KRESLENÉ SERIÁLY LADISLAVA ŘÍHY DLE ROMÁNŮ KARLA MAYE

Založil renok, 12 Leden, 2012, 10:28:35

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

renok

12 Leden, 2012, 10:28:35 Naposled upraveno: 15 Červenec, 2018, 02:58:37 od Nemo54
OLD FIREHAND

Prohlížel jsem onehdy internetové stránky věnované Karlu Mayovi, doufaje, že najdu nějakou podrobnější zmínku o novém filmovém zpracování, ale místo toho jsem objevil zmínku o vydání nového kresleného seriálu OLD FIREHAND.
,,Liberecký kreslíř Ing. Ladislav Říha vytvořil a vlastním nákladem vydal zhruba sto kusů 51. stránkového kresleného seriálu Old Firehand, který je zpracován podobně jako svého času Vinnetou v časopise Zápisník. Sešit vychází ke 100. výročí úmrtí Karla Maye." - tolik oficiální text.

K literární předloze bych rád poznamenal, že první verzi tohoto příběhu napsal Karel May již v roce 1875 - kdy byl ještě Vinnetou zjizvený padesátník, ověšený skalpy, Old Shatterhand ještě mladý bezejmenný zálesák, jeho mustang se jmenoval Swallow, Old Firehandův potomek nebyl syn Harry, ale dcera Elen a statný zálesák, svá zranění nepřežil a jeho skalp skončil na kůlu.
     V roce 1893 Karel May vydal souborného Vinnetoua ve třech svazcích a příběh Old Firehanda do něj zásadně přepracoval, vedle výše uvedených změn se například Old Firehand poprvé setkává s Old Shatterhandem buď v pevnosti nebo u přepadeného vlaku, podle toho, které vlastníme vydání románu. Zde nezdolný zálesák svá těžká zranění bez ztráty skalpu přežije, aby později po vytěžení stříbra v dolech okolo Stříbrného jezera, pokojně zesnul v New Orleansu...

Komiksové zpracování Vinnetoua psal pan Jaromír Kincl a kreslil pan Gustav Krum pro časopis Zápisník od č.23/ roč.8 1964 do č.26/ roč.10 1966, bohužel po ději prvního dílu románu musel být seriál, na příkaz z těch nejvyšších míst - tehdejšího prezidenta Antonína Novotného, zastaven. Díky tomuto seriálu dostává pan Krum nabídku v roce 1969 ilustrovat mayovky pro Olympii, ale ke komiksovému ztvárnění příhod Mayových hrdinů se už bohužel nikdy nevrátil...

Myslím, že pan Ladislav Říha svým kresleným seriálem OLD FIREHAND, složil velmi důstojnou poctu spisovateli i legendárnímu panu malíři, který nás loni bohužel navždy opustil. Koneckonců posuďte sami z přiložených ukázek.

Jen ještě dodám, že seriál má formu klasického kresleného seriálu bez bublin s textem pod obrázky a je ve formátu A5.
     Já osobně jsem s ním velmi spokojen a rád, že tento seriál mám ve své sbírce. Doufám, že další adaptace mayových románů od pana Říhy budou brzy následovat.

11.1. 2012
JarKH

Blizzard a Jednooký Joe

Přání, které jsem vyjádřil v závěru popisky k seriálu Old Firehand, se splnilo právě v těchto dnech, kdy mi od pana Říhy přišel další sešit ve stejné úpravě kreslených dobrodružství hrdinů Karla Maye, tentokráte podle dvou povídek

BLIZZARD - líčí zimní dobrodružství Vinnetoua a Old Shatterhanda v Nebrasce s dvěma vrahy Grindlerem a Slackem.
První verzi této povídky napsal Karel May v roce 1896 jako Ein amerikanisches Doppelduell (Americký dvojitý souboj), o rok později přepracováno jako Ein Blizzard. U nás tato povídka vyšla poprvé v roce 1910 v nakladatelství Alois Hynek a od té doby je častou součástí sbírek Mayových povídek. Například ji najdete v knize Ve stínu palem z roku 1994 z nakladatelství Gabi.

JEDNOOKÝ JOE - tentokrát se jedná o příběh Old Firehanda nazvaný dle přezdívky hlavního padoucha.
Oproti Blizzardu se jedná o mnohem vzácnější (tj. méně vydávánou povídku). Příběh Jednooký Joe Burkers vznikl totiž až v roce 1917 po Mayově smrti složením povídek Petrolejový požár (1882) a Dva Shatterové (1877) . Autorem je Dr. E.A. Schmid, který původního Old Shatterhanda (a jeho předobraz) nahradil Old Firehandem.U nás tato povídka vyšla poprvé v roce 1940 v nakladatelství Toužimský & Moravec jako součást novely Ohnivá puška (nebo chcete-li Kapitán Kajman či Zajati na moři). Od té doby ale nebyl Jednooký Joe k titulní novele přiřazován a střídají ho jiné povídky. Najdeme ho ve stejnojmenném sešitě Edice Dálky z roku 1991 a pak jako přídavek v sedmém svazku románu Vinnetou, rudý gentleman ve vydání od Návratu (1997-99).

14.12. 2013
JarKH  

Kapitán Kajman
V dnešních dnech vydává pan Ladislav Říha již třetí sešit komiksových adaptací dobrodružství hrdinů Karla Maye.

KAPITÁN KAJMAN - aneb zlotřilý pirát, který se vydal loupit i na Divoký západ. Netuší, ovšem jak nesmiřitelné protivníky najde ve skupině zálesáků, vedených Samem Firegunem, zvlášť když jim pomáhá mladý apačský náčelník Vinnetou... Na scénu vstupuje i svérázná dvojice lovců tlustý Dick Hammerdull a nemluva Pitt Holbers, kteří se stanou věrnými přáteli Old Shatterhanda a v jedné z verzí posledního dílu románu Vinnetou ho za mnoho let doprovodí při poslední cestě na Západ až na Mount Vinnetou...

Těžko bychom našli v Mayově díle tak často přepracovávanou a měněnou povídku. Kriminální román Zajati na moři napsal May pro drážďanský časopis Frohe Stunden v letech 1877-78. Později May upravený příběh vložil do prostředního dílu románu Old Surehand (první vydání vycházelo v letech 1894-1896), který se celý odehrává v Jefferson City v hostinci matky Thickové, kde popíjející Old Shatterhand naslouchá příběhům dalších hostů. Mezi nimi se nachází detektiv Treskow, který vypráví o dopadení Kapitána Kajmana. (Další příběhy jsou Kanadský Bill, Mluvící kůže a Královský poklad, ten ale bývá nahrazován příběhem Básník savany (Tyčkař). V dalších letech vychází často samostatně pod názvem Sam Firegun, Ohnivá puška nebo (od roku 1921) jako Kapitán Kajman.

Původní příběh Zajati na moři je mnohem spletitější - kapitán Vlaštovky je ve skutečnosti syn německého šlechtice, neprávem obviněný z vraždy klenotníka, který byl bratrem Sama Fireguna, zamilovaný do sestry detektiva (von) Treskowa, který si zase dělá ,,zuby" na chráněnku toho německého šlechtice. I Miss admirál má větší úlohu, původně s objevením Kapitána Kajmana při znovuzískání jejich Horrrible nepočítala (při jejich příchodu na americkou půdu se jednoho rána vytratila i se společně uloupenými penězi) a posádce chtěla velet v mužském převleku. V původní verzi se i kladní hrdinové chovají mnohem drsněji, než jsme u nich zvyklí. Dick Hammerdull v prvním boji s Ogallally narazí na toho, který ho kdysi skalpoval(!), zabije ho a připraví o kštici. Náčelník  Riccarroh (Medvědí tlapa, v pozdějších verzích Matto Sih) je po sražení Samem Firegunem Vinnetouem bodnut do srdce, Apač ho vzápětí skalpuje a trofej si pověsí k opasku...
V pozdějších upravených německých vydáních obvykle chybí první a poslední kapitola odehrávající se v Německu a začíná rovnou na Západě. Řada postav má jiná jména, Černý kapitán (někde i Černý korzár) se změnil v kapitána Kajmana, z matky Thickové je matka Doddová, Sam Firegun je zde pojmenován Deadly-gun. Patrně proto, aby čtenářům tolik nesplýval z Old Firehandem, koneckonců scéna se zastavením vlaku je velmi podobná té z prapůvodní verze Old Firehanda.

U nás tento příběh vyšel poprvé v roce 1902 u J. Vilímka v rámci druhého dílu Old Surehanda, pak samostatně v nakladatelství Vojtěch Šeda v roce 1922 pod názvem Pirát. V roce 1935 v nakladatelství Toužimský a Moravec jako Ohnivá puška. Velmi oblíbené je vydání z Olympie pod názvem Kapitán Kajman z roku 1980 s ilustracemi pana Gustava Kruma a asi nejtragičtější vydání je jeho reprint z nakladatelství Kentaur roku 1990 pro mne s dosti nevhodnými až odpudivými ilustracemi Pavla Žiláka. Původní román Zajati na moři vyšel v Nakladatelství Návrat poprvé v nezkrácené podobě v roce 1999.
Na můj dotaz, ze kterého vydání pan Říha vycházel, odpověděl následovně: ,,Jako základ ke zpracování jsem si vzal Ohnivou Pušku z Dálek /sešitové vydání po devadesátém roce / a přihlížel jsem ke Kapitánu Kajmanovi z Olympie."

5.12. 2015
JarKH  

Klekí-Petra; Na Západě

Ve své letošní ,,kreslené Mayovce" nám pan Ladislav Říha představuje první a poslední setkání Old Shatterhanda s Vinnetouem.
Karel May vydal svůj nejznámější román Vinnetou (Winnetou der Rote Gentleman) v roce 1893. První tři díly jsou sestaveny z pěti novel, které vznikaly více než sedmnáct let a které Karel May pro první knižní vydání roku 1893 volně pospojoval v jeden celek.

I. díl: Greenhorn (Indiánské léto).
II. díl: Scout, Old Firehand,
III. díl: Smrtící prach, Na Západě.

Nejdříve vznikla novela Old Firehand (1875), což je také vůbec první Mayovo dílo, ve kterém se objevuje postava apačského náčelníka Vinnetoua. Tato novela se v dosti přepracované podobě stala podstatnou částí druhého dílu románu. Následovaly příběhy Smrtící prach (Tödlicher Staub, 1880), Na Západě (Im fernen Westen, 1883) a Scout (Der Scout, 1888). Celý první díl (Ein Greenhorn) a závěrečné kapitoly třetího dílu napsal Karel May až pro knižní vydání v roce 1893.
V letech 1909-1910 se Karel May k románu vrátil a napsal jeho čtvrtý díl Winnetous Erben (Vinetouovi dědicové), který se odehrává zhruba třicet let o Vinnetouově smrti. Román vycházel nejprve časopisecky na pokračování v Augsburger Volkszeitung a knižně vyšel roku 1910. U nás měl tento čtvrtý díl dlouho smůlu. Pro komunisty byl stále velmi nestravitelným soustem a povolili až roku 1970 vydat na pokračování v časopise
Ohníček pouze jeho podstatně zkrácenou verzi pod názvem Na hoře Vinnetouově. Autor úprav není uveden, ovšem z některých literárních obratů soudím, že se jich zhostil pan Vojtěch Steklač, kterému se podařil bravurní kousek, když z celého díla úplně vynechal paní Kláru Mayovou. Bdělým cenzorům možná i ušlo, že toto dílo hraje velmi podstatnou roli v knize Františka Kožíka: Zákon věrných strážců.

V první části Klekí-Petra byl pro pana Říhu inspirací ani ne tak Karel May, jako spíše pan Jaroslav Moravec (1900 - 1974). Český knihkupec, redaktor, spisovatel, překladatel z němčiny a francouzštiny a jeden ze zakladatelů legendárního nakladatelství Toužimský & Moravec, které dnes vede jeho vnuk.

Jeho novela Klekí-Petra bílý otec Apačů, byla napsána již na přelomu padesátých a šedesátých let, ale doba takovýmto dobrodružným příběhům nepřála a tak se ke svým čtenářům dostala až roku 1969. Vyšla v nakladatelství Růže jako druhý svazek sešitové edice Statečná srdce (reedice Magnet-Press 1991, edice Dálky) s působivými ilustracemi Zdeňka Buriana. Je psána v první osobě a líčí posledních několik dní života bílého otce Apačů, než jeho život ukončila Rattlerova kulka určená Vinnetouovi.
Z dalšího dobrodružného díla pana Jaroslava Moravce by nám určitě neměly ujít Válka bez skalpů (1966 a 1968), kde se setkáme se Samem Hawkensem, Zrazený tomahavk (1971) - příběh dostavníkového jezdce, Čtení z kamení (1974 a 1996) - příběhy indiánského policisty a Útěk z Onondagy (1994).

Druhá část Na Západě líčí poslední společné dobrodružství a poněkud netypicky končí posledním vydechnutím Vinnetoua po zásahu do prsou siouxskou kulí na hoře Hancock. Což se stalo, jak sám Karel May udával, 2. září 1874.
Roku 2015 vydává přední německý ,,mayolog" Hans Imgram svoji knihu CHRONIK EINES WELTLÄUFERS kde stanovil časovou chronologii všech Mayových románů (na základě předpokládaných jedenácti cest do Severní Ameriky (1860 - 1893) a deseti do Orientu (1861 - 1892)). Určil (překvapivě, leč logicky) nové datum Vinnetouovy smrti na pátek 5. června 1885.

Co k tomu říct než ono známé Cimrmanovské: ,,Jistě, můžeme s tím nesouhlasit. Můžeme o tom dokonce vést spory. Ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat."

My se ovšem můžeme ještě těšit na nové ,,kreslené Mayovky" pana Říhy.

6.12. 2017
JarKH

Akualizované podmínky pro objednání  a cena
jsou stejné jako u předchozích, bohužel již zcela rozebraných, sešitů.
Pozor, vychází až v pátek 8.12.2017. Lze je objednat přímo u pana Říhy na e-mailové adrese ladik.riha@seznam.cz ; cena jednoho výtisku je 150 Kč + dobírka, balné (100 Kč). Součástí sešitu je vedle padesáti šesti stran komiksu, úvodní a závěrečný obraz plus kreslené věnování.
K tomu dodávám, pokud se s panem Říhou domluvíte na platbě předem, zcela jistě se radikálně sníží částka za poštovné, jelikož Česká pošta by si nejraději účtovala za dobírku poklad Inků...

Kompletním komiksovým dílem pana Ladislava Říhy se zabýváme zde:
http://www.kocogel.info/index.php?topic=21560.0

renok

Mohl bych někoho pořádat na žádost kolegy Jarkha o přesunití do rubriky ČLÁNKY - krátké zprávy na hlavní stránce. Já na to oprávnění asi nemám nebo aspoň jsem to nikde u sebe neviděl :) díky za pomoc.

Nemo54

12 Leden, 2012, 11:53:02 #2 Naposled upraveno: 12 Leden, 2012, 11:54:42 od Nemo54
I já jsem jeho šťastný vlastník , ale ještě jsem si ho nemohl přečíst, neboť mi ho dcera - poštovní doručovatelka, nedala, ale předala své mamince (mojí manželce - pracovnici pošty) a ta mi ho zabavila, že ho dostanu k narozeninám. Ale má to jednu výhodu - těch 200,- Kč zaplatila manželka. Což je dobrý, co myslíte? :--
Skleróza je krásná nemoc. Nebolí a každý den se dozvím něco nového.
Poděkovat - to není práce, to je slušnost!

alexxiik

Ten posratý photobucket.com mi odmietol zverejniť podpis, takže ho týmto bojkotujem!
A pridal sa k nemu aj tinypic.com, takže si nenahrávajte náhľady tam, kde ja, lebo ten portál čoskoro určite skončí!!!

JarKH

Děkuji velmi kolegovi Renokovi :-// :-// :-//, za umístění příspěvku s doplněním obrázků, to já stále ještě neumím... ::) ::) ::)  A prosím velké náčelníky Fóra o přemístění do sekce Články. Předem dík! :oD

Kolegovi Nemovi
Koukám, ženy a manželky zvlášť jsou lstivější než Ponkové a Šošoni dohromady rofl rofl rofl. Doufám, že ty narozeniny nemáš v listopadu nebo tak...

JarkH    

Rysaci2

Kocour

Michiv

Díky - už mám objednáno a potvrzeno, že dostanu.
MIK  :-//

JarKH

Kolego Toebiashi, mnohokrát Ti děkuji za přesunutí. --poz --poz --poz

Odměnu najdeš v našem dnešním příspěvku v sekci Evropa. :) :) :)

JarKH

keram

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář