Dlouhouchý samuraj

Založil BeeSee, 11 Leden, 2012, 12:37:52

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

      Další, už pořádně rozjetou, crewní sérií, které jsme se na stránkách KoCoGeLu zatím obšírněji nevěnovali jsou příhody ušatého samuraje Usagi Yojimba. Tento ,,ušák" je u nás populární, o čemž svědčí i fakt, že desátý díl jeho příhod se dočkal již druhého vydání. Možná je zhýralost začínat představování od desátého dílu, ale jednotlivé příběhy ve všech knihách jsou vždy samostatné a fungují i bez větší znalosti předchozích opusů. Občas sice narazíte na různé odkazy k minulým dílům, ale nikdy to není nic, bez čeho by jste byli v ději ztraceni jako potulný pes Goro před Tokiem.
     Usagi - san prochází krajinou a cestou ho samozřejmě čekají různé peripetie, nástrahy a dobrodružství. Často musí zachovat svůj kodex cti a použít ostří své katany, skoro pořád se tak pohybuje Mezi životem a smrtí. V tomto díle najdeme devět jeho příhod, které se občas navzájem prolínají, minimálně některými postavami, které v nich účinkují. Usagi na své cestě potkává mnoho podivných lidí i bytostí a jak to tak bývá, někdo mu pomáhá a jiný zase škodí. Samotný samuraj na to pak jde po jánošíkovsku a potřebným pomáhá a ochraňuje je, zatímco padouchy trestá a likviduje. A o tom, že na svých cestách obou charakterů postav potkává mnoho, není třeba pochybovat. Duchovní otec této série Stan Sakai navíc použil pro své postavy zvířecí podoby, což působí samozřejmě mile a je to populární. Zvířátka, přeci může skoro každý a to bez rozdílu věku. Jen nevím, jak na ty nejmenší působí ony realisticky ztvárněné bojové scény, kde není nouze o krev, useknuté končetiny atd. Aby taky nejmenší čtenáři pak nerozbodali dortík jako v jedné televizní reklamě na televizní a rozhlasové vysílání. Každopádně mix samurajských legend a animálních reků (i padouchů) vynesl této sérii velkou popularitu. Za pozornost stojí rozhodně i Sakaiova precizní a detailní kresba a smysl pro děj, který dokáže čtenáře strhnou měrou nebývalou. U Yojimbových příhod se nudit rozhodně nebudete!
     Navíc je třeba pochválit i překlad, který citlivě nechává na některých místech původní japonská slova, aby je pak někde rozvinul ve vysvětlivkách. Přeci jen pokud někdo pěstuje ,,kaiso", tak to nabývá na zajímavosti rozhodně víc, než kdyby to bylo odbyto pouhým ,,mořské řasy". A takových případů je kniha plná. Čili krom dobrodružného čtení si pozorní čtenáři mohou odnést i některá japonská slovíčka z první lekce japonské lingvistiky pro komiksáky. Všechny tyto prvky pak mají potenciál zpopularizovat tuto sérii jak u fandů klasického komiksu, tak i u uctívačů mangy.
     Shrnuto podrženo, pokud hledáte akční komiks, který má více než jen bezduchý děj a neuspokojují vás superhrdinové, tak tahle série vám může nabídnout mnoho. Pokud máte rádi bajky a komiksy, kde zvířata mají lidské vlastnosti a i přes charakterové vady a občasnou brutalitu, působí v podstatě roztomile, tak po tomto díle šáhněte. A pokud jste fanoušky mangy a hledáte cestu ke komiksu, tak tato série může fungovat jako dobrý průsečík obou světů. No, a pokud se chcete ,,jen" dobře pobavit, tak moc lepších věcí taky není!


Usagi Yojimbo #10: Mezi životem a smrtí   
Scénář a kresba: Stan Sakai
Crew / 2011 (2. vydání)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal