Vějíř 4

Založil Kocour, 27 Květen, 2012, 00:35:56

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kocour

27 Květen, 2012, 00:35:56 Naposled upraveno: 22 Červen, 2013, 14:26:09 od Kocour

Vějíř, sborník české mangy, se dočkal čtvrtého čísla, a to si tedy opět žádá detailní rozbor.

Čtvrté číslo se na svět dostalo s jednou zásadní novinkou a tou je neuznaný grant. Chlapci (a dejme tomu i děvčata) z vydavatelství Kobuta si tak museli peníze na vydání opatřit jiným způsobem. Posledních cca 5 stran je tedy prošpikováno reklamou a zda to stačilo na vydání, nebo se ještě muselo přistoupit k prodeji drog a prostituci vás jistě příliš nezajímá, důležitou otázkou pro čtenáře je, zda to nějak ovlivnilo samotný obsah? Aniž byste museli číst jednotlivé rozbory níže, rovnou říkám, že neovlivnilo. Vějíř je stále stejný pelmel pokusů o mangu, ze kterého čiší nadšení pro věc, ale těžko tomu manga můžeme říkat. Slovo "komiks" je mnohem více na místě.
Doplňkem čísla jsou již klasicky vítané drobné medailonky autorů, nějaké ty ilustrace (hned na druhé straně pravděpodobně jedna z plánovaných obálek?) a pak něco jako úvodník/konečník, v němž si vydavatelé drobet postesknout, jak je vydávání těžké a jak není lehké zavděčit se všem ;) Tady nelze nedat vydavatelům radu, ať hledí na podněty čtenářů, váží si jich a snaží se podle nich zlepšovat, ale jinak, ať na čtenářské diskuze kašlou, zvláště ty internetové - na klidu to nepřidá a ničemu to ve výsledku nepomůže :)

A teď rychle, pojďme konečně na ten obsah. Kdo chce, může rozbory přeskočit na konec, kde je finální resumé.

--pozZelený palec nahoru = líbilo, slušné, pozitivní - čím více palců, tím intenzívnější
--neuModrá nakloněná pěst = neutrální, ani dobré, ani špatné, průměr
--negČervený palec dolů = nelíbilo, nic moc, negativní - opět čím více, tím intenzívněji

Obálka - Infera
Jasná deviza tohoto čísla. Infera je prostě naprostá profesionálka srovnatelná se zahraniční špičkou. Škoda že od ní není v čísle žádný komiks.
--poz --poz

Samurai Demon Kurotetsu - Jana "Yuffie" Kilianová
Příběhem klasická "narutovská" taškařice, která nekončí zrovna dobře, i když je problém vyřešen. Nic pro mne... Palec nahoru ovšem za kresbu, která má všechny znaky správné mangy, hlavně co se dynamiky a kamery týče, kdy autorka zvládla i složitější scény a pohledy.
--poz

Císařův slavík - Faqy, Dee
Peckoidní záležitost, dokonalé sladění scénáře s kresbou. S mangou toho moc společného nemá. Chci více!
--poz --poz

Královskej kšeft - Lord Miste, Shinji
Konec byl patrný tak nějak od začátku a tělo povídky už mi tak nemělo moc co nabídnout. Klasická "dumačka" nad tím, kdo je a kdo není vrah. Palec nahoru ovšem dávám za kresbu v pasážích mimo výpovědi svědků, která je na tabletovou záležitost celkem povedená, nejspíš i díky převodu do odstínu šedi, počítám totiž, že v originále je barevná.
--neu

Anémie a Benjamin - Hayath
Věřím, že tohle si své příznivce najde, na mne jsou ale již od minule tyhle "stripy" až moc "kinder" (kinder = dětské ;), hlavně scénářem.
--neg

Serafim - Mešitka
Zajímavá povídka, které přesně sedne Mešitčin (jestli dobře skloňuji;) styl kresby. I když je pointa celkem klasická, tentokrát dávám rozhodně palec nahoru.
--poz

Větrné mlýny melou pomalu - Mioriel, Dan Q
Suprový nápad o komerčním využití Dona Quijota a jeho boje s větrnými mlými, který trochu strhává kresba, která sice není špatná (a má daleko do mangy), nuž v akčních částech hrozně chaotická, autor(ka) zatím nezvládá perspektivu, takže jsem musel číst na dvakrát, abych pořádně pochopil, co se to v daných pasážích vlastně děje. Na samostatné ilustrace ideální kresba.
--poz

Kuřátko a já - Dyamirity
Napsat přezdívky některých autorů mi dává sakra zabrat :) Milý bohužel nebudu ani na samotný komiks, který je z mého pohledu opět velice "kinder", především scénářem. V kresbě je vidět, že autor(ka) má manga styl nastudovaný popř. je vášnivou čtenářkou mangy, ale bude chtít ještě hodně zapracovat na tom, aby celek nepůsobil tak "suše". Možná je to případ pouze této jedné práce, každopádně do budoucna bych doporučil nestřídat v každém okénku jiné pozadí a barevné přechody/závoje použít opravdu jen tehdy, kdy je to nutné (přechody v dynamické scéně, závoje při scéně ve tmě), jinak celek působí jak špatně poslepované puzzle. Plus má u mě autorka za název svého internetového blogu, který je shi-t.blog.cz :) - autorka na blogu vysvětlí, že se opravdu nejedná o nic sprostého :)
--neg

Princeznina hra - Arashi, Shinji
V celku pěkná povídečka se zajímavou, trochu morbidní, pointou, která se ovšem dala zvládnout mnohem lépe. Filozofické a fyzikální úvahy se klidně mohly trochu zkrátit a víc bych se opřel do finální pointy, minimálně bych nakreslil smyčku (po přečtení budete vědět ;) .
--neu

Hrapp - Abbe
Tož tohle mi nesedlo. Je mi jasné, o co se autor snažil, ale výsledek je nemastné, neslané vyprávění, u kterého mi dělalo problém rozpoznat jednotlivé postavy. U kresby to hold bude chtít ještě zapracovat na spoustě věcí, anatomií počínaje, perspektivou konče. Držím palce, cit pro komiksový střih tam je.
--neg

Hanácké samuraj - Sadomaso Harakiri
Být mladší, dávám hned dva palce nahoru. Na můj věk jsou tyhle stripy ale až moc "kinder". Plus dávám autorovi za přezdívku ;)
--neg

Aquapark U Vodníků - Jiří Tesař
Tentokrát opět parádní věcička v klasické kresbě Jirky Tesaře a výborný nápad po vzoru "Jak utopit doktora Mráčka", opět s nádechem Lovecraftovských hororů ( chapadla ;), které by klidně více slušel morbidnější konec s hlavní hrdinkou, nicméně by to asi bylo větší klišé. Rozhodně palec nahoru.
--poz

Zásilka - Arenoth
Povedená taškařice s klasickým koncem, s hodně nevyrovnanou kresbou, u které jsem měl chvíli pocit, že na ní dělá více autorů naráz, nebo ji autor sám dělal s různým časovým odstupem v jednotlivých pasážích. Manga potenciál tu je, stačí se jen vykreslit a ujasnit si styl ;)
--neu

Raptus - Ruchie, Sykysan
Zajímavý styl kresby, který ještě značně pokulhává co se týká obličeje, v příběhu, který jsem jakž takž pochopil až poté, co jsem si "vygooglil", co to vlastně znamená "Raptus" a "Temper tantrum", za což se samozřejmě stydím ;) Neškodilo by od autorů dát někde dolů na stránku hvězdičky s lehkým výkladem termínů ;)
--neg

Metro - Janiko, Bára Smutná
Povedená kresba s určitým vhodným experimentováním, což mám vždycky rád. Příběh o "reinkarnačním metru" jsem v určité podobě už někde viděl nebo četl, takže mi toho moc nedal, palec nahoru je tak především za kresbu.
--poz

Zachraň se, kdo nemůžeš - Luc, Špendla
Trošinku "kinder" taškařice, kterou jsem, přiznám se, ke konci nějak nepochopil a bohužel ani kresba mě nijak nenadchla, i když drobný potenciál tam je. Sorry děcka :(
--neg

Canis Major - Tonda Tesař, Zuzka Blaštíková
Kvalitní jednohubka, na kterou jsme u Tondy Tesaře zvyklí :) Zuzka Blaštíková je navíc v kresbě čím dál lepší, i když pořád ještě na 100% nevěřím, že to nekreslí Jirka Tesař :) Scéna, kdy se psí astronauti dožadují určitých nároků, je "number one" celého sborníku a při psaní tohoto rozboru jsem se u ní opět zaseknul :) Tento komiks by se nejspíš dostal mezi špičku věcí od mého oblíbeného dua, ale závěrečná stránka mi moc nesedla a taky tu bylo oproti ostatním málo zvráceností :D
--poz

Šína - Konata
Opět velice kinder stripy, navíc s provařeným stripem o strunové sekačce. Pro mladší publikum jistě zábava, pro mne bohužel ne.
--neg

V oblacích - Suwi
Parádní mimomanganoidní kresba v tak trochu dívčí snové deníčkové záležitosti (viz. níže pro ty, kdo neví, co tím myslím ;) Rád bych viděl další věci, ale doporučuji spojit se s nějakým scénáristou. Na  ilustrace do knížek se ale autorka může vrhnout hned a bez diskuze ;)
--poz

Sarah O'Bannon - NeoWorm
NeoWorm nezklamal ani tentokrát a opět podává prvotřídní výkon. Drobnou výtku bych měl ke scéně, kdy se trhá zvoneček, která by se dala rozkreslit lépe, minimálně nakreslit přerušenou nit ke zvonečku v políčku vedle, kde je nyní místo toho zbytečně bílé pole. toto mé drobné hnidopišství ale nijak neovlivní mé celkové hodnocení silným palcem nahoru ;)
--poz

Finální verdikt:
--poz 12 pozitivních / --neg 7 negativních

Čtvrté číslo tedy výrazně nepřekvapilo, drží se více méně zajetých kolejí, po přečtení ovšem máte pocit, že tentokrát byl sborník takový dospělejší, tzv. holčičí snové/romantické "deníčkové" záležitosti, které mě hlavně vadily na minulých číslech, tu v podstatě nejsou, zatímco obsah tvořený v často provokativním a zvráceném  "českém manga-like" stylu (mé osobní pojmenování stylu, jenž je kříženec komiksu a japonské underground mangy ;) se nesnížil, spíše narostl. A to je pro čtenáře, zvyklého na klasický komiks, jasné plus. Proto hodnotím toto číslo vějíře, jako zatím to nejlepší! (je to vidět i na počtu pozitivních/neutrálních palců ;)
Otázkou je, jak tohle číslo vezmou příznivci klasické mangy a příznivci "deníčkových" záležitostí :)

Ukázky:

Rozbory minulých dílů sborníku si můžete přečíst zde:
1. číslo: http://www.kocogel.info/index.php?topic=8097.msg117159#msg117159
2. číslo: http://www.kocogel.info/index.php?topic=12669.msg159696#msg159696
3. číslo: http://www.kocogel.info/index.php?topic=13770.msg174279#msg174279

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí