Bezměsíčná noc

Založil BeeSee, 10 Březen, 2012, 18:06:44

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

    Nakladatelství Crew vydalo již šestnáctý díl příhod ušatého ronina Usagi Yojimba. Jako vždy předtím i Bezměsíčná noc je složená z krátkých příhod, které se různě prolínají a občas do sebe zapadají jako dobře promazaný stroj. Setkáme se s mnoha známými tvářemi z předchozích dílů a rozpleteme pár provázků z občas celkem pořádně zamotaného klubka. Věrní fanoušci této série si přijdou opět na své a dostanou přesně to, po čem jejich vyhladovělé komiksové srdce touží. Totiž Stan Sakai jednoduše umí.
     Onen styl této série je přesně nastaven už od prvního dílu a v podstatě se na něm nic nemění. Samurajské příběhy vyprávěné zvířátky s lidskými vlastnostmi, které vás stáhnou do děje a jednoduše nikam nepustí. Pokud se jednou pořádně začtete do téhle série, tak se stanete jejím bezmezným uctívačem. Pan autor je totiž zdatným vypravěčem a čtenáře umí pořádně zaujmout. Vše mistrně podporuje svou vybroušenou a chytlavou kresbou. Jak se říká: ,,Tohle nemůže uhnout". Ingredience, ze kterých je namíchán koktejl děje ušatého samuraje oslovuje malé i velké, komiksáky i fanoušky mangy a to vše bez rozdílu věku, společenského postavení a pohlaví. Koneckonců i dotisky jednotlivých dílů svědčí o tom, že v téhle sérii se Crew trefila shurikenem do černého.
     V prvním příběhu Konfrontace se krom Usagiho setkáte i se starým protivou Genem, který své dobré srdce halí pod slupku nakvašeného mručouna. Příběh je rozdělen do dvou kapitol a naše dvojice v něm doputuje do města, kde řečeno moderní terminologií, řádí válka gangů. Jak je dobrým zvykem, samurajové nenechají nepravost a křivdu kvést a rozhodnou se s tím něco udělat. O bojové scény, které tuhle sérii parádně ochucují, nebude samozřejmě nouze. A nakonec se naši přátelé musí postavit i proti sobě.
     V druhém příběhu Útěk je hlavní hrdinkou také stará známá postavička, paní Chizu. Ano, ta půvabná dívka, která stojí v čele klanu Neko ninjů. Lord Hebi si ji pozval na kobereček, aby jí důrazně vyčinil za její chování. Jenže nic není černobílé, takže za touto ,,pozvánkou" se skrývají i intriky, které mají jediný účel. Zbavit Chizu její velitelské funkce. V tomto příběhu je bojových scén jako v ruském válečném filmu a přes mrtvoly není ani kam plivnout. Ovšem vše je uděláno tak, že si na rozuzlení budete muset počkat. Partie je rozehrána, ale do karet ještě nevidíte a čekáte, kdo je v téhle zajímavé partii odkryje jako první. Úplně stejným dojmem na vás bude působit i další příběh Tři roční období. Dozvíte se pár historek z minulosti, které jen předznamenávají pořádnou bouřku. A velký černý mrak se vám pořádně usadí nad hlavou. Konfrontace je nevyhnutelná, ale její čas má teprve přijít. Zdánlivě banálními příhodami ve vás Stan Sakai vyvolá velké napětí a vy se na vývoj dalších událostí těšíte jako děcko na vánoční dárky.
     Usagi s Genem zatím putují dál a na své štaci narazí na další starou známou, pouliční umělkyni a taky vychytralou zlodějku Kitsune. Tahle dívka je vždy magnetem na problémy a tak se není co divit, že i naše dva cestovatele zatáhne do pořádné šlamastyky. U tohohle příběhu je obzvláště škoda černobílého vydání, protože po jedné akční scéně je Usagi polit zelenou barvou a dle slov aktérů vypadá hodně démonsky.  Bohužel v tomto provedení vypadá pořád stejně, což u čtenáře vyvolá nechtěnou situační komiku. Bezměsíčná noc nakonec dopadne podle čtenářova očekávání, takže pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí a všichni naši hrdinové se zachovají podle očekávaní. Není se co divit, že podle tohoto příběhu je pojmenován celý book, tenhle příběh má největší šmrnc a napětí.
     Po těchto peripetiích se cesty našich hrdinů rozdělí a Usagi se vydá jiným směrem než Gen s Kitsune. Přijde na další retrospektivní pohled do minulosti a tak se Gen dozví Příběh Kitsune. Dozví se o tom, jak se tato dívka dostala ke svému neobvyklému řemeslu a co všechno jí to stálo. Všechny tyto vzpomínky vyvolá setkání s malou kapsářkou, která Kitsune připomene její vlastní osud a ten nakonec svěří i Genovi. Trošku nostalgická tečka za tímhle opět velmi zdařilým bookem.
     Osobně nemám téhle sérii co vytknout, naopak ji velmi rád doporučím, protože dle mě patří k tomu nejlepšímu co si z tuzemských knižních (komiksových) pultů můžete domů odnést. Pak už jen zbývá si nalít pořádnou sklenici saké a střemhlav se vrhnou do příběhů, které mají své neuvěřitelné vnitřní kouzlo.

Usagi Yojimbo #16: Bezměsíčná noc
Scénář a kresba: Stan Sakai
Crew / 2012

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal