Vědecký pokrok dělá „žbuch“

Založil matrosh, 04 Červen, 2012, 00:46:55

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Calvin a Hobbes se k nám vracejí po šesté, aby nám ukázali, že svět není až tak depresivní místo, jak se na první pohled zdá. V nové knize Vědecký pokrok dělá ,,žbuch" narazíte na spoustu nových lumpáren, které si tito dva nikdy nenechají ujít. Ano, zní to trochu dětsky, když to takhle řekneme, ale pravdou je, že tato série stripů má v sobě daleko větší potenciál a hlubší myšlenku.
       Jejímu autorovi Billu Wattersonovi se v této sérii povedlo vytvořit opravdu dobře vyvážený mix dětské fantazie, zdravého a úpřimného sarkazmu a společenské kritiky, kterou podává velice nápaditou formou. Calvin a Hobbes v sobě má jak sarkastický a černohumorný přístup ke světu, který není nepodobný tomu Garfieldovmu, ale i dětskou bezprostřednost, která je vlastní především Goscinnyho Mikulášovi a jeho patáliím. Vždyť kdo z nás v dětství neprožíval podobná fantastická dobrodružství, jaké ve své fantazii prožíva Calvin? Znáte to, ráno se probudíte a váš pokoj je vzhůru nohama a vy musíte chodit po stropě, najednou máte superhrdinské schopnosti a musíte zachránit planetu před zničením. Nebo si jen tak letíte nad městem a pak vás matka vzbudí a přinutí jít do školy a když je všechno na prd a vy potřebujete mít od všech pokoj, vyrobíte si ze staré krabice duplikátor a v něm několik svých náhradních Já, kteří by si to teoreticky mohli odmakat za vás, abyste se mohl flakat a o nic se nestarat. Jen že nic z toho nemůže být bez následků. V tomto konkretním případě, je tím následkem narušené duševní zdraví obou rodičů, psychické zhroucení slečny na hlídání, v jejiž kůži bych se nikdy nechtěl ocitnout a nechápáve pohledy šokovaných učitelů.
      Calvin a Hobbes ma výhodu v tom, že nabízi oba pohledy na svět zároveň. A právě paradox konfliktu realného světa s tím vysněným dáva tomuto dílu jedinečnou hodnotu opravdové lidskosti. Watterson prostě tak zajímavě píše o obyčejných každodenních věcech a starostech, že jim dává auru jedinečnosti, kterou je schopný pochopit každý z nás. Možná jsem to s tím filozofováním trošku přehnal a měl jsem prostě říct, že Calvin a Hobbes je bžunda u které se hodně zasmějete ale já za to nemůžu. To ne já, to oni! Fakt!

Calvin and Hobbes: Scientific Progress Goes "Boink"
Crew/2012
Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář