Top 20 komiksů, které jsem četl v roce 2011

Založil Ninjer, 31 Prosinec, 2011, 00:31:11

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ninjer

Konec roku je za dveřmi, a tak se myslím hodí taková menší rekapitulace těch nejlepších komiksů, které jsem tento rok četl. Upozornění č. 1 - Nejedná se o komiksy, které byly vydány v roce 2011 nebo nedávno, je to výběr ze všech komiksů, co jsem četl. Upozornění č. 2 - Aby byl výběr zajímavější, rozhodl jsem se nezahrnovat komiksy, které jsem zde na fóru sám překládal nebo které hodlám v dohledné době přeložit. Proč? Nechci si tu jen lacině dělat reklamu... a ruku na srdce, taková topka by pak byla pravděpodobně složena především z "mých" komiksů  :--

Takže vzhůru na to.


20.
New Avengers
(51-64)Ukázková práce od Bendise, jak dělat moderní superhrdinský tým. Žádný velký důraz na roztodivné barevné kostýmky, ale na charaktery, kde se pak nepřekvapivě řadí mezi nejzajímavější postavy ty, které žádný nenosí (Luke Cage a Jessica Jonesová). Ale i ti klasičtí superhrdinové tu mají dost prostoru se vyjádřit ve skvělých Bendisových dialozích a krásně nakreslené akci.


19.
Batman: GothicGrant Morrison ve svých začátcích dostal do rukou slavného netopýřího superhrdinu a vytvořil něco, co se snad žádnému tvůrci před ním (i když se o to jistě snažili) nepodařilo - nefalšovaný hororový příběh s Batmanem v hlavní roli. V nádherné kresbě Klause Jansona, která kombinuje klasický komiksový styl a prokreslené prostředí, sledujeme Batmana, jenž nahání strach bezcitným zločincům, zatímco se k němu plíží stíny jeho minulosti, v níž jako chlapec byl na krátkou chvíli v elitní internátní škole. A minulost se začíná k dospělému Bruceovi vracet...


18.
Mesmo DeliveryAkční brutální jednohubka s fenomenální kresbou. Šílená komiksová jízda o jednom sporu mezi kamioňákem a bandou frajírků u odpočívadla.


17.
Ultimate Comics: Avengers 2Mark Millar svým nekompromisním a cynickým stylem zapojuje do hry Nicka Furyho na supertým Punishera, Ghost Ridera i jiné postavy, aby s našlapanou kresbou Leinila Francise Yu předvedl úžasný akční komiks.


16.
Daredevil v3Úžasný superhrdinský restart a pravděpodobně jeden z nejlepších takových restartů v superhrdinském komiksu vůbec. Dalo by se říci, že Daredevil se vrátil ke kořenům - k těm, které dřív nijak zvlášť nefungovaly (Daredevil jako vysmátý hrdina), ale nyní díky Marku Waidovi šlapou jako hodinky. Po všech těch depresích a ničení jeho života se Daredevil rozhodne pro optimistický přístup, čemuž taky odpovídá nádherná kresba Paolo Rivery. Především je ale tento DD naprosto plný všemožných nápadů - vidíme jako Daredevil pulz na lidské hrudi, na panelech zvýrazněné předměty, které jeho vjemy zaujaly (smradlavý kanál, vůně pizzy, ženský zadek...) a i klasický "radarový" pohled vypadá zcela úžasně. Stejně tak nápadité jsou i příběhy.


15.
Ultimate ThorVýborný origin výborného Thora s výbornou kresbou a kupou výborných nápadů, které výborně doplňují výbornou ultimátní kontinuitu. Prostě výborný.


14.
Sweet Tooth
(01-11)Jeff Lemire představuje svůj cit pro kresbu, dramatičnost a postavy v tentokrát barevném komiksu se zajímavým postapokalyptickým příběhem. Místy velmi drsná a hlavně neustále poutavá série.

13.
Punisher MAX
(66-75)Důkaz, že to parádně jde i bez Gartha Ennise. Kromě povídek na závěr se jedná o adrenalinem napumpovaný příběh 6 hodin na zabití a výborná punisherovská verze filmového žánru hixploitation Vítejte v bažině. Obojí ve vynikající kresbě.


12.
Vinland Saga
(vol 1-3)Výborná manga o vikinzích. Yukimura Makoto se do tohoto komiksu pustil se vší vervou a detailně čtenářům ukazuje všelijaké události, věrně předvedené města, zvyky a celkové prostředí 11. století. To vše se zajímavým příběhem a okořeněné v určitých případech o přehnanou a skvěle rozkreslenou akci (ta nastává, pokud se jí účastní jeden z extra namakaných válečníků, "speciálních postav", bitvy "pěšáků" jsou vyobrazeny realisticky).

11.
Persepolis I a IISlavný komiks Marjane Satrapi má opravdu něco do sebe. Přesto, že může kresba vypadat na první pohled jednoduše, Satrapi rozumí kresbě i komiksovému médiu, takže bravurně vypráví svůj příběh o tom, co si zažila nejen v Íránu.

10.
PunisherMAX: KingpinPunishera dostal do spárů Jason Aaron a své role vypravěče se zhostil na jedničku s hvězdičkou. MAXový Punisher je nadále velmi brutální komiks, který občas zarazí i čtenáře, co už mají "něco za sebou", a hlavní postavu Franka Castlea je pořád fascinující sledovat. V Aaronově podání je nyní trochu jiný, více cynický a drsný, více děsivý magor. V tomto skvělém booku se postaví proti nové, MAXové verze Kingpina, který je teprv na vzestupu, ale je to taktéž zajímavý psychopat, co je nepřítelem hodným Punishera. Začíná brutální souboj dvou titánů.


9.
Kuře na švestkáchOpět Satrapi a její skvělý cit pro komiks. Tentokrát vytvořila krátký komorní příběh o muži, který je obklopený svou rodinou a přesto (nebo právě proto) je rozhodnutý v tichosti usnout a zemřít. Komiks je úžasně propletený íránskou mytologií a výsledkem je pak fascinující a zcela výjimečné dílo.


8.
The CapeThe Cape je úžasný one-shot podle námětu Joea Hilla, který s krásnou kresbou a vypiplaným scénářem vypráví příběh jednoho poměrně obyčejného "losera", jemuž se dostane do rukou záhadný plášť. Skvělá realistická a vypointovaná povídka.


7.
Anna chce skočitLucie Lomová, na jejíž skvělých příhodách Anči a Pepíka mnoho z nás vyrůstalo, umí psát a kreslit i vynikající dospělácké komiksy. Tento komiks je takovou kombinací lidského dramatu a lehce přehnaného detektivního příběhu a to vše v prostředí Čech, které je naprosto nádherně vyobrazeno, ať už jde o špinavé sídliště, přírodu nebo třeba lidové akce. Nejsilnějším prvkem je kromě kresby ale ta opravdovost postav, zvlášť právě Anny, která je velmi zajímavou hlavní hrdinkou.


6.
Superman: Secret OriginNádherné převyprávění Supermanových začátků. Krásná kresba a skvělý, inovativní a zábavný příběh. Mimochodem by měl být tímhle bookem inspirovaný Snyderův nový film se Supermanem.


5.
Ultimate Captain AmericaNapínavý, nebojím se říct místy až nervy drásající příběh s Captainem Americou. Ten tu není za velkého hrdinu, co bije nepřátele po desítkách a štěká rozkazy na všechny strany. Už od začátku je ponižován záhadným super-silákem, co nenávidí Ameriku, aby Cap nakonec skončil zajatý v jeho táboře, kde ho chce nejen zabít a mučit, ale taky mu dát přednášku o odvrácené straně americké historie. Jeden z nejlepších komiksů s Captainem Americou v hlavní roli.


4.
DaytripperFascinující komiks ze života. Máme tu jednotlivé příběhy, které s každým sešitem dramaticky skončí, aby mohly s dalším sešitem začít znovu a lépe... a které poté taky dramaticky skončí. Těžko se mi tohle dílo popisuje, můžu jen říct, že je úžasně napsané, má krásnou kresbu a neskutečnou gradaci. Určitě si komiks koupím a znovu přečtu, abych o něm mohl někdy říct něco víc.


3.
Ultimate Comics: AvengersPodobně jako u Ultimate Captain America je tu hlavním hrdinou Cap, tentokrát ale ve své roli supervojáka. Od Ultimates I a II nebyl Captain America nikdy tak cool. Do cesty se mu však hned zkraje staví sadistický padouch Red Skull, který není v ultimátním světě nikdo menší, než Capův syn. A větší hovado se mu snad nemohlo narodit. Tohle vraždící a mučící monstrum je ke všemu stejně silný a inteligentní jako sám Captain America. Red Skull se vydává vykonat svou pomstu. Úžasný vypiplaný komiks, který je úctyhodným pokračováním Ultimates I a II.


2.
Transmetropolitan 2: Život je pesPokračování majstrštyku Warrena Ellise je přinejmenším stejně tak dobré jako díl první - čili jde o kulervoucí nářez. Ellis hbitě vykresluje svou úžasnou vizi budoucnosti, kterou považuju za jednu z nejlepších, nejpropracovanějších a hlavně nejrealističtějších budoucností, co jsem kde viděl (samozřejmě je místy lehce nadsazená... i když jen lehce... i když...). Do toho antihrdina Spider Jeruzalem proplouvá různými šílenými situacemi, vyhýbá se pomstě inteligentního psa, navštěvuje sektu, co se zbavuje své lidské schránky anebo se například seznamuje s nehezkým osudem těch, co se nechali v dobré víře kryogenicky zmrazit. To vše v hezké a detailní kresbě Darricka Robertsona.


1.
Kick-AssA komiksovým králem mého komiksového roku se stává... Kick-Ass. V tomto mistrovském megadepresivním díle se seznamujeme s chlapcem, se kterým se může většina komiksových fandů skvěle identifikovat. Má rád komiksy, nesnáší spoustu lidí kolem sebe a chtěl by být superhrdinou. Poněkud jednoduchý námět ale rozvíří celou řadu neskutečných událostí, které jsou podány v realistickém a cynickém duchu tohoto komiksu. Setkáváme se s malým holčičím zabijákem a jejím mentorem, s mafiánem, který chce hlavního hrdinu zabít a dokonce s klučinou, se kterým si dá Nářez týmovku. Neskutečně napínavý příběh vnímám jako skvělou a jemnodrsnou poctu všem lidem, kteří našli zalíbení v superhrdinském komiksu.
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

Mishan

No koukám, že každý máme své pořadí  :--
je tu pár komiksů, ke kterým jsem se ještě neostal a něco neznám vůbec, takže díky za inspiraci.  ;)


Ronik

Pěkný článek, a vidět tam dva mnou překládaný komiksy potěšilo :--

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal