Báječná léta s Martinem a kocourem Kolumbem

Založil renok, 23 Prosinec, 2011, 12:59:16

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

renok

Báječná léta s Martinem a kocourem Kolumbem

Kdybych měl zodpovědět otázku, který byl ten "můj první komiks", který mě maximálně chytil za srdce a nesmazatelně se mi vryl do paměti, musím se vrátit do léta roku 1976. Tou dobou jsem už jen vzpomínal na útržky Rahana v Sedmičce a žil aktuálním Pifem a Asterixem, v Ohníčku žasl nad Pavoukem Nephilou a Ábíčku prožíval Kruana, ale ta pravá komiksová posedlost to ještě zdaleka nebyla.
Ta začala až když mi na prázdninách u dědy a babičky můj starší bratr představil příhody svého jmenovce a jeho malého kocoura ve společenském týdeníku velkého formátu, který se jmenoval Květy. V mých tehdejších sedmi letech mě jejich pátrání po srašidelném jezdci neuvěřitelně fascinovalo. A ta radost, když mi děda dovolil si před odjezdem domů seriál vystříhat. Musím říci, že mě četba "těch bublin s obrázky " neuvěřitelně ovlivnila, začal jsem je vyhledávat kde se dalo. Protože jich tou dobou vycházelo zoufale málo, vrhl jsem se i na klasické knížky a o mé celoživotní posedlosti četbou bylo definitivně rozhodnuto...
Pochopitelně s přibývajícím věkem přišli noví hrdinové, ale na příhody kluka v čepici a dřevácích s nezbytným uzlíkem jsem nikdy nezapomněl...

Podrobností o tomto seriálu jsem věděl žalostně málo a dnes je to jen o málo lepší.
Jeho historie u nás začíná 16.listopadu roku 1970, kdy dostane v čísle 49 týdeníku Květy jedinečný komiks pana Gustava Kruma Věznice Parmská, dle známého Stendhalova románu, posilu v komiksovém stripu Martin a kocour Kolumbus. Díly u nás nebyly nikdy číslované a jeho autor švédský malíř Rune Andréasson byl uveden jen u upoutávky na první pokračování.   
Na dvoustraně věnované dětem zvané Kvítko byly černobílé díly 1 až 55 umístěné dole na stránkách a měly vodorovný formát.  Díl 56 už byl v obdélníkovém formátu. Od roku 1972 a dílu 57 byl tisk barevný a to nám vydrželo až do pokračování 275 č.11 z roku 1976, s jedinými vyjímkami díly 109 a 110, které byly černobílé. Ve dvou třetinách epizody o Strašidelném jezdci se tisk změnil na černo-bílo-červeno-růžový a to vydrželo až do dílu 514 v čísle 41 z roku 1980. V následujícím čísle ještě vyšlo rozloučení s Martinem a kocourem Kolumbem, koláž obrázků z různých dílů s jiným textem, které mělo uvést další kreslený seriál Jen počkej zajíci.
Po 26 dílech tohoto komiksu v roce 1981 začal seriál Kvítek a Kvítko, který kreslil pan Radek Pilař. V roce 1982 vycházel seriál pana Miloše Nesvadby Pan Malíř,Číča,Pudlajs a Koko.
Poté v letech 1982 až 1989 začala reedice Martina a kocoura Kolumba. Bohužel díly 56 až 280 byly taktně vynechány. Navíc je kvalita oproti prvnímu vydání velice ničemná, díly jsou tmavší s velmi špatným soutiskem barev, vypadá to, že podruhé to jen odpovědní redaktoři okopírovali ze starých ročníků Květů.

Během téměř dvaceti let let získal tento seriál u nás na značné popularitě, díky tehdejšímu celkem masivnímu nákladu časopisu. Týdenní periodicita byla pro komiks na pokračování ideální a dětští čtenáři jistě bedlivě hlídali rodiče, aby náhodou Květy nezapomněli týden co týden obstarávat.
Bohužel málokdo z dětských čtenářů se mohl pochlubit tím, že by ho měl tehdy kompletní. Navíc redakce důsledně ignorovala všechny celkem časté a pravidelné prosby čtenářů o souborné vydání - lepte si to do sešitů, a pokud Vám je líto, že seriál už není barevný - vezměte si pastelky a vybarvěte si to. A přitom v těch letech vycházela i tzv. Knihovnička Květů a souborný MakK by se jistě výborně prodával.
Části seriálu tedy přežívají neuměle ostříhané v různých sešitech, jejichž původní tloušťka vzrůstá na čtyřnásobek, přilepené v rozích často velmi agresivním lepidlem, léty zčernalým, očíslované individuálně propiskou a vybarvené tedy spíše počárané fixy...

Jak se vůbec Martin a kocour Kolumbus dostali do Květů, to je taky otázka. Podařilo se kontaktovat pana Michala Černíka, který v letech 1971-1974 dětskou rubriku Kvítek v časopise Květy řídil. Odpověděl následovně:
"... je sice pravdou, že jsem redigoval v těch letech Kvítek, ale externě, protože v té době jsem byl zaměstnán jako redaktor v Sedmičce, takže Vámi zmiňovaný seriál byl na stránce vždy již zalomený a přeložený a já s ním neměl vůbec nic co do činění, to byla čistě záležitost vedení Květů..."

Než si řekneme neco o originálu, zastavme se u autora. Švédský malíř, karikaturista a animátor Rune Herbert Emanuel Andréasson (1925-1999) vytvořil za svůj život mnoho komiksových sérií, ale opravdovou světovou proslulost mu však zajistil další komiksový seriál Bamse - nejsilnější medvěd na světě  (Bamse - världens starkaste björn). Každé ráno sní medvídek Medulín sklenici Hromového medu od babičky a je z něj ten nejsilnější a nejhodnější medvěd na světě. Pak jde spolu se svými kamarády zajícem a želvákem pomáhat slabším všude, kde je potřeba opravdové medvědí síly.
Série je určena menším dětem, první obrázky vznikly 11. září 1962, ale pravidelná komiksová série vychází od roku 1966 a stala se jedním z nejpopulárnějších švédských komiksů. Medvídek nejen baví, ale i poučuje a vychovává. Dospělí čtenáři ho ale někdy kritizují za přílišnou levicovost. Bohatí tu jsou zlí, chudí hodní, všechno je všech a společně se o to starají a aby se o to mohli starat i lumpové, stávají se kvůli tomu také dobrovolně hodnými, práce šlechtí a spojuje atd. ...
Nicméně je série dodnes velice úspěšná, kromě časopisu a jeho různých speciálů, vycházely a vycházejí souborná komiksová alba, knihy a točí se i černobílé i barevné kreslené filmy. Prodávají se figurky a staví se zábavní parky.
Rune Andréasson byl nazýván "Disney severní Evropy", za svou práci byl v průběhu života i posmrtně mnohokrát oceněn a jeho hrdinové žijí dál v tvorbě jiných autorů. Dodnes je vydáván v švédským nakladatelstvím Egmont. Komiksy i knihy Bamse Medulín jsou dodnes ve Švédsku velmi ceněným sběratelským materiálem, něco jako Čtyřlístek u nás.
Česky tento seriál vycházel v letech 1992 až 1993 pod názvem Superméďa Medulín. Nakladatelství Egmont vydalo celkem deset čísel, bohužel pak tento titul u nás podlehl mnohem silnější a dravější alianci Kačerů a Médi Pusíka.

Ale vraťme se Švédska roku 1940, kdy patnáctiletého Runeho velice zaujme stará anglická legenda z roku 1604 Dick Whittington a nakreslí k ní cca osmdesát barevných ilustrací. V této rané verzi je ale Dick hodně podobný Pinocchiovi Walta Disneye. Ale Runeho už pomalu napadají další dobrodružství a rodí se Malý Richard a jeho kočka (Lille Rikard och hans katt), čili náš Martin a kocour Kolumbus.
Jako komiksový strip začal tento seriál vycházet jednou týdně v nedělní příloze bulvárních novin Aftonbladet, který vydává Švédská konfederace odborových svazů a dodnes patří k nejznámějším švédským deníkům. Seriál vychází od roku 1951 do roku 1972 týdně a má celkem 1083(?) pokračování.

Martin a Kolumbus putují po světě a zažívají různá dobrodružství. Často se opakující ve smyčkách cirkus - dostihy - moře - vesmír. Mezi jejich základní vlastnosti patří zvědavost, laskavost i odvaha. Často se zastávají slabších a utlačovaných, řeši záhady a odhalují zločince. Když bych měl zodpovědět, co mě na tomto seriálu dodnes fascinuje, je to jednoznačné - nedělá z dětí tupce a nepodsouvá jim existenci mluvících zviřatek. Kolumbus je i přes svou neuvěřitelnou empatii a obdivuhodnou sílu, zůstává stále obyčejnou nemluvící kočkou i když se občas v bublinách objevují jeho úvahy a komentáře. A nějaký Medulín pro mrňata, to je proti tomu hodně nízký level...
Série byla od svého vzniku ve Švédsku velice oblíbená, bohužel však několikrát narazila i na cenzuru. To když se odpovědným redaktorům zdálo, že některá dobrodružství příliš připomínají chování Američanů k zemím Latinské ameriky nebo k Vietnamu.
Oficiální důvod ukončení seriálu byl ale velké zaneprázdnění autora. Charakter Richarda a i Kolumba převzaly některé postavičky z Médi Bamse Medulína.
Několik novin, ale stále seriál tisklo. Velmi populární byl seriál zejména v Německu, kde seriál vycházel pod názvem  ,,Peter und sein Kätzchen" v komiksovém časopise Kasperle und andere Abenteuer , později Kasperle und seine Freude v šedesátách letech. V Německu vznikla také zvuková podoba pohádky Little Richard, na jehož obalu je otiště pokračování které my známe jako první...(Rune: "Slyšel jsem to jednou a jsem rád, že je to v němčině ...")
Ačkoli byl seriál velmi populární souborného vydání se nikdy nedočkal, Rune zřejmě protěžoval své nejúspěšnější "dítě" Bamse Medulína a Richarda s Kolumbem odsoudil více méně k zapomnění....
Jedno album snad vyšlo v roce 1957 v Norsku, další v roce 1973 vydalo švédské nakladatelství Williams, bohužel z něj známe pouze obálku počet stran 48.

Ale vraťme se zpátky k nám. Čtenáři a skalní fandové tohoto seriálu nikdy nedokázali zapomenout. Internet, skenery a moderní počítačová technika jim umožnily to, o čem dříve mohli jen snít.
Člověk s přezdívkou Shanice založil webové stránky, na kterých přehledně popsal začátky dialogů u všech u nás vyšlých dílů - nezbytná podmínka pro budoucí kompletaci. Zájemci si přes emaily začali naskenované díly vyměňovat a posléze se jim podařilo zkompletovat všech 514 dílů z Květů v elektronické podobě.

Dne 1.1.2008 vznikl Fan club Martina a kocoura Kolumba, jehož členové díky Doktorově práci po dvou letech získali kompletní reprint původního vydání z Květů v devatenácti sešitcích + dvacátém ,,bonusovém" s podrobnostmi o autorovi a seriálu.
Nezávisle na FC existují i stránky fanouška Lubika, kde si zájemci mohou celých u nás vyšlých 514 dílů seriálu přečíst.

Se zkompletováním celého seriálu z Květů se ovšem objevují další otazníky. Především  je tu barva, ve švédském originále (i německé verzi) je Richard blonďatý a náš Martin je hnědovlasý, copak tady to může vysvětlovat jednak v té době "modní" dobarvování čb originálů nebo tradičně velmi špatný tisk (ten vydržel i do porevolučních časů, kdy se v Kvítku tiskly Rychlé Šípy a dodnes je tato verze mezi sběrateli právě pro to vyhledávána coby rarita).
Nejhorší na verzi z Květů je to, že kromě občasných nedostatků překladu, na sebe některé epizody vůbec nenavazují. Někde zase evidentně část děje chybí a často je zakončení příliš náhlé. Nejhorší to je u dílu 427 - závěr dostihů, který nedával v prvním vydání ani v repríze vůbec žádný smysl. Pro souborné vydání byl tedy upraven a ,,předabován."
Poslední, u nás vydaný díl 514, popisující vrácení ukradeného slůněte, je totiž dle originálního číslování díl 594, takže ty podivné přechody a nenavazování epizod je celých osmdesát chybějících stránek z první poloviny seriálu, která u nás vyšla.
A jelikož byly objeveny i dva obrázky, kterými seriál začínal, je jasné, že to nemáme ani od začátku. Jak tento díl mohl asi vypadat, vidíte v našem pokusu o rekonstrukci, kde zmíněné dva původní doplňují Runeho kresby z jiných částí seriálu.
A pokud má seriál v originále celkem 1083 pokračování (tento počet vychází jako  nejpravděpodobnější, ale zdaleka není jistý). Žádný kompletní přehled originální série neexistuje. Číslování u originálu sice najdeme, ale určitě ne u všech dílů. Zkrátka nezbývalo nám léta nic jiného než hořce a marně plakat.

Nicméně na jaře roku 2005 mění svůj název řada komiksových speciálů Bamse-Extra, vycházející vedle řadových čísel komiksového časopisu Bamse. Nový speciál se nazývá Bamses Äventyr a vydává ho šestkrát ročně švédské nakladatelství Egmont. Kromě Bamse Medulína přináší občas i jednotlivé kompletní epizody Lille Rikard och hans katt.
Díky tomu mohl FCMakK začít pro své členy vydávat novou řadu sešitků Martina a kocoura Kolumba s příběhy u nás dosud neznámými. První z této nové řady již mám. Jsem velmi šťasten a rád, že "Báječná léta s Martinem a Kolumbem" dál pokračují a zdaleka nekončí.

Závěrem bych poprosil vážené čtenářky a čtenáře, kdyby se mezi Vámi našel někdo pohybující se pravidelně či občas ve Švédsku, případně sběratel vlastnící zmíněné německé vydání, zkrátka každy kdo by mohl jakkoliv pomoci při dohledávání originálních dílů informací či skutkem, prosím ozvěte se mi.

JarKH

Blokic

Díky moc za článek, tohle je klasika mého dětství a jeden z důvodů, proč dnes věnuji komiksům tolik času - a možná ten největší důvod vůbec. Dodneška mám doma sešit, kam mi tenhle seriál kdysi lepil ještě děda, mně bylo tak 5 let a děsně se mi líbila kresba, číst sám jsem to ještě nemohl. Díky Doktorovi mám skutečně dneska MaKK komplet v perfektním provedení a jsem za to neskonale vděčen. A podle seznamu asi těch 20 lidí, co patří "do klubu", je nás tady z fóra víc. :) Každopádně díky JarKHovi a Renokovi za další obětavou práci a rozšiřování původního rozsahu epizod (modří již vědí).

Rysaci2

Blokic

Citace od: Rysaci2  28 Prosinec, 2011, 16:18:37
Ahoj.Taky na to vzpomínám.Nešlo by to sem nahodit? :-//

Vždyť to tu je.

http://www.kocogel.info/index.php?topic=957.msg106310#msg106310

ale linky jsem nezkoušel

Blokic

Mimochodem - čekal jsem, kdy se s nově vytištěnými Doktorovými sešitky někdo vytasí na Aukru - a už je to tady. :)

http://aukro.cz/martin-a-kocour-kolumbus-6-i2015698011.html

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí