Kdysi dávno, v předaleké galaxii...

Založil matrosh, 07 Prosinec, 2011, 14:46:31

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

Vlastně ještě dávněji, protože Kevin J. Anderson (Sága sedmi sluncí, Předehra k Duně, Star Wars: Akademie Jedi) s Tomem Veitchem (Star Wars: Dark Empire) zasadili svoje příběhy do doby až 5000 let před původní filmovou trilogii hvězdných válek a je to jedině dobře.
Omnibus Letopisy rytířů Jedi je už třetí komiksovou knihou ze série Star Wars, kterou u nás BBart vydal. Musím se přiznat, že kniha druhá, Boba Fett, mi unikla, ale měl jsem možnost přečíst si první knihu Stíny impéria, takže jistá možnost srovnání tady je. Takže se na to podívejme: původní filmová trilogie Star Wars vytvořila opravdu rozsáhlý svět, ve kterém se může odehrávat milión příběhů v každém koutu jeho rozlehlé galaxie, stala se kultem a fantastickým místem, do kterého se jeho fanoušci rádi vracejí. Vstup této filmové ságy do komiksového média je logickým krokem, už jenom proto, že komiks jako médium, má k tomu filmovému asi nejblíže. Od doby, kdy byla v kinech uvedená původní trilogie, se svět Star Wars v komiksovém médiu neuvěřitelně rozrostl a v době uvedení epizod I až III už byl opravdu obrovským vesmírem. Cože? Že jste o tom neslyšeli? Nu ano, vlastně se to odehrálo všechno na západě, i když z dnešního pohledu je i to výmluva, protože třeba Poláci jsou na východ od nás a ví o tom víc než my. Zůstaňme radši jenom u konstatovaní, že toto prostě není země komiksům zaslíbená, a pojďme dál. Takže pokud nebudeme počítat tu marvelovskou adaptaci Epizody IV, kterou u nás v roce 1992 vydalo nakladatelství AGcomics a která zmizela v propadlišti dějin, můžeme říct, že se u nás objevily první komiksy ze světa Star Wars s 20 letým zpožděním. U prvních dvou omnibusů vsadil BBart ještě na jistotu a vydal příběhy s postavami, které jsou známé i u nás. První knihu jsem samozřejmě musel mít a musím říct, že mě hned upoutala svým monumentálním vizuálním stylem a opravdu pestrým světem, do kterého jsou příběhy zasazeny. Na druhou stranu ale dějově působila trošku jako bonus k původním filmům, už jenom proto, že především vyplňuje dějovou mezeru mezi filmy Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Letopisy jsou ale něco úplně jiného.

V této knize na žádné známe postavy nenarazíte, ale na druhou stranu budete svědky opravdu epického příběhu, ve kterém dojde k první velké bitvě mezi právě zrozenou republikou a mýtickým Sithským impériem. Dokonce i v této dávné době je sithské impérium už jenom báchorkou na strašení malých dětí a bylo by to tak i zůstalo nebýt sourozenců Gava a Jori Daragonových. Ti se po nešťastné smrti svých rodičů snaží v nehostinném světe Cinnagaru, v planetárním systému Kronos, přežít, jak se dá. Po rodičích jim nezbylo nic než stará vesmírná loď a i přesto, že mají oba velký potenciál síly, na jediovský výcvik nemají dostatek trpělivosti a volí cestu nejrychlejšího zbohatnutí: objevování nových obchodních cest. Ale ani tady se jim nedaří a nakonec jsou nuceni vsadit vše na jednu kartu, ukradnout svou vlastní loď a prchnout do neznámého vesmíru, odkud se vrátí jako boháči, nebo se nevrátí vůbec. Ovšem ještě tady byla třetí možnost, která nenapadla nikoho z nich, a to byla ta, že se jim zcela náhodně povede objevit cestu do zahnívajícího sithského impéria, kde jsou zajati a rozděleni, musí bojovat s temnou stranou a jejich loď se stane pro Sithy klíčem ke vstupu do republiky a rozpoutaní té největší války, kterou si galaxie pamatuje. Tento monumentální příběh je rozdělen do dvou částí (Zlatý věk Sithů a Pád sithského impéria), které zabírají něco přes polovinu celé knihy. Nechci tady moc rozebírat dějovou linii, ale můžu vám říct, že ačkoliv jde spíše o intriky než o laserové meče, čekají vás také obrovské bitvy. Kresba mě na některých místech doslova uchvátila a překonala i moje nadšení z prvního omnibusu. Je neskutečně dynamická a plná, využívá všechny možné úhly pohledu, a kdyby to byl film, byl by to biják za milióny dolarů. Tento příběh doplňují ještě dva další, které za tím prvním v ničem nepokulhávají, i když jejich primárním účelem je nám představit dva rytíře Jedi, kteří budou mít v budoucnu velký vliv na dění ve světe Star Wars. Tím prvním z nich je Ulic Quel-Droma a onderonské války příšer, ve kterém se seznámíme s mladým a samolibým rytířem Ulicem, který je zde vyslán na svou první samostatnou misi na svět Onderon, aby zde nastolil mír. Tím druhým je pak Sága Nomi Sunrider, v níž se seznámíme s mladou matkou Nomi Sunrider, manželkou rytíře Jediho, která se po nešťastných událostech vydává na pouť za manželovým mistrem, aby nakonec nalezla osud, který jí byl předurčen.

Celkově je tento omnibus zatím asi tím nejlepším ze světa Star Wars, co se na našem trhu objevilo, a můžu jej vřele doporučit jak malým, tak i velkým. Nejenom že je výborně nakreslený, ale jeho příběh je schopný existovat sám o sobě bez přímého vztahu k filmové trilogii.  Na druhou stranu pro fanoušky Star Wars představuje něco nového, co celé sérii přidává nový rozměr.

Recenze byla původně uveřejněna na stránkách Vaše Literatura
http://www.vaseliteratura.cz/komiksy/91-komiksy/1611-letopisy-rytiru-jedi.html

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante


Strokes

Výborně čtivá recenze. Zrovna včera jsem si SW: Letopisy pořídil.  :D

Verdant

Strasne ma mrzi ze Old Republic a podobne im pribehy su vzdy z minimalne x - tisic rokov pred povodnou trilogiou. Vobec by som sa nehneval keby tomu trosku ubrali. Aj ked to je fantasy sci-fi tak mi to prijde nerealne (teda ak ma rok take iste trvanie ako u nas...)

Taurnil

A to už byly oznámeny komiksy z ještě vzdálenější minulosti :D

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal