že prodeje budou aspoň tak dobré, aby Crew neztratila odvahu podobné komiksy vydávat.

Arzach
Crew/2012
Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

mankin

Arzacha v pevnej väzbe som si zadovážil na Crwecone. A premýšľam aj o kúpe v broži. Na opätovné "čítanie". Vždy sa totiž k tomuto dielu dá vrátiť, znova a znova skúmať príbeh, kresbu, detaily, atmosféru... a zakaždým objavíte niečo iné.

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí